Unity Technologies ApS

AnpartsselskabCVR 30719913København KAktiv

Unity Technologies ApS er et anpartsselskab i København K inden for andre it- og computerserviceaktiviteter, stiftet i 2007. Årets resultat steg 61 % fra 2024 til 2025 og endte på 125,6 mio. kr. Målt på bruttofortjeneste er det nr. 1 af 291 selskaber i branchen i databasen. Med 213 ansatte er selskabet omkring 71 gange større end medianen i branchen.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Omsætning142,8 mio. kr.−2,8 % vs. 2024
Årets resultat125,6 mio. kr.+60,6 % vs. 2024
Egenkapital273,6 mio. kr.+71,9 % vs. 2024
Ansatte213seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten faldt 1 % (2024 → 2025), til 131,7 mio. kr.
  • Omsætningen faldt 3 % (2024 → 2025), til 142,8 mio. kr.
  • Årets resultat steg 61 % (2024 → 2025), til 125,6 mio. kr.
  • Egenkapitalen steg 72 % (2024 → 2025), til 273,6 mio. kr.

Ansatte

  • 12 færre ansatte end for et år siden: 213 (07/2026) mod 225 (07/2025).

Ledelse og ejere, seneste 24 måneder

  • Nye i ledelsen: Jenny Elisabeth Andie Nordgren (direktør, 21.08.2025), Connie Pei-Lin Wu (direktør, 23.04.2026) og Amy Lane Dodge (direktør, 23.04.2026).
  • Fratrådt: Andrew Roger Bowell (direktør, 21.08.2025) og Jasmine De Layton (direktør, 23.04.2026).

Registreringer, seneste 24 måneder

  • 01.01.2025: Branche ændret til Andre IT- og computerserviceaktiviteter (629000)

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

−500 mio. kr.−400 mio. kr.−300 mio. kr.−200 mio. kr.−100 mio. kr.0 kr.100 mio. kr.200 mio. kr.300 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Unity Technologies ApS
202020212022202320242025Ændring
Omsætning383.451449.577509.120214.645146.934142.834−2,8 %
Bruttofortjeneste−65.531−238.245−298.017139.333133.402131.749−1,2 %
Driftsresultat (EBIT)−112.277−303.008−366.23573.85979.52382.387+3,6 %
Resultat før skat−129.284−292.031−402.44688.36878.76884.947+7,8 %
Årets resultat−128.376−291.167−401.65888.36878.231125.640+60,6 %
Aktiver i alt433.482534.109538.369212.558259.451372.377+43,5 %
Egenkapital−105.78519.572−7.47084.297159.177273.607+71,9 %
Gæld539.268514.537545.839128.261100.27498.770−1,5 %
Likvide beholdninger53.542106.796164.57841.82914.04514.562+3,7 %
Gns. antal ansatte297330341318253226−10,7 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

−300 mio. kr.−200 mio. kr.−100 mio. kr.0 kr.100 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (291 selskaber)

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Unity Technologies ApS
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202529.06.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202417.07.2025SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202323.08.2024SelskabetPDFXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202218.07.2023SelskabetPDFXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202130.06.2022SelskabetPDFXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202005.07.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
05010015020025030008/2309/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/26
Ansatte

Placering i branchen

291 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i andre it- og computerserviceaktiviteter ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste131,7 mio. kr.Nr. 1 af 291
Bedre end 100 % af selskaberne i branchen
Egenkapital273,6 mio. kr.Nr. 4 af 291
Bedre end 99 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte213Nr. 1 af 291
Bedre end 100 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 2,7 mio. kr., resultat 247 t.kr., egenkapital 1,2 mio. kr., 3 ansatte.

100 t.kr.602 t.kr.3,6 mio.21,9 mio.72,4 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 267 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med 200–499 ansatte796 selskaber i sammenligningen
Nr. 450af 763
Bedre end 41 %
Nr. 210af 796
Bedre end 74 %
Selskaber, der er mellem 15 og 29 år gamle24.906 selskaber i sammenligningen
Nr. 532af 24.787
Bedre end 98 %
Nr. 590af 24.905
Bedre end 98 %
Alle selskaber af typen ApS66.508 selskaber i sammenligningen
Nr. 214af 66.379
Bedre end 100 %
Nr. 426af 66.505
Bedre end 99 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Andre IT- og computerserviceaktiviteter
Bruttofortjeneste
  1. Unity Technologies ApS131,7 mio. kr.
  2. Kollab A/S115,5 mio. kr.
  3. Fortinet Denmark ApS96,4 mio. kr.
Årets resultat
  1. Unity Technologies ApS125,6 mio. kr.
  2. Kollab A/S5,7 mio. kr.
  3. Fortinet Denmark ApS4,5 mio. kr.
Egenkapital
  1. Unity Technologies ApS273,6 mio. kr.
  2. Kollab A/S35,8 mio. kr.
  3. Fortinet Denmark ApS18,8 mio. kr.
Ansatte
  1. Unity Technologies ApS213
  2. Kollab A/S117
  3. Fortinet Denmark ApS54

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
  • Unity Ipr ApS100 %
Unity Technologies ApS

Ledelse

3 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Unity Technologies ApS
NavnRolleTiltrådt
Jenny Elisabeth Andie NordgrenDirektør21.08.2025
Connie Pei-Lin WuDirektør23.04.2026
Amy Lane DodgeDirektør23.04.2026
Stiftere
Unity Ipr ApS
Tidligere ledelse (20)
Tidligere ledelse i Unity Technologies ApS
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Lars Kroll KristensenBestyrelsesmedlem30.06.200703.04.2009
Nicholas Peter FrancisBestyrelsesmedlem30.06.200718.11.2011
David HelgasonBestyrelsesmedlem30.06.200718.11.2011
Joachim Christoph AnteBestyrelsesmedlem30.06.200718.11.2011
David HelgasonDirektør06.05.200930.12.2009
Nicholas Peter FrancisAdm. direktør30.12.200901.02.2010
Henrik NielsenAdm. direktør01.02.201030.04.2013
Lars Kristian RunovAdm. direktør30.04.201321.06.2016
Michael Wikkelsø HåkanDirektør24.03.201615.02.2018
Michael David FoleyDirektør21.06.201631.07.2016
Brett Arthur BibbyDirektør01.08.201629.10.2021
Michael David FoleyAdm. direktør01.08.201629.08.2018
Anders Peter Kierbye JohansenDirektør15.02.201828.06.2022
Ruth Ann KeeneDirektør29.08.201818.03.2019
Kimberly Ann JabalDirektør18.03.201905.04.2021
Laura Jeffords GreenbergDirektør05.07.201923.06.2022
Luis Felipe Visoso LomelinDirektør05.04.202113.09.2024
Andrew Roger BowellDirektør28.06.202221.08.2025
Rósa Björk EinarsdóttirDirektør13.07.202226.07.2023
Jasmine De LaytonDirektør13.09.202423.04.2026

Tegningsregel: Selskabet tegnes af en direktør eller af den samlede direktion.

Adresse og P-enheder

1 aktive produktionsenheder

Niels Hemmingsens Gade 24
1153 København K

København Kommune · Postnummer 1153

Åbn i OpenStreetMap
Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
UNITY TECHNOLOGIES ApSNiels Hemmingsens Gade 24, 1, 1153 København K2131013461011

Formål

Selskabets formål er udvikling og salg af software.

Ændringer år for år

76 registrerede hændelser
20264 ændringerregnskab 1 · ledelse 3
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
  • Amy Lane Dodge tiltrådt som direktør
  • Connie Pei-Lin Wu tiltrådt som direktør
  • Jasmine De Layton fratrådt som direktør
20254 ændringerledelse 2 · regnskab 1 · branche 1
  • Jenny Elisabeth Andie Nordgren tiltrådt som direktør
  • Andrew Roger Bowell fratrådt som direktør
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
  • Branche ændret til Andre IT- og computerserviceaktiviteter (629000)
20243 ændringerledelse 2 · regnskab 1
  • Jasmine De Layton tiltrådt som direktør
  • Luis Felipe Visoso Lomelin fratrådt som direktør
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
20232 ændringerledelse 1 · regnskab 1
  • Rósa Björk Einarsdóttir fratrådt som direktør
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
20226 ændringerkapital 1 · ledelse 4 · regnskab 1
  • Selskabskapital ændret fra 512.000 DKK til 513.000 DKK
  • Rósa Björk Einarsdóttir tiltrådt som direktør
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
  • Andrew Roger Bowell tiltrådt som direktør
  • Anders Peter Kierbye Johansen fratrådt som direktør
  • Laura Jeffords Greenberg fratrådt som direktør
20217 ændringerkapital 3 · ledelse 3 · regnskab 1
  • Selskabskapital ændret fra 511.000 DKK til 512.000 DKK
  • Brett Arthur Bibby fratrådt som direktør
  • Selskabskapital ændret fra 510.000 DKK til 511.000 DKK
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
  • Luis Felipe Visoso Lomelin tiltrådt som direktør
  • Kimberly Ann Jabal fratrådt som direktør
  • Selskabskapital ændret fra 509.000 DKK til 510.000 DKK
20201 ændringkapital 1
  • Selskabskapital ændret fra 508.000 DKK til 509.000 DKK
20197 ændringerkapital 2 · ledelse 3 · adresse 2
  • Selskabskapital ændret fra 507.000 DKK til 508.000 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 506.000 DKK til 507.000 DKK
  • Laura Jeffords Greenberg tiltrådt som direktør
  • Flyttet til Niels Hemmingsens Gade 24, 1, 1153 København K
  • Kimberly Ann Jabal tiltrådt som direktør
  • Ruth Ann Keene fratrådt som direktør
  • Flyttet til Løvstræde 5, 1152 København K
20187 ændringerkapital 3 · ledelse 4
  • Selskabskapital ændret fra 505.000 DKK til 506.000 DKK
  • Ruth Ann Keene tiltrådt som direktør
  • Michael David Foley fratrådt som adm. direktør
  • Selskabskapital ændret fra 504.000 DKK til 505.000 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 503.000 DKK til 504.000 DKK
  • Anders Peter Kierbye Johansen tiltrådt som direktør
  • Michael Wikkelsø Håkan fratrådt som direktør
20173 ændringerkapital 2 · adresse 1
  • Selskabskapital ændret fra 502.000 DKK til 503.000 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 501.000 DKK til 502.000 DKK
  • Flyttet til Løvstræde 5, 1152 København K
20167 ændringerkapital 1 · ledelse 6
  • Selskabskapital ændret fra 500.000 DKK til 501.000 DKK
  • Michael David Foley tiltrådt som adm. direktør
  • Brett Arthur Bibby tiltrådt som direktør
  • Michael David Foley fratrådt som direktør
  • Michael David Foley tiltrådt som direktør
  • Lars Kristian Runov fratrådt som adm. direktør
  • Michael Wikkelsø Håkan tiltrådt som direktør
20132 ændringerledelse 2
  • Lars Kristian Runov tiltrådt som adm. direktør
  • Henrik Nielsen fratrådt som adm. direktør
20121 ændringadresse 1
  • Flyttet til Vendersgade 28, 1, 1363 København K
20114 ændringerledelse 3 · navn 1
  • Nicholas Peter Francis fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Joachim Christoph Ante fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • David Helgason fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Navn ændret fra UNITY TECHNOLOGIES A/S til UNITY TECHNOLOGIES ApS
20103 ændringeradresse 1 · ledelse 2
  • Flyttet til Livjægergade 17, 1, 2100 København Ø
  • Henrik Nielsen tiltrådt som adm. direktør
  • Nicholas Peter Francis fratrådt som adm. direktør
20097 ændringerledelse 4 · navn 1 · kapital 1 · adresse 1
  • Nicholas Peter Francis tiltrådt som adm. direktør
  • David Helgason fratrådt som direktør
  • Navn ændret fra UNITY TECHNOLOGIES ApS til UNITY TECHNOLOGIES A/S
  • Selskabskapital ændret fra 125.000 DKK til 500.000 DKK
  • David Helgason tiltrådt som direktør
  • Lars Kroll Kristensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Flyttet til Duevej 94A, 2000 Frederiksberg
20081 ændringbranche 1
  • Branche ændret til Anden it-servicevirksomhed (620900)
20077 ændringerbranche 1 · stiftet 1 · ledelse 4 · ejerskab 1
  • Branche ændret til Anden virksomhed i forbindelse med it-servicevirksomhed (726000)
  • Registreret som UNITY TECHNOLOGIES ApS
  • Nicholas Peter Francis tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Joachim Christoph Ante tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • David Helgason tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lars Kroll Kristensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • UNITY IPR ApS registreret som ejer (100 %)

Relaterede selskaber

Samme branche i København

Se alle →

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 23.10.2026. Selskabet er reklamebeskyttet; kontaktoplysninger vises ikke, og data må ikke bruges til markedsføring.

Se i CVRRet oplysninger