easySure Forsikringsformidler A/S

AktieselskabCVR 34706905SkanderborgAktiv

easySure Forsikringsformidler A/S er et aktieselskab i Skanderborg inden for forsikringsagenters og forsikringsmægleres aktiviteter, stiftet i 2012. Selskabet havde underskud i både 2024 og 2025, senest 52,9 mio. kr. Med 42 ansatte er selskabet omkring 14 gange større end medianen i branchen. 6 personer er registreret i selskabets ledelse og ejerkreds.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Bruttofortjeneste−36,3 mio. kr.+11,3 % vs. 2024
Årets resultat−52,9 mio. kr.−2,7 % vs. 2024
Egenkapital1,8 mio. kr.+2,6 % vs. 2024
Ansatte42seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Underskuddet voksede: fra 51,5 mio. kr. til 52,9 mio. kr. (2024 → 2025).
  • Egenkapitalen steg 3 % (2024 → 2025), til 1,8 mio. kr.

Ansatte

  • 9 flere ansatte end for et år siden: 42 (08/2026) mod 33 (08/2025).

Ledelse og ejere, seneste 24 måneder

  • Nye i ledelsen: Kristian Bollerup Jensen (bestyrelsesmedlem, 08.01.2026) og Kirsten Lendrick Richter Sasady (bestyrelsesmedlem, 22.06.2026).

Registreringer, seneste 24 måneder

  • 05.05.2025: Flyttet til Godthåbsvej 21, 8660 Skanderborg
  • 01.01.2025: Branche ændret til Forsikringsagenters og forsikringsmægleres aktiviteter (662200)

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

−60 mio. kr.−40 mio. kr.−20 mio. kr.0 kr.20 mio. kr.40 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for easySure Forsikringsformidler A/S
202020212022202320242025Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste14.2342.0413.034−3.188−40.963−36.321+11,3 %
Driftsresultat (EBIT)11.890−5.220−4.177−11.146−51.641−52.115−0,9 %
Resultat før skat11.771−5.223−24.027−10.735–––
Årets resultat11.623−3.842−24.658−10.735−51.500−52.895−2,7 %
Aktiver i alt37.15334.85425.11714.96618.32722.964+25,3 %
Egenkapital30.60326.7612.103−101.7321.778+2,6 %
Gæld6.2988.09323.01414.97616.59520.686+24,7 %
Likvide beholdninger2.0082261.7854.7684.6903.013−35,8 %
Gns. antal ansatte499111728+64,7 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

−50 mio. kr.−40 mio. kr.−30 mio. kr.−20 mio. kr.−10 mio. kr.0 kr.10 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (142 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2025
  • Underskud i 5 år i træk

    Årets resultat har været negativt i 2021–2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Årets resultat er negativt i de to eller flere seneste årsrapporter i træk.

  • Lav soliditet

    Egenkapitalen udgør 8 % af aktiverne i 2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Egenkapital ÷ aktiver er under 10 % i seneste årsrapport. Banker, forsikring og enkelte brancher har naturligt en lav andel.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for easySure Forsikringsformidler A/S
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202523.06.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202403.07.2025SelskabetPDFXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202308.07.2024SelskabetPDFXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202219.06.2023SelskabetPDFXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202101.07.2022SelskabetPDFXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202014.04.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
01020304009/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/2608/26
Ansatte

Placering i branchen

142 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i forsikringsagenters og forsikringsmægleres aktiviteter ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste−36,3 mio. kr.Nr. 140 af 140
Bedre end 0 % af selskaberne i branchen
Egenkapital1,8 mio. kr.Nr. 65 af 142
Bedre end 55 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte42Nr. 14 af 142
Bedre end 91 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 3,8 mio. kr., resultat 489 t.kr., egenkapital 1,4 mio. kr., 3 ansatte.

100 t.kr.667 t.kr.4,5 mio.29,7 mio.105,3 mio.
Fordeling af bruttofortjeneste for 127 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med 20–49 ansatte9.922 selskaber i sammenligningen
Nr. 9.877af 9.892
Bedre end 0 %
Nr. 6.725af 9.922
Bedre end 32 %
Samme branche og 20–49 ansatte20 selskaber i sammenligningen
Nr. 20af 20
Bedre end 0 %
Nr. 15af 20
Bedre end 26 %
Selskaber, der er mellem 5 og 14 år gamle33.688 selskaber i sammenligningen
Nr. 33.567af 33.588
Bedre end 0 %
Nr. 11.561af 33.687
Bedre end 66 %
Alle selskaber af typen A/S18.025 selskaber i sammenligningen
Nr. 17.753af 17.786
Bedre end 0 %
Nr. 14.821af 18.024
Bedre end 18 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Forsikringsagenters og forsikringsmægleres aktiviteter
Bruttofortjeneste
  1. easySure Forsikringsformidler A/S−36,3 mio. kr.
  2. Aon Denmark A/S198,2 mio. kr.
  3. Marsh A/S191,6 mio. kr.
Årets resultat
  1. easySure Forsikringsformidler A/S−52,9 mio. kr.
  2. Aon Denmark A/S8,1 mio. kr.
  3. Marsh A/S80,1 mio. kr.
Egenkapital
  1. easySure Forsikringsformidler A/S1,8 mio. kr.
  2. Aon Denmark A/S120,6 mio. kr.
  3. Marsh A/S85,7 mio. kr.
Ansatte
  1. easySure Forsikringsformidler A/S42
  2. Aon Denmark A/S162
  3. Marsh A/S142

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
easySure Forsikringsformidler A/S

Ledelse

6 aktive registreringer

Direktion

Direktion i easySure Forsikringsformidler A/S
NavnRolleTiltrådt
Søren Odgaard JohansenAdm. direktør01.05.2024

Bestyrelse

Bestyrelse i easySure Forsikringsformidler A/S
NavnRolleTiltrådt
Brynon Abid Hamid EwensBestyrelsesmedlem30.10.2020
Henrik KleisBestyrelsesformand28.06.2022
Eugene De MeillonBestyrelsesmedlem27.06.2024
Kristian Bollerup JensenBestyrelsesmedlem08.01.2026
Kirsten Lendrick Richter SasadyBestyrelsesmedlem22.06.2026
Stiftere
Smidt & Kromand Holding A/S
Tidligere ledelse (18)
Tidligere ledelse i easySure Forsikringsformidler A/S
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Carsten Møller PedersenBestyrelsesmedlem19.09.201230.10.2020
Emmett PrexusBestyrelsesmedlem19.09.201224.09.2013
Lars KromandBestyrelsesformand19.09.201230.10.2020
Pelle Martin SmidtBestyrelsesmedlem19.09.201228.06.2022
Michael Pirajá LarsenBestyrelsesmedlem19.09.201201.12.2013
Lars Ahlburg AagaardDirektør29.11.201208.04.2013
Pelle Martin SmidtDirektør08.04.201330.10.2020
Martin Nørholm BaltserBestyrelsesmedlem03.04.201730.10.2020
Bjørn Skou PedersenBestyrelsesmedlem03.04.201730.10.2020
Henrik KleisBestyrelsesmedlem30.10.202027.06.2022
Ivar SperlingBestyrelsesmedlem30.10.202029.08.2022
Ivar SperlingDirektør30.10.202029.08.2022
Eugene de MeillonBestyrelsesmedlem30.10.202029.08.2022
Preben LarsenDirektør29.08.202218.04.2024
Eugene De MeillonAdm. direktør29.08.202230.04.2024
Jan Harm HuyserBestyrelsesmedlem29.08.202227.06.2024
Søren Odgaard JohansenDirektør01.04.202430.04.2024
Eugene De MeillonDirektør01.05.202427.06.2024

Tegningsregel: Selskabet tegnes af en direktør alene, af to bestyrelsesmedlemmer i forening eller af den samlede bestyrelse.

Adresse og P-enheder

1 aktive produktionsenheder

Godthåbsvej 21
8660 Skanderborg

Skanderborg Kommune · Postnummer 8660

Andre selskaber på adressen (2)

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
easySure Forsikringsformidler A/SGodthåbsvej 21, 8660 Skanderborg421017941816

Formål

Selskabets formål er at drive forsikringsformidling/agentur, samt konsulentvirksomhed.

Ændringer år for år

66 registrerede hændelser
20263 ændringerregnskab 1 · ledelse 2
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
  • Kirsten Lendrick Richter Sasady tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Kristian Bollerup Jensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
20253 ændringerregnskab 1 · adresse 1 · branche 1
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
  • Flyttet til Godthåbsvej 21, 8660 Skanderborg
  • Branche ændret til Forsikringsagenters og forsikringsmægleres aktiviteter (662200)
202410 ændringerregnskab 1 · ledelse 9
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
  • Eugene De Meillon tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Eugene De Meillon fratrådt som direktør
  • Jan Harm Huyser fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Søren Odgaard Johansen tiltrådt som adm. direktør
  • Eugene De Meillon tiltrådt som direktør
  • Søren Odgaard Johansen fratrådt som direktør
  • Eugene De Meillon fratrådt som adm. direktør
  • Preben Larsen fratrådt som direktør
  • Søren Odgaard Johansen tiltrådt som direktør
20232 ændringerregnskab 1 · navn 1
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
  • Navn ændret fra NEXT Forsikring A/S - Forsikringsformidling til easySure Forsikringsformidler A/S
202210 ændringerledelse 9 · regnskab 1
  • Eugene De Meillon tiltrådt som adm. direktør
  • Jan Harm Huyser tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Preben Larsen tiltrådt som direktør
  • Eugene de Meillon fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ivar Sperling fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ivar Sperling fratrådt som direktør
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
  • Henrik Kleis tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Pelle Martin Smidt fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Henrik Kleis fratrådt som bestyrelsesmedlem
20211 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
202014 ændringerledelse 10 · ejerskab 3 · kapital 1
  • Eugene de Meillon tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Henrik Kleis tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ivar Sperling tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ivar Sperling tiltrådt som direktør
  • Brynon Abid Hamid Ewens tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Bjørn Skou Pedersen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Martin Nørholm Baltser fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Pelle Martin Smidt fratrådt som direktør
  • Lars Kromand fratrådt som bestyrelsesformand
  • Carsten Møller Pedersen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Easysure Denmark A/S registreret som ejer (100 %)
  • SMIDT & KROMAND HOLDING A/S er ikke længere registreret som ejer
  • NEM FORSIKRING A/S er ikke længere registreret som ejer
  • Selskabskapital ændret fra 625.000 DKK til 626.000 DKK
20191 ændringnavn 1
  • Navn ændret fra NEXT FORSIKRING A/S til NEXT Forsikring A/S - Forsikringsformidling
20181 ændringadresse 1
  • Flyttet til Danmarksvej 26, 8660 Skanderborg
20172 ændringerledelse 2
  • Bjørn Skou Pedersen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Martin Nørholm Baltser tiltrådt som bestyrelsesmedlem
20155 ændringerkapital 1 · ejerskab 4
  • Selskabskapital ændret fra 500.000 DKK til 625.000 DKK
  • SMIDT & KROMAND HOLDING A/S registreret som ejer (33,33 %)
  • NEM FORSIKRING A/S registreret som ejer (33,33 %)
  • SMIDT & KROMAND HOLDING A/S er ikke længere registreret som ejer
  • NEM FORSIKRING A/S er ikke længere registreret som ejer
20142 ændringerejerskab 2
  • SMIDT & KROMAND HOLDING A/S registreret som ejer (33,33 %)
  • NEM FORSIKRING A/S registreret som ejer (33,33 %)
20134 ændringerledelse 4
  • Michael Pirajá Larsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Emmett Prexus fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Pelle Martin Smidt tiltrådt som direktør
  • Lars Ahlburg Aagaard fratrådt som direktør
20128 ændringerledelse 6 · branche 1 · stiftet 1
  • Lars Ahlburg Aagaard tiltrådt som direktør
  • Branche ændret til Forsikringsagenters og forsikringsmægleres virksomhed (662200)
  • Registreret som NEXT FORSIKRING A/S
  • Emmett Prexus tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Michael Pirajá Larsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Pelle Martin Smidt tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lars Kromand tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Carsten Møller Pedersen tiltrådt som bestyrelsesmedlem

Relaterede selskaber

Samme personer i ledelsen

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026.

Se i CVRRet oplysninger