Tna Finans ApS

AnpartsselskabCVR 13220484SvendborgAktiv

Tna Finans ApS er et anpartsselskab i Svendborg inden for investering for egen regning, stiftet i 1989. Årets resultat faldt 17 % fra 2024 til 2025 og endte på 197 t.kr. Med 5 ansatte er selskabet omkring 5 gange større end medianen i branchen. Bruttofortjenesten ligger over 76 % af branchens selskaber i databasen.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Bruttofortjeneste1,2 mio. kr.−0,9 % vs. 2024
Årets resultat197 t.kr.−16,9 % vs. 2024
Egenkapital3 mio. kr.+4,5 % vs. 2024
Ansatte5seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Årets resultat faldt 17 % (2024 → 2025), til 197 t.kr.
  • Egenkapitalen steg 5 % (2024 → 2025), til 3 mio. kr.

Ansatte

  • 1 færre ansatte end for et år siden: 5 (08/2026) mod 6 (08/2025).

Ledelse og ejere, seneste 24 måneder

  • Fratrådt: Tommy Nylandsted Andersen (bestyrelsesmedlem, 24.04.2025), Morten Skyttegaard Krebs (bestyrelsesmedlem, 24.04.2025) og Helle Madsen (bestyrelsesformand, 24.04.2025).

Registreringer, seneste 24 måneder

  • 24.04.2025: Navn ændret fra TNA FINANS A/S til TNA FINANS ApS
  • 20.03.2025: Flyttet til Højbjergvej 16, Brændeskov, 5700 Svendborg
  • 01.01.2025: Branche ændret til Investering for egen regning (649910)

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

0 kr.500 t.kr.1 mio. kr.1,5 mio. kr.2 mio. kr.2,5 mio. kr.3 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Tna Finans ApS
202020212022202320242025Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste1.1841.2249801.0911.1741.163−0,9 %
Driftsresultat (EBIT)344405100324284291+2,4 %
Resultat før skat33039681320306302−1,1 %
Årets resultat25730561248237197−16,9 %
Aktiver i alt3.8744.2064.0614.2614.1514.281+3,1 %
Egenkapital2.0532.3592.4192.6672.8432.972+4,5 %
Gæld–1.8471.6421.5941.3081.309+0 %
Likvide beholdninger5631.0049611.3271.5043.758+149,8 %
Gns. antal ansatte1111110 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

−200 t.kr.0 kr.200 t.kr.400 t.kr.600 t.kr.800 t.kr.1 mio. kr.1,2 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (655 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2025
  • Overskud i fem år i træk

    Årets resultat har været positivt i 2021–2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Årets resultat er positivt i de fem seneste årsrapporter i træk.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Tna Finans ApS
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202522.04.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202418.06.2025SelskabetPDFXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202316.05.2024SelskabetPDFXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202212.04.2023SelskabetPDFXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202121.06.2022SelskabetPDFXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202013.07.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
012345608/2209/2210/2211/2204/2305/2306/2307/2308/2309/2310/2311/2304/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2403/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2501/2603/2604/2605/2606/2607/2608/26
Ansatte

Placering i branchen

655 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i investering for egen regning ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste1,2 mio. kr.Nr. 148 af 623
Bedre end 76 % af selskaberne i branchen
Egenkapital3 mio. kr.Nr. 518 af 655
Bedre end 21 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte5Nr. 312 af 655
Bedre end 52 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste −36.065 kr., resultat 364 t.kr., egenkapital 22,5 mio. kr., 1 ansatte.

100 t.kr.968 t.kr.9,4 mio.90,6 mio.411,3 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 255 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med under 20 ansatte69.967 selskaber i sammenligningen
Nr. 42.021af 69.742
Bedre end 40 %
Nr. 19.467af 69.964
Bedre end 72 %
Samme branche og under 20 ansatte636 selskaber i sammenligningen
Nr. 138af 606
Bedre end 77 %
Nr. 504af 636
Bedre end 21 %
Selskaber, der er mindst 30 år gamle10.276 selskaber i sammenligningen
Nr. 8.046af 10.152
Bedre end 21 %
Nr. 7.211af 10.275
Bedre end 30 %
Alle selskaber af typen ApS66.508 selskaber i sammenligningen
Nr. 40.457af 66.379
Bedre end 39 %
Nr. 15.967af 66.505
Bedre end 76 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Investering for egen regning
Bruttofortjeneste
  1. Tna Finans ApS1,2 mio. kr.
  2. Obton A/S876,4 mio. kr.
  3. MS2 Holding ApS841,3 mio. kr.
Årets resultat
  1. Tna Finans ApS197 t.kr.
  2. Obton A/S463,9 mio. kr.
  3. MS2 Holding ApS136,9 mio. kr.
Egenkapital
  1. Tna Finans ApS3 mio. kr.
  2. Obton A/S−219,2 mio. kr.
  3. MS2 Holding ApS1,2 mia. kr.
Ansatte
  1. Tna Finans ApS5
  2. Obton A/S11
  3. MS2 Holding ApS7

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
  • Tommy Nylandsted Andersen100 %
Tna Finans ApS

Ledelse

1 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Tna Finans ApS
NavnRolleTiltrådt
Tommy Nylandsted AndersenDirektør01.04.1989
Stiftere
PG Ejendomme Holding i ApS, PG Ejendomme Holding Ii ApS
Tidligere ledelse (11)
Tidligere ledelse i Tna Finans ApS
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Peter Burkal LarsenBestyrelsesmedlem01.04.198930.09.2002
Dan RybakDirektør01.04.198907.12.1989
Tommy Nylandsted AndersenBestyrelsesmedlem01.04.198924.04.2025
Claus Jarlgaard JensenBestyrelsesformand01.04.198928.11.2011
Jannik AntonsenBestyrelsesmedlem30.09.200228.11.2011
Marianne Skjøtt ChristensenNæstformand28.11.201110.09.2015
Line Nylandsted AndersenBestyrelsesformand28.11.201109.07.2024
Nicolaj Zeffner CedeniusBestyrelsesmedlem10.09.201526.03.2020
Helle MadsenBestyrelsesmedlem26.03.202031.03.2023
Morten Skyttegaard KrebsBestyrelsesmedlem31.03.202324.04.2025
Helle MadsenBestyrelsesformand09.07.202424.04.2025

Tegningsregel: Selskabet tegnes af en direktør.

Adresse og P-enheder

1 aktive produktionsenheder

Højbjergvej 16
5700 Svendborg

Svendborg Kommune · Postnummer 5700

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
TNA FINANS ApSHøjbjergvej 16, 5700 Svendborg51009373140

Formål

Selskabets formål er gennem investeringer i værdipapirer, leasingaktiver, ejendomme og andre hermed beslægtede aktiviteter, at opnå den bedst mulige konsolidering af selskabet. Investeringerne kan enten foregå direkte eller indirekte gennem datterselskaber eller gennem ejerandele i andre selskaber.

Ændringer år for år

44 registrerede hændelser
20261 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
20257 ændringerregnskab 1 · navn 1 · ledelse 3 · adresse 1 · branche 1
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
  • Navn ændret fra TNA FINANS A/S til TNA FINANS ApS
  • Helle Madsen fratrådt som bestyrelsesformand
  • Morten Skyttegaard Krebs fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Tommy Nylandsted Andersen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Flyttet til Højbjergvej 16, Brændeskov, 5700 Svendborg
  • Branche ændret til Investering for egen regning (649910)
20243 ændringerledelse 2 · regnskab 1
  • Helle Madsen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Line Nylandsted Andersen fratrådt som bestyrelsesformand
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
20233 ændringerregnskab 1 · ledelse 2
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
  • Morten Skyttegaard Krebs tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Helle Madsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20221 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
20211 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
20202 ændringerledelse 2
  • Helle Madsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Nicolaj Zeffner Cedenius fratrådt som bestyrelsesmedlem
20152 ændringerledelse 2
  • Nicolaj Zeffner Cedenius tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Marianne Skjøtt Christensen fratrådt som næstformand
20131 ændringadresse 1
  • Flyttet til Grønlandsvej 2, Tved, 5700 Svendborg
20114 ændringerledelse 4
  • Marianne Skjøtt Christensen tiltrådt som næstformand
  • Line Nylandsted Andersen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Jannik Antonsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Claus Jarlgaard Jensen fratrådt som bestyrelsesformand
20061 ændringbranche 1
  • Branche ændret til Investeringsselskaber (652320)
20031 ændringbranche 1
  • Branche ændret til Fremstilling af råjern og råstål samt jernlegeringer (271000)
20022 ændringerledelse 2
  • Jannik Antonsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Peter Burkal Larsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20013 ændringernavn 1 · adresse 1 · branche 1
  • Navn ændret fra TANDSENS RADIO A/S til TNA FINANS A/S
  • Flyttet til Damgårdsvej 14, Tved, 5700 Svendborg
  • Branche ændret til Udlejning af varer til personligt brug og til brug i husholdninger i øvrigt (714090)
19991 ændringbranche 1
  • Branche ændret til Radio- og tv-forretninger (524520)
19951 ændringkapital 1
  • Selskabskapital ændret fra 80.000 DKK til 500.000 DKK
19931 ændringnavn 1
  • Navn ændret fra TANDSENS TV OG VIDEOUDLEJNING ApS til TANDSENS RADIO A/S
19899 ændringernavn 1 · ledelse 6 · ejerskab 1 · stiftet 1
  • Navn ændret fra ADR NR. 1340 ApS til TANDSENS TV OG VIDEOUDLEJNING ApS
  • Dan Rybak fratrådt som direktør
  • Tommy Nylandsted Andersen registreret som ejer (100 %)
  • Registreret som ADR NR. 1340 ApS
  • Tommy Nylandsted Andersen tiltrådt som direktør
  • Dan Rybak tiltrådt som direktør
  • Tommy Nylandsted Andersen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Claus Jarlgaard Jensen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Peter Burkal Larsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem

Relaterede selskaber

Samme branche i Svendborg

Se alle →

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026. Selskabet er reklamebeskyttet; kontaktoplysninger vises ikke, og data må ikke bruges til markedsføring.

Se i CVRRet oplysninger