General Logistics Systems Express A/S

AktieselskabCVR 14414002KoldingAktiv

General Logistics Systems Express A/S er et aktieselskab i Kolding inden for andre post- og kuréraktiviteter, stiftet i 1990. Årets resultat steg 7 % fra 2025 til 2026 og endte på 17,9 mio. kr. Målt på bruttofortjeneste er det nr. 10 af 237 selskaber i branchen i databasen. Resultatet er vokset tre år i træk.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2026

Bruttofortjeneste54,6 mio. kr.+1,5 % vs. 2025
Årets resultat17,9 mio. kr.+6,9 % vs. 2025
Egenkapital39,4 mio. kr.+25,1 % vs. 2025
Ansatte49seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2026 mod 2025

  • Bruttofortjenesten steg 2 % (2025 → 2026), til 54,6 mio. kr.
  • Årets resultat steg 7 % (2025 → 2026), til 17,9 mio. kr.
  • Egenkapitalen steg 25 % (2025 → 2026), til 39,4 mio. kr.

Ansatte

  • 2 færre ansatte end for et år siden: 49 (08/2026) mod 51 (08/2025).

Ledelse og ejere, seneste 24 måneder

  • Nye i ledelsen: Ole Morten Oddershede Nielsen (bestyrelsesmedlem, 18.08.2025).
  • Fratrådt: Carsten Stephan Hoffmann (bestyrelsesmedlem, 18.08.2025).

Registreringer, seneste 24 måneder

  • 01.01.2025: Branche ændret til Andre post- og kuréraktiviteter (532000)

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2021–2026 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

0 kr.5 mio. kr.10 mio. kr.15 mio. kr.20 mio. kr.25 mio. kr.30 mio. kr.35 mio. kr.40 mio. kr.202120222023202420252026
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for General Logistics Systems Express A/S
202120222023202420252026Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste29.33136.90836.55645.38053.81254.637+1,5 %
Driftsresultat (EBIT)3.98111.8998.54515.26521.27222.923+7,8 %
Resultat før skat3.91111.8028.57615.55221.53222.987+6,8 %
Årets resultat3.0509.1736.68012.08916.74817.907+6,9 %
Aktiver i alt40.32846.33043.47049.76453.80962.798+16,7 %
Egenkapital16.76122.93420.61426.70331.45139.358+25,1 %
Gæld23.56723.39622.85623.06122.35823.440+4,8 %
Likvide beholdninger11.62713.1279.97014.10411.84518.443+55,7 %
Gns. antal ansatte524949515049−2 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2021, 2022, 2023, 2024, 2025, 2026: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.10 mio. kr.20 mio. kr.30 mio. kr.40 mio. kr.50 mio. kr.202120222023202420252026
BruttofortjenesteMedian, branchen (239 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2026
  • Overskud i fem år i træk

    Årets resultat har været positivt i 2022–2026.

    Hvordan er det beregnet?

    Årets resultat er positivt i de fem seneste årsrapporter i træk.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for General Logistics Systems Express A/S
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202601.04.2025 – 31.03.202613.07.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202501.04.2024 – 31.03.202516.09.2025SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.04.2023 – 31.03.202410.07.2024SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202301.04.2022 – 31.03.202325.08.2023SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202201.04.2021 – 31.03.202230.08.2022SelskabetPDFXBRL
202101.04.2020 – 31.03.202102.07.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
010203040506009/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/2608/26
Ansatte

Placering i branchen

239 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i andre post- og kuréraktiviteter ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste54,6 mio. kr.Nr. 10 af 237
Bedre end 96 % af selskaberne i branchen
Egenkapital39,4 mio. kr.Nr. 10 af 239
Bedre end 96 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte49Nr. 19 af 239
Bedre end 92 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 1,7 mio. kr., resultat 66.133 kr., egenkapital 213 t.kr., 4 ansatte.

100 t.kr.895 t.kr.8 mio.71,7 mio.309 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 228 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med 20–49 ansatte9.922 selskaber i sammenligningen
Nr. 368af 9.892
Bedre end 96 %
Nr. 903af 9.922
Bedre end 91 %
Samme branche og 20–49 ansatte39 selskaber i sammenligningen
Nr. 1af 39
Bedre end 100 %
Nr. 2af 39
Bedre end 97 %
Selskaber, der er mindst 30 år gamle10.276 selskaber i sammenligningen
Nr. 1.388af 10.152
Bedre end 86 %
Nr. 2.343af 10.275
Bedre end 77 %
Alle selskaber af typen A/S18.025 selskaber i sammenligningen
Nr. 2.695af 17.786
Bedre end 85 %
Nr. 4.183af 18.024
Bedre end 77 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Andre post- og kuréraktiviteter
Bruttofortjeneste
  1. General Logistics Systems Express A/S54,6 mio. kr.
  2. Dansk Avis Omdeling A/S641,4 mio. kr.
  3. DHL Express (denmark) A/S388,9 mio. kr.
Årets resultat
  1. General Logistics Systems Express A/S17,9 mio. kr.
  2. Dansk Avis Omdeling A/S48,8 mio. kr.
  3. DHL Express (denmark) A/S−39,8 mio. kr.
Egenkapital
  1. General Logistics Systems Express A/S39,4 mio. kr.
  2. Dansk Avis Omdeling A/S301 mio. kr.
  3. DHL Express (denmark) A/S441,1 mio. kr.
Ansatte
  1. General Logistics Systems Express A/S49
  2. Dansk Avis Omdeling A/S1.796
  3. DHL Express (denmark) A/S462

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
General Logistics Systems Express A/S

Ledelse

4 aktive registreringer

Direktion

Direktion i General Logistics Systems Express A/S
NavnRolleTiltrådt
Steen Ravnsbæk KristensenAdm. direktør01.10.2021

Bestyrelse

Bestyrelse i General Logistics Systems Express A/S
NavnRolleTiltrådt
Steen Ravnsbæk KristensenBestyrelsesmedlem17.08.2011
Achim DünnwaldBestyrelsesformand02.09.2024
Ole Morten Oddershede NielsenBestyrelsesmedlem18.08.2025
Stiftere
A/S Pse Nr. 1285
Tidligere ledelse (18)
Tidligere ledelse i General Logistics Systems Express A/S
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Per Emil Hasselbalch StakemannDirektør01.07.199020.02.1991
Dag Lehmann NichumBestyrelsesmedlem01.07.199029.05.2001
Laust RichBestyrelsesmedlem29.03.199612.03.1997
Steen Kofoed MøllerDirektør29.03.199626.04.2006
John BilleBestyrelsesmedlem29.07.199729.05.2001
Finn Dyhre HansenBestyrelsesformand14.06.199912.06.2001
Leif Helmer BuhlBestyrelsesmedlem18.10.199929.05.2001
Steen Kofoed MøllerBestyrelsesmedlem12.06.200126.04.2006
Allan LaursenBestyrelsesformand18.06.200101.03.2003
Arne TirsgaardBestyrelsesformand01.03.200301.01.2006
Keld RørmoseBestyrelsesmedlem01.01.200615.08.2008
Michael Brink PedersenBestyrelsesmedlem26.04.200615.08.2008
Michael Brink PedersenAdm. direktør26.04.200615.08.2008
Saadi Al-SoudaniBestyrelsesformand26.04.200602.09.2024
Jens Christian Koue SmithBestyrelsesmedlem15.08.200814.08.2013
Karsten KlitmøllerBestyrelsesmedlem15.08.200830.09.2021
Karsten KlitmøllerAdm. direktør15.08.200830.09.2021
Carsten Stephan HoffmannBestyrelsesmedlem01.10.202118.08.2025

Tegningsregel: Selskabet tegnes af to medlemmer af bestyrelsen i forening eller af et bestyrelsesmedlem i forening med en direktør

Adresse og P-enheder

8 aktive produktionsenheder

Kokmose 3
6000 Kolding

Kolding Kommune · Postnummer 6000

Andre selskaber på adressen (1)

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
GENERAL LOGISTICS SYSTEMS EXPRESS A/SBirkemosevej 9B, Nr Bjert, 6000 Kolding211024278413
GENERAL LOGISTICS SYSTEMS EXPRESS A/SHøjager 2-4, Høje Taastr., 2630 Taastrup201004355917
GENERAL LOGISTICS SYSTEMS EXPRESS A/SHedelund 17, 9400 Nørresundby31008316461
GENERAL LOGISTICS SYSTEMS EXPRESS A/SKokmose 3, 6000 Kolding31000739104
GENERAL LOGISTICS SYSTEMS EXPRESS A/SSigma 8, 8382 Hinnerup21003430313
GENERAL LOGISTICS SYSTEMS EXPRESS A/SNystedvej 33, 7400 Herning21014876290
GENERAL LOGISTICS SYSTEMS EXPRESS A/SM.P. Allerups Vej 14, Fraugde, 5220 Odense SØ11010357493
GLS Express A/SBohus Boulevard 3, 2630 Taastrup–1023035703

Formål

Selskabets formål er transportvirksomhed og dermed beslægtet virksomhed

Ændringer år for år

62 registrerede hændelser
20261 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2026 offentliggjort
20254 ændringerregnskab 1 · ledelse 2 · branche 1
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
  • Ole Morten Oddershede Nielsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Carsten Stephan Hoffmann fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Branche ændret til Andre post- og kuréraktiviteter (532000)
20243 ændringerledelse 2 · regnskab 1
  • Achim Dünnwald tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Saadi Al-Soudani fratrådt som bestyrelsesformand
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
20231 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
20221 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
20215 ændringerledelse 4 · regnskab 1
  • Carsten Stephan Hoffmann tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Steen Ravnsbæk Kristensen tiltrådt som adm. direktør
  • Karsten Klitmøller fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Karsten Klitmøller fratrådt som adm. direktør
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
20191 ændringadresse 1
  • Flyttet til Kokmose 3, 6000 Kolding
20131 ændringledelse 1
  • Jens Christian Koue Smith fratrådt som bestyrelsesmedlem
20111 ændringledelse 1
  • Steen Ravnsbæk Kristensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
20088 ændringerfusion 1 · ledelse 6 · branche 1
  • Fusion registreret i CVR
  • Karsten Klitmøller tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Karsten Klitmøller tiltrådt som adm. direktør
  • Jens Christian Koue Smith tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Michael Brink Pedersen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Michael Brink Pedersen fratrådt som adm. direktør
  • Keld Rørmose fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Branche ændret til Andre post- og kurertjenester (532000)
20068 ændringernavn 1 · ledelse 7
  • Navn ændret fra GENERAL LOGISTICS SYSTEMS STAFETTEN A/S til GENERAL LOGISTICS SYSTEMS EXPRESS A/S
  • Michael Brink Pedersen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Michael Brink Pedersen tiltrådt som adm. direktør
  • Saadi Al-Soudani tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Steen Kofoed Møller fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Steen Kofoed Møller fratrådt som direktør
  • Keld Rørmose tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Arne Tirsgaard fratrådt som bestyrelsesformand
20051 ændringejerskab 1
  • GENERAL LOGISTICS SYSTEMS DENMARK A/S registreret som ejer (100 %)
20042 ændringeradresse 2
  • Flyttet til Kokholm 13A, 6000 Kolding
  • Flyttet til Kokholm 13, 6000 Kolding
20033 ændringernavn 1 · ledelse 2
  • Navn ændret fra STAFETTEN KOLDING A/S til GENERAL LOGISTICS SYSTEMS STAFETTEN A/S
  • Arne Tirsgaard tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Allan Laursen fratrådt som bestyrelsesformand
20019 ændringerkapital 2 · ledelse 6 · adresse 1
  • Selskabskapital ændret fra 1.000.000 DKK til 600.000 DKK
  • Allan Laursen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Steen Kofoed Møller tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Finn Dyhre Hansen fratrådt som bestyrelsesformand
  • Selskabskapital ændret fra 500.000 DKK til 1.000.000 DKK
  • Leif Helmer Buhl fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • John Bille fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Dag Lehmann Nichum fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Flyttet til Kokbjerg 17, 6000 Kolding
19992 ændringerledelse 2
  • Leif Helmer Buhl tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Finn Dyhre Hansen tiltrådt som bestyrelsesformand
19972 ændringerledelse 2
  • John Bille tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Laust Rich fratrådt som bestyrelsesmedlem
19963 ændringerkapital 1 · ledelse 2
  • Selskabskapital ændret fra 130.000 DKK til 500.000 DKK
  • Steen Kofoed Møller tiltrådt som direktør
  • Laust Rich tiltrådt som bestyrelsesmedlem
19921 ændringkapital 1
  • Selskabskapital ændret fra 80.000 DKK til 130.000 DKK
19912 ændringernavn 1 · ledelse 1
  • Navn ændret fra ApS SPKR NR. 3020 til STAFETTEN KOLDING A/S
  • Per Emil Hasselbalch Stakemann fratrådt som direktør
19903 ændringerstiftet 1 · ledelse 2
  • Registreret som ApS SPKR NR. 3020
  • Per Emil Hasselbalch Stakemann tiltrådt som direktør
  • Dag Lehmann Nichum tiltrådt som bestyrelsesmedlem

Relaterede selskaber

Samme personer i ledelsen

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026.

Se i CVRRet oplysninger