Sukup Europe A/S

AktieselskabCVR 21170887HedenstedAktiv

Sukup Europe A/S er et aktieselskab i Hedensted inden for andre anlægsaktiviteter i.a.n., stiftet i 1998. Årets resultat steg 13 % fra 2024 til 2025 og endte på 6,1 mio. kr. Målt på bruttofortjeneste er det nr. 4 af 111 selskaber i branchen i databasen. Resultatet er vokset tre år i træk.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Bruttofortjeneste35,1 mio. kr.+1,8 % vs. 2024
Årets resultat6,1 mio. kr.+12,9 % vs. 2024
Egenkapital54 mio. kr.+4,4 % vs. 2024
Ansatte46seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten steg 2 % (2024 → 2025), til 35,1 mio. kr.
  • Årets resultat steg 13 % (2024 → 2025), til 6,1 mio. kr.
  • Egenkapitalen steg 4 % (2024 → 2025), til 54 mio. kr.

Ansatte

  • 3 flere ansatte end for et år siden: 46 (08/2026) mod 43 (08/2025).

Registreringer, seneste 24 måneder

  • 01.01.2025: Branche ændret til Andre anlægsaktiviteter i.a.n. (429900)

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

0 kr.10 mio. kr.20 mio. kr.30 mio. kr.40 mio. kr.50 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Sukup Europe A/S
202020212022202320242025Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste29.23634.07832.13332.37934.48535.111+1,8 %
Driftsresultat (EBIT)5.4379.5807.9526.0657.5557.654+1,3 %
Resultat før skat5.0287.8065.8715.9866.9977.936+13,4 %
Årets resultat3.9716.0734.5124.6585.4116.111+12,9 %
Aktiver i alt95.464119.212109.601128.989123.549114.005−7,7 %
Egenkapital43.63748.34749.71050.80451.76754.025+4,4 %
Gæld50.57067.55454.41671.86167.36951.221−24 %
Likvide beholdninger7.86022.3768322752.97614.215+377,7 %
Gns. antal ansatte374041393837−2,6 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.5 mio. kr.10 mio. kr.15 mio. kr.20 mio. kr.25 mio. kr.30 mio. kr.35 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (111 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2025
  • Overskud i fem år i træk

    Årets resultat har været positivt i 2021–2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Årets resultat er positivt i de fem seneste årsrapporter i træk.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Sukup Europe A/S
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.10.2024 – 30.09.202520.12.2025SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.10.2023 – 30.09.202416.12.2024KoncernenPDFXBRL
202301.10.2022 – 30.09.202305.01.2024KoncernenPDFXBRL
202201.10.2021 – 30.09.202209.02.2023KoncernenPDFXBRL
202101.10.2020 – 30.09.202122.12.2021SelskabetPDFXBRL
202001.10.2019 – 30.09.202011.12.2020KoncernenPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
0102030405009/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/2608/26
Ansatte

Placering i branchen

111 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i andre anlægsaktiviteter i.a.n. ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste35,1 mio. kr.Nr. 4 af 111
Bedre end 97 % af selskaberne i branchen
Egenkapital54 mio. kr.Nr. 4 af 111
Bedre end 97 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte46Nr. 8 af 111
Bedre end 94 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 2,3 mio. kr., resultat 200 t.kr., egenkapital 854 t.kr., 3 ansatte.

125 t.kr.753 t.kr.4,5 mio.27,4 mio.90,7 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 102 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med 20–49 ansatte9.922 selskaber i sammenligningen
Nr. 970af 9.892
Bedre end 90 %
Nr. 648af 9.922
Bedre end 93 %
Selskaber, der er mellem 15 og 29 år gamle24.910 selskaber i sammenligningen
Nr. 2.042af 24.791
Bedre end 92 %
Nr. 2.205af 24.909
Bedre end 91 %
Alle selskaber af typen A/S18.025 selskaber i sammenligningen
Nr. 3.906af 17.786
Bedre end 78 %
Nr. 3.409af 18.024
Bedre end 81 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Andre anlægsaktiviteter i.a.n.
Bruttofortjeneste
  1. Sukup Europe A/S35,1 mio. kr.
  2. LT Gruppen A/S165,1 mio. kr.
  3. Vils Entreprenørforretning A/S97 mio. kr.
Årets resultat
  1. Sukup Europe A/S6,1 mio. kr.
  2. LT Gruppen A/S18,5 mio. kr.
  3. Vils Entreprenørforretning A/S11,9 mio. kr.
Egenkapital
  1. Sukup Europe A/S54 mio. kr.
  2. LT Gruppen A/S74,6 mio. kr.
  3. Vils Entreprenørforretning A/S40,8 mio. kr.

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
Sukup Europe A/S
Datterselskaber og ejerandele

Datterselskaber vises kun, hvis de findes i databasen.

Ledelse

4 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Sukup Europe A/S
NavnRolleTiltrådt
Jens Erik Kjær IversenAdm. direktør29.01.2016

Bestyrelse

Bestyrelse i Sukup Europe A/S
NavnRolleTiltrådt
Hans Hartvig Klejsgaard HansenBestyrelsesmedlem17.08.2015
Steven Eugene SukupBestyrelsesformand17.08.2015
Charles Eugene SukupBestyrelsesmedlem17.08.2015
Stiftere
Hans Hartvig Klejsgaard Hansen
Tidligere ledelse (16)
Tidligere ledelse i Sukup Europe A/S
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Anne Klejsgaard FriisBestyrelsesmedlem26.06.199804.04.2002
Bent Aage PetersenNæstformand04.04.200204.11.2008
Jens Peter BrunbjergAdm. direktør04.04.200215.02.2009
Kirsten HansenBestyrelsesmedlem18.10.200204.11.2008
Claus WarmingBestyrelsesmedlem21.03.200504.11.2008
Johannes Huus BoghBestyrelsesmedlem04.11.200809.10.2013
Jan ChristensenAdm. direktør15.02.200927.04.2009
Hans Hartvig Klejsgaard HansenAdm. direktør27.04.200901.12.2009
Jens Munk JensenBestyrelsesmedlem01.12.200917.08.2015
Jens Munk JensenAdm. direktør01.12.200929.01.2016
Erik JantzenBestyrelsesmedlem09.10.201320.04.2015
Lars Martens ClausenBestyrelsesmedlem23.04.201430.09.2014
Henrik LundumNæstformand23.04.201415.10.2014
Hans Hartvig Klejsgaard HansenBestyrelsesformand15.10.201416.08.2015
Per Edvard BardrumNæstformand15.10.201417.08.2015
Robert ThiesenBestyrelsesmedlem24.11.201420.04.2015

Tegningsregel: Selskabet tegnes af direktøren i forening med formanden eller direktøren i forening med 1 bestyrelsesmedlem, eller af 3 bestyrelsesmedlemmer i forening.

Adresse og P-enheder

1 aktive produktionsenheder

Mimersvej 5
8722 Hedensted

Hedensted Kommune · Postnummer 8722

Andre selskaber på adressen (1)

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
Sukup Europe A/SMimersvej 5, 8722 Hedensted461013789998

Formål

Selskabets formål er fabrikation og handel, herundee at drive virksomhed med fremstilling af totalløsninger til korntørring og opbevaring af korn, samt udfører arbejder og serviceydelser i tilslutning hertil og dermed beslægtet virksomhed.

Ændringer år for år

74 registrerede hændelser
20252 ændringerregnskab 1 · branche 1
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
  • Branche ændret til Andre anlægsaktiviteter i.a.n. (429900)
20242 ændringerregnskab 2
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
20231 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
20222 ændringerejerskab 2
  • JEKI Holding 77 ApS registreret som ejer (10 %)
  • KLEJSGAARD A/S er ikke længere registreret som ejer
20216 ændringerregnskab 1 · ejerskab 4 · adresse 1
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
  • KLEJSGAARD A/S registreret som ejer (10 %)
  • Sukup Europe A/S registreret som ejer (20 %)
  • Sukup Europe A/S er ikke længere registreret som ejer
  • KLEJSGAARD A/S er ikke længere registreret som ejer
  • Flyttet til Mimersvej 5, 8722 Hedensted
20205 ændringerregnskab 1 · ejerskab 3 · adresse 1
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
  • Sukup Europe A/S registreret som ejer (10 %)
  • KLEJSGAARD A/S registreret som ejer (20 %)
  • KLEJSGAARD A/S er ikke længere registreret som ejer
  • Flyttet til Mimersvej 5, 8722 Hedensted
20184 ændringerejerskab 4
  • Sukup Manufacturing Co. registreret som ejer (50 %)
  • KLEJSGAARD A/S registreret som ejer (25 %)
  • Sukup Manufacturing Co. er ikke længere registreret som ejer
  • KLEJSGAARD A/S er ikke længere registreret som ejer
20162 ændringerledelse 2
  • Jens Erik Kjær Iversen tiltrådt som adm. direktør
  • Jens Munk Jensen fratrådt som adm. direktør
201516 ændringernavn 1 · ledelse 8 · ejerskab 6 · kapital 1
  • Navn ændret fra DAN-CORN A/S til Sukup Europe A/S
  • Charles Eugene Sukup tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Steven Eugene Sukup tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Hans Hartvig Klejsgaard Hansen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Per Edvard Bardrum fratrådt som næstformand
  • Jens Munk Jensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Hans Hartvig Klejsgaard Hansen fratrådt som bestyrelsesformand
  • Sukup Manufacturing Co. registreret som ejer (50 %)
  • KLEJSGAARD A/S registreret som ejer (33,33 %)
  • KLEJSGAARD A/S er ikke længere registreret som ejer
  • Sukup Manufacturing Co. er ikke længere registreret som ejer
  • Selskabskapital ændret fra 20.000.000 DKK til 20.100.000 DKK
  • Robert Thiesen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Erik Jantzen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • KLEJSGAARD A/S registreret som ejer (66,67 %)
  • Sukup Manufacturing Co. registreret som ejer (25 %)
20148 ændringerledelse 7 · branche 1
  • Robert Thiesen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Per Edvard Bardrum tiltrådt som næstformand
  • Hans Hartvig Klejsgaard Hansen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Henrik Lundum fratrådt som næstformand
  • Lars Martens Clausen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Henrik Lundum tiltrådt som næstformand
  • Lars Martens Clausen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Branche ændret til Anden anlægsvirksomhed i.a.n. (429900)
20132 ændringerledelse 2
  • Erik Jantzen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Johannes Huus Bogh fratrådt som bestyrelsesmedlem
20111 ændringbranche 1
  • Branche ændret til Anden anlægsvirksomhed (429000)
20097 ændringerledelse 7
  • Jens Munk Jensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jens Munk Jensen tiltrådt som adm. direktør
  • Hans Hartvig Klejsgaard Hansen fratrådt som adm. direktør
  • Hans Hartvig Klejsgaard Hansen tiltrådt som adm. direktør
  • Jan Christensen fratrådt som adm. direktør
  • Jan Christensen tiltrådt som adm. direktør
  • Jens Peter Brunbjerg fratrådt som adm. direktør
20087 ændringerledelse 4 · kapital 1 · adresse 1 · branche 1
  • Johannes Huus Bogh tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Claus Warming fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Kirsten Hansen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Bent Aage Petersen fratrådt som næstformand
  • Selskabskapital ændret fra 1.900.000 DKK til 20.000.000 DKK
  • Flyttet til Mimersvej 5, 8722 Hedensted
  • Branche ændret til Fremstilling af maskiner til føde-, drikke- og tobaksvareindustrien (289300)
20071 ændringadresse 1
  • Flyttet til Klejsgårdvej 22, Klejs, 7130 Juelsminde
20051 ændringledelse 1
  • Claus Warming tiltrådt som bestyrelsesmedlem
20024 ændringerledelse 4
  • Kirsten Hansen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Bent Aage Petersen tiltrådt som næstformand
  • Jens Peter Brunbjerg tiltrådt som adm. direktør
  • Anne Klejsgaard Friis fratrådt som bestyrelsesmedlem
19991 ændringadresse 1
  • Flyttet til Klejsgårdvej 22, Klejs, 7130 Juelsminde
19982 ændringerstiftet 1 · ledelse 1
  • Registreret som DAN-CORN A/S
  • Anne Klejsgaard Friis tiltrådt som bestyrelsesmedlem

Relaterede selskaber

Samme branche i Hedensted

Se alle →

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026.

Se i CVRRet oplysninger