Little Green Door ApS

AnpartsselskabCVR 35256008København KAktiv

Little Green Door ApS er et anpartsselskab i København K inden for udskænkning af alkoholiske drikkevarer, stiftet i 2013. Årets resultat faldt 86 % fra 2024 til 2025 og endte på 8.961 kr. Med 17 ansatte er selskabet omkring 6 gange større end medianen i branchen. På samme adresse er der registreret 8 andre selskaber i databasen.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Bruttofortjeneste1,6 mio. kr.+33,2 % vs. 2024
Årets resultat8.961 kr.−85,9 % vs. 2024
Egenkapital1 mio. kr.+0,9 % vs. 2024
Ansatte17seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten steg 33 % (2024 → 2025), til 1,6 mio. kr.
  • Årets resultat faldt 86 % (2024 → 2025), til 8.961 kr.

Registreringer, seneste 24 måneder

  • 01.01.2025: Branche ændret til Udskænkning af alkoholiske drikkevarer (563020)

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

−400 t.kr.−200 t.kr.0 kr.200 t.kr.400 t.kr.600 t.kr.800 t.kr.1 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Little Green Door ApS
202020212022202320242025Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste4105951.3801.4911.2301.639+33,2 %
Driftsresultat (EBIT)−342−23333308117−3−102,5 %
Resultat før skat−422−1612632808616−81 %
Årets resultat−326−136205219649−85,9 %
Aktiver i alt1.9151.7371.7332.1302.0592.305+11,9 %
Egenkapital1545187239421.0051.014+0,9 %
Gæld1.6741.1769471.0269101.280+40,7 %
Likvide beholdninger33645698174+2.137,8 %
Gns. antal ansatte2122220 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.200 t.kr.400 t.kr.600 t.kr.800 t.kr.1 mio. kr.1,2 mio. kr.1,4 mio. kr.1,6 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (871 selskaber)

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Little Green Door ApS
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202523.06.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202410.04.2025SelskabetPDFXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202309.07.2024SelskabetPDFXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202203.07.2023SelskabetPDFXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202124.06.2022SelskabetPDFXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202009.06.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
02468101214161808/2309/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/26
Ansatte

Placering i branchen

871 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i udskænkning af alkoholiske drikkevarer ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste1,6 mio. kr.Nr. 282 af 870
Bedre end 68 % af selskaberne i branchen
Egenkapital1 mio. kr.Nr. 162 af 871
Bedre end 81 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte17Nr. 489 af 871
Bedre end 44 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 994 t.kr., resultat 21.523 kr., egenkapital 148 t.kr., 3 ansatte.

100 t.kr.513 t.kr.2,6 mio.13,5 mio.40,1 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 810 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med under 20 ansatte69.967 selskaber i sammenligningen
Nr. 35.070af 69.742
Bedre end 50 %
Nr. 33.493af 69.964
Bedre end 52 %
Samme branche og under 20 ansatte703 selskaber i sammenligningen
Nr. 146af 702
Bedre end 79 %
Nr. 83af 703
Bedre end 88 %
Selskaber, der er mellem 5 og 14 år gamle33.688 selskaber i sammenligningen
Nr. 18.803af 33.588
Bedre end 44 %
Nr. 15.349af 33.687
Bedre end 54 %
Alle selskaber af typen ApS66.508 selskaber i sammenligningen
Nr. 33.883af 66.379
Bedre end 49 %
Nr. 29.377af 66.505
Bedre end 56 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Udskænkning af alkoholiske drikkevarer
Bruttofortjeneste
  1. Little Green Door ApS1,6 mio. kr.
  2. Old Irish Pub Denmark A/S69,1 mio. kr.
  3. Gl24 ApS42,3 mio. kr.
Årets resultat
  1. Little Green Door ApS8.961 kr.
  2. Old Irish Pub Denmark A/S9,4 mio. kr.
  3. Gl24 ApS5,5 mio. kr.
Egenkapital
  1. Little Green Door ApS1 mio. kr.
  2. Old Irish Pub Denmark A/S53,1 mio. kr.
  3. Gl24 ApS19,9 mio. kr.
Ansatte
  1. Little Green Door ApS17
  2. Old Irish Pub Denmark A/S258
  3. Gl24 ApS156

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Little Green Door ApS

Ledelse

1 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Little Green Door ApS
NavnRolleTiltrådt
Jonathan Andreas GrummeDirektør28.08.2023
Stiftere
Bar Gruppen A/S
Tidligere ledelse (6)
Tidligere ledelse i Little Green Door ApS
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Michael Halborg-BendtsenDirektør10.06.201312.03.2019
Jan WorsøeDirektør10.06.201323.06.2016
Rasmus Berger FrederiksenDirektør02.11.201728.08.2023
Jesper SchaltzDirektør02.11.201701.02.2021
Adam Nederby FalbertDirektør01.02.202128.08.2023
Christopher Lucas Norman LyngbyeDirektør28.08.202302.07.2024

Tegningsregel: Selskabet tegnes af en direktør

Adresse og P-enheder

1 aktive produktionsenheder

Skindergade 7
1159 København K

København Kommune · Postnummer 1159

Andre selskaber på adressen (8)

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
Little Green Door ApSGammel Strand 40, 1202 København K181018548247

Formål

Selskabets formål er at drive virksomhed som cocktailbar, bar, restaurant, natklub og café samt hermed beslægtet virksomhed

Ændringer år for år

30 registrerede hændelser
20261 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
20252 ændringerregnskab 1 · branche 1
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
  • Branche ændret til Udskænkning af alkoholiske drikkevarer (563020)
20242 ændringerregnskab 1 · ledelse 1
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
  • Christopher Lucas Norman Lyngbye fratrådt som direktør
20235 ændringerledelse 4 · regnskab 1
  • Christopher Lucas Norman Lyngbye tiltrådt som direktør
  • Jonathan Andreas Grumme tiltrådt som direktør
  • Adam Nederby Falbert fratrådt som direktør
  • Rasmus Berger Frederiksen fratrådt som direktør
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
20221 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
20213 ændringerregnskab 1 · ledelse 2
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
  • Adam Nederby Falbert tiltrådt som direktør
  • Jesper Schaltz fratrådt som direktør
20202 ændringeradresse 1 · ejerskab 1
  • Flyttet til Skindergade 7, 1159 København K
  • BAR GRUPPEN A/S er ikke længere registreret som ejer
20194 ændringernavn 1 · adresse 1 · ledelse 1 · ejerskab 1
  • Navn ændret fra Madam Chu ApS til Little Green Door ApS
  • Flyttet til Niels Hemmingsens Gade 36, 1153 København K
  • Michael Halborg-Bendtsen fratrådt som direktør
  • Rekom Group A/S registreret som ejer (100 %)
20181 ændringadresse 1
  • Flyttet til Lavendelstræde 17C, 4, 1462 København K
20173 ændringernavn 1 · ledelse 2
  • Navn ændret fra GAMMEL STRAND ApS til Madam Chu ApS
  • Jesper Schaltz tiltrådt som direktør
  • Rasmus Berger Frederiksen tiltrådt som direktør
20161 ændringledelse 1
  • Jan Worsøe fratrådt som direktør
20135 ændringerbranche 1 · stiftet 1 · ledelse 2 · ejerskab 1
  • Branche ændret til Cafeér, værtshuse, diskoteker mv. (563000)
  • Registreret som GAMMEL STRAND ApS
  • Michael Halborg-Bendtsen tiltrådt som direktør
  • Jan Worsøe tiltrådt som direktør
  • BAR GRUPPEN A/S registreret som ejer (100 %)

Relaterede selskaber

Samme branche i København

Se alle →

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026. Selskabet er reklamebeskyttet; kontaktoplysninger vises ikke, og data må ikke bruges til markedsføring.

Se i CVRRet oplysninger