Uniplan Danmark A/S

AktieselskabCVR 36922486GlostrupAktiv

Uniplan Danmark A/S er et aktieselskab i Glostrup inden for udførelse af gulvbelægninger og vægbeklædning, stiftet i 2015. Efter et underskud i 2024 leverede selskabet et overskud på 4,9 mio. kr. i 2025. Målt på bruttofortjeneste er det nr. 1 af 385 selskaber i branchen i databasen. Med 72 ansatte er selskabet omkring 24 gange større end medianen i branchen.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Bruttofortjeneste57,3 mio. kr.+1,3 % vs. 2024
Årets resultat4,9 mio. kr.+182,7 % vs. 2024
Egenkapital20,3 mio. kr.+31,3 % vs. 2024
Ansatte72seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten steg 1 % (2024 → 2025), til 57,3 mio. kr.
  • Årets resultat gik fra et underskud på 5,9 mio. kr. til et overskud på 4,9 mio. kr. (2024 → 2025).
  • Egenkapitalen steg 31 % (2024 → 2025), til 20,3 mio. kr.

Ansatte

  • 1 flere ansatte end for et år siden: 72 (07/2026) mod 71 (07/2025).

Ledelse og ejere, seneste 24 måneder

  • Nye i ledelsen: Hamed Thorhus Jandaghi Alaei (direktør, 14.01.2025), Anders Kristian Mousten Drengsgaard (bestyrelsesmedlem, 14.01.2025) og Hasse Milo Avngaard (bestyrelsesmedlem, 14.01.2025).
  • Fratrådt: Jens Christian Falck Jensen (direktør, 14.01.2025) og Jens Christian Falck Jensen (bestyrelsesmedlem, 14.01.2025).
  • Nye ejere registreret: Uniplan Holding ApS (28.02.2025).
  • Ikke længere registreret som ejer: H- Holding ApS (28.02.2025) og Uniplan Holding ApS (27.02.2025).

Registreringer, seneste 24 måneder

  • 23.02.2026: Flyttet til Formervangen 15A, 2600 Glostrup

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

−10 mio. kr.−5 mio. kr.0 kr.5 mio. kr.10 mio. kr.15 mio. kr.20 mio. kr.25 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Uniplan Danmark A/S
202020212022202320242025Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste76.12272.32975.17570.64956.60257.346+1,3 %
Driftsresultat (EBIT)2.9586.9932.1574.878−6.6407.720+216,3 %
Resultat før skat8715.2204112.599−7.5996.254+182,3 %
Årets resultat6684.0654171.918−5.8654.853+182,7 %
Aktiver i alt66.27966.38470.43766.13755.46153.981−2,7 %
Egenkapital21.22125.28623.64225.56015.49520.348+31,3 %
Gæld41.39936.31443.84736.94738.07130.287−20,4 %
Likvide beholdninger66930––3.383–
Gns. antal ansatte1018594767358−20,5 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.10 mio. kr.20 mio. kr.30 mio. kr.40 mio. kr.50 mio. kr.60 mio. kr.70 mio. kr.80 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (385 selskaber)

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Uniplan Danmark A/S
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202530.04.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202430.06.2025SelskabetPDFXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202304.07.2024SelskabetPDFXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202214.07.2023SelskabetPDFXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202130.06.2022SelskabetPDFXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202030.06.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
02040608010012008/2309/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/26
Ansatte

Placering i branchen

385 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i udførelse af gulvbelægninger og vægbeklædning ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste57,3 mio. kr.Nr. 1 af 385
Bedre end 100 % af selskaberne i branchen
Egenkapital20,3 mio. kr.Nr. 4 af 385
Bedre end 99 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte72Nr. 1 af 385
Bedre end 100 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 1,8 mio. kr., resultat 184 t.kr., egenkapital 645 t.kr., 3 ansatte.

100 t.kr.489 t.kr.2,4 mio.11,7 mio.33,8 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 379 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med 50–199 ansatte4.467 selskaber i sammenligningen
Nr. 1.511af 4.412
Bedre end 66 %
Nr. 2.179af 4.466
Bedre end 51 %
Selskaber, der er mellem 5 og 14 år gamle33.679 selskaber i sammenligningen
Nr. 579af 33.579
Bedre end 98 %
Nr. 2.282af 33.678
Bedre end 93 %
Alle selskaber af typen A/S18.025 selskaber i sammenligningen
Nr. 2.570af 17.786
Bedre end 86 %
Nr. 6.111af 18.024
Bedre end 66 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Udførelse af gulvbelægninger og vægbeklædning
Bruttofortjeneste
  1. Uniplan Danmark A/S57,3 mio. kr.
  2. Belægningsteknik ApS48,9 mio. kr.
  3. AREO Coating A/S47,6 mio. kr.
Årets resultat
  1. Uniplan Danmark A/S4,9 mio. kr.
  2. Belægningsteknik ApS21,2 mio. kr.
  3. AREO Coating A/S10,1 mio. kr.
Egenkapital
  1. Uniplan Danmark A/S20,3 mio. kr.
  2. Belægningsteknik ApS18,8 mio. kr.
  3. AREO Coating A/S16,1 mio. kr.
Ansatte
  1. Uniplan Danmark A/S72
  2. Belægningsteknik ApS32
  3. AREO Coating A/S51

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
  • Uniplan Holding ApS100 %
Uniplan Danmark A/S

Ledelse

5 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Uniplan Danmark A/S
NavnRolleTiltrådt
Hamed Thorhus Jandaghi AlaeiDirektør14.01.2025

Bestyrelse

Bestyrelse i Uniplan Danmark A/S
NavnRolleTiltrådt
Hamed Thorhus Jandaghi AlaeiBestyrelsesmedlem01.02.2021
Henrik MielkeBestyrelsesformand16.02.2024
Anders Kristian Mousten DrengsgaardBestyrelsesmedlem14.01.2025
Hasse Milo AvngaardBestyrelsesmedlem14.01.2025
Stiftere
Hamed Thorhus Jandaghi Alaei
Tidligere ledelse (24)
Tidligere ledelse i Uniplan Danmark A/S
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Hamed Thorhus Jandaghi AlaeiDirektør15.06.201507.03.2016
Vincent Olsson AlaeiDirektør07.03.201625.11.2016
Morten Maximillian Alexis Laraignou-WremDirektør25.11.201603.04.2018
Hamed Thorhus Jandaghi AlaeiDirektør25.11.201603.04.2018
Jan Flemming WremBestyrelsesmedlem25.08.201716.03.2018
Steffen Herbst RasmussenBestyrelsesformand25.08.201730.09.2018
Hamed Thorhus Jandaghi AlaeiBestyrelsesmedlem25.08.201730.09.2018
Jan HansenBestyrelsesmedlem01.01.201829.09.2018
Thomas JuulDirektør03.04.201831.05.2024
Morten Maximillian Alexis Laraignou-WremBestyrelsesmedlem05.04.201827.11.2019
Jan HansenBestyrelsesformand30.09.201827.11.2019
Christian Falck DystedBestyrelsesmedlem30.09.201827.11.2019
Steffen Herbst RasmussenBestyrelsesmedlem27.11.201927.02.2020
Søren Steen Mønning PedersenBestyrelsesformand27.11.201928.02.2020
Thomas JuulBestyrelsesmedlem27.11.201923.03.2020
Steffen Herbst RasmussenBestyrelsesformand28.02.202022.03.2020
Morten Maximillian Alexis Laraignou-WremBestyrelsesmedlem28.02.202012.02.2023
Steffen Herbst RasmussenBestyrelsesmedlem23.03.202031.01.2021
Morten JørgensenBestyrelsesformand23.03.202001.02.2021
Steffen Herbst RasmussenBestyrelsesformand01.02.202113.02.2023
Morten Maximillian Alexis Laraignou-WremBestyrelsesformand13.02.202316.02.2024
Thomas JuulBestyrelsesmedlem13.02.202331.05.2024
Jens Christian Falck JensenDirektør01.06.202414.01.2025
Jens Christian Falck JensenBestyrelsesmedlem01.06.202414.01.2025

Tegningsregel: Selskabet tegnes af en direktør i forening med et bestyrelsesmedlem eller af 2 bestyrelsesmedlemmer i forening.

Adresse og P-enheder

2 aktive produktionsenheder

Formervangen 15A
2600 Glostrup

Albertslund Kommune · Postnummer 2600

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
Uniplan Danmark A/SFormervangen 15A, 2600 Glostrup461020485562
Uniplan Danmark, VestAndkærvej 14, 7100 Vejle271023691821

Formål

Selskabets formål er at drive entreprenørvirksomhed samt anden dermed efter ledelsens skøn beslægtet virksomhed, handel og investering i fast ejendom, og hvad ledelsen ellers måtte skønne.

Ændringer år for år

96 registrerede hændelser
20262 ændringerregnskab 1 · adresse 1
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
  • Flyttet til Formervangen 15A, 2600 Glostrup
20259 ændringerregnskab 1 · ejerskab 3 · ledelse 5
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
  • Uniplan Holding ApS registreret som ejer (100 %)
  • H- Holding ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Uniplan Holding ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Hamed Thorhus Jandaghi Alaei tiltrådt som direktør
  • Anders Kristian Mousten Drengsgaard tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Hasse Milo Avngaard tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jens Christian Falck Jensen fratrådt som direktør
  • Jens Christian Falck Jensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20247 ændringerregnskab 1 · ledelse 6
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
  • Jens Christian Falck Jensen tiltrådt som direktør
  • Jens Christian Falck Jensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Thomas Juul fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Thomas Juul fratrådt som direktør
  • Henrik Mielke tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Morten Maximillian Alexis Laraignou-Wrem fratrådt som bestyrelsesformand
202310 ændringerejerskab 5 · regnskab 1 · ledelse 4
  • Uniplan Holding ApS registreret som ejer (90 %)
  • Jullia Holding ApS er ikke længere registreret som ejer
  • H- Holding ApS registreret som ejer (10 %)
  • Alexis Holding ApS er ikke længere registreret som ejer
  • H- Holding ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
  • Morten Maximillian Alexis Laraignou-Wrem tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Thomas Juul tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Steffen Herbst Rasmussen fratrådt som bestyrelsesformand
  • Morten Maximillian Alexis Laraignou-Wrem fratrådt som bestyrelsesmedlem
20222 ændringerregnskab 1 · adresse 1
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
  • Flyttet til Roholmsvej 8, 2620 Albertslund
20218 ændringeradresse 3 · regnskab 1 · ledelse 4
  • Flyttet til Roholmsvej 8, 2620 Albertslund
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
  • Flyttet til Roholmsvej 8, 2620 Albertslund
  • Flyttet til Roholmsvej 8, 2620 Albertslund
  • Hamed Thorhus Jandaghi Alaei tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Steffen Herbst Rasmussen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Morten Jørgensen fratrådt som bestyrelsesformand
  • Steffen Herbst Rasmussen fratrådt som bestyrelsesmedlem
202011 ændringerledelse 8 · ejerskab 3
  • Morten Jørgensen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Steffen Herbst Rasmussen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Thomas Juul fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Alexis Holding ApS registreret som ejer (5 %)
  • H- Holding ApS registreret som ejer (10 %)
  • Berrig Holding ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Steffen Herbst Rasmussen fratrådt som bestyrelsesformand
  • Steffen Herbst Rasmussen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Morten Maximillian Alexis Laraignou-Wrem tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Søren Steen Mønning Pedersen fratrådt som bestyrelsesformand
  • Steffen Herbst Rasmussen fratrådt som bestyrelsesmedlem
201910 ændringerledelse 6 · ejerskab 4
  • Thomas Juul tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Steffen Herbst Rasmussen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Søren Steen Mønning Pedersen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Christian Falck Dysted fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jan Hansen fratrådt som bestyrelsesformand
  • Morten Maximillian Alexis Laraignou-Wrem fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jullia Holding ApS registreret som ejer (90 %)
  • Berrig Holding ApS registreret som ejer (5 %)
  • Jullia Holding ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Berrig Holding ApS er ikke længere registreret som ejer
201813 ændringeradresse 2 · ledelse 11
  • Flyttet til Roholmsvej 8, 2620 Albertslund
  • Christian Falck Dysted tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jan Hansen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Steffen Herbst Rasmussen fratrådt som bestyrelsesformand
  • Hamed Thorhus Jandaghi Alaei fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jan Hansen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Flyttet til Roholmsvej 8, 2620 Albertslund
  • Morten Maximillian Alexis Laraignou-Wrem tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Thomas Juul tiltrådt som direktør
  • Hamed Thorhus Jandaghi Alaei fratrådt som direktør
  • Morten Maximillian Alexis Laraignou-Wrem fratrådt som direktør
  • Jan Flemming Wrem fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jan Hansen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
20175 ændringernavn 1 · ledelse 3 · kapital 1
  • Navn ændret fra Uniplan Danmark ApS til Uniplan Danmark A/S
  • Steffen Herbst Rasmussen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Hamed Thorhus Jandaghi Alaei tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jan Flemming Wrem tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Selskabskapital ændret fra 50.000 DKK til 1.000.000 DKK
201613 ændringerejerskab 6 · ledelse 5 · adresse 2
  • Jullia Holding ApS registreret som ejer (90 %)
  • Berrig Holding ApS registreret som ejer (10 %)
  • Jullia Holding ApS registreret som ejer (100 %)
  • Jullia Holding ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Morten Maximillian Alexis Laraignou-Wrem er ikke længere registreret som ejer
  • Hamed Thorhus Jandaghi Alaei er ikke længere registreret som ejer
  • Hamed Thorhus Jandaghi Alaei tiltrådt som direktør
  • Morten Maximillian Alexis Laraignou-Wrem tiltrådt som direktør
  • Vincent Olsson Alaei fratrådt som direktør
  • Flyttet til Valhøjs Alle 155, 2610 Rødovre
  • Flyttet til H.C. Andersens Boulevard 40, 1. th, 1553 København V
  • Vincent Olsson Alaei tiltrådt som direktør
  • Hamed Thorhus Jandaghi Alaei fratrådt som direktør
20156 ændringeradresse 2 · stiftet 1 · ledelse 1 · ejerskab 2
  • Flyttet til Meterbuen 41, 2740 Skovlunde
  • Flyttet til Viborggade 21, 2100 København Ø
  • Registreret som Uniplan Danmark ApS
  • Hamed Thorhus Jandaghi Alaei tiltrådt som direktør
  • Morten Maximillian Alexis Laraignou-Wrem registreret som ejer (50 %)
  • Hamed Thorhus Jandaghi Alaei registreret som ejer (50 %)

Relaterede selskaber

Samme branche i Albertslund

Se alle →

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026. Selskabet er reklamebeskyttet; kontaktoplysninger vises ikke, og data må ikke bruges til markedsføring.

Se i CVRRet oplysninger