Revisorerne Godkendt Revisionsanpartsselskab

AnpartsselskabCVR 19952193SkalsAktiv

Revisorerne Godkendt Revisionsanpartsselskab er et anpartsselskab i Skals inden for bogføring og revision; skatterådgivning, stiftet i 1997. Årets resultat faldt 20 % fra 2024 til 2025 og endte på 2,2 mio. kr. Med 21 ansatte er selskabet omkring 11 gange større end medianen i branchen. Bruttofortjenesten ligger over 93 % af branchens selskaber i databasen.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Bruttofortjeneste14,5 mio. kr.−6,5 % vs. 2024
Årets resultat2,2 mio. kr.−20,4 % vs. 2024
Egenkapital4,6 mio. kr.−10,7 % vs. 2024
Ansatte21seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten faldt 7 % (2024 → 2025), til 14,5 mio. kr.
  • Årets resultat faldt 20 % (2024 → 2025), til 2,2 mio. kr.
  • Egenkapitalen faldt 11 % (2024 → 2025), til 4,6 mio. kr.

Ansatte

  • 2 færre ansatte end for et år siden: 21 (08/2026) mod 23 (08/2025).

Ledelse og ejere, seneste 24 måneder

  • Fratrådt: Winnie Gaarsdal Nielsen (bestyrelsesmedlem, 01.12.2025) og Simon Taulborg Jensen (bestyrelsesmedlem, 01.12.2025).
  • Nye ejere registreret: Nanoas Holding ApS (01.12.2025) og MLKM Holding ApS (11.12.2025).
  • Ikke længere registreret som ejer: Nanoas Holding ApS (30.11.2025) og Hill Holding ApS (01.12.2025).

Registreringer, seneste 24 måneder

  • 01.01.2025: Branche ændret til Bogføring og revision; skatterådgivning (692000)

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

0 kr.1 mio. kr.2 mio. kr.3 mio. kr.4 mio. kr.5 mio. kr.6 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Revisorerne Godkendt Revisionsanpartsselskab
202020212022202320242025Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste7.4229.52110.82415.72715.48414.470−6,5 %
Driftsresultat (EBIT)2.0652.6743.1075.2273.8063.038−20,2 %
Resultat før skat2.1142.6403.0535.0283.6202.939−18,8 %
Årets resultat1.7182.0262.3513.9282.8192.244−20,4 %
Aktiver i alt10.38112.36512.02815.70815.81314.442−8,7 %
Egenkapital3.6654.6854.3366.2645.1834.627−10,7 %
Gæld6.4327.4027.4348.95010.3069.698−5,9 %
Likvide beholdninger–47616663200−99 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.2 mio. kr.4 mio. kr.6 mio. kr.8 mio. kr.10 mio. kr.12 mio. kr.14 mio. kr.16 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (1.097 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2025
  • Overskud i fem år i træk

    Årets resultat har været positivt i 2021–2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Årets resultat er positivt i de fem seneste årsrapporter i træk.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Revisorerne Godkendt Revisionsanpartsselskab
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.07.2024 – 30.06.202525.11.2025SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.07.2023 – 30.06.202414.10.2024SelskabetPDFXBRL
202301.07.2022 – 30.06.202320.12.2023SelskabetPDFXBRL
202201.07.2021 – 30.06.202228.09.2022SelskabetPDFXBRL
202101.07.2020 – 30.06.202130.11.2021SelskabetPDFXBRL
202001.07.2019 – 30.06.202021.12.2020SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
05101520253009/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/2608/26
Ansatte

Placering i branchen

1.097 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i bogføring og revision; skatterådgivning ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste14,5 mio. kr.Nr. 81 af 1.093
Bedre end 93 % af selskaberne i branchen
Egenkapital4,6 mio. kr.Nr. 119 af 1.097
Bedre end 89 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte21Nr. 68 af 1.097
Bedre end 94 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 1,4 mio. kr., resultat 135 t.kr., egenkapital 527 t.kr., 2 ansatte.

100 t.kr.1,1 mio.12,4 mio.138,5 mio.691,4 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 1.039 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med 20–49 ansatte9.922 selskaber i sammenligningen
Nr. 4.312af 9.892
Bedre end 56 %
Nr. 4.903af 9.922
Bedre end 51 %
Samme branche og 20–49 ansatte65 selskaber i sammenligningen
Nr. 41af 65
Bedre end 38 %
Nr. 24af 65
Bedre end 64 %
Selskaber, der er mellem 15 og 29 år gamle24.910 selskaber i sammenligningen
Nr. 4.474af 24.791
Bedre end 82 %
Nr. 10.115af 24.909
Bedre end 59 %
Alle selskaber af typen ApS66.508 selskaber i sammenligningen
Nr. 3.801af 66.379
Bedre end 94 %
Nr. 11.893af 66.505
Bedre end 82 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Bogføring og revision; skatterådgivning
Bruttofortjeneste
  1. Revisorerne Godkendt Revisionsanpartsselskab14,5 mio. kr.
  2. Beierholm Godkendt Revisionspartnerselskab1,5 mia. kr.
  3. KPMG P/S603,7 mio. kr.
Årets resultat
  1. Revisorerne Godkendt Revisionsanpartsselskab2,2 mio. kr.
  2. Beierholm Godkendt Revisionspartnerselskab1,3 mio. kr.
  3. KPMG P/S4 mio. kr.
Egenkapital
  1. Revisorerne Godkendt Revisionsanpartsselskab4,6 mio. kr.
  2. Beierholm Godkendt Revisionspartnerselskab70,8 mio. kr.
  3. KPMG P/S85,1 mio. kr.
Ansatte
  1. Revisorerne Godkendt Revisionsanpartsselskab21
  2. Beierholm Godkendt Revisionspartnerselskab1.851
  3. KPMG P/S573

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
  • Simon Invest ApS15 % · 5 % stemmer
  • JAEN Holding ApS15 % · 5 % stemmer
  • Simon Taulborg Jensen5 % · 15 % stemmer
  • Jørgen Nielsen5 % · 15 % stemmer
  • MLKM Holding ApS20 % · 0 % stemmer
  • Nanoas Holding ApS20 % · 50 % stemmer
Revisorerne Godkendt Revisionsanpartsselskab

Ledelse

2 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Revisorerne Godkendt Revisionsanpartsselskab
NavnRolleTiltrådt
Jørgen NielsenDirektør02.12.2017

Bestyrelse

Bestyrelse i Revisorerne Godkendt Revisionsanpartsselskab
NavnRolleTiltrådt
Martin Anker PetersenBestyrelsesformand12.10.2022
Stiftere
Preben Bang Henriksen. Aalborg ApS
Tidligere ledelse (9)
Tidligere ledelse i Revisorerne Godkendt Revisionsanpartsselskab
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Preben Bang HenriksenDirektør01.01.199701.01.1997
Orla Møller KristensenDirektør01.01.199714.12.2016
Svend Aage NedergaardDirektør14.12.201611.12.2018
Winnie Gaarsdal NielsenDirektør02.12.201712.10.2022
Martin Anker PetersenDirektør11.12.201812.10.2022
Martin Gravgaard SørensenBestyrelsesmedlem12.10.202202.11.2023
Lars AstrupBestyrelsesmedlem12.10.202202.11.2023
Winnie Gaarsdal NielsenBestyrelsesmedlem12.10.202201.12.2025
Simon Taulborg JensenBestyrelsesmedlem12.10.202201.12.2025

Tegningsregel: Selskabet tegnes af en direktør, eller af 3 medlemmer af bestyrelsen, eller af den samlede bestyrelse

Adresse og P-enheder

2 aktive produktionsenheder

Engvej 2
8832 Skals

Viborg Kommune · Postnummer 8832

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
Revisorerne Godkendt RevisionsanpartsselskabEngvej 2, 8832 Skals271004081342
Revisorerne ApS - Skive afdelingØsterbro 11A, st, 7800 Skive–1030623912

Formål

Selskabets formål er at udføre revisionsvirksomhed og dermed beslægtet virksomhed inden for liberale erhverv

Ændringer år for år

110 registrerede hændelser
20258 ændringerejerskab 4 · ledelse 2 · regnskab 1 · branche 1
  • MLKM Holding ApS registreret som ejer
  • Winnie Gaarsdal Nielsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Simon Taulborg Jensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Nanoas Holding ApS registreret som ejer (20 %)
  • Hill Holding ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Nanoas Holding ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
  • Branche ændret til Bogføring og revision; skatterådgivning (692000)
20242 ændringerregnskab 1 · ejerskab 1
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
  • Nanoas Holding ApS registreret som ejer
20233 ændringerregnskab 1 · ledelse 2
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
  • Martin Gravgaard Sørensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lars Astrup fratrådt som bestyrelsesmedlem
202219 ændringernavn 2 · kapital 1 · ledelse 7 · ejerskab 8 · regnskab 1
  • Navn ændret fra REVISORERNE I SKALS REG. REVISIONSANPARTSSELSKAB til Revisorerne Godkendt Revisionsanpartsselskab
  • Selskabskapital ændret fra 627.466 DKK til 796.277 DKK
  • Martin Anker Petersen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Martin Gravgaard Sørensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lars Astrup tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Winnie Gaarsdal Nielsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Simon Taulborg Jensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Martin Anker Petersen fratrådt som direktør
  • Winnie Gaarsdal Nielsen fratrådt som direktør
  • Hill Holding ApS registreret som ejer (0 %)
  • MLKM Holding ApS registreret som ejer (20 %)
  • Jørgen Nielsen registreret som ejer (5 %)
  • Simon Taulborg Jensen registreret som ejer (5 %)
  • MLKM Holding ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Hill Holding ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Jørgen Nielsen er ikke længere registreret som ejer
  • Simon Taulborg Jensen er ikke længere registreret som ejer
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
  • Navn ændret fra REVISORERNE I SKALS REG. REVISIONSANPARTSSELSKAB til REVISORERNE I SKALS REG. REVISIONSANPARTSSELSKAB
20211 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
20208 ændringerkapital 1 · ejerskab 6 · regnskab 1
  • Selskabskapital ændret fra 575.316 DKK til 627.466 DKK
  • Nanoas Holding ApS registreret som ejer (20 %)
  • MLKM Holding ApS registreret som ejer (10 %)
  • Hill Holding ApS registreret som ejer (0 %)
  • PIMS HOLDING ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
  • Hill Holding ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Nanoas Holding ApS er ikke længere registreret som ejer
20197 ændringerejerskab 7
  • Hill Holding ApS registreret som ejer (5 %)
  • Nanoas Holding ApS registreret som ejer (20 %)
  • Nanoas Holding ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Hill Holding ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Nanoas Holding ApS registreret som ejer (10 %)
  • Martin Anker Petersen er ikke længere registreret som ejer
  • Martin Anker Petersen registreret som ejer (10 %)
20184 ændringerejerskab 2 · ledelse 2
  • Hill Holding ApS registreret som ejer (10 %)
  • Hill Holding ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Martin Anker Petersen tiltrådt som direktør
  • Svend Aage Nedergaard fratrådt som direktør
201732 ændringerledelse 2 · ejerskab 29 · kapital 1
  • Jørgen Nielsen tiltrådt som direktør
  • Winnie Gaarsdal Nielsen tiltrådt som direktør
  • Jørgen Nielsen registreret som ejer (10 %)
  • Simon Taulborg Jensen registreret som ejer (10 %)
  • PIMS HOLDING ApS registreret som ejer (0 %)
  • Hill Holding ApS registreret som ejer (25 %)
  • Simon Invest ApS registreret som ejer (15 %)
  • JAEN Holding ApS registreret som ejer (15 %)
  • Marianne Fruergaard er ikke længere registreret som ejer
  • Revisorerne Godkendt Revisionsanpartsselskab er ikke længere registreret som ejer
  • JAEN Holding ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Simon Taulborg Jensen er ikke længere registreret som ejer
  • Jørgen Nielsen er ikke længere registreret som ejer
  • PIMS HOLDING ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Simon Invest ApS er ikke længere registreret som ejer
  • JAEN Holding ApS registreret som ejer
  • Selskabskapital ændret fra 920.000 DKK til 575.316 DKK
  • JAEN Holding ApS registreret som ejer (15 %)
  • Simon Taulborg Jensen registreret som ejer (5 %)
  • Jørgen Nielsen registreret som ejer (5 %)
  • Marianne Fruergaard registreret som ejer (5 %)
  • Revisorerne Godkendt Revisionsanpartsselskab registreret som ejer (25 %)
  • PIMS HOLDING ApS registreret som ejer (10 %)
  • Simon Invest ApS registreret som ejer (15 %)
  • IAK HOLDING ApS er ikke længere registreret som ejer
  • A.M. KLITGAARD ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Jørgen Nielsen er ikke længere registreret som ejer
  • Simon Taulborg Jensen er ikke længere registreret som ejer
  • JAEN Holding ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Simon Invest ApS er ikke længere registreret som ejer
  • PIMS HOLDING ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Revisorerne Godkendt Revisionsanpartsselskab er ikke længere registreret som ejer
20169 ændringerledelse 2 · ejerskab 7
  • Svend Aage Nedergaard tiltrådt som direktør
  • Orla Møller Kristensen fratrådt som direktør
  • Jørgen Nielsen registreret som ejer (5 %)
  • Simon Taulborg Jensen registreret som ejer (5 %)
  • JAEN Holding ApS registreret som ejer (10 %)
  • Simon Invest ApS registreret som ejer (10 %)
  • Jørgen Nielsen registreret som ejer
  • Simon Invest ApS registreret som ejer
  • Simon Taulborg Jensen registreret som ejer
20154 ændringerejerskab 4
  • IAK HOLDING ApS registreret som ejer (15 %)
  • PIMS HOLDING ApS registreret som ejer (5 %)
  • Revisorerne Godkendt Revisionsanpartsselskab registreret som ejer (15 %)
  • A.M. KLITGAARD ApS registreret som ejer (15 %)
20131 ændringadresse 1
  • Flyttet til Engvej 2, 8832 Skals
20121 ændringkapital 1
  • Selskabskapital ændret fra 646.000 DKK til 920.000 DKK
20091 ændringkapital 1
  • Selskabskapital ændret fra 336.000 DKK til 646.000 DKK
20083 ændringerkapital 2 · branche 1
  • Selskabskapital ændret fra 448.000 DKK til 336.000 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 504.000 DKK til 448.000 DKK
  • Branche ændret til Bogføring og revision: skatterådgivning (692000)
20071 ændringadresse 1
  • Flyttet til Hovedgaden 57, 8832 Skals
20051 ændringkapital 1
  • Selskabskapital ændret fra 125.000 DKK til 504.000 DKK
19975 ændringernavn 1 · stiftet 1 · ledelse 3
  • Navn ændret fra PBH 25.287 ApS til REVISORERNE I SKALS REG. REVISIONSANPARTSSELSKAB
  • Registreret som PBH 25.287 ApS
  • Preben Bang Henriksen tiltrådt som direktør
  • Preben Bang Henriksen fratrådt som direktør
  • Orla Møller Kristensen tiltrådt som direktør

Relaterede selskaber

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026.

Se i CVRRet oplysninger