VMS Group A/S

AktieselskabCVR 27215629FrederikshavnAktiv

VMS Group A/S er et aktieselskab i Frederikshavn inden for reparation og vedligeholdelse af maskiner, stiftet i 2003. Årets resultat faldt 45 % fra 2024 til 2025 og endte på 16,1 mio. kr. Målt på bruttofortjeneste er det nr. 1 af 300 selskaber i branchen i databasen. Driften er fordelt på 5 produktionsenheder.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Omsætning548 mio. kr.−12,3 % vs. 2024
Årets resultat16,1 mio. kr.−45,5 % vs. 2024
Egenkapital94,9 mio. kr.−8,3 % vs. 2024
Ansatte235seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten steg 9 % (2024 → 2025), til 213,5 mio. kr.
  • Omsætningen faldt 12 % (2024 → 2025), til 548 mio. kr.
  • Årets resultat faldt 45 % (2024 → 2025), til 16,1 mio. kr.
  • Egenkapitalen faldt 8 % (2024 → 2025), til 94,9 mio. kr.

Ansatte

  • 23 færre ansatte end for et år siden: 235 (07/2026) mod 258 (07/2025).

Ledelse og ejere, seneste 24 måneder

  • Nye i ledelsen: Søren Østergaard Sørensen (bestyrelsesformand, 07.11.2025), Henrik Thomassen Ulrich Sørensen (bestyrelsesmedlem, 07.11.2025) og Henrik Thomassen Ulrich Sørensen (adm. direktør, 27.08.2026) (+2).
  • Fratrådt: Henrik Sørensen (bestyrelsesmedlem, 07.11.2025), Morten Rokkedal Vestergaard (bestyrelsesformand, 07.11.2025) og Karsten Madsen (bestyrelsesmedlem, 07.11.2025) (+2).
  • Nye ejere registreret: Hoyer Group A/S (07.11.2025).
  • Ikke længere registreret som ejer: RokInvest ApS (07.11.2025).

Registreringer, seneste 24 måneder

  • 31.08.2026: Fusion registreret i CVR
  • 31.08.2026: Selskabskapital ændret fra 500.000 DKK til 501.000 DKK
  • 01.01.2025: Branche ændret til Reparation og vedligeholdelse af maskiner (331200)

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

−20 mio. kr.0 kr.20 mio. kr.40 mio. kr.60 mio. kr.80 mio. kr.100 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for VMS Group A/S
202020212022202320242025Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplyst537.813625.074548.039−12,3 %
Bruttofortjeneste104.630105.221144.694180.845195.625213.508+9,1 %
Driftsresultat (EBIT)7231.22020.62138.56526.78011.029−58,8 %
Resultat før skat−2.3562.87923.98940.33635.12418.002−48,7 %
Årets resultat−2.4032.53619.58032.43829.45716.062−45,5 %
Aktiver i alt140.808164.670247.113257.362309.195307.358−0,6 %
Egenkapital40.51542.35960.72683.895103.47994.862−8,3 %
Gæld99.164120.821182.064168.993200.335208.280+4 %
Likvide beholdninger1.2074143.2342.6133.7737.050+86,9 %
Gns. antal ansatte149153–193243237−2,5 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2020, 2021, 2022: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.50 mio. kr.100 mio. kr.150 mio. kr.200 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (300 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2025
  • Overskud i fem år i træk

    Årets resultat har været positivt i 2021–2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Årets resultat er positivt i de fem seneste årsrapporter i træk.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for VMS Group A/S
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202515.04.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202414.04.2025SelskabetPDFXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202305.04.2024SelskabetPDFXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202218.04.2023SelskabetPDFXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202117.06.2022SelskabetPDFXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202022.04.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
05010015020025008/2309/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/26
Ansatte

Placering i branchen

300 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i reparation og vedligeholdelse af maskiner ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste213,5 mio. kr.Nr. 1 af 300
Bedre end 100 % af selskaberne i branchen
Egenkapital94,9 mio. kr.Nr. 2 af 300
Bedre end 100 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte235Nr. 1 af 300
Bedre end 100 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 2,8 mio. kr., resultat 337 t.kr., egenkapital 1,6 mio. kr., 4 ansatte.

100 t.kr.680 t.kr.4,6 mio.31,4 mio.112,7 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 294 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med 200–499 ansatte796 selskaber i sammenligningen
Nr. 263af 763
Bedre end 66 %
Nr. 412af 796
Bedre end 48 %
Selskaber, der er mellem 15 og 29 år gamle24.906 selskaber i sammenligningen
Nr. 303af 24.787
Bedre end 99 %
Nr. 1.425af 24.905
Bedre end 94 %
Alle selskaber af typen A/S18.025 selskaber i sammenligningen
Nr. 734af 17.786
Bedre end 96 %
Nr. 2.358af 18.024
Bedre end 87 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Reparation og vedligeholdelse af maskiner
Bruttofortjeneste
  1. VMS Group A/S213,5 mio. kr.
  2. KH Onestop A/S117,8 mio. kr.
  3. Marineshaft A/S110,6 mio. kr.
Årets resultat
  1. VMS Group A/S16,1 mio. kr.
  2. KH Onestop A/S17 mio. kr.
  3. Marineshaft A/S32,4 mio. kr.
Egenkapital
  1. VMS Group A/S94,9 mio. kr.
  2. KH Onestop A/S40,1 mio. kr.
  3. Marineshaft A/S39 mio. kr.
Ansatte
  1. VMS Group A/S235
  2. KH Onestop A/S200
  3. Marineshaft A/S94

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
VMS Group A/S

Ledelse

5 aktive registreringer

Direktion

Direktion i VMS Group A/S
NavnRolleTiltrådt
Kristian Kaasing LarsenDirektør01.09.2022
Henrik Thomassen Ulrich SørensenAdm. direktør27.08.2026

Bestyrelse

Bestyrelse i VMS Group A/S
NavnRolleTiltrådt
Søren Østergaard SørensenBestyrelsesformand07.11.2025
Henrik Thomassen Ulrich SørensenBestyrelsesmedlem07.11.2025
Henrik PetersenBestyrelsesmedlem27.08.2026
Stiftere
Morten Rokkedal Vestergaard
Tidligere ledelse (20)
Tidligere ledelse i VMS Group A/S
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Morten Rokkedal VestergaardBestyrelsesmedlem20.06.200321.03.2018
Morten Rokkedal VestergaardDirektør20.06.200305.04.2017
Morten Krebs ChristensenBestyrelsesmedlem20.06.200318.05.2004
Jette VestergaardBestyrelsesmedlem20.06.200328.04.2005
Erik Knudsen RauffBestyrelsesmedlem18.05.200417.08.2017
Kim RasmussenBestyrelsesmedlem18.05.200428.04.2010
Peter NørgårdBestyrelsesmedlem03.04.200807.10.2016
Lars Bonderup BjørnBestyrelsesmedlem27.03.201222.03.2018
Peter Krogh NymandAdm. direktør05.04.201719.04.2022
Henrik SørensenBestyrelsesmedlem17.08.201707.11.2025
Morten Rokkedal VestergaardBestyrelsesformand22.03.201818.04.2022
Peter Krogh NymandBestyrelsesmedlem22.03.201825.04.2018
Karsten MadsenBestyrelsesmedlem25.04.201818.04.2022
Morten Rokkedal VestergaardBestyrelsesmedlem19.04.202231.08.2022
Morten Rokkedal VestergaardAdm. direktør19.04.202201.09.2022
Karsten MadsenBestyrelsesformand19.04.202231.08.2022
Morten Rokkedal VestergaardBestyrelsesformand01.09.202207.11.2025
Karsten MadsenBestyrelsesmedlem01.09.202207.11.2025
Kim BengtsenAdm. direktør01.09.202227.08.2026
Kim BengtsenBestyrelsesmedlem07.11.202527.08.2026

Tegningsregel: Selskabet tegnes af en direktør i forening med et bestyrelsesmedlem eller af den samlede bestyrelse.

Adresse og P-enheder

5 aktive produktionsenheder
Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
VMS Group A/SNordhavnsvej 1, 9900 Frederikshavn91009939136
VMS Group A/SHavnepladsen 12, st, 9900 Frederikshavn–1032446015
VMS Group A/SOdinsvej 1A, 9800 Hjørring–1032721466
VMS Group A/SNordhavnsvej 10, 9900 Frederikshavn–1032446023
VMS Group A/SSandholm 55, 9900 Frederikshavn–1032446007

Formål

Selskabets formål er at drive handel, reparation og service samt anden dermed efter bestyrelsens skøn beslægtet virksomhed.

Ændringer år for år

69 registrerede hændelser
20267 ændringerkapital 1 · fusion 1 · ledelse 4 · regnskab 1
  • Selskabskapital ændret fra 500.000 DKK til 501.000 DKK
  • Fusion registreret i CVR
  • Henrik Petersen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Henrik Thomassen Ulrich Sørensen tiltrådt som adm. direktør
  • Kim Bengtsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Kim Bengtsen fratrådt som adm. direktør
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
202510 ændringerledelse 6 · ejerskab 2 · regnskab 1 · branche 1
  • Kim Bengtsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Henrik Thomassen Ulrich Sørensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Søren Østergaard Sørensen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Karsten Madsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Morten Rokkedal Vestergaard fratrådt som bestyrelsesformand
  • Henrik Sørensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Hoyer Group A/S registreret som ejer (100 %)
  • RokInvest ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
  • Branche ændret til Reparation og vedligeholdelse af maskiner (331200)
20241 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
20232 ændringeradresse 1 · regnskab 1
  • Flyttet til Nordhavnsvej 1, 9900 Frederikshavn
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
202214 ændringerledelse 13 · regnskab 1
  • Karsten Madsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Kristian Kaasing Larsen tiltrådt som direktør
  • Kim Bengtsen tiltrådt som adm. direktør
  • Morten Rokkedal Vestergaard tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Morten Rokkedal Vestergaard fratrådt som adm. direktør
  • Karsten Madsen fratrådt som bestyrelsesformand
  • Morten Rokkedal Vestergaard fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
  • Morten Rokkedal Vestergaard tiltrådt som adm. direktør
  • Karsten Madsen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Morten Rokkedal Vestergaard tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Peter Krogh Nymand fratrådt som adm. direktør
  • Karsten Madsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Morten Rokkedal Vestergaard fratrådt som bestyrelsesformand
20211 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
20186 ændringerledelse 6
  • Karsten Madsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Peter Krogh Nymand fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Peter Krogh Nymand tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Morten Rokkedal Vestergaard tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Lars Bonderup Bjørn fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Morten Rokkedal Vestergaard fratrådt som bestyrelsesmedlem
201710 ændringerfusion 3 · ejerskab 2 · ledelse 4 · navn 1
  • Fusion registreret i CVR
  • Fusion registreret i CVR
  • RokInvest ApS registreret som ejer (100 %)
  • VMS Group Holding A/S er ikke længere registreret som ejer
  • Fusion registreret i CVR
  • Henrik Sørensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Erik Knudsen Rauff fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Peter Krogh Nymand tiltrådt som adm. direktør
  • Morten Rokkedal Vestergaard fratrådt som direktør
  • Navn ændret fra VESTERGAARD MARINE SERVICE A/S til VMS Group A/S
20162 ændringerledelse 1 · ejerskab 1
  • Peter Nørgård fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • VMS Group Holding A/S registreret som ejer (100 %)
20151 ændringejerskab 1
  • RokInvest ApS er ikke længere registreret som ejer
20121 ændringledelse 1
  • Lars Bonderup Bjørn tiltrådt som bestyrelsesmedlem
20101 ændringledelse 1
  • Kim Rasmussen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20082 ændringerledelse 1 · branche 1
  • Peter Nørgård tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Branche ændret til Reparation af maskiner (331200)
20051 ændringledelse 1
  • Jette Vestergaard fratrådt som bestyrelsesmedlem
20043 ændringerledelse 3
  • Kim Rasmussen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Erik Knudsen Rauff tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Morten Krebs Christensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20037 ændringerejerskab 1 · navn 1 · ledelse 4 · stiftet 1
  • RokInvest ApS registreret som ejer (100 %)
  • Navn ændret fra VESTERGAARD MARINE SERVICE A/S UNDER STIFTELSE til VESTERGAARD MARINE SERVICE A/S
  • Morten Rokkedal Vestergaard tiltrådt som direktør
  • Jette Vestergaard tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Morten Krebs Christensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Morten Rokkedal Vestergaard tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Registreret som VESTERGAARD MARINE SERVICE A/S UNDER STIFTELSE

Relaterede selskaber

Samme branche i Frederikshavn

Se alle →

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 23.10.2026.

Se i CVRRet oplysninger