Radisson Scandinavia Hotel Copenhagen ApS

AnpartsselskabCVR 35255109København SAktiv

Radisson Scandinavia Hotel Copenhagen ApS er et anpartsselskab i København S inden for drift af hoteller og lignende overnatningsfaciliteter, stiftet i 2013. Årets resultat steg 12 % fra 2024 til 2025 og endte på 5,9 mio. kr. Resultatet er vokset tre år i træk. Med 171 ansatte er selskabet omkring 17 gange større end medianen i branchen.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Bruttofortjeneste69,8 mio. kr.+5,4 % vs. 2024
Årets resultat5,9 mio. kr.+11,8 % vs. 2024
Egenkapital78,4 mio. kr.+8,1 % vs. 2024
Ansatte171seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten steg 5 % (2024 → 2025), til 69,8 mio. kr.
  • Årets resultat steg 12 % (2024 → 2025), til 5,9 mio. kr.
  • Egenkapitalen steg 8 % (2024 → 2025), til 78,4 mio. kr.

Ansatte

  • 16 flere ansatte end for et år siden: 171 (07/2026) mod 155 (07/2025).

Registreringer, seneste 24 måneder

  • 01.01.2025: Branche ændret til Drift af hoteller og lignende overnatningsfaciliteter (551000)

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

−10 mio. kr.0 kr.10 mio. kr.20 mio. kr.30 mio. kr.40 mio. kr.50 mio. kr.60 mio. kr.70 mio. kr.80 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Radisson Scandinavia Hotel Copenhagen ApS
202020212022202320242025Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste36.17533.71057.64248.28766.22769.816+5,4 %
Driftsresultat (EBIT)5137091.7402.0237.4357.885+6,1 %
Resultat før skat5306671.5901.7026.9227.594+9,7 %
Årets resultat−2255321.1551.0445.2715.893+11,8 %
Aktiver i alt60.27461.30067.914112.601120.442129.818+7,8 %
Egenkapital40.51141.04342.19843.24272.51378.406+8,1 %
Gæld18.47719.87825.63869.35946.91250.346+7,3 %
Likvide beholdninger7.71822.717100194146304+108,2 %
Gns. antal ansatte664879839188−3,3 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.10 mio. kr.20 mio. kr.30 mio. kr.40 mio. kr.50 mio. kr.60 mio. kr.70 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (542 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2025
  • Overskud i fem år i træk

    Årets resultat har været positivt i 2021–2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Årets resultat er positivt i de fem seneste årsrapporter i træk.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Radisson Scandinavia Hotel Copenhagen ApS
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202524.06.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202430.06.2025SelskabetPDFXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202321.06.2024SelskabetPDFXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202214.06.2023SelskabetPDFXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202112.07.2022SelskabetPDFXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202016.07.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
05010015020008/2309/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/26
Ansatte

Placering i branchen

542 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i drift af hoteller og lignende overnatningsfaciliteter ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste69,8 mio. kr.Nr. 17 af 542
Bedre end 97 % af selskaberne i branchen
Egenkapital78,4 mio. kr.Nr. 24 af 542
Bedre end 96 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte171Nr. 18 af 542
Bedre end 97 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 5,9 mio. kr., resultat 189 t.kr., egenkapital 1,9 mio. kr., 10 ansatte.

100 t.kr.1.000 t.kr.10 mio.100 mio.464 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 507 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med 50–199 ansatte4.467 selskaber i sammenligningen
Nr. 1.168af 4.412
Bedre end 74 %
Nr. 834af 4.466
Bedre end 81 %
Samme branche og 50–199 ansatte119 selskaber i sammenligningen
Nr. 6af 119
Bedre end 96 %
Nr. 9af 119
Bedre end 93 %
Selskaber, der er mellem 5 og 14 år gamle33.688 selskaber i sammenligningen
Nr. 473af 33.588
Bedre end 99 %
Nr. 845af 33.687
Bedre end 97 %
Alle selskaber af typen ApS66.508 selskaber i sammenligningen
Nr. 465af 66.379
Bedre end 99 %
Nr. 1.420af 66.505
Bedre end 98 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Drift af hoteller og lignende overnatningsfaciliteter
Bruttofortjeneste
  1. Radisson Scandinavia Hotel Copenhagen ApS69,8 mio. kr.
  2. Arp-hansen Hotel Group A/S999,5 mio. kr.
  3. Scandic Hotel A/S904,8 mio. kr.
Årets resultat
  1. Radisson Scandinavia Hotel Copenhagen ApS5,9 mio. kr.
  2. Arp-hansen Hotel Group A/S265,6 mio. kr.
  3. Scandic Hotel A/S127,5 mio. kr.
Egenkapital
  1. Radisson Scandinavia Hotel Copenhagen ApS78,4 mio. kr.
  2. Arp-hansen Hotel Group A/S4,6 mia. kr.
  3. Scandic Hotel A/S528,7 mio. kr.
Ansatte
  1. Radisson Scandinavia Hotel Copenhagen ApS171
  2. Arp-hansen Hotel Group A/S1.005
  3. Scandic Hotel A/S2.569

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Radisson Scandinavia Hotel Copenhagen ApS

Ledelse

5 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Radisson Scandinavia Hotel Copenhagen ApS
NavnRolleTiltrådt
Steen Block GartmannDirektør12.08.2015

Bestyrelse

Bestyrelse i Radisson Scandinavia Hotel Copenhagen ApS
NavnRolleTiltrådt
Lars Gordon NielsenBestyrelsesmedlem07.06.2013
Thomas Christopher FlanaganBestyrelsesformand30.12.2015
Lena Monique BergengrenBestyrelsesmedlem15.02.2019
Helene Marie HallreBestyrelsesmedlem28.02.2023
Revisor
KPMG P/S
Stiftere
Radisson Hotels ApS Danmark
Tidligere ledelse (13)
Tidligere ledelse i Radisson Scandinavia Hotel Copenhagen ApS
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Gopal Krishan SawhneyDirektør07.06.201311.11.2013
Knut Jan KleivenBestyrelsesmedlem07.06.201311.11.2013
Britt-Marianne RuhngårdBestyrelsesmedlem07.06.201311.11.2013
Gopal Krishan SawhneyBestyrelsesmedlem11.11.201327.03.2017
Jan Petter EilertsenBestyrelsesmedlem11.11.201301.12.2014
Atle HelleBestyrelsesmedlem11.11.201330.12.2015
Atle HelleDirektør16.12.201309.12.2014
Lars Gordon NielsenDirektør13.01.201409.12.2014
Daniel TwerenboldBestyrelsesformand01.12.201430.12.2015
Roy Alberto KappenbergerDirektør09.12.201412.08.2015
Sonja Dive DahlBestyrelsesmedlem30.12.201515.02.2019
Jan Mikael KaunitzBestyrelsesmedlem27.03.201720.06.2018
Ronaldus Johannes Marinus SmithjesBestyrelsesmedlem15.02.201928.02.2023

Tegningsregel: Selskabet tegnes af to bestyrelsesmedlemmer i forening eller af et bestyrelsesmedlem og en direktør i forening.

Adresse og P-enheder

2 aktive produktionsenheder

Amager Boulevard 70
2300 København S

København Kommune · Postnummer 2300

Andre selskaber på adressen (4)

Åbn i OpenStreetMap
Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
Radisson Blu Scandinavia HotelAmager Boulevard 70, 2300 København S1741018543636
ROYAL HOTELHammerichsgade 1, 1611 København V–1019248352

Formål

Selskabets formål er at drive hotelvirksomhed samt direkte eller indirekte at drive anden virksomhed, der efter bestyrelsens skøn er forbunden dermed.

Ændringer år for år

45 registrerede hændelser
20261 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
20252 ændringerregnskab 1 · branche 1
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
  • Branche ændret til Drift af hoteller og lignende overnatningsfaciliteter (551000)
20241 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
20234 ændringeradresse 1 · regnskab 1 · ledelse 2
  • Flyttet til Amager Boulevard 70, 2300 København S
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
  • Helene Marie Hallre tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ronaldus Johannes Marinus Smithjes fratrådt som bestyrelsesmedlem
20221 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
20211 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
20193 ændringerledelse 3
  • Ronaldus Johannes Marinus Smithjes tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lena Monique Bergengren tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Sonja Dive Dahl fratrådt som bestyrelsesmedlem
20183 ændringerledelse 1 · adresse 1 · navn 1
  • Jan Mikael Kaunitz fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Flyttet til Amager Strandvej 60-64, 3, 2300 København S
  • Navn ændret fra REZIDOR SCANDINAVIA ApS til RADISSON SCANDINAVIA HOTEL COPENHAGEN ApS
20172 ændringerledelse 2
  • Jan Mikael Kaunitz tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Gopal Krishan Sawhney fratrådt som bestyrelsesmedlem
20156 ændringerledelse 6
  • Thomas Christopher Flanagan tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Sonja Dive Dahl tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Daniel Twerenbold fratrådt som bestyrelsesformand
  • Atle Helle fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Steen Block Gartmann tiltrådt som direktør
  • Roy Alberto Kappenberger fratrådt som direktør
20147 ændringerledelse 6 · branche 1
  • Roy Alberto Kappenberger tiltrådt som direktør
  • Lars Gordon Nielsen fratrådt som direktør
  • Atle Helle fratrådt som direktør
  • Daniel Twerenbold tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Jan Petter Eilertsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lars Gordon Nielsen tiltrådt som direktør
  • Branche ændret til Hoteller (551010)
201314 ændringerledelse 11 · navn 1 · stiftet 1 · ejerskab 1
  • Atle Helle tiltrådt som direktør
  • Navn ændret fra REZIDOR HOTEL II ApS til REZIDOR SCANDINAVIA ApS
  • Jan Petter Eilertsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Gopal Krishan Sawhney tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Atle Helle tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Knut Jan Kleiven fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Gopal Krishan Sawhney fratrådt som direktør
  • Britt-Marianne Ruhngård fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Registreret som REZIDOR HOTEL II ApS
  • Knut Jan Kleiven tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Gopal Krishan Sawhney tiltrådt som direktør
  • Lars Gordon Nielsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Britt-Marianne Ruhngård tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Radisson Hotels ApS Danmark registreret som ejer (100 %)

Relaterede selskaber

Samme branche i København

Se alle →

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 23.10.2026.

Se i CVRRet oplysninger