TraffiTech ApS

AnpartsselskabCVR 28715501PandrupAktiv

TraffiTech ApS er et anpartsselskab i Pandrup inden for efterforskning og private vagt- og sikkerhedsaktiviteter, stiftet i 2005. Egenkapitalen var negativ ved udgangen af 2025 (−4,7 mio. kr.). Selskabet havde underskud i både 2024 og 2025, senest 5,1 mio. kr. Med 17 ansatte er selskabet omkring 3 gange større end medianen i branchen.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Bruttofortjeneste10,8 mio. kr.−22,6 % vs. 2024
Årets resultat−5,1 mio. kr.−70,1 % vs. 2024
Egenkapital−4,7 mio. kr.−81,3 % vs. 2024
Ansatte17seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten faldt 23 % (2024 → 2025), til 10,8 mio. kr.
  • Underskuddet voksede: fra 3 mio. kr. til 5,1 mio. kr. (2024 → 2025).

Ansatte

  • 5 færre ansatte end for et år siden: 17 (08/2026) mod 22 (08/2025).

Ledelse og ejere, seneste 24 måneder

  • Fratrådt: Poul Erbo Mortensen (bestyrelsesmedlem, 04.12.2024) og Nicolai Leonhardt Ingemann-Paulsen (adm. direktør, 31.03.2025).
  • Nye ejere registreret: Karsten Hjorth Holding ApS (08.10.2025), Vejlang Management Consulting A/S (08.10.2025) og Vejlang Management Consulting A/S (08.12.2024).
  • Ikke længere registreret som ejer: Karsten Hjorth Holding ApS (07.10.2025) og Vejlang Management Consulting A/S (07.10.2025).

Registreringer, seneste 24 måneder

  • 08.10.2025: Selskabskapital ændret fra 462.963 DKK til 532.408 DKK
  • 01.01.2025: Branche ændret til Efterforskning og private vagt- og sikkerhedsaktiviteter (800100)

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

−6 mio. kr.−4 mio. kr.−2 mio. kr.0 kr.2 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for TraffiTech ApS
202020212022202320242025Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste12.67413.50211.68513.71213.89410.756−22,6 %
Driftsresultat (EBIT)2.7593.7801.841−419−2.332−4.459−91,2 %
Resultat før skat2.7203.7521.523−1.211−3.000−5.283−76,1 %
Årets resultat2.5512.9411.203−982−2.997−5.098−70,1 %
Aktiver i alt18.74018.07328.05720.36514.91614.894−0,1 %
Egenkapital−2.4105311.793416−2.581−4.679−81,3 %
Gæld21.15017.54126.08419.94917.49819.573+11,9 %
Likvide beholdninger1.0083.4545.1444.32713096−26,4 %
Gns. antal ansatte1312121718180 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.2 mio. kr.4 mio. kr.6 mio. kr.8 mio. kr.10 mio. kr.12 mio. kr.14 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (152 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2025
  • Negativ egenkapital

    Egenkapitalen var −4,7 mio. kr. ved udgangen af 2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Egenkapitalen i seneste årsrapport er under nul.

  • Underskud i 3 år i træk

    Årets resultat har været negativt i 2023–2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Årets resultat er negativt i de to eller flere seneste årsrapporter i træk.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for TraffiTech ApS
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202526.06.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202430.06.2025SelskabetPDFXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202329.06.2024SelskabetPDFXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202225.05.2023SelskabetPDFXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202108.04.2022SelskabetPDFXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202003.06.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
051015202509/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/2608/26
Ansatte

Placering i branchen

152 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i efterforskning og private vagt- og sikkerhedsaktiviteter ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste10,8 mio. kr.Nr. 38 af 152
Bedre end 75 % af selskaberne i branchen
Egenkapital−4,7 mio. kr.Nr. 151 af 152
Bedre end 1 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte17Nr. 30 af 152
Bedre end 81 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 2,7 mio. kr., resultat 168 t.kr., egenkapital 659 t.kr., 5 ansatte.

100 t.kr.662 t.kr.4,4 mio.28,9 mio.102 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 150 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med under 20 ansatte69.967 selskaber i sammenligningen
Nr. 4.249af 69.742
Bedre end 94 %
Nr. 69.117af 69.964
Bedre end 1 %
Samme branche og under 20 ansatte93 selskaber i sammenligningen
Nr. 4af 93
Bedre end 97 %
Nr. 92af 93
Bedre end 1 %
Selskaber, der er mellem 15 og 29 år gamle24.906 selskaber i sammenligningen
Nr. 5.636af 24.787
Bedre end 77 %
Nr. 24.628af 24.905
Bedre end 1 %
Alle selskaber af typen ApS66.508 selskaber i sammenligningen
Nr. 5.555af 66.379
Bedre end 92 %
Nr. 65.656af 66.505
Bedre end 1 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Efterforskning og private vagt- og sikkerhedsaktiviteter
Bruttofortjeneste
  1. TraffiTech ApS10,8 mio. kr.
  2. Securitas A/S191,5 mio. kr.
  3. Loomis Danmark A/S178,1 mio. kr.
Årets resultat
  1. TraffiTech ApS−5,1 mio. kr.
  2. Securitas A/S20,2 mio. kr.
  3. Loomis Danmark A/S−46,9 mio. kr.
Egenkapital
  1. TraffiTech ApS−4,7 mio. kr.
  2. Securitas A/S185 mio. kr.
  3. Loomis Danmark A/S118,5 mio. kr.
Ansatte
  1. TraffiTech ApS17
  2. Securitas A/S1.380
  3. Loomis Danmark A/S265

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
  • Karsten Hjorth Holding ApS50 %
  • Vejlang Management Consulting A/S15 %
TraffiTech ApS

Ledelse

4 aktive registreringer

Direktion

Direktion i TraffiTech ApS
NavnRolleTiltrådt
Karsten Witt HjorthDirektør31.05.2005

Bestyrelse

Bestyrelse i TraffiTech ApS
NavnRolleTiltrådt
Karsten Witt HjorthBestyrelsesmedlem18.07.2007
Klavs Lange VejlangBestyrelsesformand20.04.2022
Thomas Ytzen SaugstrupBestyrelsesmedlem06.05.2022
Stiftere
Karsten Witt Hjorth
Tidligere ledelse (17)
Tidligere ledelse i TraffiTech ApS
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Hans-Christian Brahe MøllerAdm. direktør05.10.200501.10.2011
Hans-Christian Brahe MøllerBestyrelsesmedlem18.07.200701.10.2015
Henrik Mulvad KristiansenBestyrelsesmedlem18.07.200722.08.2013
Hakon HedegaardBestyrelsesformand29.06.201014.04.2020
Rasmus Hermann PedersenBestyrelsesmedlem14.09.201106.12.2013
Leif SøndergaardAdm. direktør01.10.201129.05.2015
Jess Christoffer SøderbergBestyrelsesmedlem06.12.201302.05.2014
Poul Erbo MortensenBestyrelsesmedlem02.05.201414.04.2020
Søren Kofoed IbsenBestyrelsesmedlem01.06.201631.03.2017
Christian WürtzBestyrelsesmedlem01.06.201721.12.2017
Tobias Tovgaard GæmelkeBestyrelsesmedlem21.12.201701.12.2019
Michala Fischer-HansenBestyrelsesmedlem01.12.201915.04.2020
Poul Erbo MortensenBestyrelsesformand15.04.202019.04.2022
Hakon HedegaardBestyrelsesmedlem15.04.202031.12.2020
Klavs Lange VejlangBestyrelsesmedlem07.01.202119.04.2022
Poul Erbo MortensenBestyrelsesmedlem20.04.202204.12.2024
Nicolai Leonhardt Ingemann-PaulsenAdm. direktør07.08.202431.03.2025

Tegningsregel: Selskabet tegnes af den samlede bestyrelse, af to bestyrelsesmedlemmer, af et bestyrelsesmedlem og en direktør, eller af to direktører.

Adresse og P-enheder

1 aktive produktionsenheder

Industrivej 28A
9490 Pandrup

Jammerbugt Kommune · Postnummer 9490

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
TraffiTech ApSIndustrivej 28A, 9490 Pandrup171011354609

Formål

Selskabets formål er at udvikle, handle og servicere som telematisk og digital serviceudbyder herunder vedrørende relateret hardware og services.

Ændringer år for år

96 registrerede hændelser
20261 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
20258 ændringerkapital 1 · ejerskab 4 · regnskab 1 · ledelse 1 · branche 1
  • Selskabskapital ændret fra 462.963 DKK til 532.408 DKK
  • KARSTEN HJORTH HOLDING ApS registreret som ejer (50 %)
  • Vejlang Management Consulting A/S registreret som ejer (15 %)
  • Vejlang Management Consulting A/S er ikke længere registreret som ejer
  • KARSTEN HJORTH HOLDING ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
  • Nicolai Leonhardt Ingemann-Paulsen fratrådt som adm. direktør
  • Branche ændret til Efterforskning og private vagt- og sikkerhedsaktiviteter (800100)
20246 ændringerejerskab 1 · ledelse 2 · navn 1 · regnskab 1 · fusion 1
  • Vejlang Management Consulting A/S registreret som ejer (10 %)
  • Poul Erbo Mortensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Navn ændret fra TRAFFILOG NORDIC ApS til TraffiTech ApS
  • Nicolai Leonhardt Ingemann-Paulsen tiltrådt som adm. direktør
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
  • Fusion registreret i CVR
20231 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
202217 ændringerkapital 1 · ledelse 5 · ejerskab 10 · regnskab 1
  • Selskabskapital ændret fra 416.667 DKK til 462.963 DKK
  • Thomas Ytzen Saugstrup tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • KARSTEN HJORTH HOLDING ApS registreret som ejer (66,67 %)
  • Vejlang Management Consulting A/S er ikke længere registreret som ejer
  • Pernille Hedegaard er ikke længere registreret som ejer
  • Poul Erbo Mortensen er ikke længere registreret som ejer
  • KARSTEN HJORTH HOLDING ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Vejlang Management Consulting A/S registreret som ejer (5 %)
  • KARSTEN HJORTH HOLDING ApS registreret som ejer (66,67 %)
  • KARSTEN HJORTH HOLDING ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Klavs Lange Vejlang tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Poul Erbo Mortensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Klavs Lange Vejlang fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Poul Erbo Mortensen fratrådt som bestyrelsesformand
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
  • KARSTEN HJORTH HOLDING ApS registreret som ejer (90 %)
  • Nicolai Leonhardt Ingemann-Paulsen er ikke længere registreret som ejer
20215 ændringerejerskab 3 · regnskab 1 · ledelse 1
  • KARSTEN HJORTH HOLDING ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
  • Klavs Lange Vejlang tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • KARSTEN HJORTH HOLDING ApS registreret som ejer (66,67 %)
  • Nicolai Leonhardt Ingemann-Paulsen registreret som ejer (5 %)
202017 ændringerledelse 6 · ejerskab 10 · adresse 1
  • Hakon Hedegaard fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • KARSTEN HJORTH HOLDING ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Pernille Hedegaard registreret som ejer (5 %)
  • Hakon Hedegaard er ikke længere registreret som ejer
  • Poul Erbo Mortensen registreret som ejer (5 %)
  • KARSTEN HJORTH HOLDING ApS registreret som ejer (90 %)
  • Hakon Hedegaard registreret som ejer (5 %)
  • KARSTEN HJORTH HOLDING ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Poul Erbo Mortensen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Hakon Hedegaard tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Michala Fischer-Hansen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • KARSTEN HJORTH HOLDING ApS registreret som ejer (100 %)
  • FALCK DANMARK A/S er ikke længere registreret som ejer
  • Poul Erbo Mortensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Hakon Hedegaard fratrådt som bestyrelsesformand
  • KARSTEN HJORTH HOLDING ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Flyttet til Industrivej 28A, 9490 Pandrup
20192 ændringerledelse 2
  • Michala Fischer-Hansen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Tobias Tovgaard Gæmelke fratrådt som bestyrelsesmedlem
20181 ændringadresse 1
  • Flyttet til Industrivej 28A, 9490 Pandrup
20174 ændringerledelse 4
  • Tobias Tovgaard Gæmelke tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Christian Würtz fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Christian Würtz tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Søren Kofoed Ibsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20161 ændringledelse 1
  • Søren Kofoed Ibsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
20156 ændringerledelse 2 · ejerskab 4
  • Hans-Christian Brahe Møller fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • KARSTEN HJORTH HOLDING ApS registreret som ejer (50 %)
  • HCBM HOLDING ApS er ikke længere registreret som ejer
  • KARSTEN HJORTH HOLDING ApS er ikke længere registreret som ejer
  • HJK Holding LTD er ikke længere registreret som ejer
  • Leif Søndergaard fratrådt som adm. direktør
20145 ændringernavn 1 · ledelse 2 · ejerskab 2
  • Navn ændret fra NORTH SECURITIES ApS til TRAFFILOG NORDIC ApS
  • Poul Erbo Mortensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jess Christoffer Søderberg fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • HCBM HOLDING ApS registreret som ejer (15 %)
  • KARSTEN HJORTH HOLDING ApS registreret som ejer (15 %)
20133 ændringerledelse 3
  • Jess Christoffer Søderberg tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Rasmus Hermann Pedersen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Henrik Mulvad Kristiansen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20114 ændringerledelse 3 · ejerskab 1
  • Leif Søndergaard tiltrådt som adm. direktør
  • Hans-Christian Brahe Møller fratrådt som adm. direktør
  • Rasmus Hermann Pedersen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • FALCK DANMARK A/S registreret som ejer (33,33 %)
20101 ændringledelse 1
  • Hakon Hedegaard tiltrådt som bestyrelsesformand
20091 ændringadresse 1
  • Flyttet til Bransagervej 5, 9490 Pandrup
20083 ændringerkapital 1 · adresse 1 · branche 1
  • Selskabskapital ændret fra 312.500 DKK til 416.667 DKK
  • Flyttet til Klokkestøbervej 2, 9490 Pandrup
  • Branche ændret til Private vagt- og sikkerhedstjenester (801000)
20075 ændringerkapital 1 · ledelse 3 · adresse 1
  • Selskabskapital ændret fra 250.000 DKK til 312.500 DKK
  • Karsten Witt Hjorth tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Henrik Mulvad Kristiansen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Hans-Christian Brahe Møller tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Flyttet til Langgade 52, Kaas, 9490 Pandrup
20054 ændringerkapital 1 · ledelse 2 · stiftet 1
  • Selskabskapital ændret fra 125.000 DKK til 250.000 DKK
  • Hans-Christian Brahe Møller tiltrådt som adm. direktør
  • Registreret som NORTH SECURITIES ApS
  • Karsten Witt Hjorth tiltrådt som direktør
00141 ændringejerskab 1
  • HJK Holding LTD registreret som ejer (15 %)

Relaterede selskaber

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026.

Se i CVRRet oplysninger