Watch Medier A/S

AktieselskabCVR 26343372København VAktiv

Watch Medier A/S er et aktieselskab i København V inden for udgivelse af aviser og dagblade, stiftet i 2001. Årets resultat steg 69 % fra 2024 til 2025 og endte på 4,7 mio. kr. Målt på bruttofortjeneste er det nr. 7 af 37 selskaber i branchen i databasen. Med 120 ansatte er selskabet omkring 17 gange større end medianen i branchen.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Bruttofortjeneste101,5 mio. kr.+0,1 % vs. 2024
Årets resultat4,7 mio. kr.+69,3 % vs. 2024
Egenkapital21,2 mio. kr.+1.595,2 % vs. 2024
Ansatte120seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Årets resultat steg 69 % (2024 → 2025), til 4,7 mio. kr.
  • Egenkapitalen steg 1.595 % (2024 → 2025), til 21,2 mio. kr.

Ansatte

  • 3 flere ansatte end for et år siden: 120 (08/2026) mod 117 (08/2025).

Ledelse og ejere, seneste 24 måneder

  • Nye i ledelsen: Anders Gaarde Heering (bestyrelsesformand, 01.12.2025) og Mette Hundebøl Nielsen (adm. direktør, 01.12.2025).
  • Fratrådt: Anders Gaarde Heering (direktør, 01.12.2025), Troels Behrendt Jørgensen (bestyrelsesmedlem, 30.04.2026) og Stig Kirk Ørskov (bestyrelsesformand, 01.12.2025) (+2).

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

−15 mio. kr.−10 mio. kr.−5 mio. kr.0 kr.5 mio. kr.10 mio. kr.15 mio. kr.20 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Watch Medier A/S
202020212022202320242025Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste57.65967.64583.90094.600101.390101.516+0,1 %
Driftsresultat (EBIT)16.35018.23217.00023.40031.30429.379−6,2 %
Resultat før skat2.2201.214−4.180−5.20010.25512.740+24,2 %
Årets resultat−1.423−2.905−8.600−10.6002.7584.668+69,3 %
Aktiver i alt40.14069.49561.70086.60077.17981.234+5,3 %
Egenkapital18.69817.6708.2007.6001.25021.196+1.595,2 %
Gæld21.44251.82553.50778.93373.43560.039−18,2 %
Likvide beholdninger4.8789.92911.72611.91240.08349.649+23,9 %
Gns. antal ansatte74861081161151150 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.20 mio. kr.40 mio. kr.60 mio. kr.80 mio. kr.100 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (37 selskaber)

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Watch Medier A/S
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202520.04.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202416.04.2025SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202312.03.2024SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202209.03.2023SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202101.03.2022SelskabetPDFXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202004.05.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
02040608010012009/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/2608/26
Ansatte

Placering i branchen

37 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i udgivelse af aviser og dagblade ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste101,5 mio. kr.Nr. 7 af 37
Bedre end 83 % af selskaberne i branchen
Egenkapital21,2 mio. kr.Nr. 11 af 37
Bedre end 72 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte120Nr. 9 af 37
Bedre end 78 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 3,2 mio. kr., resultat 123 t.kr., egenkapital 1,6 mio. kr., 7 ansatte.

287 t.kr.2,6 mio.23 mio.205,3 mio.884,6 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 35 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med 50–199 ansatte4.467 selskaber i sammenligningen
Nr. 642af 4.412
Bedre end 85 %
Nr. 2.131af 4.466
Bedre end 52 %
Selskaber, der er mellem 15 og 29 år gamle24.910 selskaber i sammenligningen
Nr. 710af 24.791
Bedre end 97 %
Nr. 4.270af 24.909
Bedre end 83 %
Alle selskaber af typen A/S18.025 selskaber i sammenligningen
Nr. 1.548af 17.786
Bedre end 91 %
Nr. 5.973af 18.024
Bedre end 67 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Udgivelse af aviser og dagblade
Bruttofortjeneste
  1. Watch Medier A/S101,5 mio. kr.
  2. Jp/politikens Hus A/S1,8 mia. kr.
  3. Jfm A/S835,5 mio. kr.
Årets resultat
  1. Watch Medier A/S4,7 mio. kr.
  2. Jp/politikens Hus A/S81,8 mio. kr.
  3. Jfm A/S59,4 mio. kr.
Egenkapital
  1. Watch Medier A/S21,2 mio. kr.
  2. Jp/politikens Hus A/S3,6 mia. kr.
  3. Jfm A/S371,5 mio. kr.
Ansatte
  1. Watch Medier A/S120
  2. Jp/politikens Hus A/S1.392
  3. Jfm A/S1.644

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Watch Medier A/S
Datterselskaber og ejerandele

Datterselskaber vises kun, hvis de findes i databasen.

Ledelse

4 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Watch Medier A/S
NavnRolleTiltrådt
Mette Hundebøl NielsenAdm. direktør01.12.2025

Bestyrelse

Bestyrelse i Watch Medier A/S
NavnRolleTiltrådt
Kim Voigt ØvlisenBestyrelsesmedlem19.03.2012
Casper Joel NørregaardBestyrelsesmedlem27.02.2023
Anders Gaarde HeeringBestyrelsesformand01.12.2025
Stiftere
Jyske Realkredit A/S, Codan Forsikring A/S
Tidligere ledelse (38)
Tidligere ledelse i Watch Medier A/S
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Jørgen ThauBestyrelsesformand22.11.200102.10.2006
Birgit Charlotte DaetzBestyrelsesmedlem22.11.200121.06.2007
Birgit Charlotte DaetzDirektør22.11.200108.10.2008
Tim Kaae ThranegaardBestyrelsesmedlem02.10.200621.06.2007
Peter Henrik StrunchBestyrelsesformand02.10.200621.06.2007
Klaus Randel NyengaardBestyrelsesformand21.06.200702.07.2008
Søren SvendsenBestyrelsesmedlem21.06.200702.07.2008
Bo Dahl AnderssonBestyrelsesmedlem21.06.200706.08.2010
Morten Søgaard TeisnerBestyrelsesmedlem21.06.200714.02.2008
Michael Arreboe KristensenBestyrelsesmedlem14.02.200802.07.2008
Jan HallingBestyrelsesmedlem02.07.200808.10.2008
Peter Strøhemann OlsenBestyrelsesmedlem02.07.200806.08.2010
Henrik BørjessonBestyrelsesmedlem02.07.200806.08.2010
Morten Werge KallmayerBestyrelsesformand02.07.200806.08.2010
Peter GarhøjBestyrelsesmedlem08.10.200806.08.2010
Helle NedergaardAdm. direktør15.01.200928.02.2009
Jesper HansenAdm. direktør01.04.200906.08.2010
Jacob Christoph VoigtBestyrelsesmedlem06.08.201019.03.2012
Jacob Christoph VoigtAdm. direktør06.08.201019.03.2012
Henrik Philip SchjerbeckBestyrelsesformand06.08.201019.03.2012
Stefan Erik JensenBestyrelsesmedlem06.08.201019.03.2012
Claus Hovge AndersenBestyrelsesmedlem19.03.201230.11.2015
Jens NicolaisenBestyrelsesformand19.03.201222.12.2017
Anders Gaarde HeeringDirektør19.03.201201.12.2025
Søren SvendsenBestyrelsesmedlem30.11.201523.06.2016
Esben Kolind LaustrupBestyrelsesmedlem23.06.201621.12.2017
Henrik Philip SchjerbeckBestyrelsesmedlem22.12.201719.03.2019
Esben Kolind LaustrupBestyrelsesformand22.12.201716.08.2019
Anne Louise HoumannBestyrelsesmedlem20.02.201927.02.2023
Sacha Hvidbjørn SennovBestyrelsesmedlem20.02.201904.02.2021
Troels Behrendt JørgensenBestyrelsesmedlem19.03.201930.04.2026
Michael JensenBestyrelsesmedlem19.03.201916.08.2019
Stig Kirk ØrskovBestyrelsesformand16.08.201901.12.2025
Jacob NybroeBestyrelsesmedlem16.08.201910.08.2023
Jørgen BendsenBestyrelsesmedlem04.02.202118.02.2021
Malte Matias Bøgeløv OxvigBestyrelsesmedlem18.02.202117.03.2021
Hella AndersenBestyrelsesmedlem17.03.202131.03.2026
Marchen Neel GjertsenBestyrelsesmedlem05.03.202420.03.2026

Tegningsregel: Selskabet tegnes af bestyrelsens formand i forening med et bestyrelsesmedlem eller en direktør og af to bestyrelsesmedlemmer i forening med en direktør eller den samlede bestyrelse.

Adresse og P-enheder

2 aktive produktionsenheder

Rådhuspladsen 37
1550 København V

København Kommune · Postnummer 1550

Andre selskaber på adressen (4)

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
Watch Medier A/SRådhuspladsen 37, 1550 København V1121008801289
Watch Medier A/SMediebyen 3, 8000 Aarhus C81024865858

Formål

Selskabets formål er at erhverve, eje eller udvikle webbaserede løsninger, herunder nicheportaler for professionelle aktører indenfor en række nærmere definerede hverv samt enhver aktivitet, der efter ledelsens skøn er beslægtet hermed.

Ændringer år for år

101 registrerede hændelser
20264 ændringerledelse 3 · regnskab 1
  • Troels Behrendt Jørgensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
  • Hella Andersen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Marchen Neel Gjertsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20255 ændringerledelse 4 · regnskab 1
  • Mette Hundebøl Nielsen tiltrådt som adm. direktør
  • Anders Gaarde Heering tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Stig Kirk Ørskov fratrådt som bestyrelsesformand
  • Anders Gaarde Heering fratrådt som direktør
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
20242 ændringerregnskab 1 · ledelse 1
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
  • Marchen Neel Gjertsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
20234 ændringerledelse 3 · regnskab 1
  • Jacob Nybroe fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
  • Casper Joel Nørregaard tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Anne Louise Houmann fratrådt som bestyrelsesmedlem
20222 ændringerfusion 1 · regnskab 1
  • Fusion registreret i CVR
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
20218 ændringeradresse 1 · regnskab 1 · ledelse 6
  • Flyttet til Rådhuspladsen 37, 1550 København V
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
  • Hella Andersen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Malte Matias Bøgeløv Oxvig fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Malte Matias Bøgeløv Oxvig tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jørgen Bendsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jørgen Bendsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Sacha Hvidbjørn Sennov fratrådt som bestyrelsesmedlem
20199 ændringerledelse 9
  • Jacob Nybroe tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Stig Kirk Ørskov tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Michael Jensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Esben Kolind Laustrup fratrådt som bestyrelsesformand
  • Michael Jensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Troels Behrendt Jørgensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Henrik Philip Schjerbeck fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Sacha Hvidbjørn Sennov tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Anne Louise Houmann tiltrådt som bestyrelsesmedlem
20181 ændringadresse 1
  • Flyttet til Store Regnegade 12, 2, 1110 København K
20174 ændringerledelse 4
  • Esben Kolind Laustrup tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Henrik Philip Schjerbeck tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jens Nicolaisen fratrådt som bestyrelsesformand
  • Esben Kolind Laustrup fratrådt som bestyrelsesmedlem
20162 ændringerledelse 2
  • Esben Kolind Laustrup tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Søren Svendsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20152 ændringerledelse 2
  • Søren Svendsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Claus Hovge Andersen fratrådt som bestyrelsesmedlem
201211 ændringernavn 1 · branche 1 · kapital 1 · ledelse 8
  • Navn ændret fra BOLIGTORVET A/S til WATCH MEDIER A/S
  • Branche ændret til Udgivelse af aviser og dagblade (581300)
  • Selskabskapital ændret fra 2.200.000 DKK til 2.500.000 DKK
  • Claus Hovge Andersen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jens Nicolaisen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Anders Gaarde Heering tiltrådt som direktør
  • Kim Voigt Øvlisen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Stefan Erik Jensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Henrik Philip Schjerbeck fratrådt som bestyrelsesformand
  • Jacob Christoph Voigt fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jacob Christoph Voigt fratrådt som adm. direktør
201011 ændringeradresse 1 · ledelse 10
  • Flyttet til Rådhuspladsen 37, 1550 København V
  • Stefan Erik Jensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Henrik Philip Schjerbeck tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Jacob Christoph Voigt tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jacob Christoph Voigt tiltrådt som adm. direktør
  • Jesper Hansen fratrådt som adm. direktør
  • Peter Garhøj fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Morten Werge Kallmayer fratrådt som bestyrelsesformand
  • Henrik Børjesson fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Peter Strøhemann Olsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Bo Dahl Andersson fratrådt som bestyrelsesmedlem
20094 ændringerledelse 3 · adresse 1
  • Jesper Hansen tiltrådt som adm. direktør
  • Helle Nedergaard fratrådt som adm. direktør
  • Flyttet til Kongens Nytorv 8, 1050 København K
  • Helle Nedergaard tiltrådt som adm. direktør
200813 ændringerledelse 12 · branche 1
  • Peter Garhøj tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jan Halling fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Birgit Charlotte Daetz fratrådt som direktør
  • Jan Halling tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Morten Werge Kallmayer tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Henrik Børjesson tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Peter Strøhemann Olsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Michael Arreboe Kristensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Søren Svendsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Klaus Randel Nyengaard fratrådt som bestyrelsesformand
  • Michael Arreboe Kristensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Morten Søgaard Teisner fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Branche ændret til Databehandling, webhosting og lignende serviceydelser (631100)
200711 ændringerkapital 2 · adresse 1 · ledelse 7 · ejerskab 1
  • Selskabskapital ændret fra 2.000.000 DKK til 2.200.000 DKK
  • Flyttet til Rådhuspladsen 37, 1550 København V
  • Selskabskapital ændret fra 1.800.000 DKK til 2.000.000 DKK
  • Morten Søgaard Teisner tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Bo Dahl Andersson tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Søren Svendsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Klaus Randel Nyengaard tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Tim Kaae Thranegaard fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Peter Henrik Strunch fratrådt som bestyrelsesformand
  • Birgit Charlotte Daetz fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • JP/POLITIKENS HUS A/S registreret som ejer (100 %)
20063 ændringerledelse 3
  • Tim Kaae Thranegaard tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Peter Henrik Strunch tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Jørgen Thau fratrådt som bestyrelsesformand
20021 ændringkapital 1
  • Selskabskapital ændret fra 1.000.000 DKK til 1.800.000 DKK
20014 ændringerstiftet 1 · ledelse 3
  • Registreret som BOLIGTORVET A/S
  • Jørgen Thau tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Birgit Charlotte Daetz tiltrådt som direktør
  • Birgit Charlotte Daetz tiltrådt som bestyrelsesmedlem

Relaterede selskaber

Samme branche i København

Se alle →

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026.

Se i CVRRet oplysninger