Ball Beverage Packaging Fredericia A/S

AktieselskabCVR 30917839FredericiaAktiv

Ball Beverage Packaging Fredericia A/S er et aktieselskab i Fredericia inden for fremstilling af letmetalemballage, stiftet i 2007. Årets resultat faldt 27 % fra 2024 til 2025 og endte på 15,2 mio. kr.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Bruttofortjeneste201,8 mio. kr.−2,5 % vs. 2024
Årets resultat15,2 mio. kr.−27,1 % vs. 2024
Egenkapital318,9 mio. kr.+5 % vs. 2024
Ansatte174seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten faldt 3 % (2024 → 2025), til 201,8 mio. kr.
  • Årets resultat faldt 27 % (2024 → 2025), til 15,2 mio. kr.
  • Egenkapitalen steg 5 % (2024 → 2025), til 318,9 mio. kr.

Ansatte

  • 5 færre ansatte end for et år siden: 174 (07/2026) mod 179 (07/2025).

Ledelse og ejere, seneste 24 måneder

  • Nye i ledelsen: Nicolaj Junker Evensen (direktør, 01.03.2025) og Nicolaj Junker Evensen (bestyrelsesmedlem, 07.04.2025).
  • Fratrådt: Carsten Maribo Andreasen (bestyrelsesmedlem, 07.04.2025) og Carsten Maribo Andreasen (direktør, 28.02.2025).

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

0 kr.50 mio. kr.100 mio. kr.150 mio. kr.200 mio. kr.250 mio. kr.300 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Ball Beverage Packaging Fredericia A/S
202020212022202320242025Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste192.090199.543207.041225.631207.040201.804−2,5 %
Driftsresultat (EBIT)39.40642.98142.37664.52833.58322.546−32,9 %
Resultat før skat35.60736.71537.66656.91626.53619.124−27,9 %
Årets resultat27.65428.61930.12745.73320.83415.178−27,1 %
Aktiver i alt638.324639.214598.240562.487556.739540.322−2,9 %
Egenkapital178.393207.012237.138282.872303.706318.884+5 %
Gæld396.593365.903296.277219.531197.771168.823−14,6 %
Likvide beholdninger3.0232.3333.0573.1404.0053.098−22,7 %
Gns. antal ansatte1571611671661671670 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.50 mio. kr.100 mio. kr.150 mio. kr.200 mio. kr.250 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (7 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2025
  • Overskud i fem år i træk

    Årets resultat har været positivt i 2021–2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Årets resultat er positivt i de fem seneste årsrapporter i træk.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Ball Beverage Packaging Fredericia A/S
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202527.04.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202408.05.2025SelskabetPDFXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202329.04.2024SelskabetPDFXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202229.06.2023SelskabetPDFXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202126.05.2022SelskabetPDFXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202028.06.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
02040608010012014016018008/2309/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/26
Ansatte

Placering i branchen

7 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i fremstilling af letmetalemballage ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste201,8 mio. kr.Nr. 2 af 7
Bedre end 83 % af selskaberne i branchen
Egenkapital318,9 mio. kr.Nr. 2 af 7
Bedre end 83 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte174Nr. 4 af 7
Bedre end 50 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 110,1 mio. kr., resultat 15,2 mio. kr., egenkapital 192,2 mio. kr., 167 ansatte.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med 50–199 ansatte4.467 selskaber i sammenligningen
Nr. 179af 4.412
Bedre end 96 %
Nr. 222af 4.466
Bedre end 95 %
Selskaber, der er mellem 15 og 29 år gamle24.910 selskaber i sammenligningen
Nr. 329af 24.791
Bedre end 99 %
Nr. 526af 24.909
Bedre end 98 %
Alle selskaber af typen A/S18.025 selskaber i sammenligningen
Nr. 778af 17.786
Bedre end 96 %
Nr. 1.002af 18.024
Bedre end 94 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Fremstilling af letmetalemballage
Bruttofortjeneste
  1. Ball Beverage Packaging Fredericia A/S201,8 mio. kr.
  2. Envases Europe A/S885,2 mio. kr.
  3. Plus Pack A/S161,4 mio. kr.
Årets resultat
  1. Ball Beverage Packaging Fredericia A/S15,2 mio. kr.
  2. Envases Europe A/S120 mio. kr.
  3. Plus Pack A/S11,9 mio. kr.
Egenkapital
  1. Ball Beverage Packaging Fredericia A/S318,9 mio. kr.
  2. Envases Europe A/S2,4 mia. kr.
  3. Plus Pack A/S192,2 mio. kr.
Ansatte
  1. Ball Beverage Packaging Fredericia A/S174
  2. Envases Europe A/S1.082
  3. Plus Pack A/S142

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
  • Rexam Overseas Holdings Limited100 %
Ball Beverage Packaging Fredericia A/S

Ledelse

4 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Ball Beverage Packaging Fredericia A/S
NavnRolleTiltrådt
Nicolaj Junker EvensenDirektør01.03.2025

Bestyrelse

Bestyrelse i Ball Beverage Packaging Fredericia A/S
NavnRolleTiltrådt
Philip James HockenBestyrelsesmedlem20.01.2014
Thomas Qvist HaugstrupBestyrelsesformand06.05.2020
Nicolaj Junker EvensenBestyrelsesmedlem07.04.2025
Stiftere
Rexam Overseas Holdings Ltd. (reg.no 70682)
Tidligere ledelse (15)
Tidligere ledelse i Ball Beverage Packaging Fredericia A/S
NavnRolleTiltrådtFratrådt
John Richard GortonBestyrelsesmedlem18.10.200720.01.2014
John Richard GortonAdm. direktør18.10.200708.12.2009
Claes Sture BjäreholtBestyrelsesmedlem18.10.200729.08.2008
Karl Bertil Thomas VestergrenBestyrelsesformand18.10.200706.05.2020
Martin BjeldBestyrelsesmedlem29.08.200806.01.2012
Martin BjeldAdm. direktør08.12.200906.01.2012
Carsten Maribo AndreasenBestyrelsesmedlem06.01.201226.05.2015
Carsten Maribo AndreasenAdm. direktør06.01.201226.05.2015
Lars Søberg LarsenBestyrelsesmedlem26.05.201507.12.2016
Lars Søberg LarsenAdm. direktør26.05.201507.12.2016
Lorenzo GarbelliniBestyrelsesmedlem07.12.201629.05.2018
Lorenzo GarbelliniAdm. direktør07.12.201601.06.2017
Carsten Maribo AndreasenAdm. direktør01.06.201728.05.2018
Carsten Maribo AndreasenBestyrelsesmedlem29.05.201807.04.2025
Carsten Maribo AndreasenDirektør29.05.201828.02.2025

Tegningsregel: Selskabet tegnes af bestyrelsens formand i forening med en direktør, af to bestyrelsesmedlemmer i forening med en direktør, eller af et flertal af bestyrelsen.

Adresse og P-enheder

1 aktive produktionsenheder
Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
BALL BEVERAGE PACKAGING FREDERICIA A/SVejlbyvej 29, 7000 Fredericia1701013705891

Formål

Selskabets formål er at fremstille og sælge emballage til drikkevarer og i øvrigt drive virksomhed med produktion, handel og dermed forbundne aktiviteter.

Ændringer år for år

48 registrerede hændelser
20261 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
20255 ændringerregnskab 1 · ledelse 4
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
  • Nicolaj Junker Evensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Carsten Maribo Andreasen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Nicolaj Junker Evensen tiltrådt som direktør
  • Carsten Maribo Andreasen fratrådt som direktør
20241 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
20231 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
20221 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
20211 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
20202 ændringerledelse 2
  • Thomas Qvist Haugstrup tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Karl Bertil Thomas Vestergren fratrådt som bestyrelsesformand
20185 ændringeradresse 1 · ledelse 4
  • Flyttet til Vejlbyvej 29, 7000 Fredericia
  • Carsten Maribo Andreasen tiltrådt som direktør
  • Carsten Maribo Andreasen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lorenzo Garbellini fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Carsten Maribo Andreasen fratrådt som adm. direktør
20172 ændringerledelse 2
  • Carsten Maribo Andreasen tiltrådt som adm. direktør
  • Lorenzo Garbellini fratrådt som adm. direktør
20165 ændringerledelse 4 · navn 1
  • Lorenzo Garbellini tiltrådt som adm. direktør
  • Lorenzo Garbellini tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lars Søberg Larsen fratrådt som adm. direktør
  • Lars Søberg Larsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Navn ændret fra REXAM BEVERAGE CAN FREDERICIA A/S til BALL BEVERAGE PACKAGING FREDERICIA A/S
20154 ændringerledelse 4
  • Lars Søberg Larsen tiltrådt som adm. direktør
  • Lars Søberg Larsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Carsten Maribo Andreasen fratrådt som adm. direktør
  • Carsten Maribo Andreasen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20142 ændringerledelse 2
  • Philip James Hocken tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • John Richard Gorton fratrådt som bestyrelsesmedlem
20124 ændringerledelse 4
  • Carsten Maribo Andreasen tiltrådt som adm. direktør
  • Carsten Maribo Andreasen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Martin Bjeld fratrådt som adm. direktør
  • Martin Bjeld fratrådt som bestyrelsesmedlem
20092 ændringerledelse 2
  • Martin Bjeld tiltrådt som adm. direktør
  • John Richard Gorton fratrådt som adm. direktør
20087 ændringerkapital 2 · ledelse 2 · ejerskab 1 · adresse 1 · branche 1
  • Selskabskapital ændret fra 20.500.000 DKK til 33.400.000 DKK
  • Martin Bjeld tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Claes Sture Bjäreholt fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Rexam Overseas Holdings Limited registreret som ejer (100 %)
  • Flyttet til Vejlbyvej 29, 7000 Fredericia
  • Selskabskapital ændret fra 500.000 DKK til 20.500.000 DKK
  • Branche ændret til Fremstilling af letmetalemballage (259200)
20075 ændringerstiftet 1 · ledelse 4
  • Registreret som REXAM BEVERAGE CAN FREDERICIA A/S
  • John Richard Gorton tiltrådt som adm. direktør
  • Karl Bertil Thomas Vestergren tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Claes Sture Bjäreholt tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • John Richard Gorton tiltrådt som bestyrelsesmedlem

Relaterede selskaber

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 23.10.2026.

Se i CVRRet oplysninger