Brugsforeningen 'tryg'

Andelsselskab (-forening) med begrænset ansvarCVR 37904228RyAktiv

Brugsforeningen 'tryg' er et andelsselskab (-forening) med begrænset ansvar i Ry inden for detailhandel med dagligvarer i supermarkeder og købmandsbutikker, stiftet i 1915. Årets resultat steg 191 % fra 2024 til 2025 og endte på 4,2 mio. kr. Driften er fordelt på 7 produktionsenheder i 4 byer. Med 355 ansatte er selskabet omkring 44 gange større end medianen i branchen.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Omsætning344,6 mio. kr.+4,6 % vs. 2024
Årets resultat4,2 mio. kr.+191,4 % vs. 2024
Egenkapital103,7 mio. kr.+4,2 % vs. 2024
Ansatte355seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten steg 12 % (2024 → 2025), til 66 mio. kr.
  • Omsætningen steg 5 % (2024 → 2025), til 344,6 mio. kr.
  • Årets resultat steg 191 % (2024 → 2025), til 4,2 mio. kr.
  • Egenkapitalen steg 4 % (2024 → 2025), til 103,7 mio. kr.

Ansatte

  • 24 færre ansatte end for et år siden: 355 (07/2026) mod 379 (07/2025).

Registreringer, seneste 24 måneder

  • 01.01.2025: Branche ændret til Detailhandel med dagligvarer i supermarkeder og købmandsbutikker (471120)

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

−20 mio. kr.0 kr.20 mio. kr.40 mio. kr.60 mio. kr.80 mio. kr.100 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Brugsforeningen 'tryg'
202020212022202320242025Ændring
Omsætning357.587351.676328.655320.432329.312344.611+4,6 %
Bruttofortjeneste66.43469.99349.87854.95658.74466.018+12,4 %
Driftsresultat (EBIT)–4.568−8093.7808714.437+409,6 %
Resultat før skat9.3764.807−4325.1091.9275.085+163,9 %
Årets resultat6.911906−2364.1581.4274.156+191,4 %
Aktiver i alt178.640182.590179.970184.355214.115206.000−3,8 %
Egenkapital91.54192.49193.70698.04399.524103.728+4,2 %
Gæld87.09987.06883.39882.084109.62296.868−11,6 %
Likvide beholdninger1.4361.33930.89129.5269761.025+5 %
Gns. antal ansatte110102999398100+2 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Koncerntal; ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.10 mio. kr.20 mio. kr.30 mio. kr.40 mio. kr.50 mio. kr.60 mio. kr.70 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (604 selskaber)

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Brugsforeningen 'tryg'
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202506.05.2026KoncernenPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202416.05.2025KoncernenPDFXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202329.04.2024KoncernenPDFXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202228.04.2023KoncernenPDFXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202125.04.2022KoncernenPDFXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202004.05.2021KoncernenPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
05010015020025030035040008/2309/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/26
Ansatte

Placering i branchen

604 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i detailhandel med dagligvarer i supermarkeder og købmandsbutikker ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste66 mio. kr.Nr. 13 af 603
Bedre end 98 % af selskaberne i branchen
Egenkapital103,7 mio. kr.Nr. 11 af 604
Bedre end 98 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte355Nr. 14 af 604
Bedre end 98 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 3,6 mio. kr., resultat 66.737 kr., egenkapital 2,1 mio. kr., 8 ansatte.

100 t.kr.1,5 mio.21,7 mio.320,7 mio.1,9 mia.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 593 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med 200–499 ansatte796 selskaber i sammenligningen
Nr. 608af 763
Bedre end 20 %
Nr. 386af 796
Bedre end 52 %
Samme branche og 200–499 ansatte13 selskaber i sammenligningen
Nr. 4af 13
Bedre end 75 %
Nr. 2af 13
Bedre end 92 %
Selskaber, der er mindst 30 år gamle10.276 selskaber i sammenligningen
Nr. 1.194af 10.152
Bedre end 88 %
Nr. 1.215af 10.275
Bedre end 88 %
Alle selskaber af typen ABA312 selskaber i sammenligningen
Nr. 27af 311
Bedre end 92 %
Nr. 32af 312
Bedre end 90 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Detailhandel med dagligvarer i supermarkeder og købmandsbutikker
Bruttofortjeneste
  1. Brugsforeningen 'tryg'66 mio. kr.
  2. Coop Danmark A/S4,7 mia. kr.
  3. Nemlig.com A/S465,5 mio. kr.
Årets resultat
  1. Brugsforeningen 'tryg'4,2 mio. kr.
  2. Coop Danmark A/S−232 mio. kr.
  3. Nemlig.com A/S−28,1 mio. kr.
Egenkapital
  1. Brugsforeningen 'tryg'103,7 mio. kr.
  2. Coop Danmark A/S1,9 mia. kr.
  3. Nemlig.com A/S39 mio. kr.
Ansatte
  1. Brugsforeningen 'tryg'355
  2. Coop Danmark A/S14.722
  3. Nemlig.com A/S1.448

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Brugsforeningen 'tryg'
Datterselskaber og ejerandele

Datterselskaber vises kun, hvis de findes i databasen.

Ledelse

13 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Brugsforeningen 'tryg'
NavnRolleTiltrådt
Thomas DahlDirektør01.01.2022

Bestyrelse

Bestyrelse i Brugsforeningen 'tryg'
NavnRolleTiltrådt
Lars GeilBestyrelsesmedlem31.03.2009
Frank HansenBestyrelsesmedlem30.06.2014
Henrik KleisBestyrelsesmedlem25.04.2017
Carsten Bank-MikkelsenBestyrelsesformand24.04.2018
Poul Kristian MouritsenBestyrelsesmedlem24.04.2018
Anne Kristine Schou LaursenBestyrelsesmedlem24.04.2018
Peter BjørnBestyrelsesmedlem29.04.2021
Jan LøvheimBestyrelsesmedlem13.10.2021
Kirsten Vang NielsenSuppleant23.04.2022
Lone Grøn LaursenSuppleant27.04.2023
Malene Stub SelmerBestyrelsesmedlem25.04.2024
Peter Frisgaard LauridsenBestyrelsesmedlem25.04.2024
Tidligere ledelse (32)
Tidligere ledelse i Brugsforeningen 'tryg'
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Kaj Erling AndersenBestyrelsesmedlem28.01.191524.03.1998
Nils Nybro EriksenBestyrelsesmedlem28.01.191524.03.1998
Lisbet MarschnerBestyrelsesmedlem28.01.191512.04.2002
Peder Skov LarsenBestyrelsesformand28.01.191522.04.1999
Anna de NeergaardBestyrelsesmedlem28.01.191522.04.1999
Magnus Bjerre PedersenBestyrelsesmedlem28.01.191511.03.2003
Birthe ChristiansenSuppleant28.01.191524.03.1998
Ib SvejstrupUddeler28.01.191501.05.1999
Søren Marius JensenBestyrelsesmedlem28.01.191524.03.1998
Finn RasmussenBestyrelsesmedlem28.01.191512.04.2002
Poul Erik GrønborgBestyrelsesmedlem24.03.199822.04.1999
Frode HaunstrupBestyrelsesmedlem24.03.199826.03.2002
Leif BergmannBestyrelsesformand22.04.199924.04.2018
Poul-Erik SiefertBestyrelsesmedlem22.04.199924.04.2012
Bodil HvelplundBestyrelsesmedlem22.04.199931.03.2009
Birgit Elisabeth Loehr-PetersenSuppleant22.04.199927.03.2001
Torben Falk AndreassenUddeler01.05.199931.12.2021
Herdis JakobsenBestyrelsesmedlem27.03.200112.04.2005
Marianne Trosborg BrandtBestyrelsesmedlem26.03.200211.03.2003
Per Thyregod RasmussenBestyrelsesmedlem12.04.200230.09.2005
Per KrarupBestyrelsesmedlem11.03.200328.04.2011
Bodil PedersenSuppleant11.03.200311.03.2003
Svend StrungeBestyrelsesmedlem22.04.200325.04.2017
Jan ThomsenBestyrelsesmedlem12.04.200531.03.2009
Niels Henrik Engelund HolmSuppleant12.04.200517.04.2007
Frank HansenBestyrelsesmedlem05.02.200829.04.2014
Carsten Bank-MikkelsenBestyrelsesmedlem31.03.200923.04.2018
Lisbeth Løvig JensenSuppleant24.04.201225.04.2017
Vibeke IsidorBestyrelsesmedlem24.04.201224.04.2018
Thomas Busk NielsenBestyrelsesmedlem29.04.201430.06.2014
Lise Haahr HanneslundBestyrelsesmedlem25.04.201713.10.2021
Jan LøvheimSuppleant29.04.202112.10.2021

Tegningsregel: Ved køb og salg samt pantsætning af fast ejendom og optagelse af lån i øvrigt, tegning af garantikapital eller afgivelse af anden sikkerhedsstillelse, tegnes foreningen af formanden og uddeleren i forening eller af en af disse i forening med to bestyrelsesmedlemmer. Bortset herfra tegnes foreningen af formanden eller uddeleren. Bestyreslen kan meddele prokura.

Adresse og P-enheder

7 aktive produktionsenheder

Siimtoften 2
8680 Ry

Skanderborg Kommune · Postnummer 8680

Andre selskaber på adressen (1)

Åbn i OpenStreetMap
Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
KVICKLY RYSiimtoften 2, 8680 Ry1901003055698
Superbrugsen SejsJulsøvej 89, 8600 Silkeborg551028665462
Brugsen VirklundVirklundvej 32, 8600 Silkeborg451026493419
SuperBrugsen KoltKolt Østervej 37-39, Kolt, 8361 Hasselager431016577029
Food TruckSiimtoften 2, 8680 Ry–1029575424
Harlev BenzinGammel Stillingvej 431, 8462 Harlev J–1025683753
SuperBrugsen VirklundGl. Østergårdsvej 9, 8600 Silkeborg–1032334268

Formål

Brugsforeningens formål er at skaffe medlemmerne de bedst mulige varer til de lavest mulige priser samt optage andre opgaver af økonomisk - og almennyttig art til gavn for forbrugerne. Til opnåelse af dette formål, skal Brugsforeningen være medlem af Coop amba (Fællesforeningen for Danmarks Brugsforeninger amba) herefter kaldet Coop amba og så vidt muligt indkøbe sine varer gennem Coop Danmark A/S. Herudover kan der efter bestyrelsens skøn træffes beslutning om, at Brugsforeningen kan være medlem af - og investere i andre foreninger, selskaber samt institutioner. Herunder kan Brugsforeningen erhverve - og investere i andre aktiviteter. Brugsforeningens aktiviteter og opgaver er ikke geografisk begrænset til Skanderborg Kommune.

Ændringer år for år

85 registrerede hændelser
20261 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
20252 ændringerregnskab 1 · branche 1
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
  • Branche ændret til Detailhandel med dagligvarer i supermarkeder og købmandsbutikker (471120)
20243 ændringerregnskab 1 · ledelse 2
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
  • Peter Frisgaard Lauridsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Malene Stub Selmer tiltrådt som bestyrelsesmedlem
20232 ændringerregnskab 1 · ledelse 1
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
  • Lone Grøn Laursen tiltrådt som suppleant
20223 ændringerregnskab 1 · ledelse 2
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
  • Kirsten Vang Nielsen tiltrådt som suppleant
  • Thomas Dahl tiltrådt som direktør
20217 ændringeradresse 1 · ledelse 5 · regnskab 1
  • Flyttet til Siimtoften 2, 8680 Ry
  • Jan Løvheim tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lise Haahr Hanneslund fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jan Løvheim fratrådt som suppleant
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
  • Peter Bjørn tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jan Løvheim tiltrådt som suppleant
20201 ændringfusion 1
  • Fusion registreret i CVR
20186 ændringerledelse 6
  • Anne Kristine Schou Laursen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Poul Kristian Mouritsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Carsten Bank-Mikkelsen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Vibeke Isidor fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Leif Bergmann fratrådt som bestyrelsesformand
  • Carsten Bank-Mikkelsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20174 ændringerledelse 4
  • Henrik Kleis tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lise Haahr Hanneslund tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lisbeth Løvig Jensen fratrådt som suppleant
  • Svend Strunge fratrådt som bestyrelsesmedlem
20144 ændringerledelse 4
  • Frank Hansen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Thomas Busk Nielsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Thomas Busk Nielsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Frank Hansen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20123 ændringerledelse 3
  • Lisbeth Løvig Jensen tiltrådt som suppleant
  • Vibeke Isidor tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Poul-Erik Siefert fratrådt som bestyrelsesmedlem
20111 ændringledelse 1
  • Per Krarup fratrådt som bestyrelsesmedlem
20094 ændringerledelse 4
  • Carsten Bank-Mikkelsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lars Geil tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jan Thomsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Bodil Hvelplund fratrådt som bestyrelsesmedlem
20082 ændringerledelse 1 · branche 1
  • Frank Hansen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Branche ændret til Anden detailhandel fra ikke-specialiserede forretninger (471900)
20072 ændringerledelse 1 · adresse 1
  • Niels Henrik Engelund Holm fratrådt som suppleant
  • Flyttet til Siimtoften 2, 8680 Ry
20054 ændringerledelse 4
  • Per Thyregod Rasmussen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jan Thomsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Niels Henrik Engelund Holm tiltrådt som suppleant
  • Herdis Jakobsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20036 ændringerledelse 6
  • Svend Strunge tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Bodil Pedersen tiltrådt som suppleant
  • Bodil Pedersen fratrådt som suppleant
  • Per Krarup tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Marianne Trosborg Brandt fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Magnus Bjerre Pedersen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20025 ændringerledelse 5
  • Per Thyregod Rasmussen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Finn Rasmussen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lisbet Marschner fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Marianne Trosborg Brandt tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Frode Haunstrup fratrådt som bestyrelsesmedlem
20012 ændringerledelse 2
  • Herdis Jakobsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Birgit Elisabeth Loehr-Petersen fratrådt som suppleant
19997 ændringerledelse 7
  • Poul-Erik Siefert tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Birgit Elisabeth Loehr-Petersen tiltrådt som suppleant
  • Bodil Hvelplund tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Leif Bergmann tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Poul Erik Grønborg fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Anna de Neergaard fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Peder Skov Larsen fratrådt som bestyrelsesformand
19986 ændringerledelse 6
  • Frode Haunstrup tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Poul Erik Grønborg tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Kaj Erling Andersen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Søren Marius Jensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Birthe Christiansen fratrådt som suppleant
  • Nils Nybro Eriksen fratrådt som bestyrelsesmedlem
191510 ændringerstiftet 1 · ledelse 9
  • Registreret som BRUGSFORENINGEN 'TRYG'
  • Kaj Erling Andersen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Finn Rasmussen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Søren Marius Jensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Birthe Christiansen tiltrådt som suppleant
  • Magnus Bjerre Pedersen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Anna de Neergaard tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Peder Skov Larsen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Lisbet Marschner tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Nils Nybro Eriksen tiltrådt som bestyrelsesmedlem

Relaterede selskaber

Samme branche i Skanderborg

Se alle →

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 23.10.2026.

Se i CVRRet oplysninger