A Place To Hotels A/S

AktieselskabCVR 34704627København KAktiv

A Place To Hotels A/S er et aktieselskab i København K inden for drift af hoteller og lignende overnatningsfaciliteter, stiftet i 2012. Selskabet havde underskud i både 2024 og 2025, senest 113 t.kr. På samme adresse er der registreret 8 andre selskaber i databasen.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Bruttofortjeneste417 t.kr.−81,1 % vs. 2024
Årets resultat−113 t.kr.+97,9 % vs. 2024
Egenkapital4,5 mio. kr.−2,5 % vs. 2024
Ansatte5seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten faldt 81 % (2024 → 2025), til 417 t.kr.
  • Underskuddet blev mindre: fra 5,4 mio. kr. til 113 t.kr. (2024 → 2025).
  • Egenkapitalen faldt 2 % (2024 → 2025), til 4,5 mio. kr.

Ansatte

  • 8 færre ansatte end for et år siden: 5 (12/2024) mod 13 (12/2023).

Ledelse og ejere, seneste 24 måneder

  • Nye i ledelsen: Cecilie Rust (bestyrelsesformand, 20.01.2025), Jonas Nyegaard Olesen (bestyrelsesmedlem, 01.05.2025) og Kristian Fredrik Mehus (bestyrelsesmedlem, 01.05.2026) (+1).
  • Fratrådt: Michael Byrgesen Hansen (bestyrelsesmedlem, 01.05.2026), Michael Byrgesen Hansen (direktør, 01.05.2026) og Henrik Lildballe (bestyrelsesformand, 20.01.2025) (+1).

Registreringer, seneste 24 måneder

  • 01.01.2025: Branche ændret til Drift af hoteller og lignende overnatningsfaciliteter (551000)

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

−12 mio. kr.−10 mio. kr.−8 mio. kr.−6 mio. kr.−4 mio. kr.−2 mio. kr.0 kr.2 mio. kr.4 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for A Place To Hotels A/S
202020212022202320242025Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste213−9093.4793.6542.201417−81,1 %
Driftsresultat (EBIT)22−1.266−7.885−7.693−6.551−5+99,9 %
Resultat før skat19−1.322−9.627−7.872−6.863−137+98 %
Årets resultat−3−1.333−9.627−5.754−5.393−113+97,9 %
Aktiver i alt38511.29413.15314.87813.6724.499−67,1 %
Egenkapital70−1.262−10.8894.9984.6054.492−2,5 %
Gæld31512.55624.0439.8809.0677−99,9 %
Likvide beholdninger3753.8753245.0857.356493−93,3 %
Gns. antal ansatte–591090−100 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

−1 mio. kr.0 kr.1 mio. kr.2 mio. kr.3 mio. kr.4 mio. kr.5 mio. kr.6 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (542 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2025
  • Underskud i 6 år i træk

    Årets resultat har været negativt i 2020–2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Årets resultat er negativt i de to eller flere seneste årsrapporter i træk.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for A Place To Hotels A/S
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202525.06.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202420.06.2025SelskabetPDFXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202327.06.2024SelskabetPDFXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202230.06.2023SelskabetPDFXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202124.05.2022SelskabetPDFXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202001.06.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
02468101214161801/2202/2203/2204/2205/2206/2207/2208/2209/2210/2211/2212/2201/2302/2303/2304/2305/2306/2307/2308/2309/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/24
Ansatte

Placering i branchen

542 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i drift af hoteller og lignende overnatningsfaciliteter ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste417 t.kr.Nr. 483 af 542
Bedre end 11 % af selskaberne i branchen
Egenkapital4,5 mio. kr.Nr. 198 af 542
Bedre end 64 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte5Nr. 496 af 542
Bedre end 9 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 5,9 mio. kr., resultat 189 t.kr., egenkapital 1,9 mio. kr., 10 ansatte.

100 t.kr.1.000 t.kr.10 mio.100 mio.464 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 507 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med under 20 ansatte69.967 selskaber i sammenligningen
Nr. 55.734af 69.742
Bedre end 20 %
Nr. 15.163af 69.964
Bedre end 78 %
Samme branche og under 20 ansatte239 selskaber i sammenligningen
Nr. 195af 239
Bedre end 18 %
Nr. 58af 239
Bedre end 76 %
Selskaber, der er mellem 5 og 14 år gamle33.688 selskaber i sammenligningen
Nr. 28.239af 33.588
Bedre end 16 %
Nr. 6.547af 33.687
Bedre end 81 %
Alle selskaber af typen A/S18.025 selskaber i sammenligningen
Nr. 16.179af 17.786
Bedre end 9 %
Nr. 11.900af 18.024
Bedre end 34 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Drift af hoteller og lignende overnatningsfaciliteter
Bruttofortjeneste
  1. A Place To Hotels A/S417 t.kr.
  2. Arp-hansen Hotel Group A/S999,5 mio. kr.
  3. Scandic Hotel A/S904,8 mio. kr.
Årets resultat
  1. A Place To Hotels A/S−113 t.kr.
  2. Arp-hansen Hotel Group A/S265,6 mio. kr.
  3. Scandic Hotel A/S127,5 mio. kr.
Egenkapital
  1. A Place To Hotels A/S4,5 mio. kr.
  2. Arp-hansen Hotel Group A/S4,6 mia. kr.
  3. Scandic Hotel A/S528,7 mio. kr.
Ansatte
  1. A Place To Hotels A/S5
  2. Arp-hansen Hotel Group A/S1.005
  3. Scandic Hotel A/S2.569

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
  • Heimstaden Bostad Invest 9 A/S100 %
A Place To Hotels A/S
Datterselskaber og ejerandele

Datterselskaber vises kun, hvis de findes i databasen.

Ledelse

4 aktive registreringer

Direktion

Direktion i A Place To Hotels A/S
NavnRolleTiltrådt
Kristian Fredrik MehusDirektør01.05.2026

Bestyrelse

Bestyrelse i A Place To Hotels A/S
NavnRolleTiltrådt
Cecilie RustBestyrelsesformand20.01.2025
Jonas Nyegaard OlesenBestyrelsesmedlem01.05.2025
Kristian Fredrik MehusBestyrelsesmedlem01.05.2026
Stiftere
Ovasio ApS
Tidligere ledelse (15)
Tidligere ledelse i A Place To Hotels A/S
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Brian LyscarzBestyrelsesmedlem17.09.201203.03.2015
Glenn Lau RentiusBestyrelsesmedlem17.09.201207.02.2023
Glenn Lau RentiusDirektør17.09.201230.12.2020
Søren Grunnet LøvenlundBestyrelsesmedlem17.09.201203.03.2015
Tage SandBestyrelsesmedlem03.03.201501.11.2018
Lars KristensenBestyrelsesformand03.03.201507.02.2023
Anja Toftegaard KristensenBestyrelsesmedlem01.11.201828.02.2020
Peter HøpfnerNæstformand28.02.202007.02.2023
Bo Hjorth PaarupAdm. direktør30.12.202013.07.2022
Helle TingbergAdm. direktør13.07.202207.02.2023
Michael Byrgesen HansenBestyrelsesmedlem07.02.202301.05.2026
Michael Byrgesen HansenDirektør07.02.202301.05.2026
Bente Brydegaard JohansenBestyrelsesmedlem07.02.202325.04.2024
Henrik LildballeBestyrelsesformand07.02.202320.01.2025
Tina HansenBestyrelsesmedlem25.04.202427.02.2025

Tegningsregel: Selskabet tegnes af to bestyrelsesmedlemmer i forening.

Adresse og P-enheder

2 aktive produktionsenheder

Sankt Petri Passage 5
1165 København K

København Kommune · Postnummer 1165

Andre selskaber på adressen (8)

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
A PLACE TO HOTELS A/SSankt Petri Passage 5, 3. th, 1165 København K31017930865
A Place To Hotels A/SGrådybet 73A, 6700 Esbjerg–1027645581

Formål

Selskabets formål er at drive hoteldrift samt anden hermed beslægtet virksomhed.

Ændringer år for år

58 registrerede hændelser
20265 ændringerregnskab 1 · ledelse 4
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
  • Kristian Fredrik Mehus tiltrådt som direktør
  • Kristian Fredrik Mehus tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Michael Byrgesen Hansen fratrådt som direktør
  • Michael Byrgesen Hansen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20256 ændringerregnskab 1 · ledelse 4 · branche 1
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
  • Jonas Nyegaard Olesen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Tina Hansen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Cecilie Rust tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Henrik Lildballe fratrådt som bestyrelsesformand
  • Branche ændret til Drift af hoteller og lignende overnatningsfaciliteter (551000)
20243 ændringerregnskab 1 · ledelse 2
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
  • Tina Hansen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Bente Brydegaard Johansen fratrådt som bestyrelsesmedlem
202313 ændringerregnskab 1 · adresse 1 · ledelse 8 · ejerskab 2 · kapital 1
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
  • Flyttet til Sankt Petri Passage 5, 3. th, 1165 København K
  • Michael Byrgesen Hansen tiltrådt som direktør
  • Henrik Lildballe tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Bente Brydegaard Johansen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Michael Byrgesen Hansen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Helle Tingberg fratrådt som adm. direktør
  • Peter Høpfner fratrådt som næstformand
  • Lars Kristensen fratrådt som bestyrelsesformand
  • Glenn Lau Rentius fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Heimstaden Bostad Invest 9 A/S registreret som ejer (100 %)
  • A Place To Entreprise ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Selskabskapital ændret fra 500.000 DKK til 500.001 DKK
20223 ændringerledelse 2 · regnskab 1
  • Helle Tingberg tiltrådt som adm. direktør
  • Bo Hjorth Paarup fratrådt som adm. direktør
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
20211 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
20206 ændringernavn 1 · branche 1 · ledelse 4
  • Navn ændret fra UNGDOMSBOLIG.NU A/S til A PLACE TO HOTELS A/S
  • Branche ændret til Hoteller (551010)
  • Bo Hjorth Paarup tiltrådt som adm. direktør
  • Glenn Lau Rentius fratrådt som direktør
  • Peter Høpfner tiltrådt som næstformand
  • Anja Toftegaard Kristensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20192 ændringerejerskab 2
  • OVASIO ApS er ikke længere registreret som ejer
  • A Place To Entreprise ApS registreret som ejer (100 %)
20184 ændringerledelse 2 · adresse 2
  • Anja Toftegaard Kristensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Tage Sand fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Flyttet til Charlottenlund Stationsplads 2, 2920 Charlottenlund
  • Flyttet til Gl Strandvej 216, 3050 Humlebæk
20171 ændringadresse 1
  • Flyttet til Gl Strandvej 216, 3050 Humlebæk
20161 ændringadresse 1
  • Flyttet til Refshalevej 163A, 1432 København K
20157 ændringerbranche 1 · navn 1 · ledelse 4 · ejerskab 1
  • Branche ændret til Boliganvisning, ferieboligudlejning mv. (683120)
  • Navn ændret fra ZAPPIO A/S til UNGDOMSBOLIG.NU A/S
  • Tage Sand tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lars Kristensen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Søren Grunnet Løvenlund fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Brian Lyscarz fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • OVASIO ApS registreret som ejer (100 %)
20131 ændringadresse 1
  • Flyttet til Dageløkkevej 3, 3050 Humlebæk
20125 ændringerstiftet 1 · ledelse 4
  • Registreret som ZAPPIO A/S
  • Glenn Lau Rentius tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Søren Grunnet Løvenlund tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Glenn Lau Rentius tiltrådt som direktør
  • Brian Lyscarz tiltrådt som bestyrelsesmedlem

Relaterede selskaber

Samme branche i København

Se alle →

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026. Selskabet er reklamebeskyttet; kontaktoplysninger vises ikke, og data må ikke bruges til markedsføring.

Se i CVRRet oplysninger