Ecit Services A/S

AktieselskabCVR 36495022HerlevAktiv

Ecit Services A/S er et aktieselskab i Herlev inden for bogføring og revision; skatterådgivning, stiftet i 2015. Årets resultat faldt 14 % fra 2024 til 2025 og endte på 13,6 mio. kr. Med 74 ansatte er selskabet omkring 37 gange større end medianen i branchen. Bruttofortjenesten ligger over 98 % af branchens selskaber i databasen.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Bruttofortjeneste49,7 mio. kr.−2,1 % vs. 2024
Årets resultat13,6 mio. kr.−13,8 % vs. 2024
Egenkapital17,3 mio. kr.−11,5 % vs. 2024
Ansatte74seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten faldt 2 % (2024 → 2025), til 49,7 mio. kr.
  • Årets resultat faldt 14 % (2024 → 2025), til 13,6 mio. kr.
  • Egenkapitalen faldt 12 % (2024 → 2025), til 17,3 mio. kr.

Ansatte

  • 1 flere ansatte end for et år siden: 74 (07/2026) mod 73 (07/2025).

Ledelse og ejere, seneste 24 måneder

  • Nye ejere registreret: Ecit F&a Holding As (01.03.2025).
  • Ikke længere registreret som ejer: Ecit F&a Holding As (28.02.2025), Hans' On ApS (01.03.2025) og Mso ApS (01.03.2025).

Registreringer, seneste 24 måneder

  • 01.01.2025: Branche ændret til Bogføring og revision; skatterådgivning (692000)

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

−2 mio. kr.0 kr.2 mio. kr.4 mio. kr.6 mio. kr.8 mio. kr.10 mio. kr.12 mio. kr.14 mio. kr.16 mio. kr.18 mio. kr.20 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Ecit Services A/S
202020212022202320242025Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste33.31238.23136.64446.50050.76249.677−2,1 %
Driftsresultat (EBIT)−2025.7316.66215.35619.63017.194−12,4 %
Resultat før skat−3395.7576.73215.74020.18417.380−13,9 %
Årets resultat−3114.4885.24912.26015.72513.552−13,8 %
Aktiver i alt24.19429.18335.72433.14836.82535.449−3,7 %
Egenkapital3.4097.89710.03216.59819.52417.274−11,5 %
Gæld20.47921.01025.47516.20517.01217.771+4,5 %
Likvide beholdninger9.1131.007638311112123+9,8 %
Gns. antal ansatte67645447480−100 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.10 mio. kr.20 mio. kr.30 mio. kr.40 mio. kr.50 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (1.097 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2025
  • Færre ansatte

    Antal ansatte faldt 100 % fra 48 i 2024 til 0 i 2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Antal ansatte ifølge årsrapporten er faldet med mindst 25 %, og var mindst 10 året før.

  • Overskud i fem år i træk

    Årets resultat har været positivt i 2021–2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Årets resultat er positivt i de fem seneste årsrapporter i træk.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Ecit Services A/S
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202517.06.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202403.03.2025SelskabetPDFXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202310.05.2024SelskabetPDFXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202227.04.2023SelskabetPDFXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202108.03.2022SelskabetPDFXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202025.02.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
0102030405060708008/2309/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/26
Ansatte

Placering i branchen

1.097 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i bogføring og revision; skatterådgivning ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste49,7 mio. kr.Nr. 21 af 1.093
Bedre end 98 % af selskaberne i branchen
Egenkapital17,3 mio. kr.Nr. 39 af 1.097
Bedre end 97 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte74Nr. 1008 af 1.097
Bedre end 8 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 1,4 mio. kr., resultat 135 t.kr., egenkapital 527 t.kr., 2 ansatte.

100 t.kr.1,1 mio.12,4 mio.138,5 mio.691,4 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 1.039 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med 50–199 ansatte4.467 selskaber i sammenligningen
Nr. 1.807af 4.412
Bedre end 59 %
Nr. 2.344af 4.466
Bedre end 48 %
Samme branche og 50–199 ansatte18 selskaber i sammenligningen
Nr. 10af 18
Bedre end 47 %
Nr. 6af 18
Bedre end 71 %
Selskaber, der er mellem 5 og 14 år gamle33.679 selskaber i sammenligningen
Nr. 703af 33.579
Bedre end 98 %
Nr. 2.558af 33.678
Bedre end 92 %
Alle selskaber af typen A/S18.025 selskaber i sammenligningen
Nr. 2.931af 17.786
Bedre end 84 %
Nr. 6.694af 18.024
Bedre end 63 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Bogføring og revision; skatterådgivning
Bruttofortjeneste
  1. Ecit Services A/S49,7 mio. kr.
  2. Beierholm Godkendt Revisionspartnerselskab1,5 mia. kr.
  3. KPMG P/S603,7 mio. kr.
Årets resultat
  1. Ecit Services A/S13,6 mio. kr.
  2. Beierholm Godkendt Revisionspartnerselskab1,3 mio. kr.
  3. KPMG P/S4 mio. kr.
Egenkapital
  1. Ecit Services A/S17,3 mio. kr.
  2. Beierholm Godkendt Revisionspartnerselskab70,8 mio. kr.
  3. KPMG P/S85,1 mio. kr.
Ansatte
  1. Ecit Services A/S74
  2. Beierholm Godkendt Revisionspartnerselskab1.851
  3. KPMG P/S573

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
  • Ecit F&a Holding As100 %
Ecit Services A/S

Ledelse

4 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Ecit Services A/S
NavnRolleTiltrådt
Martin Søgård OlsenAdm. direktør16.09.2023

Bestyrelse

Bestyrelse i Ecit Services A/S
NavnRolleTiltrådt
Martin Søgård OlsenBestyrelsesmedlem19.02.2021
Nicolaj Alex JohansenBestyrelsesformand15.09.2023
Klaus JensenBestyrelsesmedlem15.09.2023
Stiftere
Ninna Kryger
Tidligere ledelse (16)
Tidligere ledelse i Ecit Services A/S
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Ninna KrygerBestyrelsesmedlem19.01.201515.08.2018
Ninna KrygerDirektør19.01.201521.09.2017
Henrik Sjørup KrygerBestyrelsesmedlem19.01.201531.01.2021
Kasper KrygerBestyrelsesmedlem19.01.201520.03.2015
Tom RasmussenBestyrelsesmedlem20.03.201521.09.2017
Peter LauringBestyrelsesformand20.03.201514.08.2018
Henrik Sjørup KrygerAdm. direktør21.09.201731.07.2020
Klaus JensenBestyrelsesmedlem21.09.201714.08.2018
Peter GjerdingBestyrelsesmedlem15.08.201816.01.2020
Peter GjerdingDirektør15.08.201815.12.2018
Ivan NielsenBestyrelsesmedlem15.08.201816.01.2020
Peter LauringBestyrelsesmedlem15.08.201815.12.2018
Klaus JensenBestyrelsesformand15.08.201814.09.2023
Frants Ektora MoraitisBestyrelsesmedlem16.01.202016.09.2023
Nicolaj Alex JohansenBestyrelsesmedlem16.01.202014.09.2023
Nicolaj Alex JohansenAdm. direktør01.08.202015.09.2023

Tegningsregel: Virksomheden tegnes af bestyrelsesformanden i forening med et bestyrelsesmedlem.

Adresse og P-enheder

1 aktive produktionsenheder

Hørkær 12A
2730 Herlev

Herlev Kommune · Postnummer 2730

Andre selskaber på adressen (1)

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
Ecit Services A/SHørkær 12A, 1, 2730 Herlev751020078967

Formål

Selskabets formål er at udføre løn- og regnskabsservice samt al virksomhed, som efter bestyrelsens skøn er beslægtet hermed.

Ændringer år for år

84 registrerede hændelser
20261 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
20256 ændringerregnskab 1 · ejerskab 4 · branche 1
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
  • ECIT F&A HOLDING AS registreret som ejer (100 %)
  • MSO ApS er ikke længere registreret som ejer
  • HANS' ON ApS er ikke længere registreret som ejer
  • ECIT F&A HOLDING AS er ikke længere registreret som ejer
  • Branche ændret til Bogføring og revision; skatterådgivning (692000)
20241 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
202315 ændringerejerskab 7 · ledelse 7 · regnskab 1
  • MSO ApS registreret som ejer (5 %)
  • HANS' ON ApS registreret som ejer (5 %)
  • HANS' ON ApS er ikke længere registreret som ejer
  • ECIT F&A HOLDING AS registreret som ejer (66,67 %)
  • ECIT Int Holding AS er ikke længere registreret som ejer
  • Martin Søgård Olsen tiltrådt som adm. direktør
  • Frants Ektora Moraitis fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Klaus Jensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Nicolaj Alex Johansen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Nicolaj Alex Johansen fratrådt som adm. direktør
  • Nicolaj Alex Johansen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Klaus Jensen fratrådt som bestyrelsesformand
  • HANS' ON ApS registreret som ejer (10 %)
  • HANS' ON ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
20222 ændringeradresse 1 · regnskab 1
  • Flyttet til Hørkær 12A, 1, 2730 Herlev
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
20216 ændringerejerskab 3 · regnskab 1 · ledelse 2
  • HANS' ON ApS registreret som ejer (15 %)
  • HANS' ON ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
  • Martin Søgård Olsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Henrik Sjørup Kryger fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Financit ApS er ikke længere registreret som ejer
202017 ændringerejerskab 8 · ledelse 6 · adresse 1 · kapital 1 · fusion 1
  • ECIT Int Holding AS registreret som ejer (66,67 %)
  • CAPWORKS WORK FLOW ApS er ikke længere registreret som ejer
  • ECIT Int Holding AS er ikke længere registreret som ejer
  • Nicolaj Alex Johansen tiltrådt som adm. direktør
  • Henrik Sjørup Kryger fratrådt som adm. direktør
  • Flyttet til Hørkær 12A, 1, 2730 Herlev
  • Selskabskapital ændret fra 835.000 DKK til 1.664.709 DKK
  • Frants Ektora Moraitis tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Nicolaj Alex Johansen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ivan Nielsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Peter Gjerding fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • CAPWORKS WORK FLOW ApS registreret som ejer (10 %)
  • HANS' ON ApS registreret som ejer (10 %)
  • Financit ApS registreret som ejer (10 %)
  • MATIN FUTURE ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Fusion registreret i CVR
  • Financit ApS er ikke længere registreret som ejer
20194 ændringerejerskab 4
  • Financit ApS registreret som ejer (20 %)
  • NK & HK HOLDING ApS er ikke længere registreret som ejer
  • ECIT Int Holding AS registreret som ejer (50 %)
  • ECIT Int Holding AS er ikke længere registreret som ejer
201817 ændringerledelse 10 · navn 1 · kapital 1 · ejerskab 4 · fusion 1
  • Peter Gjerding fratrådt som direktør
  • Peter Lauring fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ivan Nielsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Peter Gjerding tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Peter Gjerding tiltrådt som direktør
  • Peter Lauring tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Klaus Jensen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Ninna Kryger fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Klaus Jensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Peter Lauring fratrådt som bestyrelsesformand
  • Navn ændret fra NK LØN OG REGNSKAB A/S til Ecit Services A/S
  • Selskabskapital ændret fra 500.000 DKK til 835.000 DKK
  • ECIT Int Holding AS registreret som ejer (50 %)
  • NK & HK HOLDING ApS registreret som ejer (20 %)
  • MATIN FUTURE ApS registreret som ejer (15 %)
  • Fusion registreret i CVR
  • NK & HK HOLDING ApS er ikke længere registreret som ejer
20174 ændringerledelse 4
  • Klaus Jensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Henrik Sjørup Kryger tiltrådt som adm. direktør
  • Tom Rasmussen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ninna Kryger fratrådt som direktør
201511 ændringerledelse 7 · ejerskab 3 · stiftet 1
  • Tom Rasmussen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Peter Lauring tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Kasper Kryger fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • NK & HK HOLDING ApS registreret som ejer (33,33 %)
  • Ninna Kryger er ikke længere registreret som ejer
  • Registreret som NK LØN OG REGNSKAB A/S
  • Henrik Sjørup Kryger tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Kasper Kryger tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ninna Kryger tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ninna Kryger tiltrådt som direktør
  • Ninna Kryger registreret som ejer (100 %)

Relaterede selskaber

Samme personer i ledelsen

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026. Selskabet er reklamebeskyttet; kontaktoplysninger vises ikke, og data må ikke bruges til markedsføring.

Se i CVRRet oplysninger