Topas A/S

AktieselskabCVR 17630008RyAktiv

Topas A/S er et aktieselskab i Ry inden for rejsearrangørers aktiviteter, stiftet i 1994. Årets resultat faldt 5 % fra 2024 til 2025 og endte på 1,6 mio. kr. Med 27 ansatte er selskabet omkring 7 gange større end medianen i branchen. Bruttofortjenesten ligger over 80 % af branchens selskaber i databasen.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Bruttofortjeneste11,9 mio. kr.+10,3 % vs. 2024
Årets resultat1,6 mio. kr.−5,4 % vs. 2024
Egenkapital16,5 mio. kr.+7,9 % vs. 2024
Ansatte27seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten steg 10 % (2024 → 2025), til 11,9 mio. kr.
  • Årets resultat faldt 5 % (2024 → 2025), til 1,6 mio. kr.
  • Egenkapitalen steg 8 % (2024 → 2025), til 16,5 mio. kr.

Ansatte

  • 5 færre ansatte end for et år siden: 27 (08/2026) mod 32 (08/2025).

Ledelse og ejere, seneste 24 måneder

  • Nye i ledelsen: Michael Sloth Højgaard (bestyrelsesmedlem, 07.04.2025) og Jakob Sølvsten Nielsen (bestyrelsesmedlem, 07.04.2025).
  • Fratrådt: Erik Preben Mejer (bestyrelsesmedlem, 07.04.2025), Terje Ivar Løland (bestyrelsesmedlem, 07.04.2025) og Flemming Johannsen (bestyrelsesmedlem, 07.04.2025).

Registreringer, seneste 24 måneder

  • 01.01.2025: Branche ændret til Rejsearrangørers aktiviteter (791200)

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

−4 mio. kr.−2 mio. kr.0 kr.2 mio. kr.4 mio. kr.6 mio. kr.8 mio. kr.10 mio. kr.12 mio. kr.14 mio. kr.16 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Topas A/S
202020212022202320242025Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste1.6645.01714.6219.71710.75011.853+10,3 %
Driftsresultat (EBIT)−7.469−1.5638.1081.7121.0661.554+45,7 %
Resultat før skat−4.4131537.3703.7022.2402.108−5,9 %
Årets resultat−3.354585.7482.8731.7311.638−5,4 %
Aktiver i alt40.99040.46245.12440.36040.17943.963+9,4 %
Egenkapital7.6397.70013.28316.10015.28016.492+7,9 %
Gæld33.35132.76231.84124.24724.89027.472+10,4 %
Likvide beholdninger29.5245.4946.8072.71710.98318.325+66,9 %
Gns. antal ansatte1311141720200 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.2 mio. kr.4 mio. kr.6 mio. kr.8 mio. kr.10 mio. kr.12 mio. kr.14 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (133 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2025
  • Overskud i fem år i træk

    Årets resultat har været positivt i 2021–2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Årets resultat er positivt i de fem seneste årsrapporter i træk.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Topas A/S
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202521.04.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202409.04.2025SelskabetPDFXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202315.04.2024SelskabetPDFXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202231.03.2023SelskabetPDFXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202108.04.2022SelskabetPDFXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202028.06.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
01020304009/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/2608/26
Ansatte

Placering i branchen

133 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i rejsearrangørers aktiviteter ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste11,9 mio. kr.Nr. 28 af 133
Bedre end 80 % af selskaberne i branchen
Egenkapital16,5 mio. kr.Nr. 19 af 133
Bedre end 86 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte27Nr. 23 af 133
Bedre end 83 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 2,9 mio. kr., resultat 488 t.kr., egenkapital 1,8 mio. kr., 4 ansatte.

100 t.kr.709 t.kr.5 mio.35,7 mio.131,7 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 125 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med 20–49 ansatte9.922 selskaber i sammenligningen
Nr. 5.152af 9.892
Bedre end 48 %
Nr. 2.075af 9.922
Bedre end 79 %
Samme branche og 20–49 ansatte16 selskaber i sammenligningen
Nr. 13af 16
Bedre end 20 %
Nr. 8af 16
Bedre end 53 %
Selskaber, der er mindst 30 år gamle10.276 selskaber i sammenligningen
Nr. 3.829af 10.152
Bedre end 62 %
Nr. 3.764af 10.275
Bedre end 63 %
Alle selskaber af typen A/S18.025 selskaber i sammenligningen
Nr. 8.221af 17.786
Bedre end 54 %
Nr. 6.878af 18.024
Bedre end 62 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Rejsearrangørers aktiviteter
Bruttofortjeneste
  1. Topas A/S11,9 mio. kr.
  2. A/S af 3.juni 1986253 mio. kr.
  3. Vos ApS136,8 mio. kr.
Årets resultat
  1. Topas A/S1,6 mio. kr.
  2. A/S af 3.juni 198679 mio. kr.
  3. Vos ApS64,7 mio. kr.
Egenkapital
  1. Topas A/S16,5 mio. kr.
  2. A/S af 3.juni 19861 mia. kr.
  3. Vos ApS64,9 mio. kr.
Ansatte
  1. Topas A/S27
  2. A/S af 3.juni 19869
  3. Vos ApS98

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister

Ledelse

5 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Topas A/S
NavnRolleTiltrådt
Lone Damkær EbbesenØkonomidirektør02.07.2014
Michael Sloth HøjgaardAdm. direktør26.01.2024

Bestyrelse

Bestyrelse i Topas A/S
NavnRolleTiltrådt
Jørgen Sølvsten NielsenBestyrelsesformand26.01.2024
Michael Sloth HøjgaardBestyrelsesmedlem07.04.2025
Jakob Sølvsten NielsenBestyrelsesmedlem07.04.2025
Stiftere
Preben Bang Henriksen. Aalborg ApS
Tidligere ledelse (13)
Tidligere ledelse i Topas A/S
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Preben Bang HenriksenDirektør01.01.199419.05.1994
Jørgen Sølvsten NielsenBestyrelsesmedlem02.08.199925.01.2024
Niels Sølvsten NielsenBestyrelsesformand02.08.199921.09.2007
Susanne Lis NielsenBestyrelsesmedlem02.08.199921.09.2007
Flemming JohannsenBestyrelsesformand21.09.200725.01.2024
Nils Dorin JacobsenBestyrelsesmedlem21.09.200707.11.2013
Erik Preben MejerBestyrelsesmedlem16.06.200807.04.2025
Peter JørgensenDirektør29.04.201102.07.2014
Finn HansenBestyrelsesmedlem07.11.201305.04.2017
Jørgen Sølvsten NielsenAdm. direktør02.07.201426.01.2024
Michael Sloth HøjgaardBestyrelsesmedlem30.05.201826.01.2024
Terje Ivar LølandBestyrelsesmedlem20.01.202307.04.2025
Flemming JohannsenBestyrelsesmedlem26.01.202407.04.2025

Tegningsregel: Selskabet tegnes af direktøren og et bestyrelsesmedlem i forening eller af den samlede bestyrelse.

Adresse og P-enheder

1 aktive produktionsenheder

Bakkelyvej 2
8680 Ry

Skanderborg Kommune · Postnummer 8680

Andre selskaber på adressen (2)

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
TOPAS A/SBakkelyvej 2, 8680 Ry271001327393

Formål

Selskabets formål er at drive rejsebureauvirksomhed og den hermed forbundne virksomhed, herunder at erhverve fast ejendom til brug for rejsebureauvirksomhed samt investering i aktier.

Ændringer år for år

46 registrerede hændelser
20261 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
20257 ændringerregnskab 1 · ledelse 5 · branche 1
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
  • Michael Sloth Højgaard tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jakob Sølvsten Nielsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Flemming Johannsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Terje Ivar Løland fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Erik Preben Mejer fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Branche ændret til Rejsearrangørers aktiviteter (791200)
20248 ændringerregnskab 1 · ledelse 7
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
  • Michael Sloth Højgaard tiltrådt som adm. direktør
  • Jørgen Sølvsten Nielsen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Flemming Johannsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Michael Sloth Højgaard fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jørgen Sølvsten Nielsen fratrådt som adm. direktør
  • Flemming Johannsen fratrådt som bestyrelsesformand
  • Jørgen Sølvsten Nielsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20232 ændringerregnskab 1 · ledelse 1
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
  • Terje Ivar Løland tiltrådt som bestyrelsesmedlem
20221 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
20211 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
20181 ændringledelse 1
  • Michael Sloth Højgaard tiltrådt som bestyrelsesmedlem
20171 ændringledelse 1
  • Finn Hansen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20143 ændringerledelse 3
  • Jørgen Sølvsten Nielsen tiltrådt som adm. direktør
  • Lone Damkær Ebbesen tiltrådt som økonomidirektør
  • Peter Jørgensen fratrådt som direktør
20132 ændringerledelse 2
  • Finn Hansen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Nils Dorin Jacobsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20111 ændringledelse 1
  • Peter Jørgensen tiltrådt som direktør
20091 ændringejerskab 1
  • Topas Explorer Group ApS registreret som ejer (100 %)
20082 ændringerledelse 1 · branche 1
  • Erik Preben Mejer tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Branche ændret til Rejsearrangører (791200)
20075 ændringerledelse 4 · adresse 1
  • Flemming Johannsen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Nils Dorin Jacobsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Susanne Lis Nielsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Niels Sølvsten Nielsen fratrådt som bestyrelsesformand
  • Flyttet til Bakkelyvej 2, 8680 Ry
19996 ændringerkapital 1 · ledelse 3 · fusion 1 · navn 1
  • Selskabskapital ændret fra 200.000 DKK til 900.000 DKK
  • Jørgen Sølvsten Nielsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Susanne Lis Nielsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Niels Sølvsten Nielsen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Fusion registreret i CVR
  • Navn ændret fra FUGLDAL ApS til TOPAS A/S
19944 ændringernavn 1 · ledelse 2 · stiftet 1
  • Navn ændret fra PBH NR. 22.422 ApS til FUGLDAL ApS
  • Preben Bang Henriksen fratrådt som direktør
  • Registreret som PBH NR. 22.422 ApS
  • Preben Bang Henriksen tiltrådt som direktør

Relaterede selskaber

Samme branche i Skanderborg

Se alle →

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026.

Se i CVRRet oplysninger