Vilovet A/S

AktieselskabCVR 30068440HobroAktiv

Vilovet A/S er et aktieselskab i Hobro inden for engroshandel med medicinalvarer og sygeplejeartikler, stiftet i 2006. Årets resultat steg 21 % fra 2024 til 2025 og endte på 24,9 mio. kr. Resultatet er vokset tre år i træk. 6 personer er registreret i selskabets ledelse og ejerkreds.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Bruttofortjeneste43,5 mio. kr.+20,3 % vs. 2024
Årets resultat24,9 mio. kr.+20,9 % vs. 2024
Egenkapital68 mio. kr.+7,8 % vs. 2024
Ansatte26seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten steg 20 % (2024 → 2025), til 43,5 mio. kr.
  • Årets resultat steg 21 % (2024 → 2025), til 24,9 mio. kr.
  • Egenkapitalen steg 8 % (2024 → 2025), til 68 mio. kr.

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

0 kr.10 mio. kr.20 mio. kr.30 mio. kr.40 mio. kr.50 mio. kr.60 mio. kr.70 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Vilovet A/S
202020212022202320242025Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste41.05841.87636.09335.71336.12343.453+20,3 %
Driftsresultat (EBIT)31.35831.87625.94825.28925.40231.405+23,6 %
Resultat før skat31.42631.95926.14826.30426.46131.989+20,9 %
Årets resultat24.49824.91920.38320.50320.62824.931+20,9 %
Aktiver i alt103.171109.505113.388132.160134.515140.788+4,7 %
Egenkapital51.62861.54861.93162.43463.06167.992+7,8 %
Gæld51.54347.95751.45769.72671.45472.796+1,9 %
Likvide beholdninger––––00–
Gns. antal ansatte202118171719+11,8 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.10 mio. kr.20 mio. kr.30 mio. kr.40 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (232 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2025
  • Overskud i fem år i træk

    Årets resultat har været positivt i 2021–2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Årets resultat er positivt i de fem seneste årsrapporter i træk.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Vilovet A/S
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202531.03.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202410.04.2025SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202308.04.2024SelskabetPDFXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202228.03.2023SelskabetPDFXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202125.03.2022SelskabetPDFXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202019.03.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
05101520253009/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/2608/26
Ansatte

Placering i branchen

232 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i engroshandel med medicinalvarer og sygeplejeartikler ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste43,5 mio. kr.Nr. 60 af 232
Bedre end 74 % af selskaberne i branchen
Egenkapital68 mio. kr.Nr. 36 af 232
Bedre end 85 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte26Nr. 78 af 232
Bedre end 67 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 11,2 mio. kr., resultat 1,8 mio. kr., egenkapital 9,6 mio. kr., 9 ansatte.

100 t.kr.1,4 mio.19,1 mio.263,2 mio.1,5 mia.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 225 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med 20–49 ansatte9.922 selskaber i sammenligningen
Nr. 600af 9.892
Bedre end 94 %
Nr. 530af 9.922
Bedre end 95 %
Samme branche og 20–49 ansatte47 selskaber i sammenligningen
Nr. 23af 47
Bedre end 52 %
Nr. 10af 47
Bedre end 80 %
Selskaber, der er mellem 15 og 29 år gamle24.910 selskaber i sammenligningen
Nr. 1.651af 24.791
Bedre end 93 %
Nr. 1.840af 24.909
Bedre end 93 %
Alle selskaber af typen A/S18.025 selskaber i sammenligningen
Nr. 3.294af 17.786
Bedre end 81 %
Nr. 2.934af 18.024
Bedre end 84 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Engroshandel med medicinalvarer og sygeplejeartikler
Bruttofortjeneste
  1. Vilovet A/S43,5 mio. kr.
  2. Ambu A/S3,6 mia. kr.
  3. Stada Nordic ApS687 mio. kr.
Årets resultat
  1. Vilovet A/S24,9 mio. kr.
  2. Ambu A/S609 mio. kr.
  3. Stada Nordic ApS54,6 mio. kr.
Egenkapital
  1. Vilovet A/S68 mio. kr.
  2. Ambu A/S6 mia. kr.
  3. Stada Nordic ApS346,3 mio. kr.
Ansatte
  1. Vilovet A/S26
  2. Ambu A/S619
  3. Stada Nordic ApS51

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Vilovet A/S

Ledelse

6 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Vilovet A/S
NavnRolleTiltrådt
Ulla Marie PedersenAdm. direktør29.05.2024
Lotte Broholm AndersenDirektør29.05.2024

Bestyrelse

Bestyrelse i Vilovet A/S
NavnRolleTiltrådt
Lotte Broholm AndersenBestyrelsesmedlem01.10.2017
Henning HaahrBestyrelsesmedlem29.05.2024
Peter IversenBestyrelsesformand29.05.2024
Brian Hauge SøeBestyrelsesmedlem29.05.2024
Stiftere
Vilomix Holding A/S, Landbrugets Veterinære Konsulenttjeneste
Tidligere ledelse (19)
Tidligere ledelse i Vilovet A/S
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Niels Daugaard BuhlBestyrelsesformand14.11.200616.05.2008
Jens Erik OvergaardDirektør14.11.200621.11.2007
Claus Finn SøndergaardBestyrelsesmedlem14.11.200601.12.2009
Bent Juul JørgensenBestyrelsesmedlem14.11.200625.09.2009
Laust Bendix JensenBestyrelsesmedlem16.05.200801.12.2009
Finn Viggo NielsenBestyrelsesmedlem13.08.200803.11.2008
Henrik Fomsgaard-KnudsenAdm. direktør10.02.200920.08.2013
Peter Hjort JensenBestyrelsesformand23.04.200901.12.2009
Peter IversenBestyrelsesmedlem09.10.200920.08.2013
Christian Pagaard JunkerBestyrelsesformand01.12.200901.10.2017
Erik Munk PoulsenNæstformand01.12.200901.11.2010
Carsten Kildegaard LauridsenNæstformand01.11.201004.04.2018
Henning HaahrØkonomidirektør15.08.201201.10.2017
Henning HaahrBestyrelsesmedlem20.08.201330.09.2017
Peter IversenDirektør20.08.201310.02.2021
Henning HaahrBestyrelsesformand01.10.201728.05.2024
Peter IversenBestyrelsesmedlem01.10.201728.05.2024
Brian Hauge SøeDirektør01.10.201729.05.2024
Ulla Marie PedersenDirektør10.02.202128.05.2024

Tegningsregel: Selskabet tegnes af bestyrelsesformanden i forening med en direktør eller af den samlede bestyrelse.

Adresse og P-enheder

1 aktive produktionsenheder

Søagervej 9
9500 Hobro

Mariagerfjord Kommune · Postnummer 9500

Andre selskaber på adressen (1)

  • Vilofarm A/SEngroshandel med landbrugsmaskiner, -udstyr og tilbehør hertil
Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
VILOVET A/SSøagervej 9, Sdr Onsild, 9500 Hobro261012783252

Formål

Selskabets formål er handel og distribution af veterinærmedicin samt anden hermed beslægtet virksomhed

Ændringer år for år

58 registrerede hændelser
20261 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
20251 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
202411 ændringeradresse 1 · ledelse 9 · regnskab 1
  • Flyttet til Søagervej 9, Sdr Onsild, 9500 Hobro
  • Brian Hauge Søe tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lotte Broholm Andersen tiltrådt som direktør
  • Ulla Marie Pedersen tiltrådt som adm. direktør
  • Peter Iversen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Henning Haahr tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Brian Hauge Søe fratrådt som direktør
  • Ulla Marie Pedersen fratrådt som direktør
  • Peter Iversen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Henning Haahr fratrådt som bestyrelsesformand
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
20231 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
20221 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
20213 ændringerregnskab 1 · ledelse 2
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
  • Ulla Marie Pedersen tiltrådt som direktør
  • Peter Iversen fratrådt som direktør
20181 ændringledelse 1
  • Carsten Kildegaard Lauridsen fratrådt som næstformand
20177 ændringerledelse 7
  • Peter Iversen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lotte Broholm Andersen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Brian Hauge Søe tiltrådt som direktør
  • Henning Haahr tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Henning Haahr fratrådt som økonomidirektør
  • Christian Pagaard Junker fratrådt som bestyrelsesformand
  • Henning Haahr fratrådt som bestyrelsesmedlem
20134 ændringerledelse 4
  • Peter Iversen tiltrådt som direktør
  • Henning Haahr tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Peter Iversen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Henrik Fomsgaard-Knudsen fratrådt som adm. direktør
20121 ændringledelse 1
  • Henning Haahr tiltrådt som økonomidirektør
20103 ændringerledelse 2 · adresse 1
  • Carsten Kildegaard Lauridsen tiltrådt som næstformand
  • Erik Munk Poulsen fratrådt som næstformand
  • Flyttet til Søagervej 9, Sdr Onsild, 9500 Hobro
200910 ændringerledelse 9 · ejerskab 1
  • Erik Munk Poulsen tiltrådt som næstformand
  • Christian Pagaard Junker tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Peter Hjort Jensen fratrådt som bestyrelsesformand
  • Laust Bendix Jensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Claus Finn Søndergaard fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • VILOMIX HOLDING A/S registreret som ejer (100 %)
  • Peter Iversen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Bent Juul Jørgensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Peter Hjort Jensen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Henrik Fomsgaard-Knudsen tiltrådt som adm. direktør
20085 ændringerledelse 4 · adresse 1
  • Finn Viggo Nielsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Finn Viggo Nielsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Flyttet til Smedevej 38B-38C, 9500 Hobro
  • Laust Bendix Jensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Niels Daugaard Buhl fratrådt som bestyrelsesformand
20074 ændringernavn 1 · ledelse 1 · branche 1 · adresse 1
  • Navn ændret fra LVK VILOVET A/S til VILOVET A/S
  • Jens Erik Overgaard fratrådt som direktør
  • Branche ændret til Engroshandel med medicinalvarer og sygeplejeartikler (514610)
  • Flyttet til Fynsvej 8, 9500 Hobro
20065 ændringerstiftet 1 · ledelse 4
  • Registreret som LVK VILOVET A/S
  • Jens Erik Overgaard tiltrådt som direktør
  • Bent Juul Jørgensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Claus Finn Søndergaard tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Niels Daugaard Buhl tiltrådt som bestyrelsesformand

Relaterede selskaber

Samme branche i Mariagerfjord

Se alle →

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026. Selskabet er reklamebeskyttet; kontaktoplysninger vises ikke, og data må ikke bruges til markedsføring.

Se i CVRRet oplysninger