XP Power ApS

AnpartsselskabCVR 41571411GlostrupAktiv

XP Power ApS er et anpartsselskab i Glostrup inden for engroshandel med andre maskiner og andet udstyr, stiftet i 1977. Årets resultat faldt 20 % fra 2024 til 2025 og endte på 622 t.kr. På samme adresse er der registreret 8 andre selskaber i databasen.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Bruttofortjeneste3,4 mio. kr.+55,7 % vs. 2024
Årets resultat622 t.kr.−19,5 % vs. 2024
Egenkapital9,4 mio. kr.+7,1 % vs. 2024
Ansatte2seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten steg 56 % (2024 → 2025), til 3,4 mio. kr.
  • Årets resultat faldt 20 % (2024 → 2025), til 622 t.kr.
  • Egenkapitalen steg 7 % (2024 → 2025), til 9,4 mio. kr.

Ledelse og ejere, seneste 24 måneder

  • Nye i ledelsen: Thomas Jamie Holloway (bestyrelsesmedlem, 29.04.2025).
  • Fratrådt: Shazia Shaheen Mirza Foroze (bestyrelsesmedlem, 02.05.2025).

Registreringer, seneste 24 måneder

  • 01.01.2025: Branche ændret til Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr (466400)

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

0 kr.2 mio. kr.4 mio. kr.6 mio. kr.8 mio. kr.10 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for XP Power ApS
202020212022202320242025Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste2.6462.2542.8413.4102.1833.399+55,7 %
Driftsresultat (EBIT)–7091.1691.7445711.586+177,6 %
Resultat før skat7489741.5411.494997810−18,8 %
Årets resultat5827591.1691.165773622−19,5 %
Aktiver i alt6.2666.7928.4289.11911.20710.745−4,1 %
Egenkapital4.9355.6946.8648.0298.8019.423+7,1 %
Gæld1.3311.0961.5651.0902.4061.322−45 %
Likvide beholdninger297370427447162699+330,7 %
Gns. antal ansatte2222220 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.1 mio. kr.2 mio. kr.3 mio. kr.4 mio. kr.5 mio. kr.6 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (1.000 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2025
  • Overskud i fem år i træk

    Årets resultat har været positivt i 2021–2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Årets resultat er positivt i de fem seneste årsrapporter i træk.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for XP Power ApS
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202526.06.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202426.06.2025SelskabetPDFXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202327.06.2024SelskabetPDFXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202228.06.2023SelskabetPDFXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202120.06.2022SelskabetPDFXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202029.06.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
0112208/2309/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/26
Ansatte

Placering i branchen

1.000 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i engroshandel med andre maskiner og andet udstyr ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste3,4 mio. kr.Nr. 633 af 1.000
Bedre end 37 % af selskaberne i branchen
Egenkapital9,4 mio. kr.Nr. 363 af 1.000
Bedre end 64 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte2Nr. 725 af 1.000
Bedre end 28 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 6 mio. kr., resultat 772 t.kr., egenkapital 4,8 mio. kr., 6 ansatte.

100 t.kr.961 t.kr.9,2 mio.88,8 mio.401,7 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 957 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med under 20 ansatte69.967 selskaber i sammenligningen
Nr. 20.182af 69.742
Bedre end 71 %
Nr. 9.434af 69.964
Bedre end 87 %
Samme branche og under 20 ansatte769 selskaber i sammenligningen
Nr. 406af 769
Bedre end 47 %
Nr. 173af 769
Bedre end 78 %
Selskaber, der er mindst 30 år gamle10.276 selskaber i sammenligningen
Nr. 6.384af 10.152
Bedre end 37 %
Nr. 4.895af 10.275
Bedre end 52 %
Alle selskaber af typen ApS66.508 selskaber i sammenligningen
Nr. 20.044af 66.379
Bedre end 70 %
Nr. 7.200af 66.505
Bedre end 89 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr
Bruttofortjeneste
  1. XP Power ApS3,4 mio. kr.
  2. HydraSpecma A/S854,1 mio. kr.
  3. Sanovo Technology A/S779,2 mio. kr.
Årets resultat
  1. XP Power ApS622 t.kr.
  2. HydraSpecma A/S142,1 mio. kr.
  3. Sanovo Technology A/S204,2 mio. kr.
Egenkapital
  1. XP Power ApS9,4 mio. kr.
  2. HydraSpecma A/S1,2 mia. kr.
  3. Sanovo Technology A/S592,3 mio. kr.
Ansatte
  1. XP Power ApS2
  2. HydraSpecma A/S365
  3. Sanovo Technology A/S216

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
  • XP Power Holdings Limited100 %
XP Power ApS

Ledelse

4 aktive registreringer

Direktion

Direktion i XP Power ApS
NavnRolleTiltrådt
Gavin Peter GriggsDirektør08.03.2021

Bestyrelse

Bestyrelse i XP Power ApS
NavnRolleTiltrådt
Ture Krogh JohansenBestyrelsesmedlem11.01.2006
Gavin Peter GriggsBestyrelsesmedlem08.03.2021
Thomas Jamie HollowayBestyrelsesmedlem29.04.2025
Tidligere ledelse (15)
Tidligere ledelse i XP Power ApS
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Poul Birger HedegaardBestyrelsesmedlem15.03.197721.06.2001
Knud Kristian KamukBestyrelsesmedlem15.03.197721.06.2001
Knud Kristian KamukDirektør15.03.197711.07.1995
Gert Øland SchimmellBestyrelsesmedlem15.03.197731.05.2002
Gert Øland SchimmellDirektør15.03.197731.05.2002
Dorte Birgit Godske KamukBestyrelsesmedlem22.09.199821.06.2001
James Edward PetersBestyrelsesmedlem21.06.200122.05.2012
Brian Jude EnglishBestyrelsesmedlem21.06.200117.12.2002
Brian Jude EnglishDirektør31.05.200217.12.2002
Duncan John PennyBestyrelsesmedlem31.05.200208.03.2021
Steven William RobinsonBestyrelsesmedlem17.12.200211.01.2007
Steven William RobinsonDirektør17.12.200211.01.2006
Duncan John PennyDirektør11.01.200608.03.2021
Jonathan Simon Rhodes-HoleBestyrelsesmedlem22.05.201208.03.2021
Shazia Shaheen Mirza ForozeBestyrelsesmedlem08.03.202102.05.2025

Tegningsregel: Selskabet tegnes af en direktør og et bestyrelsesmedlem i forening eller af den samlede bestyrelse.

Adresse og P-enheder

1 aktive produktionsenheder

Naverland 2
2600 Glostrup

Albertslund Kommune · Postnummer 2600

Andre selskaber på adressen (8)

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
XP POWER ApSNaverland 2, 2600 Glostrup21001813017

Formål

Selskabets formål er at drive handel og fabrikation samt anden efter ledelsens skøn dermed beslægtet virksomhed.

Ændringer år for år

50 registrerede hændelser
20261 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
20254 ændringerregnskab 1 · ledelse 2 · branche 1
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
  • Shazia Shaheen Mirza Foroze fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Thomas Jamie Holloway tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Branche ændret til Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr (466400)
20241 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
20231 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
20221 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
20217 ændringerregnskab 1 · ledelse 6
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
  • Shazia Shaheen Mirza Foroze tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Gavin Peter Griggs tiltrådt som direktør
  • Gavin Peter Griggs tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jonathan Simon Rhodes-Hole fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Duncan John Penny fratrådt som direktør
  • Duncan John Penny fratrådt som bestyrelsesmedlem
20191 ændringadresse 1
  • Flyttet til Naverland 2, 2600 Glostrup
20151 ændringejerskab 1
  • XP Power Holdings Limited registreret som ejer (100 %)
20122 ændringerledelse 2
  • Jonathan Simon Rhodes-Hole tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • James Edward Peters fratrådt som bestyrelsesmedlem
20072 ændringerledelse 1 · branche 1
  • Steven William Robinson fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Branche ændret til Engroshandel med elektriske husholdningsartikler (514340)
20063 ændringerledelse 3
  • Ture Krogh Johansen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Duncan John Penny tiltrådt som direktør
  • Steven William Robinson fratrådt som direktør
20031 ændringnavn 1
  • Navn ændret fra KAMUK - XP POWER ApS til XP POWER ApS
200210 ændringerkapital 1 · ledelse 8 · adresse 1
  • Selskabskapital ændret fra 200.000 DKK til 201.000 DKK
  • Steven William Robinson tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Steven William Robinson tiltrådt som direktør
  • Brian Jude English fratrådt som direktør
  • Brian Jude English fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Flyttet til Naverland 2, 2600 Glostrup
  • Duncan John Penny tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Brian Jude English tiltrådt som direktør
  • Gert Øland Schimmell fratrådt som direktør
  • Gert Øland Schimmell fratrådt som bestyrelsesmedlem
20016 ændringernavn 1 · ledelse 5
  • Navn ændret fra KNUD KAMUK ApS til KAMUK - XP POWER ApS
  • James Edward Peters tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Brian Jude English tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Dorte Birgit Godske Kamuk fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Poul Birger Hedegaard fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Knud Kristian Kamuk fratrådt som bestyrelsesmedlem
19981 ændringledelse 1
  • Dorte Birgit Godske Kamuk tiltrådt som bestyrelsesmedlem
19952 ændringerkapital 1 · ledelse 1
  • Selskabskapital ændret fra 120.000 DKK til 200.000 DKK
  • Knud Kristian Kamuk fratrådt som direktør
19776 ændringerstiftet 1 · ledelse 5
  • Registreret som KNUD KAMUK ApS
  • Knud Kristian Kamuk tiltrådt som direktør
  • Poul Birger Hedegaard tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Knud Kristian Kamuk tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Gert Øland Schimmell tiltrådt som direktør
  • Gert Øland Schimmell tiltrådt som bestyrelsesmedlem

Relaterede selskaber

Samme branche i Albertslund

Se alle →

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026.

Se i CVRRet oplysninger