Kjerteminde Avis ApS

AnpartsselskabCVR 61400214KertemindeAktiv

Kjerteminde Avis ApS er et anpartsselskab i Kerteminde inden for udgivelse af ugeblade og magasiner, stiftet i 1976. Egenkapitalen var negativ ved udgangen af 2025 (−123 t.kr.). Efter et underskud i 2024 leverede selskabet et overskud på 189 t.kr. i 2025. Selskabet har eksisteret i over 50 år.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Bruttofortjeneste1,1 mio. kr.−21,8 % vs. 2024
Årets resultat189 t.kr.+161,7 % vs. 2024
Egenkapital−123 t.kr.+60,6 % vs. 2024
Ansatte3seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten faldt 22 % (2024 → 2025), til 1,1 mio. kr.
  • Årets resultat gik fra et underskud på 306 t.kr. til et overskud på 189 t.kr. (2024 → 2025).

Ansatte

  • 1 færre ansatte end for et år siden: 3 (07/2026) mod 4 (07/2025).

Ledelse og ejere, seneste 24 måneder

  • Nye i ledelsen: Anders Hecter (bestyrelsesformand, 14.11.2024), Anders Eggert Bay (bestyrelsesmedlem, 14.11.2024) og Anders Hecter (direktør, 19.05.2026) (+5).
  • Fratrådt: Sine Marie Mohr (bestyrelsesformand, 13.11.2024), Henrik Johan Mohr (suppleant, 14.11.2024) og Ditte Hedegaard Davidsen (bestyrelsesmedlem, 29.06.2025) (+3).

Registreringer, seneste 24 måneder

  • 01.01.2025: Branche ændret til Udgivelse af ugeblade og magasiner (581300)

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

−400 t.kr.−300 t.kr.−200 t.kr.−100 t.kr.0 kr.100 t.kr.200 t.kr.300 t.kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Kjerteminde Avis ApS
202020212022202320242025Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste5945854571.3331.4411.127−21,8 %
Driftsresultat (EBIT)1520−184−19−302211+170 %
Resultat før skat12––−60−306189+161,7 %
Årets resultat1217−186−56−306189+161,7 %
Aktiver i alt53950839941096422+341,4 %
Egenkapital28530151−5−312−123+60,6 %
Gæld254207348416407545+33,8 %
Likvide beholdninger46942136217821294+1.288,9 %
Gns. antal ansatte222242−50 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.500 t.kr.1 mio. kr.1,5 mio. kr.2 mio. kr.2,5 mio. kr.3 mio. kr.3,5 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (76 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2025
  • Negativ egenkapital

    Egenkapitalen var −123 t.kr. ved udgangen af 2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Egenkapitalen i seneste årsrapport er under nul.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Kjerteminde Avis ApS
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202526.05.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202426.06.2025SelskabetPDFXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202307.05.2024SelskabetPDFXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202208.07.2023SelskabetPDFXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202120.06.2022SelskabetPDFXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202005.07.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
024681008/2309/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/26
Ansatte

Placering i branchen

76 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i udgivelse af ugeblade og magasiner ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste1,1 mio. kr.Nr. 53 af 76
Bedre end 31 % af selskaberne i branchen
Egenkapital−123 t.kr.Nr. 61 af 76
Bedre end 20 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte3Nr. 55 af 76
Bedre end 28 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 3,6 mio. kr., resultat 181 t.kr., egenkapital 1,5 mio. kr., 6 ansatte.

100 t.kr.794 t.kr.6,3 mio.50 mio.199,1 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 70 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med under 20 ansatte69.967 selskaber i sammenligningen
Nr. 42.606af 69.742
Bedre end 39 %
Nr. 62.658af 69.964
Bedre end 10 %
Samme branche og under 20 ansatte57 selskaber i sammenligningen
Nr. 34af 57
Bedre end 41 %
Nr. 43af 57
Bedre end 25 %
Selskaber, der er mindst 30 år gamle10.276 selskaber i sammenligningen
Nr. 8.083af 10.152
Bedre end 20 %
Nr. 9.932af 10.275
Bedre end 3 %
Alle selskaber af typen ApS66.508 selskaber i sammenligningen
Nr. 41.030af 66.379
Bedre end 38 %
Nr. 59.009af 66.505
Bedre end 11 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Udgivelse af ugeblade og magasiner
Bruttofortjeneste
  1. Kjerteminde Avis ApS1,1 mio. kr.
  2. Berlingske Media A/S397,2 mio. kr.
  3. Bonnier Publications A/S202 mio. kr.
Årets resultat
  1. Kjerteminde Avis ApS189 t.kr.
  2. Berlingske Media A/S63 mio. kr.
  3. Bonnier Publications A/S16,5 mio. kr.
Egenkapital
  1. Kjerteminde Avis ApS−123 t.kr.
  2. Berlingske Media A/S144 mio. kr.
  3. Bonnier Publications A/S43,4 mio. kr.
Ansatte
  1. Kjerteminde Avis ApS3
  2. Berlingske Media A/S457
  3. Bonnier Publications A/S288

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Kjerteminde Avis ApS
Datterselskaber og ejerandele

Datterselskaber vises kun, hvis de findes i databasen.

Ledelse

7 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Kjerteminde Avis ApS
NavnRolleTiltrådt
Anders HecterDirektør19.05.2026

Bestyrelse

Bestyrelse i Kjerteminde Avis ApS
NavnRolleTiltrådt
John JägerNæstformand06.11.2023
Anders HecterBestyrelsesformand14.11.2024
Anders Eggert BayBestyrelsesmedlem14.11.2024
Jeppe Bohn Bergmann HammingBestyrelsesmedlem19.05.2026
Ulla Marie MohrSuppleant19.05.2026
Joan Møller WehnerBestyrelsesmedlem19.05.2026
Tidligere ledelse (50)
Tidligere ledelse i Kjerteminde Avis ApS
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Frederik Pontoppidan MøllerBestyrelsesmedlem07.01.197605.07.1991
Kai TrierBestyrelsesformand07.01.197601.10.2000
Flemming Leo DaneDirektør07.01.197613.06.1996
Jørn TvedskovBestyrelsesmedlem07.01.197615.04.2004
Poul Wind-HansenBestyrelsesmedlem07.01.197605.07.1991
Arne Nikolaj HansenBestyrelsesmedlem07.01.197605.07.1991
Poul Erik Ernst NielsenBestyrelsesformand07.01.197622.04.2008
Arne ThomleBestyrelsesmedlem07.01.197605.07.1991
Arne Schmidt-NielsenBestyrelsesmedlem07.01.197609.04.2003
Arne Schmidt-NielsenDirektør07.01.197615.12.1994
Hans Jørgen JensenBestyrelsesmedlem07.01.197605.07.1991
Villy Skov MarkvardsenBestyrelsesmedlem30.04.199618.05.2005
Kai TrierAdm. direktør01.10.200001.05.2008
Karsten Riise KochBestyrelsesmedlem09.04.200315.12.2005
Bent NielsenBestyrelsesmedlem15.04.200428.04.2009
Jens ThurøeBestyrelsesmedlem18.05.200522.04.2008
Troels MaglegaardBestyrelsesformand22.04.200803.06.2019
Susanne Wiese KristensenBestyrelsesmedlem22.04.200822.01.2009
Jan-Rainer SchmittNæstformand22.04.200802.11.2015
Jens GuttormBestyrelsesmedlem22.04.200815.04.2015
Jørgen Christian Wind-HansenDirektør01.05.200801.03.2011
Allan Bjarne AistrupBestyrelsesmedlem28.04.200901.05.2012
Jan-Rainer SchmittDirektør01.03.201102.11.2015
Hanne ErnstBestyrelsesmedlem01.05.201201.11.2015
Søren Wistoft LarsenBestyrelsesmedlem15.04.201504.04.2017
Birgit Juel JarlyBestyrelsesmedlem15.04.201501.05.2020
Martin Krogh AndersenDirektør02.11.201501.01.2016
Hanne ErnstNæstformand02.11.201506.11.2023
Kim JørstadDirektør01.01.201601.12.2017
Niki Treumer MogensenDirektør01.12.201731.07.2019
Johnny JensenBestyrelsesmedlem30.04.201813.01.2022
Henrik Johan MohrBestyrelsesmedlem30.04.201805.11.2023
Troels MaglegaardBestyrelsesmedlem04.06.201906.05.2023
René Tristan LydiksenBestyrelsesformand13.06.201905.02.2020
Rikke Mohr JørgensenDirektør31.07.201913.01.2022
Henrik Lena MadsenBestyrelsesformand05.02.202006.11.2023
Jonas NielsenBestyrelsesmedlem05.02.202013.01.2022
Peter HougesenDirektør13.01.202229.05.2024
Troels MaglegaardSuppleant07.05.202306.11.2023
John JägerBestyrelsesmedlem07.05.202305.11.2023
Jan Vorgod KristensenBestyrelsesmedlem06.11.202301.03.2024
Sine Marie MohrBestyrelsesformand06.11.202313.11.2024
Henrik Johan MohrSuppleant06.11.202314.11.2024
Ditte Hedegaard DavidsenBestyrelsesmedlem06.11.202329.06.2025
Trinemaii Pihl WithgaardBestyrelsesmedlem06.11.202301.03.2024
Peter HougesenAdm. direktør30.05.202430.05.2024
Ditte Hedegaard DavidsenDirektør31.05.202431.08.2024
Ulla Marie MohrDirektør01.09.202419.05.2026
Sine Marie MohrSuppleant14.11.202430.06.2025
Ditte Hedegaard DavidsenSuppleant30.06.202519.05.2026

Tegningsregel: Selskabet tegnes af den samlede bestyrelse eller formand eller næstformand i forening med et bestyrelsesmedlem eller af direktør i forening med formand eller næstformand

Adresse og P-enheder

1 aktive produktionsenheder

Nordre Ringvej 54
5300 Kerteminde

Kerteminde Kommune · Postnummer 5300

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
Kjerteminde Avis ApSNordre Ringvej 54, 5300 Kerteminde51002133597

Formål

Selskabets formål er at sikre udgivelse af et dagblad for Kerteminde og omegn samt for financiering heraf at udøve formueforvaltning samt administration af koncern, ejendom samt ejede selskaber

Ændringer år for år

125 registrerede hændelser
20267 ændringerregnskab 1 · ledelse 6
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
  • Joan Møller Wehner tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ulla Marie Mohr tiltrådt som suppleant
  • Jeppe Bohn Bergmann Hamming tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Anders Hecter tiltrådt som direktør
  • Ditte Hedegaard Davidsen fratrådt som suppleant
  • Ulla Marie Mohr fratrådt som direktør
20255 ændringerledelse 3 · regnskab 1 · branche 1
  • Ditte Hedegaard Davidsen tiltrådt som suppleant
  • Sine Marie Mohr fratrådt som suppleant
  • Ditte Hedegaard Davidsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
  • Branche ændret til Udgivelse af ugeblade og magasiner (581300)
202414 ændringerledelse 13 · regnskab 1
  • Sine Marie Mohr tiltrådt som suppleant
  • Anders Eggert Bay tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Anders Hecter tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Henrik Johan Mohr fratrådt som suppleant
  • Sine Marie Mohr fratrådt som bestyrelsesformand
  • Ulla Marie Mohr tiltrådt som direktør
  • Ditte Hedegaard Davidsen fratrådt som direktør
  • Ditte Hedegaard Davidsen tiltrådt som direktør
  • Peter Hougesen tiltrådt som adm. direktør
  • Peter Hougesen fratrådt som adm. direktør
  • Peter Hougesen fratrådt som direktør
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
  • Trinemaii Pihl Withgaard fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jan Vorgod Kristensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
202316 ændringerledelse 14 · regnskab 1 · adresse 1
  • Sine Marie Mohr tiltrådt som bestyrelsesformand
  • John Jäger tiltrådt som næstformand
  • Trinemaii Pihl Withgaard tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ditte Hedegaard Davidsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Henrik Johan Mohr tiltrådt som suppleant
  • Jan Vorgod Kristensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Troels Maglegaard fratrådt som suppleant
  • Henrik Lena Madsen fratrådt som bestyrelsesformand
  • Hanne Ernst fratrådt som næstformand
  • John Jäger fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Henrik Johan Mohr fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
  • Flyttet til Nordre Ringvej 54, 5300 Kerteminde
  • Troels Maglegaard tiltrådt som suppleant
  • John Jäger tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Troels Maglegaard fratrådt som bestyrelsesmedlem
20227 ændringerregnskab 1 · ejerskab 2 · ledelse 4
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
  • Kjerteminde Avis ApS registreret som ejer (66,67 %)
  • KJERTEMINDE AVIS'JUBILÆUMSFOND er ikke længere registreret som ejer
  • Peter Hougesen tiltrådt som direktør
  • Jonas Nielsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Rikke Mohr Jørgensen fratrådt som direktør
  • Johnny Jensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20211 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
20205 ændringerledelse 4 · navn 1
  • Birgit Juel Jarly fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Navn ændret fra KJ.A. HOLDING ApS til Kjerteminde Avis ApS
  • Henrik Lena Madsen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Jonas Nielsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • René Tristan Lydiksen fratrådt som bestyrelsesformand
20196 ændringerledelse 5 · branche 1
  • Rikke Mohr Jørgensen tiltrådt som direktør
  • Niki Treumer Mogensen fratrådt som direktør
  • Branche ændret til Udgivelse af distrikts- og annonceblade (581420)
  • René Tristan Lydiksen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Troels Maglegaard tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Troels Maglegaard fratrådt som bestyrelsesformand
20182 ændringerledelse 2
  • Johnny Jensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Henrik Johan Mohr tiltrådt som bestyrelsesmedlem
20173 ændringerledelse 3
  • Niki Treumer Mogensen tiltrådt som direktør
  • Kim Jørstad fratrådt som direktør
  • Søren Wistoft Larsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20162 ændringerledelse 2
  • Kim Jørstad tiltrådt som direktør
  • Martin Krogh Andersen fratrådt som direktør
20158 ændringerledelse 8
  • Hanne Ernst tiltrådt som næstformand
  • Martin Krogh Andersen tiltrådt som direktør
  • Jan-Rainer Schmitt fratrådt som direktør
  • Jan-Rainer Schmitt fratrådt som næstformand
  • Hanne Ernst fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Birgit Juel Jarly tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Søren Wistoft Larsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jens Guttorm fratrådt som bestyrelsesmedlem
20131 ændringejerskab 1
  • KJERTEMINDE AVIS'JUBILÆUMSFOND registreret som ejer (66,67 %)
20122 ændringerledelse 2
  • Hanne Ernst tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Allan Bjarne Aistrup fratrådt som bestyrelsesmedlem
20112 ændringerledelse 2
  • Jan-Rainer Schmitt tiltrådt som direktør
  • Jørgen Christian Wind-Hansen fratrådt som direktør
20093 ændringerledelse 3
  • Allan Bjarne Aistrup tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Bent Nielsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Susanne Wiese Kristensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20088 ændringerledelse 8
  • Jørgen Christian Wind-Hansen tiltrådt som direktør
  • Kai Trier fratrådt som adm. direktør
  • Troels Maglegaard tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Jens Guttorm tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jan-Rainer Schmitt tiltrådt som næstformand
  • Susanne Wiese Kristensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jens Thurøe fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Poul Erik Ernst Nielsen fratrådt som bestyrelsesformand
20071 ændringadresse 1
  • Flyttet til Nordre Ringvej 54, 5300 Kerteminde
20053 ændringerledelse 3
  • Karsten Riise Koch fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jens Thurøe tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Villy Skov Markvardsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20042 ændringerledelse 2
  • Bent Nielsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jørn Tvedskov fratrådt som bestyrelsesmedlem
20032 ændringerledelse 2
  • Karsten Riise Koch tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Arne Schmidt-Nielsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20021 ændringbranche 1
  • Branche ændret til Ikke-finansielle holdingselskaber (741500)
20002 ændringerledelse 2
  • Kai Trier tiltrådt som adm. direktør
  • Kai Trier fratrådt som bestyrelsesformand
19962 ændringerledelse 2
  • Flemming Leo Dane fratrådt som direktør
  • Villy Skov Markvardsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
19951 ændringkapital 1
  • Selskabskapital ændret fra 80.000 DKK til 200.000 DKK
19941 ændringledelse 1
  • Arne Schmidt-Nielsen fratrådt som direktør
19916 ændringernavn 1 · ledelse 5
  • Navn ændret fra KJERTEMINDE AVIS ApS til KJ.A. HOLDING ApS
  • Hans Jørgen Jensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Arne Thomle fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Arne Nikolaj Hansen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Poul Wind-Hansen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Frederik Pontoppidan Møller fratrådt som bestyrelsesmedlem
197612 ændringerstiftet 1 · ledelse 11
  • Registreret som KJERTEMINDE AVIS ApS
  • Kai Trier tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Hans Jørgen Jensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Arne Schmidt-Nielsen tiltrådt som direktør
  • Arne Schmidt-Nielsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Arne Thomle tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Poul Erik Ernst Nielsen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Arne Nikolaj Hansen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Poul Wind-Hansen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jørn Tvedskov tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Flemming Leo Dane tiltrådt som direktør
  • Frederik Pontoppidan Møller tiltrådt som bestyrelsesmedlem

Relaterede selskaber

Samme branche i Kerteminde

Se alle →

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026. Selskabet er reklamebeskyttet; kontaktoplysninger vises ikke, og data må ikke bruges til markedsføring.

Se i CVRRet oplysninger