Netapp Denmark ApS

AnpartsselskabCVR 25238044København ØAktiv

Netapp Denmark ApS er et anpartsselskab i København Ø inden for engroshandel med informations- og kommunikationsudstyr, stiftet i 2000. Årets resultat faldt 67 % fra 2025 til 2026 og endte på 1,6 mio. kr. Bruttofortjenesten ligger over 75 % af branchens selskaber i databasen. På samme adresse er der registreret 8 andre selskaber i databasen.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2026

Bruttofortjeneste17,2 mio. kr.−1,3 % vs. 2025
Årets resultat1,6 mio. kr.−66,9 % vs. 2025
Egenkapital57,5 mio. kr.+2,9 % vs. 2025
Ansatte8seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2026 mod 2025

  • Bruttofortjenesten faldt 1 % (2025 → 2026), til 17,2 mio. kr.
  • Årets resultat faldt 67 % (2025 → 2026), til 1,6 mio. kr.
  • Egenkapitalen steg 3 % (2025 → 2026), til 57,5 mio. kr.

Ansatte

  • 1 flere ansatte end for et år siden: 8 (08/2026) mod 7 (08/2025).

Registreringer, seneste 24 måneder

  • 17.02.2025: Flyttet til Oslo Plads 2, 2100 København Ø
  • 01.01.2025: Branche ændret til Engroshandel med informations- og kommunikationsudstyr (465000)

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2021–2026 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

−10 mio. kr.0 kr.10 mio. kr.20 mio. kr.30 mio. kr.40 mio. kr.50 mio. kr.60 mio. kr.202120222023202420252026
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Netapp Denmark ApS
202120222023202420252026Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste2.3153.40628.5809.54417.38217.156−1,3 %
Driftsresultat (EBIT)6412826.7791.3964.1001.578−61,5 %
Resultat før skat0026.7521.5644.6401.857−60 %
Årets resultat−4.031−20923.6627204.9321.633−66,9 %
Aktiver i alt49.91594.768370.451184.756153.52190.648−41 %
Egenkapital26.72126.51250.17450.89355.82657.458+2,9 %
Gæld23.19368.256320.277133.86397.69533.190−66 %
Likvide beholdninger4.42421.79315.2481.11929.2937.604−74 %
Gns. antal ansatte111378+14,3 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2021, 2022, 2023, 2024, 2025, 2026: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.5 mio. kr.10 mio. kr.15 mio. kr.20 mio. kr.25 mio. kr.30 mio. kr.202120222023202420252026
BruttofortjenesteMedian, branchen (543 selskaber)

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Netapp Denmark ApS
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202601.05.2025 – 30.04.202609.10.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202501.05.2024 – 30.04.202505.11.2025SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.05.2023 – 30.04.202426.11.2024SelskabetPDFXBRL
202301.05.2022 – 30.04.202323.11.2023SelskabetPDFXBRL
202201.05.2021 – 30.04.202221.11.2022SelskabetPDFXBRL
202101.05.2020 – 30.04.202128.10.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
024681009/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/2608/26
Ansatte

Placering i branchen

543 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i engroshandel med informations- og kommunikationsudstyr ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste17,2 mio. kr.Nr. 136 af 542
Bedre end 75 % af selskaberne i branchen
Egenkapital57,5 mio. kr.Nr. 53 af 543
Bedre end 90 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte8Nr. 212 af 543
Bedre end 61 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 5,3 mio. kr., resultat 594 t.kr., egenkapital 3,9 mio. kr., 5 ansatte.

100 t.kr.1 mio.10,9 mio.114,3 mio.546,2 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 522 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med under 20 ansatte69.967 selskaber i sammenligningen
Nr. 1.943af 69.742
Bedre end 97 %
Nr. 2.780af 69.964
Bedre end 96 %
Samme branche og under 20 ansatte429 selskaber i sammenligningen
Nr. 43af 429
Bedre end 90 %
Nr. 14af 429
Bedre end 97 %
Selskaber, der er mellem 15 og 29 år gamle24.906 selskaber i sammenligningen
Nr. 3.900af 24.787
Bedre end 84 %
Nr. 2.099af 24.905
Bedre end 92 %
Alle selskaber af typen ApS66.508 selskaber i sammenligningen
Nr. 3.035af 66.379
Bedre end 95 %
Nr. 1.861af 66.505
Bedre end 97 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Engroshandel med informations- og kommunikationsudstyr
Bruttofortjeneste
  1. Netapp Denmark ApS17,2 mio. kr.
  2. Atea A/S1,2 mia. kr.
  3. Siemens Aktieselskab448,5 mio. kr.
Årets resultat
  1. Netapp Denmark ApS1,6 mio. kr.
  2. Atea A/S2,2 mio. kr.
  3. Siemens Aktieselskab93,5 mio. kr.
Egenkapital
  1. Netapp Denmark ApS57,5 mio. kr.
  2. Atea A/S694,3 mio. kr.
  3. Siemens Aktieselskab279,7 mio. kr.
Ansatte
  1. Netapp Denmark ApS8
  2. Atea A/S1.550
  3. Siemens Aktieselskab640

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
  • NetApp Holdings ltd100 %
Netapp Denmark ApS

Ledelse

1 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Netapp Denmark ApS
NavnRolleTiltrådt
Maria Felicia MurilloDirektør15.09.2023
Stiftere
VX 10.312 ApS
Tidligere ledelse (14)
Tidligere ledelse i Netapp Denmark ApS
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Peter Andreas StakemannDirektør01.03.200027.04.2000
Lars Phillip ComerfordDirektør27.04.200030.09.2013
Jeffry Robert AllenDirektør27.04.200008.03.2004
Kristian GjerdingDirektør17.10.200027.08.2001
Jesper StormholtDirektør27.08.200117.12.2007
Andrew KryderDirektør08.03.200409.03.2009
Per Christian SølvagerAdm. direktør17.12.200709.03.2009
Fritz MeijaardDirektør09.03.200930.09.2015
Volker WeisshaarDirektør09.03.200926.04.2011
Maurits Cornelis Willem Star BusmannDirektør01.05.201406.04.2016
Todd Evan ParmacekDirektør01.05.201430.09.2015
Maurits Cornelis William Star BusmannDirektør01.05.201401.05.2014
Stephen Peter FaulknerDirektør30.09.201520.09.2021
Robert Alan ParksDirektør20.09.202115.09.2023

Tegningsregel: Selskabet tegnes af en direktør.

Adresse og P-enheder

1 aktive produktionsenheder

Oslo Plads 2
2100 København Ø

København Kommune · Postnummer 2100

Andre selskaber på adressen (8)

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
NETAPP DENMARK ApSOslo Plads 2, 2100 København Ø81007455530

Formål

Selskabets formål er at yde support og marketingsservice med hensyn til EDB hardware og software produkter.

Ændringer år for år

54 registrerede hændelser
20261 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2026 offentliggjort
20253 ændringerregnskab 1 · adresse 1 · branche 1
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
  • Flyttet til Oslo Plads 2, 2100 København Ø
  • Branche ændret til Engroshandel med informations- og kommunikationsudstyr (465000)
20241 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
20233 ændringerregnskab 1 · ledelse 2
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
  • Maria Felicia Murillo tiltrådt som direktør
  • Robert Alan Parks fratrådt som direktør
20222 ændringerregnskab 1 · adresse 1
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
  • Flyttet til Oslo Plads 2, 2100 København Ø
20214 ændringerregnskab 1 · ledelse 2 · adresse 1
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
  • Robert Alan Parks tiltrådt som direktør
  • Stephen Peter Faulkner fratrådt som direktør
  • Flyttet til Oslo Plads 2, 2100 København Ø
20191 ændringadresse 1
  • Flyttet til Rådhuspladsen 4, 1550 København V
20181 ændringadresse 1
  • Flyttet til Vandtårnsvej 83A, 2860 Søborg
20161 ændringledelse 1
  • Maurits Cornelis Willem Star Busmann fratrådt som direktør
20153 ændringerledelse 3
  • Stephen Peter Faulkner tiltrådt som direktør
  • Todd Evan Parmacek fratrådt som direktør
  • Fritz Meijaard fratrådt som direktør
20144 ændringerledelse 4
  • Maurits Cornelis Willem Star Busmann tiltrådt som direktør
  • Maurits Cornelis William Star Busmann tiltrådt som direktør
  • Maurits Cornelis William Star Busmann fratrådt som direktør
  • Todd Evan Parmacek tiltrådt som direktør
20131 ændringledelse 1
  • Lars Phillip Comerford fratrådt som direktør
20123 ændringeradresse 3
  • Flyttet til Vandtårnsvej 83A, 2860 Søborg
  • Flyttet til Parallelvej 10, 2800 Kgs.Lyngby
  • Flyttet til Vandtårnsvej 83A, 2860 Søborg
20111 ændringledelse 1
  • Volker Weisshaar fratrådt som direktør
20094 ændringerledelse 4
  • Fritz Meijaard tiltrådt som direktør
  • Volker Weisshaar tiltrådt som direktør
  • Per Christian Sølvager fratrådt som adm. direktør
  • Andrew Kryder fratrådt som direktør
20082 ændringernavn 1 · branche 1
  • Navn ændret fra NETWORK APPLIANCE DENMARK ApS til NETAPP DENMARK ApS
  • Branche ændret til Engroshandel med computere, ydre enheder og software (465100)
20072 ændringerledelse 2
  • Per Christian Sølvager tiltrådt som adm. direktør
  • Jesper Stormholt fratrådt som direktør
20051 ændringejerskab 1
  • NetApp Holdings ltd registreret som ejer (100 %)
20042 ændringerledelse 2
  • Andrew Kryder tiltrådt som direktør
  • Jeffry Robert Allen fratrådt som direktør
20031 ændringbranche 1
  • Branche ændret til Engroshandel med computere og it-udstyr (518410)
20014 ændringeradresse 2 · ledelse 2
  • Flyttet til Parallelvej 10, 2800 Kgs.Lyngby
  • Jesper Stormholt tiltrådt som direktør
  • Kristian Gjerding fratrådt som direktør
  • Flyttet til Alhambravej 3, st, 1826 Frederiksberg C
20009 ændringerledelse 5 · kapital 1 · navn 1 · adresse 1 · stiftet 1
  • Kristian Gjerding tiltrådt som direktør
  • Selskabskapital ændret fra 125.000 DKK til 10.000.000 DKK
  • Navn ændret fra ApS KBUS 8 NR. 5290 til NETWORK APPLIANCE DENMARK ApS
  • Flyttet til Østergade 24A, 1100 København K
  • Lars Phillip Comerford tiltrådt som direktør
  • Jeffry Robert Allen tiltrådt som direktør
  • Peter Andreas Stakemann fratrådt som direktør
  • Registreret som ApS KBUS 8 NR. 5290
  • Peter Andreas Stakemann tiltrådt som direktør

Relaterede selskaber

Samme branche i København

Se alle →

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026.

Se i CVRRet oplysninger