GoCollective Rail A/S

AktieselskabCVR 12245904KastrupAktiv

GoCollective Rail A/S er et aktieselskab i Kastrup inden for persontransport med regional- eller fjerntog, stiftet i 1988. Selskabet havde underskud i både 2024 og 2025, senest 135,3 mio. kr. Driften er fordelt på 9 produktionsenheder i 8 byer. Egenkapitalen faldt til 202,4 mio. kr. i 2025.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Omsætning0 kr.−100 % vs. 2024
Årets resultat−135,3 mio. kr.−12,5 % vs. 2024
Egenkapital202,4 mio. kr.−40 % vs. 2024
Ansatte343seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Omsætningen faldt 100 % (2024 → 2025), til 0 kr.
  • Underskuddet voksede: fra 120,3 mio. kr. til 135,3 mio. kr. (2024 → 2025).
  • Egenkapitalen faldt 40 % (2024 → 2025), til 202,4 mio. kr.

Ansatte

  • 21 flere ansatte end for et år siden: 343 (08/2026) mod 322 (08/2025).

Ledelse og ejere, seneste 24 måneder

  • Nye i ledelsen: Thibault Guy Depoix Joseph (bestyrelsesmedlem, 01.06.2025), Henrik la Cour (adm. direktør, 08.12.2025) og Henrik la Cour (bestyrelsesmedlem, 08.01.2026) (+6).
  • Fratrådt: Marianne Lisbeth Bøttger (bestyrelsesmedlem, 31.05.2025), Marianne Lisbeth Bøttger (adm. direktør, 01.06.2025) og Svend Nicolai Heineke (bestyrelsesformand, 29.04.2025) (+6).
  • Nye ejere registreret: GoCollective Holding A/S (28.01.2025).
  • Ikke længere registreret som ejer: GoCollective Bus A/S (28.01.2025).

Registreringer, seneste 24 måneder

  • 01.01.2025: Branche ændret til Persontransport med regional- eller fjerntog (491100)

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

−300 mio. kr.−200 mio. kr.−100 mio. kr.0 kr.100 mio. kr.200 mio. kr.300 mio. kr.400 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for GoCollective Rail A/S
202020212022202320242025Ændring
Omsætning380.312480.228574.443575.271586.5910−100 %
Bruttofortjeneste−290.578−53.130−53.340−18.663−43.4750+100 %
Driftsresultat (EBIT)–––––0–
Resultat før skat–––––−14.166–
Årets resultat−212.649−5.199−74.948−134.209−120.295−135.304−12,5 %
Aktiver i alt590.611617.745630.937534.650648.926607.777−6,3 %
Egenkapital6.51847.570−27.378366.428337.258202.354−40 %
Gæld564.038533.288632.942165.603309.016267.167−13,5 %
Likvide beholdninger5050378.02434.69014.481−58,3 %
Gns. antal ansatte347332356335314313−0,3 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

−300 mio. kr.−250 mio. kr.−200 mio. kr.−150 mio. kr.−100 mio. kr.−50 mio. kr.0 kr.50 mio. kr.100 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (4 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2025
  • Underskud i 6 år i træk

    Årets resultat har været negativt i 2020–2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Årets resultat er negativt i de to eller flere seneste årsrapporter i træk.

  • Egenkapitalen faldt markant

    Egenkapitalen faldt 40 % fra 2024 til 2025 (337,3 mio. kr. til 202,4 mio. kr.).

    Hvordan er det beregnet?

    Egenkapitalen er faldet med mindst 30 % fra den forrige årsrapport, og den var positiv året før.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for GoCollective Rail A/S
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202527.05.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202430.04.2025SelskabetPDFXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202303.07.2024SelskabetPDFXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202215.06.2023SelskabetPDFXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202129.06.2022SelskabetPDFXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202031.05.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
05010015020025030035009/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/2608/26
Ansatte

Placering i branchen

4 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i persontransport med regional- eller fjerntog ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste0 kr.Nr. 4 af 4
Bedre end 0 % af selskaberne i branchen
Egenkapital202,4 mio. kr.Nr. 2 af 4
Bedre end 67 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte343Nr. 2 af 4
Bedre end 67 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 89,7 mio. kr., resultat −959 t.kr., egenkapital 148,1 mio. kr., 224 ansatte.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med 200–499 ansatte796 selskaber i sammenligningen
Nr. 754af 763
Bedre end 1 %
Nr. 270af 796
Bedre end 66 %
Selskaber, der er mindst 30 år gamle10.276 selskaber i sammenligningen
Nr. 9.346af 10.152
Bedre end 8 %
Nr. 788af 10.275
Bedre end 92 %
Alle selskaber af typen A/S18.025 selskaber i sammenligningen
Nr. 16.577af 17.786
Bedre end 7 %
Nr. 1.428af 18.024
Bedre end 92 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Persontransport med regional- eller fjerntog
Bruttofortjeneste
  1. GoCollective Rail A/S0 kr.
  2. Lokaltog A/S512,4 mio. kr.
  3. Nordjyske Jernbaner A/S119,7 mio. kr.
Årets resultat
  1. GoCollective Rail A/S−135,3 mio. kr.
  2. Lokaltog A/S17,9 mio. kr.
  3. Nordjyske Jernbaner A/S−2,4 mio. kr.
Egenkapital
  1. GoCollective Rail A/S202,4 mio. kr.
  2. Lokaltog A/S791,6 mio. kr.
  3. Nordjyske Jernbaner A/S93,8 mio. kr.
Ansatte
  1. GoCollective Rail A/S343
  2. Lokaltog A/S521
  3. Nordjyske Jernbaner A/S155

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
GoCollective Rail A/S
Datterselskaber og ejerandele

Datterselskaber vises kun, hvis de findes i databasen.

Ledelse

4 aktive registreringer

Direktion

Direktion i GoCollective Rail A/S
NavnRolleTiltrådt
Henrik la CourAdm. direktør08.12.2025

Bestyrelse

Bestyrelse i GoCollective Rail A/S
NavnRolleTiltrådt
Thibault Guy Depoix JosephBestyrelsesmedlem01.06.2025
Henrik la CourBestyrelsesmedlem08.01.2026
Markus HonnerBestyrelsesformand13.03.2026
Stiftere
Kaj Ove Smed, Niels Smed, Inge-Lise Alsing Smed
Tidligere ledelse (46)
Tidligere ledelse i GoCollective Rail A/S
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Keith John BastowDirektør30.06.198810.06.1999
Troels Henrik HornemanBestyrelsesformand18.03.199627.05.1998
Kaj Ove SmedBestyrelsesmedlem18.03.199627.05.1998
Niels SmedBestyrelsesmedlem18.03.199627.05.1998
Inge-Lise Alsing SmedBestyrelsesmedlem18.03.199627.05.1998
Inge-Lise Alsing SmedDirektør18.03.199627.05.1998
Michael VintherBestyrelsesformand27.05.199810.06.1999
Anders Leonard NielsenBestyrelsesmedlem27.05.199824.08.1998
Anders Leonard NielsenDirektør27.05.199824.08.1998
Jan BigomBestyrelsesmedlem27.05.199810.06.1999
Eigil KoopBestyrelsesmedlem10.06.199902.07.2001
Røsli Jette GisselmannBestyrelsesmedlem10.06.199915.01.2001
Røsli Jette GisselmannAdm. direktør20.12.200015.10.2001
Nicolaj Alex JohansenBestyrelsesmedlem15.01.200131.01.2005
Ole Lenarth NielsenBestyrelsesmedlem02.07.200130.09.2003
Ole Lenarth NielsenAdm. direktør15.10.200107.05.2002
Ernst Viggo FrendesenDirektør07.05.200228.04.2003
Keith John BastowBestyrelsesmedlem13.01.200323.01.2008
Karsten Røn AndersenAdm. direktør28.04.200306.10.2008
Michael Nørgaard JensenBestyrelsesmedlem30.09.200309.01.2006
Piers Darryl st John MarlowBestyrelsesmedlem20.07.200423.01.2008
Susanne Mørch KochBestyrelsesmedlem01.08.200612.01.2007
Jens Erik ChristiansenBestyrelsesmedlem12.01.200715.01.2009
Johnny Børge HansenBestyrelsesmedlem06.10.200801.04.2011
Johnny Børge HansenAdm. direktør06.10.200801.04.2011
Mikael BrandtBestyrelsesformand06.10.200801.06.2011
Marianne Lisbeth BøttgerBestyrelsesmedlem01.04.201123.08.2016
Thomas Eybye ØsterAdm. direktør01.04.201101.07.2014
Thomas Eybye ØsterBestyrelsesformand01.07.201415.08.2014
Nikolaj WendelboeBestyrelsesmedlem01.07.201401.04.2019
Nikolaj WendelboeAdm. direktør01.07.201401.04.2019
Anne-Mette EnoksenBestyrelsesformand15.08.201424.08.2016
Marianne Lisbeth BøttgerBestyrelsesformand24.08.201631.03.2019
Anders EwaldBestyrelsesmedlem24.08.201601.04.2017
John Bo HenriksenBestyrelsesmedlem01.04.201727.08.2018
Svend Nicolai HeinekeBestyrelsesmedlem27.08.201831.03.2019
Marianne Lisbeth BøttgerBestyrelsesmedlem01.04.201931.05.2025
Marianne Lisbeth BøttgerAdm. direktør01.04.201901.06.2025
Anders EwaldBestyrelsesmedlem01.04.201901.02.2024
Svend Nicolai HeinekeBestyrelsesformand01.04.201929.04.2025
Thibault Guy Depoix JosephBestyrelsesmedlem31.05.202328.04.2025
Pia Hammershøy SplittorffBestyrelsesmedlem29.04.202526.11.2025
Thibault Guy Depoix JosephBestyrelsesformand29.04.202531.05.2025
Erik PoulstrupAdm. direktør01.06.202508.12.2025
Marianne Lisbeth BøttgerBestyrelsesformand01.06.202513.03.2026
Markus HonnerBestyrelsesmedlem01.07.202512.03.2026

Tegningsregel: Selskabet tegnes af et bestyrelsesmedlem i forening med en direktør, eller af to bestyrelsesmedlemmer eller af den samlede bestyrelse.

Adresse og P-enheder

9 aktive produktionsenheder

Skøjtevej 26
2770 Kastrup

Tårnby Kommune · Postnummer 2770

Andre selskaber på adressen (6)

Åbn i OpenStreetMap
Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
GoCollective Tog A/S - Struer, Østergade 57Østergade 57, 7600 Struer691010852133
GoCollective Tog A/S - Silkeborg, Drewsensvej 1Drewsensvej 1, 8600 Silkeborg561009706832
GoCollective Tog A/S Herning StationBanegårdspladsen 6D, 7400 Herning551010875834
GoCollective Tog A/S - ÅrhusBanegårdsgade 36A, 2. th, 8000 Aarhus C501009837163
GoCollective Tog A/S - Esbjerg, Jernbanegade 35Jernbanegade 35, 6700 Esbjerg461010852117
GoCollective Tog A/S - Odense, Østre Stationsvej 27Østre Stationsvej 27, 5000 Odense C421026506782
GoCollective Tog A/S - VardeStationspladsen 3, 6800 Varde201019470942
GoCollective Tog A/S - Varde (Mek.)Gellerupvej 13B, 6800 Varde31029644604
GoCollective Tog A/S - Kastrup, Skøjtevej 26Skøjtevej 26, 2770 Kastrup11031948173

Formål

Selskabets formål er på et forretningsmæssingt grundlag, at udføre personbefordring og/eller godstransport på jernbane samt reparation, udlejning og vedligeholdelse af jernbanemateriel og dermed forbundet virksomhed.

Ændringer år for år

119 registrerede hændelser
20265 ændringerregnskab 1 · ledelse 4
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
  • Markus Honner tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Marianne Lisbeth Bøttger fratrådt som bestyrelsesformand
  • Markus Honner fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Henrik la Cour tiltrådt som bestyrelsesmedlem
202518 ændringerledelse 14 · regnskab 1 · ejerskab 2 · branche 1
  • Henrik la Cour tiltrådt som adm. direktør
  • Erik Poulstrup fratrådt som adm. direktør
  • Pia Hammershøy Splittorff fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Markus Honner tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Erik Poulstrup tiltrådt som adm. direktør
  • Thibault Guy Depoix Joseph tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Marianne Lisbeth Bøttger tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Marianne Lisbeth Bøttger fratrådt som adm. direktør
  • Thibault Guy Depoix Joseph fratrådt som bestyrelsesformand
  • Marianne Lisbeth Bøttger fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
  • Pia Hammershøy Splittorff tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Thibault Guy Depoix Joseph tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Svend Nicolai Heineke fratrådt som bestyrelsesformand
  • Thibault Guy Depoix Joseph fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • GoCollective Holding A/S registreret som ejer (100 %)
  • GoCollective Bus A/S er ikke længere registreret som ejer
  • Branche ændret til Persontransport med regional- eller fjerntog (491100)
20242 ændringerregnskab 1 · ledelse 1
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
  • Anders Ewald fratrådt som bestyrelsesmedlem
20234 ændringernavn 1 · regnskab 1 · ledelse 1 · kapital 1
  • Navn ændret fra ARRIVA TOG A/S til GoCollective Rail A/S
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
  • Thibault Guy Depoix Joseph tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Selskabskapital ændret fra 503.000 DKK til 504.000 DKK
20221 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
20211 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
20198 ændringerledelse 8
  • Marianne Lisbeth Bøttger tiltrådt som adm. direktør
  • Svend Nicolai Heineke tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Anders Ewald tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Marianne Lisbeth Bøttger tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Nikolaj Wendelboe fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Nikolaj Wendelboe fratrådt som adm. direktør
  • Svend Nicolai Heineke fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Marianne Lisbeth Bøttger fratrådt som bestyrelsesformand
20182 ændringerledelse 2
  • Svend Nicolai Heineke tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • John Bo Henriksen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20174 ændringerkapital 1 · fusion 1 · ledelse 2
  • Selskabskapital ændret fra 502.000 DKK til 503.000 DKK
  • Fusion registreret i CVR
  • John Bo Henriksen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Anders Ewald fratrådt som bestyrelsesmedlem
20164 ændringerledelse 4
  • Marianne Lisbeth Bøttger tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Anders Ewald tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Anne-Mette Enoksen fratrådt som bestyrelsesformand
  • Marianne Lisbeth Bøttger fratrådt som bestyrelsesmedlem
20147 ændringerejerskab 1 · ledelse 6
  • GoCollective Bus A/S registreret som ejer (100 %)
  • Anne-Mette Enoksen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Thomas Eybye Øster fratrådt som bestyrelsesformand
  • Nikolaj Wendelboe tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Nikolaj Wendelboe tiltrådt som adm. direktør
  • Thomas Eybye Øster tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Thomas Eybye Øster fratrådt som adm. direktør
20115 ændringerledelse 5
  • Mikael Brandt fratrådt som bestyrelsesformand
  • Thomas Eybye Øster tiltrådt som adm. direktør
  • Marianne Lisbeth Bøttger tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Johnny Børge Hansen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Johnny Børge Hansen fratrådt som adm. direktør
20091 ændringledelse 1
  • Jens Erik Christiansen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20087 ændringerledelse 6 · branche 1
  • Mikael Brandt tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Johnny Børge Hansen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Johnny Børge Hansen tiltrådt som adm. direktør
  • Karsten Røn Andersen fratrådt som adm. direktør
  • Piers Darryl st John Marlow fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Keith John Bastow fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Branche ændret til Passagertransport med regional- eller fjerntog (491000)
20072 ændringerledelse 2
  • Jens Erik Christiansen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Susanne Mørch Koch fratrådt som bestyrelsesmedlem
20062 ændringerledelse 2
  • Susanne Mørch Koch tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Michael Nørgaard Jensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20052 ændringeradresse 1 · ledelse 1
  • Flyttet til Skøjtevej 26, 2770 Kastrup
  • Nicolaj Alex Johansen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20041 ændringledelse 1
  • Piers Darryl st John Marlow tiltrådt som bestyrelsesmedlem
20036 ændringerkapital 1 · ledelse 5
  • Selskabskapital ændret fra 501.000 DKK til 502.000 DKK
  • Michael Nørgaard Jensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ole Lenarth Nielsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Karsten Røn Andersen tiltrådt som adm. direktør
  • Ernst Viggo Frendesen fratrådt som direktør
  • Keith John Bastow tiltrådt som bestyrelsesmedlem
20024 ændringerledelse 2 · kapital 1 · branche 1
  • Ernst Viggo Frendesen tiltrådt som direktør
  • Ole Lenarth Nielsen fratrådt som adm. direktør
  • Selskabskapital ændret fra 500.000 DKK til 501.000 DKK
  • Branche ændret til Jernbaner (601000)
20017 ændringerledelse 6 · navn 1
  • Ole Lenarth Nielsen tiltrådt som adm. direktør
  • Røsli Jette Gisselmann fratrådt som adm. direktør
  • Navn ændret fra SILKEBORG BUS LEASING A/S til ARRIVA TOG A/S
  • Ole Lenarth Nielsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Eigil Koop fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Nicolaj Alex Johansen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Røsli Jette Gisselmann fratrådt som bestyrelsesmedlem
20001 ændringledelse 1
  • Røsli Jette Gisselmann tiltrådt som adm. direktør
19995 ændringerledelse 5
  • Røsli Jette Gisselmann tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Eigil Koop tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jan Bigom fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Michael Vinther fratrådt som bestyrelsesformand
  • Keith John Bastow fratrådt som direktør
199811 ændringerledelse 11
  • Anders Leonard Nielsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Anders Leonard Nielsen fratrådt som direktør
  • Anders Leonard Nielsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jan Bigom tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Anders Leonard Nielsen tiltrådt som direktør
  • Michael Vinther tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Troels Henrik Horneman fratrådt som bestyrelsesformand
  • Inge-Lise Alsing Smed fratrådt som direktør
  • Inge-Lise Alsing Smed fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Niels Smed fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Kaj Ove Smed fratrådt som bestyrelsesmedlem
19966 ændringerkapital 1 · ledelse 5
  • Selskabskapital ændret fra 81.600 DKK til 500.000 DKK
  • Troels Henrik Horneman tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Inge-Lise Alsing Smed tiltrådt som direktør
  • Inge-Lise Alsing Smed tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Niels Smed tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Kaj Ove Smed tiltrådt som bestyrelsesmedlem
19921 ændringkapital 1
  • Selskabskapital ændret fra 80.100 DKK til 81.600 DKK
19882 ændringerstiftet 1 · ledelse 1
  • Registreret som SILKEBORG BUS LEASING A/S
  • Keith John Bastow tiltrådt som direktør

Relaterede selskaber

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 23.10.2026.

Se i CVRRet oplysninger