Vestparkens Supermarked ApS

AnpartsselskabCVR 20941405AalborgAktiv

Vestparkens Supermarked ApS er et anpartsselskab i Aalborg inden for detailhandel med dagligvarer i supermarkeder og købmandsbutikker, stiftet i 1998. Selskabet havde underskud i både 2024 og 2025, senest 384 t.kr. Med 29 ansatte er selskabet omkring 4 gange større end medianen i branchen. Egenkapitalen faldt til 1,8 mio. kr. i 2025.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Bruttofortjeneste4,5 mio. kr.−16,9 % vs. 2024
Årets resultat−384 t.kr.−99,1 % vs. 2024
Egenkapital1,8 mio. kr.−24,6 % vs. 2024
Ansatte29seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten faldt 17 % (2024 → 2025), til 4,5 mio. kr.
  • Underskuddet voksede: fra 193 t.kr. til 384 t.kr. (2024 → 2025).
  • Egenkapitalen faldt 25 % (2024 → 2025), til 1,8 mio. kr.

Ansatte

  • 5 færre ansatte end for et år siden: 29 (08/2026) mod 34 (08/2025).

Registreringer, seneste 24 måneder

  • 01.01.2025: Branche ændret til Detailhandel med dagligvarer i supermarkeder og købmandsbutikker (471120)

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

−500 t.kr.0 kr.500 t.kr.1 mio. kr.1,5 mio. kr.2 mio. kr.2,5 mio. kr.3 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Vestparkens Supermarked ApS
202020212022202320242025Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste5.4955.1745.3635.0135.3844.477−16,9 %
Driftsresultat (EBIT)–785656329−53−290−452 %
Resultat før skat1.051491438148−243−467−92,7 %
Årets resultat820383339108−193−384−99,1 %
Aktiver i alt7.65811.07810.09410.7879.4649.118−3,7 %
Egenkapital2.2822.6652.8642.7722.3791.795−24,6 %
Gæld5.2648.1626.8817.6266.7467.067+4,8 %
Likvide beholdninger1.6591.0851.0321.134974789−19 %
Gns. antal ansatte1111991118+63,6 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.1 mio. kr.2 mio. kr.3 mio. kr.4 mio. kr.5 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (604 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2025
  • Underskud i 2 år i træk

    Årets resultat har været negativt i 2024–2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Årets resultat er negativt i de to eller flere seneste årsrapporter i træk.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Vestparkens Supermarked ApS
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202507.07.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202430.06.2025SelskabetPDFXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202305.06.2024SelskabetPDFXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202210.07.2023SelskabetPDFXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202127.04.2022SelskabetPDFXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202011.06.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
01020304009/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/2608/26
Ansatte

Placering i branchen

604 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i detailhandel med dagligvarer i supermarkeder og købmandsbutikker ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste4,5 mio. kr.Nr. 267 af 603
Bedre end 56 % af selskaberne i branchen
Egenkapital1,8 mio. kr.Nr. 312 af 604
Bedre end 48 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte29Nr. 147 af 604
Bedre end 76 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 3,6 mio. kr., resultat 66.737 kr., egenkapital 2,1 mio. kr., 8 ansatte.

100 t.kr.1,5 mio.21,7 mio.320,7 mio.1,9 mia.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 593 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med 20–49 ansatte9.922 selskaber i sammenligningen
Nr. 7.943af 9.892
Bedre end 20 %
Nr. 6.711af 9.922
Bedre end 32 %
Samme branche og 20–49 ansatte230 selskaber i sammenligningen
Nr. 109af 230
Bedre end 53 %
Nr. 132af 230
Bedre end 43 %
Selskaber, der er mellem 15 og 29 år gamle24.910 selskaber i sammenligningen
Nr. 10.446af 24.791
Bedre end 58 %
Nr. 15.179af 24.909
Bedre end 39 %
Alle selskaber af typen ApS66.508 selskaber i sammenligningen
Nr. 15.395af 66.379
Bedre end 77 %
Nr. 21.847af 66.505
Bedre end 67 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Detailhandel med dagligvarer i supermarkeder og købmandsbutikker
Bruttofortjeneste
  1. Vestparkens Supermarked ApS4,5 mio. kr.
  2. Coop Danmark A/S4,7 mia. kr.
  3. Nemlig.com A/S465,5 mio. kr.
Årets resultat
  1. Vestparkens Supermarked ApS−384 t.kr.
  2. Coop Danmark A/S−232 mio. kr.
  3. Nemlig.com A/S−28,1 mio. kr.
Egenkapital
  1. Vestparkens Supermarked ApS1,8 mio. kr.
  2. Coop Danmark A/S1,9 mia. kr.
  3. Nemlig.com A/S39 mio. kr.
Ansatte
  1. Vestparkens Supermarked ApS29
  2. Coop Danmark A/S14.722
  3. Nemlig.com A/S1.448

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
  • NC Holding ApS50 %
  • Martin Bøgh Eliasen Holding ApS33,33 %
Vestparkens Supermarked ApS

Ledelse

2 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Vestparkens Supermarked ApS
NavnRolleTiltrådt
Niels Christian BertelsenAdm. direktør20.05.2024
Martin Bøgh EliasenDirektør20.05.2024
Stiftere
N.j.b. Holding ApS
Tidligere ledelse (9)
Tidligere ledelse i Vestparkens Supermarked ApS
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Jesper Møller ChristensenBestyrelsesmedlem29.05.199820.05.2024
Inger-Lise BertelsenBestyrelsesformand29.05.199823.04.2018
Niels-Jørgen BertelsenBestyrelsesmedlem29.05.199825.11.2015
Niels-Jørgen BertelsenDirektør29.05.199826.11.2015
Niels Christian BertelsenBestyrelsesmedlem30.05.200320.05.2024
Niels Christian BertelsenDirektør07.04.201519.05.2024
Allan BertelsenBestyrelsesmedlem07.04.201523.04.2018
Martin Bøgh EliasenBestyrelsesmedlem26.06.201722.04.2018
Martin Bøgh EliasenBestyrelsesformand23.04.201820.05.2024

Tegningsregel: Selskabet tegnes af den samlede direktion.

Adresse og P-enheder

1 aktive produktionsenheder

Kastetvej 99
9000 Aalborg

Aalborg Kommune · Postnummer 9000

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
VESTPARKENS SUPERMARKED ApSKastetvej 99-101, 9000 Aalborg291000807762

Formål

Selskabets formål er at drive handel, finansielle investeringer samt valutaarbitrage.

Ændringer år for år

41 registrerede hændelser
20261 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
20252 ændringerregnskab 1 · branche 1
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
  • Branche ændret til Detailhandel med dagligvarer i supermarkeder og købmandsbutikker (471120)
20248 ændringerregnskab 1 · navn 1 · ledelse 6
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
  • Navn ændret fra VESTPARKENS SUPERMARKED A/S til VESTPARKENS SUPERMARKED ApS
  • Martin Bøgh Eliasen tiltrådt som direktør
  • Niels Christian Bertelsen tiltrådt som adm. direktør
  • Martin Bøgh Eliasen fratrådt som bestyrelsesformand
  • Niels Christian Bertelsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jesper Møller Christensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Niels Christian Bertelsen fratrådt som direktør
20231 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
20225 ændringerejerskab 4 · regnskab 1
  • NC HOLDING ApS registreret som ejer (50 %)
  • Martin Bøgh Eliasen Holding ApS registreret som ejer (33,33 %)
  • NC HOLDING ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Martin Bøgh Eliasen Holding ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
20211 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
20188 ændringerejerskab 4 · ledelse 4
  • NC HOLDING ApS registreret som ejer (66,67 %)
  • Martin Bøgh Eliasen Holding ApS registreret som ejer (25 %)
  • NC HOLDING ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Martin Bøgh Eliasen Holding ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Martin Bøgh Eliasen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Allan Bertelsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Inger-Lise Bertelsen fratrådt som bestyrelsesformand
  • Martin Bøgh Eliasen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20174 ændringerledelse 1 · ejerskab 3
  • Martin Bøgh Eliasen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • NC HOLDING ApS registreret som ejer (90 %)
  • Martin Bøgh Eliasen Holding ApS registreret som ejer (10 %)
  • NC HOLDING ApS er ikke længere registreret som ejer
20154 ændringerledelse 4
  • Niels-Jørgen Bertelsen fratrådt som direktør
  • Niels-Jørgen Bertelsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Niels Christian Bertelsen tiltrådt som direktør
  • Allan Bertelsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
20121 ændringejerskab 1
  • NC HOLDING ApS registreret som ejer (100 %)
20031 ændringledelse 1
  • Niels Christian Bertelsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
19985 ændringerstiftet 1 · ledelse 4
  • Registreret som VESTPARKENS SUPERMARKED A/S
  • Inger-Lise Bertelsen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Niels-Jørgen Bertelsen tiltrådt som direktør
  • Niels-Jørgen Bertelsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jesper Møller Christensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem

Relaterede selskaber

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026.

Se i CVRRet oplysninger