The Vinovenue ApS

AnpartsselskabCVR 26757681RingstedAktiv

The Vinovenue ApS er et anpartsselskab i Ringsted inden for engroshandel med vin og spiritus, stiftet i 2002. Efter et underskud i 2024 leverede selskabet et overskud på 57.971 kr. i 2025.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Bruttofortjeneste203 t.kr.+656,6 % vs. 2024
Årets resultat57.971 kr.+118 % vs. 2024
Egenkapital740 t.kr.+8,5 % vs. 2024
Ansatte2seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten steg 657 % (2024 → 2025), til 203 t.kr.
  • Årets resultat gik fra et underskud på 323 t.kr. til et overskud på 57.971 kr. (2024 → 2025).
  • Egenkapitalen steg 8 % (2024 → 2025), til 740 t.kr.

Ansatte

  • 1 flere ansatte end for et år siden: 2 (08/2026) mod 1 (08/2025).

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

−400 t.kr.−200 t.kr.0 kr.200 t.kr.400 t.kr.600 t.kr.800 t.kr.1 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for The Vinovenue ApS
202020212022202320242025Ændring
Omsætning3.5253.3062.683ikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste71872089165127203+656,6 %
Driftsresultat (EBIT)147190239168−41374+118 %
Resultat før skat143186237168−41474+118 %
Årets resultat114145187131−32358+118 %
Aktiver i alt1.1321.1691.2021.382893956+7 %
Egenkapital5426888741.005683740+8,5 %
Gæld590482328377211215+2 %
Likvide beholdninger4005721046817696−45,3 %
Gns. antal ansatte–22–1––

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2023, 2024, 2025: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.500 t.kr.1 mio. kr.1,5 mio. kr.2 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (155 selskaber)

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for The Vinovenue ApS
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202501.06.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202418.07.2025SelskabetPDFXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202330.04.2024SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202201.07.2023SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202117.07.2022SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202022.05.2021SelskabetPDF ikke oplystXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
0123407/2308/2309/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/2608/26
Ansatte

Placering i branchen

155 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i engroshandel med vin og spiritus ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste203 t.kr.Nr. 132 af 155
Bedre end 15 % af selskaberne i branchen
Egenkapital740 t.kr.Nr. 100 af 155
Bedre end 36 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte2Nr. 85 af 155
Bedre end 45 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 1,9 mio. kr., resultat 67.129 kr., egenkapital 2,1 mio. kr., 3 ansatte.

100 t.kr.638 t.kr.4,1 mio.26 mio.89,4 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 140 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med under 20 ansatte69.967 selskaber i sammenligningen
Nr. 59.368af 69.742
Bedre end 15 %
Nr. 37.547af 69.964
Bedre end 46 %
Samme branche og under 20 ansatte130 selskaber i sammenligningen
Nr. 107af 130
Bedre end 18 %
Nr. 76af 130
Bedre end 42 %
Selskaber, der er mellem 15 og 29 år gamle24.910 selskaber i sammenligningen
Nr. 21.800af 24.791
Bedre end 12 %
Nr. 19.285af 24.909
Bedre end 23 %
Alle selskaber af typen ApS66.508 selskaber i sammenligningen
Nr. 57.109af 66.379
Bedre end 14 %
Nr. 33.402af 66.505
Bedre end 50 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Engroshandel med vin og spiritus
Bruttofortjeneste
  1. The Vinovenue ApS203 t.kr.
  2. Hans Just A/S165,9 mio. kr.
  3. Taster Wine A/S101,4 mio. kr.
Årets resultat
  1. The Vinovenue ApS57.971 kr.
  2. Hans Just A/S8,4 mio. kr.
  3. Taster Wine A/S20,6 mio. kr.
Egenkapital
  1. The Vinovenue ApS740 t.kr.
  2. Hans Just A/S227,6 mio. kr.
  3. Taster Wine A/S261,8 mio. kr.
Ansatte
  1. The Vinovenue ApS2
  2. Hans Just A/S63
  3. Taster Wine A/S95

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
  • Annelis Birgita Poulsen100 %
  • Anbipo Holding ApS100 %
The Vinovenue ApS

Ejerandelene i Ejerregisteret summerer til 200 %. Registret kan indeholde ældre eller indirekte ejerforhold, som ikke er afsluttet. Vi viser dem, som de er registreret.

Ledelse

1 aktive registreringer

Direktion

Direktion i The Vinovenue ApS
NavnRolleTiltrådt
Kenth Hagen PoulsenDirektør21.10.2002
Stiftere
Anpartsselskabet Stakemann
Tidligere ledelse (9)
Tidligere ledelse i The Vinovenue ApS
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Kim MadsenBestyrelsesmedlem22.08.200221.10.2002
Annemette HellerDirektør22.08.200221.10.2002
Allan OlssonBestyrelsesmedlem21.10.200204.12.2013
Kenth Hagen PoulsenBestyrelsesmedlem21.10.200213.09.2024
Keld HarboBestyrelsesformand04.12.201301.07.2014
Henrik MortensenBestyrelsesmedlem04.12.201301.07.2014
Annelis Birgita PoulsenBestyrelsesmedlem04.12.201313.09.2024
Theiss Henrik TølløseBestyrelsesformand01.07.201411.07.2022
Ulla Mattina TølløseBestyrelsesmedlem16.12.201413.09.2024

Tegningsregel: Virksomheden tegnes af direktøren eller den samlede bestyrelse

Adresse og P-enheder

1 aktive produktionsenheder

Søtoftevej 74
4100 Ringsted

Holbæk Kommune · Postnummer 4100

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
The Vinovenue ApSSøtoftevej 74, Søtofte, 4100 Ringsted21009287430

Formål

Selskabets formål er handel med vin og forlagsvirksomhed.

Ændringer år for år

39 registrerede hændelser
20261 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
20251 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
20244 ændringerledelse 3 · regnskab 1
  • Ulla Mattina Tølløse fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Annelis Birgita Poulsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Kenth Hagen Poulsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
20231 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
20227 ændringerejerskab 4 · adresse 1 · regnskab 1 · ledelse 1
  • Annelis Birgita Poulsen registreret som ejer (100 %)
  • ANBIPO HOLDING ApS registreret som ejer (100 %)
  • HETØ HOLDING ApS er ikke længere registreret som ejer
  • ANBIPO HOLDING ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Flyttet til Søtoftevej 74, Søtofte, 4100 Ringsted
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
  • Theiss Henrik Tølløse fratrådt som bestyrelsesformand
20211 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
20161 ændringnavn 1
  • Navn ændret fra VINOVENUE ApS til The Vinovenue ApS
20144 ændringerledelse 4
  • Ulla Mattina Tølløse tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Theiss Henrik Tølløse tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Henrik Mortensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Keld Harbo fratrådt som bestyrelsesformand
20134 ændringerledelse 4
  • Henrik Mortensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Annelis Birgita Poulsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Keld Harbo tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Allan Olsson fratrådt som bestyrelsesmedlem
20112 ændringerejerskab 2
  • HETØ HOLDING ApS registreret som ejer (25 %)
  • ANBIPO HOLDING ApS registreret som ejer (66,67 %)
20101 ændringkapital 1
  • Selskabskapital ændret fra 125.000 DKK til 170.000 DKK
20071 ændringadresse 1
  • Flyttet til Søtoftevej 74, Søtofte, 4100 Ringsted
20051 ændringadresse 1
  • Flyttet til Søtoftevej 74, Søtofte, 4100 Ringsted
200210 ændringernavn 1 · adresse 1 · ledelse 7 · stiftet 1
  • Navn ændret fra ApS KBIL 38 NR. 2452 til VINOVENUE ApS
  • Flyttet til Søtoftevej 76, Søtofte, 4100 Ringsted
  • Kenth Hagen Poulsen tiltrådt som direktør
  • Allan Olsson tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Kenth Hagen Poulsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Annemette Heller fratrådt som direktør
  • Kim Madsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Registreret som ApS KBIL 38 NR. 2452
  • Annemette Heller tiltrådt som direktør
  • Kim Madsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem

Relaterede selskaber

Samme branche i Holbæk

Se alle →

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026. Selskabet er reklamebeskyttet; kontaktoplysninger vises ikke, og data må ikke bruges til markedsføring.

Se i CVRRet oplysninger