Umove A/S

AktieselskabCVR 30607651GlostrupAktiv

Umove A/S er et aktieselskab i Glostrup inden for passagertransport ad vej med fast køreplan, stiftet i 2007. Selskabet gik fra overskud i 2024 til et underskud på 59,9 mio. kr. i 2025. Målt på bruttofortjeneste er det nr. 2 af 50 selskaber i branchen i databasen. Driften er fordelt på 62 produktionsenheder i 54 byer.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Omsætning1,5 mia. kr.+18,7 % vs. 2024
Årets resultat−59,9 mio. kr.−376,9 % vs. 2024
Egenkapital1 mia. kr.+1,7 % vs. 2024
Ansatte2.616seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten steg 17 % (2024 → 2025), til 1,2 mia. kr.
  • Omsætningen steg 19 % (2024 → 2025), til 1,5 mia. kr.
  • Årets resultat gik fra et overskud på 21,6 mio. kr. til et underskud på 59,9 mio. kr. (2024 → 2025).
  • Egenkapitalen steg 2 % (2024 → 2025), til 1 mia. kr.

Ansatte

  • 320 flere ansatte end for et år siden: 2.616 (07/2026) mod 2.296 (07/2025).

Ledelse og ejere, seneste 24 måneder

  • Nye i ledelsen: Annelise Arboe Sommer (bestyrelsesmedlem, 21.01.2025), Annelise Arboe Sommer (adm. direktør, 21.01.2025) og TIffany Alexandra Boys (bestyrelsesmedlem, 21.01.2025) (+3).
  • Fratrådt: Tim Rohde Valbøll (bestyrelsesmedlem, 21.01.2025), Ole Steensbro (bestyrelsesmedlem, 20.01.2025) og Tim Rohde Valbøll (adm. direktør, 21.01.2025) (+3).

Registreringer, seneste 24 måneder

  • 01.01.2025: Branche ændret til Passagertransport ad vej med fast køreplan (493100)

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

−200 mio. kr.0 kr.200 mio. kr.400 mio. kr.600 mio. kr.800 mio. kr.1 mia. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Umove A/S
202020212022202320242025Ændring
Omsætning451.183476.417526.8071.069.5001.288.2381.529.358+18,7 %
Bruttofortjeneste320.533333.115339.870799.6561.023.6871.199.330+17,2 %
Driftsresultat (EBIT)18.77319.04112.84068.36886.504−4.144−104,8 %
Resultat før skat13.32414.3385.09245.73532.915−71.581−317,5 %
Årets resultat16.4879.9602.25332.75421.638−59.917−376,9 %
Aktiver i alt433.548413.373673.1012.663.1373.572.3444.342.267+21,6 %
Egenkapital70.64280.602237.528967.049988.6871.005.611+1,7 %
Gæld360.018329.725432.1731.685.2892.571.2473.335.455+29,7 %
Likvide beholdninger38.8403.09119.39858812.246494−96 %
Gns. antal ansatte613613–1.2471.4941.769+18,4 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.200 mio. kr.400 mio. kr.600 mio. kr.800 mio. kr.1 mia. kr.1,2 mia. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (50 selskaber)

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Umove A/S
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202502.07.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202426.06.2025SelskabetPDFXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202329.05.2024SelskabetPDFXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202209.05.2023SelskabetPDFXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202111.05.2022SelskabetPDFXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202017.05.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
05001.0001.5002.0002.50008/2309/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/26
Ansatte

Placering i branchen

50 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i passagertransport ad vej med fast køreplan ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste1,2 mia. kr.Nr. 2 af 50
Bedre end 98 % af selskaberne i branchen
Egenkapital1 mia. kr.Nr. 1 af 50
Bedre end 100 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte2.616Nr. 2 af 50
Bedre end 98 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 7,9 mio. kr., resultat 525 t.kr., egenkapital 3,2 mio. kr., 12 ansatte.

100 t.kr.1 mio.11 mio.115,7 mio.554,5 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 49 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med 1.000 ansatte eller flere177 selskaber i sammenligningen
Nr. 54af 147
Bedre end 64 %
Nr. 83af 177
Bedre end 53 %
Selskaber, der er mellem 15 og 29 år gamle24.910 selskaber i sammenligningen
Nr. 43af 24.791
Bedre end 100 %
Nr. 211af 24.909
Bedre end 99 %
Alle selskaber af typen A/S18.025 selskaber i sammenligningen
Nr. 113af 17.786
Bedre end 99 %
Nr. 419af 18.024
Bedre end 98 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Passagertransport ad vej med fast køreplan
Bruttofortjeneste
  1. Umove A/S1,2 mia. kr.
  2. Umove Holding A/S1,2 mia. kr.
  3. Vikingbus Danmark A/S780,7 mio. kr.
Årets resultat
  1. Umove A/S−59,9 mio. kr.
  2. Umove Holding A/S−72,4 mio. kr.
  3. Vikingbus Danmark A/S−35,7 mio. kr.
Egenkapital
  1. Umove A/S1 mia. kr.
  2. Umove Holding A/S431,5 mio. kr.
  3. Vikingbus Danmark A/S119,4 mio. kr.
Ansatte
  1. Umove A/S2.616
  2. Umove Holding A/S3
  3. Vikingbus Danmark A/S1.911

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister

Ledelse

4 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Umove A/S
NavnRolleTiltrådt
Annelise Arboe SommerAdm. direktør21.01.2025

Bestyrelse

Bestyrelse i Umove A/S
NavnRolleTiltrådt
Annelise Arboe SommerBestyrelsesmedlem21.01.2025
TIffany Alexandra BoysBestyrelsesmedlem21.01.2025
Mads SkovgaardBestyrelsesformand24.03.2026
Stiftere
Bent Thykjær
Tidligere ledelse (17)
Tidligere ledelse i Umove A/S
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Johan Dein LadegaardBestyrelsesformand11.06.200710.04.2015
Bent ThykjærBestyrelsesmedlem11.06.200710.04.2015
Bent ThykjærDirektør11.06.200710.04.2015
Jens Overgaard SørensenBestyrelsesmedlem11.06.200711.12.2012
Christian RoslevBestyrelsesmedlem11.12.201228.02.2013
Mikael Kristian VestBestyrelsesmedlem11.12.201210.04.2015
Søren OlesenAdm. direktør04.12.201326.10.2018
Kurt MøllerBestyrelsesmedlem04.12.201310.04.2015
Henrik BjergegaardBestyrelsesmedlem10.04.201511.04.2016
Johnny Børge HansenBestyrelsesformand10.04.201509.08.2022
Tim Rohde ValbøllBestyrelsesmedlem10.04.201521.01.2025
Brian HöyerBestyrelsesmedlem11.04.201621.06.2018
Ole SteensbroBestyrelsesmedlem21.06.201820.01.2025
Tim Rohde ValbøllAdm. direktør26.10.201821.01.2025
Annelise Arboe SommerBestyrelsesformand09.08.202220.01.2025
Ole SteensbroBestyrelsesformand21.01.202531.10.2025
Troels Banke KyndesgaardBestyrelsesformand31.10.202524.03.2026

Tegningsregel: Selskabet tegnes af den samlede bestyrelse, af bestyrelsens formand i forening med et andet bestyrelsesmedlem eller af et bestyrelsesmedlem i forening med direktøren.

Adresse og P-enheder

62 aktive produktionsenheder

Farverland 7
2600 Glostrup

Albertslund Kommune · Postnummer 2600

Andre selskaber på adressen (3)

Åbn i OpenStreetMap
Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
Umove A/SStamholmen 217, 2650 Hvidovre2591030674614
Umove A/SBrudelysvej 17, 2880 Bagsværd2571029569998
Umove A/SPorthusvej 6C, 3490 Kvistgård2431029570007
Umove A/STømmerupvej 13, 2770 Kastrup2381029569971
Umove A/SFarverland 7, 2600 Glostrup2141029569963
Umove A/SLykkegårdsvej 14, 4000 Roskilde1561029570023
Umove A/SFabriksvangen 25, 3550 Slangerup1101029570465
Umove A/SMariendalsvej 1C, 8800 Viborg1051030390322
Umove Vest A/SNewtonsvej 1, Ragebøl, 6400 Sønderborg1011022463264
Umove Vest A/SNyholmsvej 15, 8930 Randers NØ861025957969
Umove Vest A/SGasværksvej 19, 6200 Aabenraa851022463221
Umove A/SLangagervej 17, 4400 Kalundborg831030657019
Umove Vest A/SNorgesvej 20, st, 6100 Haderslev781026992253
Umove A/SNyhåbsvej 1A, 8560 Kolind631032187737
Umove A/SNiels Bohrs Vej 29, 8660 Skanderborg521032187613

Viser 15 af 62 enheder (sorteret efter ansatte).

Formål

Selskabets formål er busdrift, finansiering, investering og anden hermed af bestyrelsen godkendt virksomhed.

Ændringer år for år

56 registrerede hændelser
20263 ændringerregnskab 1 · ledelse 2
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
  • Mads Skovgaard tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Troels Banke Kyndesgaard fratrådt som bestyrelsesformand
202512 ændringerledelse 10 · regnskab 1 · branche 1
  • Troels Banke Kyndesgaard tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Ole Steensbro fratrådt som bestyrelsesformand
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
  • Annelise Arboe Sommer tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • TIffany Alexandra Boys tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Annelise Arboe Sommer tiltrådt som adm. direktør
  • Ole Steensbro tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Tim Rohde Valbøll fratrådt som adm. direktør
  • Tim Rohde Valbøll fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Annelise Arboe Sommer fratrådt som bestyrelsesformand
  • Ole Steensbro fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Branche ændret til Passagertransport ad vej med fast køreplan (493100)
20241 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
20235 ændringeradresse 1 · navn 1 · kapital 1 · fusion 1 · regnskab 1
  • Flyttet til Farverland 7, 2600 Glostrup
  • Navn ændret fra Umove Vest A/S til Umove A/S
  • Selskabskapital ændret fra 500.000 DKK til 501.000 DKK
  • Fusion registreret i CVR
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
20223 ændringerledelse 2 · regnskab 1
  • Annelise Arboe Sommer tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Johnny Børge Hansen fratrådt som bestyrelsesformand
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
20211 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
20201 ændringfusion 1
  • Fusion registreret i CVR
20191 ændringfusion 1
  • Fusion registreret i CVR
20184 ændringerledelse 4
  • Tim Rohde Valbøll tiltrådt som adm. direktør
  • Søren Olesen fratrådt som adm. direktør
  • Ole Steensbro tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Brian Höyer fratrådt som bestyrelsesmedlem
20162 ændringerledelse 2
  • Brian Höyer tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Henrik Bjergegaard fratrådt som bestyrelsesmedlem
201510 ændringernavn 1 · ledelse 8 · ejerskab 1
  • Navn ændret fra THYKJÆR A/S til Umove Vest A/S
  • Tim Rohde Valbøll tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Henrik Bjergegaard tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Johnny Børge Hansen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Kurt Møller fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Mikael Kristian Vest fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Bent Thykjær fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Bent Thykjær fratrådt som direktør
  • Johan Dein Ladegaard fratrådt som bestyrelsesformand
  • Umove Holding A/S registreret som ejer (100 %)
20133 ændringerledelse 3
  • Kurt Møller tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Søren Olesen tiltrådt som adm. direktør
  • Christian Roslev fratrådt som bestyrelsesmedlem
20123 ændringerledelse 3
  • Christian Roslev tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Mikael Kristian Vest tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jens Overgaard Sørensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20081 ændringbranche 1
  • Branche ændret til Rutebuskørsel, by- og nærtrafik (493110)
20076 ændringerbranche 1 · ledelse 4 · stiftet 1
  • Branche ændret til Bustrafik (602110)
  • Bent Thykjær tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jens Overgaard Sørensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Bent Thykjær tiltrådt som direktør
  • Johan Dein Ladegaard tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Registreret som THYKJÆR A/S

Relaterede selskaber

Samme branche i Albertslund

Se alle →

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 23.10.2026.

Se i CVRRet oplysninger