Skagenfood A/S

AktieselskabCVR 26022894StrandbyAktiv

Skagenfood A/S er et aktieselskab i Strandby inden for detailhandel med andre fødevarer, stiftet i 2001. Årets resultat steg 35 % fra 2024 til 2025 og endte på 10,2 mio. kr. Målt på bruttofortjeneste er det nr. 3 af 213 selskaber i branchen i databasen. Resultatet er vokset tre år i træk.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Bruttofortjeneste40,3 mio. kr.+12,7 % vs. 2024
Årets resultat10,2 mio. kr.+35,4 % vs. 2024
Egenkapital41,4 mio. kr.+30,9 % vs. 2024
Ansatte110seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten steg 13 % (2024 → 2025), til 40,3 mio. kr.
  • Årets resultat steg 35 % (2024 → 2025), til 10,2 mio. kr.
  • Egenkapitalen steg 31 % (2024 → 2025), til 41,4 mio. kr.

Ansatte

  • 10 flere ansatte end for et år siden: 110 (08/2026) mod 100 (08/2025).

Ledelse og ejere, seneste 24 måneder

  • Nye i ledelsen: Thomas Børglum Jensen (bestyrelsesmedlem, 02.03.2026).
  • Fratrådt: Peter Bang (bestyrelsesmedlem, 02.03.2026).

Registreringer, seneste 24 måneder

  • 01.01.2025: Branche ændret til Detailhandel med andre fødevarer (472700)

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

−10 mio. kr.0 kr.10 mio. kr.20 mio. kr.30 mio. kr.40 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Skagenfood A/S
202020212022202320242025Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste33.56331.23023.67026.09435.76340.291+12,7 %
Driftsresultat (EBIT)7.6253.022−1.0763.5627.4919.304+24,2 %
Resultat før skat7.7193.089−1.0725.2649.28412.331+32,8 %
Årets resultat6.0212.418−8314.4657.51310.172+35,4 %
Aktiver i alt43.50741.93537.92741.48654.45367.747+24,4 %
Egenkapital19.82522.24321.41224.08831.60041.351+30,9 %
Gæld21.56317.40414.62815.95221.57225.608+18,7 %
Likvide beholdninger7.0504.6726.50915.04124.26933.895+39,7 %
Gns. antal ansatte555445394852+8,3 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.10 mio. kr.20 mio. kr.30 mio. kr.40 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (213 selskaber)

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Skagenfood A/S
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202530.04.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202430.04.2025SelskabetPDFXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202330.04.2024SelskabetPDFXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202225.04.2023SelskabetPDFXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202107.05.2022SelskabetPDFXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202015.04.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
02040608010012009/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/2608/26
Ansatte

Placering i branchen

213 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i detailhandel med andre fødevarer ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste40,3 mio. kr.Nr. 3 af 213
Bedre end 99 % af selskaberne i branchen
Egenkapital41,4 mio. kr.Nr. 3 af 213
Bedre end 99 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte110Nr. 3 af 213
Bedre end 99 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 866 t.kr., resultat 31.434 kr., egenkapital 230 t.kr., 3 ansatte.

100 t.kr.555 t.kr.3,1 mio.17,1 mio.53,7 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 195 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med 50–199 ansatte4.467 selskaber i sammenligningen
Nr. 2.241af 4.412
Bedre end 49 %
Nr. 1.419af 4.466
Bedre end 68 %
Selskaber, der er mellem 15 og 29 år gamle24.910 selskaber i sammenligningen
Nr. 1.774af 24.791
Bedre end 93 %
Nr. 2.708af 24.909
Bedre end 89 %
Alle selskaber af typen A/S18.025 selskaber i sammenligningen
Nr. 3.501af 17.786
Bedre end 80 %
Nr. 4.062af 18.024
Bedre end 77 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Detailhandel med andre fødevarer
Bruttofortjeneste
  1. Skagenfood A/S40,3 mio. kr.
  2. KaffeK ApS95 mio. kr.
  3. A.c. Perch's Thehandels Eftf. ApS42 mio. kr.
Årets resultat
  1. Skagenfood A/S10,2 mio. kr.
  2. KaffeK ApS35,3 mio. kr.
  3. A.c. Perch's Thehandels Eftf. ApS8,8 mio. kr.
Egenkapital
  1. Skagenfood A/S41,4 mio. kr.
  2. KaffeK ApS45,1 mio. kr.
  3. A.c. Perch's Thehandels Eftf. ApS34,3 mio. kr.
Ansatte
  1. Skagenfood A/S110
  2. KaffeK ApS148
  3. A.c. Perch's Thehandels Eftf. ApS121

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Skagenfood A/S
Datterselskaber og ejerandele

Datterselskaber vises kun, hvis de findes i databasen.

Ledelse

5 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Skagenfood A/S
NavnRolleTiltrådt
Betina Houmann KühnDirektør24.02.2006
Peter Bagge-NielsenDirektør21.08.2024

Bestyrelse

Bestyrelse i Skagenfood A/S
NavnRolleTiltrådt
Anders HaghBestyrelsesformand30.06.2023
Søren Bo ChristensenBestyrelsesmedlem03.07.2023
Thomas Børglum JensenBestyrelsesmedlem02.03.2026
Stiftere
Kuba Holding ApS
Tidligere ledelse (16)
Tidligere ledelse i Skagenfood A/S
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Peter Bagge-NielsenBestyrelsesmedlem27.04.200121.08.2024
Peter Bagge-NielsenDirektør27.04.200124.02.2006
Karen Gert Bagge-NielsenBestyrelsesmedlem27.04.200107.08.2001
Kim ElsassBestyrelsesmedlem07.08.200121.06.2017
Lars-Henning ClausenBestyrelsesmedlem07.08.200110.06.2002
Jørgen Philip SørensenBestyrelsesformand07.08.200118.01.2010
Henrik Wagn Kisselhegn PetersenBestyrelsesmedlem07.08.200120.01.2005
Betina Houmann KühnBestyrelsesmedlem28.12.201021.06.2017
Søren BachBestyrelsesformand07.03.201421.06.2017
Kenneth NielsenBestyrelsesmedlem21.06.201720.03.2020
Anders HaghBestyrelsesmedlem21.06.201729.06.2023
Per BankBestyrelsesformand21.06.201730.06.2023
Morten Rahbek HansenBestyrelsesmedlem22.11.201820.03.2020
Thor Skov JørgensenBestyrelsesmedlem11.09.202028.02.2023
Jo Ottow SvendsenBestyrelsesmedlem28.02.202313.08.2024
Peter BangBestyrelsesmedlem13.08.202402.03.2026

Tegningsregel: Selskabet tegnes af bestyrelsens formand i forening med et bestyrelsesmedlem,  af tre bestyrelsesmedlemmer i forening eller af den samlede bestyrelse.

Adresse og P-enheder

4 aktive produktionsenheder

Hyttefadsvej 8
9970 Strandby

Frederikshavn Kommune · Postnummer 9970

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
Skagenfood A/SKystvejen 64, 9400 Nørresundby541011788595
SKAGENFOOD A/SHyttefadsvej 8, 9970 Strandby501008435606
Skagenfood A/S - EngrosHyttefadsvej 8, 9970 Strandby01022983136
SKAGENFOOD A/SHyttefadsvej 9, 9970 Strandby–1031239105

Formål

Selskabets formål er at drive handel inden for fødevarebranchen, herunder nethandel og anden tilknyttet virksomhed

Ændringer år for år

62 registrerede hændelser
20263 ændringerregnskab 1 · ledelse 2
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
  • Thomas Børglum Jensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Peter Bang fratrådt som bestyrelsesmedlem
20252 ændringerregnskab 1 · branche 1
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
  • Branche ændret til Detailhandel med andre fødevarer (472700)
20248 ændringerledelse 4 · ejerskab 3 · regnskab 1
  • Peter Bagge-Nielsen tiltrådt som direktør
  • Peter Bagge-Nielsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Salling Group A/S registreret som ejer (100 %)
  • KUBA HOLDING ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Salling Group A/S er ikke længere registreret som ejer
  • Peter Bang tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jo Ottow Svendsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
20237 ændringerledelse 6 · regnskab 1
  • Søren Bo Christensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Anders Hagh tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Per Bank fratrådt som bestyrelsesformand
  • Anders Hagh fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
  • Jo Ottow Svendsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Thor Skov Jørgensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20222 ændringeradresse 1 · regnskab 1
  • Flyttet til Hyttefadsvej 8, 9970 Strandby
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
20211 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
20203 ændringerledelse 3
  • Thor Skov Jørgensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Morten Rahbek Hansen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Kenneth Nielsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20194 ændringerejerskab 4
  • Salling Group A/S registreret som ejer (90 %)
  • KUBA HOLDING ApS registreret som ejer (10 %)
  • Salling Group A/S er ikke længere registreret som ejer
  • KUBA HOLDING ApS er ikke længere registreret som ejer
20181 ændringledelse 1
  • Morten Rahbek Hansen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
20177 ændringerledelse 6 · ejerskab 1
  • Anders Hagh tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Kenneth Nielsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Per Bank tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Søren Bach fratrådt som bestyrelsesformand
  • Betina Houmann Kühn fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Kim Elsass fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Salling Group A/S registreret som ejer (66,67 %)
20141 ændringledelse 1
  • Søren Bach tiltrådt som bestyrelsesformand
20103 ændringerledelse 2 · ejerskab 1
  • Betina Houmann Kühn tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • KUBA HOLDING ApS registreret som ejer (20 %)
  • Jørgen Philip Sørensen fratrådt som bestyrelsesformand
20081 ændringbranche 1
  • Branche ændret til Detailhandel med dagligvarer via internet (479110)
20071 ændringadresse 1
  • Flyttet til Hyttefadsvej 8, 9970 Strandby
20062 ændringerledelse 2
  • Betina Houmann Kühn tiltrådt som direktør
  • Peter Bagge-Nielsen fratrådt som direktør
20051 ændringledelse 1
  • Henrik Wagn Kisselhegn Petersen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20041 ændringbranche 1
  • Branche ændret til Detailhandel fra postordreforretninger (526100)
20031 ændringadresse 1
  • Flyttet til Havnepladsen 12, 9900 Frederikshavn
20023 ændringerkapital 2 · ledelse 1
  • Selskabskapital ændret fra 1.250.000 DKK til 1.750.000 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 1.025.000 DKK til 1.250.000 DKK
  • Lars-Henning Clausen fratrådt som bestyrelsesmedlem
200110 ændringerkapital 1 · ledelse 8 · stiftet 1
  • Selskabskapital ændret fra 500.000 DKK til 1.025.000 DKK
  • Lars-Henning Clausen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Henrik Wagn Kisselhegn Petersen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Kim Elsass tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jørgen Philip Sørensen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Karen Gert Bagge-Nielsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Registreret som SKAGENFOOD A/S
  • Peter Bagge-Nielsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Karen Gert Bagge-Nielsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Peter Bagge-Nielsen tiltrådt som direktør

Relaterede selskaber

Samme branche i Frederikshavn

Se alle →

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026.

Se i CVRRet oplysninger