Planet Huse A/S

AktieselskabCVR 14345507RibeAktiv

Planet Huse A/S er et aktieselskab i Ribe inden for fremstilling af bygningstømmer og snedkeriartikler i øvrigt, stiftet i 1990. Årets resultat faldt 27 % fra 2019 til 2025 og endte på 2,4 mio. kr. Målt på bruttofortjeneste er det nr. 9 af 67 selskaber i branchen i databasen. Driften er fordelt på 3 produktionsenheder i 3 byer.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Bruttofortjeneste43,2 mio. kr.+146,6 % vs. 2019
Årets resultat2,4 mio. kr.−27,2 % vs. 2019
Egenkapital25,1 mio. kr.−21,6 % vs. 2019
Ansatte40seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Ansatte

  • 7 færre ansatte end for et år siden: 40 (08/2026) mod 47 (08/2025).

Ledelse og ejere, seneste 24 måneder

  • Nye i ledelsen: Frank Hansen (bestyrelsesformand, 04.05.2026), Henrik Ingemann Nielsen (bestyrelsesmedlem, 04.05.2026) og Dan Asbjerg Due Nielsen (direktør, 04.05.2026).
  • Fratrådt: Svend Aage Hollesen Basse (bestyrelsesmedlem, 04.05.2026), Henrik Ingemann Nielsen (bestyrelsesformand, 03.05.2026) og Torben Hollesen Basse (direktør, 04.05.2026).

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2018–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

0 kr.5 mio. kr.10 mio. kr.15 mio. kr.20 mio. kr.25 mio. kr.30 mio. kr.35 mio. kr.40 mio. kr.201820192025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Planet Huse A/S
201820192025Ændring
Omsætning3.409ikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste19.19317.51543.194+146,6 %
Driftsresultat (EBIT)3.4101.8459.715+426,5 %
Resultat før skat16.4433.4962.917−16,5 %
Årets resultat16.1473.3082.407−27,2 %
Aktiver i alt81.81568.10451.634−24,2 %
Egenkapital38.75932.06725.130−21,6 %
Gæld43.05636.037––
Likvide beholdninger3896.552+7.251,7 %
Gns. antal ansatte555045−10 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2019, 2025: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal. Regnskab for 2020, 2021, 2022, 2023, 2024 findes ikke i registret (ændret regnskabsår eller ikke indberettet). Bruttofortjenesten kan overstige omsætningen, når selskabet har andre driftsindtægter eller er et finansielt selskab.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.10 mio. kr.20 mio. kr.30 mio. kr.40 mio. kr.201820192025
BruttofortjenesteMedian, branchen (67 selskaber)

Årsrapporter

3 regnskabsår
Årsrapporter for Planet Huse A/S
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202508.06.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
201901.01.2019 – 31.12.201907.05.2020SelskabetPDFXBRL
201801.01.2018 – 31.12.201810.04.2019SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
0102030405009/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/2608/26
Ansatte

Placering i branchen

67 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i fremstilling af bygningstømmer og snedkeriartikler i øvrigt ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste43,2 mio. kr.Nr. 9 af 67
Bedre end 88 % af selskaberne i branchen
Egenkapital25,1 mio. kr.Nr. 9 af 67
Bedre end 88 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte40Nr. 13 af 67
Bedre end 82 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 5,3 mio. kr., resultat 452 t.kr., egenkapital 3,1 mio. kr., 9 ansatte.

100 t.kr.896 t.kr.8 mio.72 mio.310,9 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 66 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med 20–49 ansatte9.922 selskaber i sammenligningen
Nr. 610af 9.892
Bedre end 94 %
Nr. 1.420af 9.922
Bedre end 86 %
Samme branche og 20–49 ansatte10 selskaber i sammenligningen
Nr. 1af 10
Bedre end 100 %
Nr. 1af 10
Bedre end 100 %
Selskaber, der er mindst 30 år gamle10.276 selskaber i sammenligningen
Nr. 1.670af 10.152
Bedre end 84 %
Nr. 3.011af 10.275
Bedre end 71 %
Alle selskaber af typen A/S18.025 selskaber i sammenligningen
Nr. 3.317af 17.786
Bedre end 81 %
Nr. 5.453af 18.024
Bedre end 70 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Fremstilling af bygningstømmer og snedkeriartikler i øvrigt
Bruttofortjeneste
  1. Planet Huse A/S43,2 mio. kr.
  2. Kompan A/S645,8 mio. kr.
  3. Palsgaard Spær A/S189,9 mio. kr.
Årets resultat
  1. Planet Huse A/S2,4 mio. kr.
  2. Kompan A/S491,9 mio. kr.
  3. Palsgaard Spær A/S34,1 mio. kr.
Egenkapital
  1. Planet Huse A/S25,1 mio. kr.
  2. Kompan A/S901,3 mio. kr.
  3. Palsgaard Spær A/S103,6 mio. kr.
Ansatte
  1. Planet Huse A/S40
  2. Kompan A/S180
  3. Palsgaard Spær A/S297

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
  • Planet Holding Danmark A/S100 %
Planet Huse A/S

Ledelse

4 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Planet Huse A/S
NavnRolleTiltrådt
Dan Asbjerg Due NielsenDirektør04.05.2026

Bestyrelse

Bestyrelse i Planet Huse A/S
NavnRolleTiltrådt
Torben Hollesen BasseBestyrelsesmedlem08.10.2008
Frank HansenBestyrelsesformand04.05.2026
Henrik Ingemann NielsenBestyrelsesmedlem04.05.2026
Stiftere
Dan Rybak, PG Ejendomme Holding i ApS, PG Ejendomme Holding Ii ApS
Tidligere ledelse (26)
Tidligere ledelse i Planet Huse A/S
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Dan RybakBestyrelsesmedlem01.07.199008.01.1991
Dan RybakDirektør01.07.199008.01.1991
Niels Erik NielsenBestyrelsesmedlem01.07.199025.03.2002
Annalise StegeBestyrelsesmedlem01.07.199008.01.1991
Ali Richter NielsenBestyrelsesmedlem01.07.199009.03.1998
Lise-Lotte Lyng AndersenBestyrelsesformand01.07.199008.01.1991
Villy Karsten SørensenBestyrelsesmedlem25.03.200212.10.2007
Jan Tingleff BruunDirektør01.10.200324.05.2005
Mogens NielsenDirektør01.01.200602.11.2006
Michael Riber PedersenDirektør02.11.200602.03.2007
Torben Hollesen BasseAdm. direktør01.01.200710.05.2022
Lars GeisterBestyrelsesmedlem16.01.200808.10.2008
Steen GudeBestyrelsesformand16.01.200808.10.2008
Harald Ingemann NielsenBestyrelsesformand08.10.200817.05.2016
Svend Aage Hollesen BasseBestyrelsesmedlem08.10.200804.05.2026
Uffe Bruhn HansenBestyrelsesmedlem15.12.200827.01.2009
Jørgen Lillelund OlsenNæstformand15.12.200804.03.2024
Jørn Friis PedersenBestyrelsesmedlem15.12.200817.05.2016
Morten Egeriis-MajDirektør19.01.200913.10.2009
Morten Egeriis-MajBestyrelsesmedlem27.01.200913.10.2009
Henrik Ingemann NielsenBestyrelsesformand17.05.201603.05.2026
Nis Bjerg WarmingBestyrelsesmedlem17.05.201630.04.2020
Tobias KeuchelBestyrelsesmedlem30.04.202010.05.2022
Claus PedersenDirektør10.05.202209.05.2023
Jørn Friis PedersenBestyrelsesmedlem10.05.202214.02.2024
Torben Hollesen BasseDirektør09.05.202304.05.2026

Tegningsregel: Selskabet tegnes af den samlede bestyrelse eller af en direktør i forening med bestyrelsens formand eller af en direktør i forening med to medlemmer af bestyrelsen.

Adresse og P-enheder

3 aktive produktionsenheder

Ørstedsvej 55
6760 Ribe

Esbjerg Kommune · Postnummer 6760

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
PLANET HUSE A/SØrstedsvej 55-59, 6760 Ribe401000726392
PLANET-HUSE A/S ByggecentrumHindsgavl Alle 1, 5500 Middelfart51014151113
PLANET-Huse A/S RoskildeLykkegårdsvej 7, 4000 Roskilde11015749918

Formål

Selskabets formål er produktion, opførelse og salg af fritidshuse i ind- og udland samt anden i forbindelse hermed stående virksomhed. Til realisering af formålet kan selskabet erhverve fast ejendom i ind- og udland.

Ændringer år for år

77 registrerede hændelser
20267 ændringerregnskab 1 · ledelse 6
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
  • Frank Hansen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Dan Asbjerg Due Nielsen tiltrådt som direktør
  • Henrik Ingemann Nielsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Torben Hollesen Basse fratrådt som direktør
  • Svend Aage Hollesen Basse fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Henrik Ingemann Nielsen fratrådt som bestyrelsesformand
20242 ændringerledelse 2
  • Jørgen Lillelund Olsen fratrådt som næstformand
  • Jørn Friis Pedersen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20232 ændringerledelse 2
  • Torben Hollesen Basse tiltrådt som direktør
  • Claus Pedersen fratrådt som direktør
20224 ændringerledelse 4
  • Jørn Friis Pedersen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Claus Pedersen tiltrådt som direktør
  • Tobias Keuchel fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Torben Hollesen Basse fratrådt som adm. direktør
20212 ændringerejerskab 2
  • Planet Holding Danmark A/S registreret som ejer (100 %)
  • Selskabet H. 12.12.2025 ApS er ikke længere registreret som ejer
20203 ændringerregnskab 1 · ledelse 2
  • Årsrapport for 2019 offentliggjort
  • Tobias Keuchel tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Nis Bjerg Warming fratrådt som bestyrelsesmedlem
20191 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2018 offentliggjort
20182 ændringernavn 1 · kapital 1
  • Navn ændret fra PLANET-HUSE A/S til PLANET HUSE A/S
  • Selskabskapital ændret fra 5.100.000 DKK til 10.000.000 DKK
20164 ændringerledelse 4
  • Nis Bjerg Warming tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Henrik Ingemann Nielsen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Jørn Friis Pedersen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Harald Ingemann Nielsen fratrådt som bestyrelsesformand
20113 ændringerkapital 1 · ejerskab 1 · adresse 1
  • Selskabskapital ændret fra 5.000.000 DKK til 5.100.000 DKK
  • Selskabet H. 12.12.2025 ApS registreret som ejer (100 %)
  • Flyttet til Ørstedsvej 55-59, 6760 Ribe
20098 ændringerledelse 5 · kapital 3
  • Morten Egeriis-Maj fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Morten Egeriis-Maj fratrådt som direktør
  • Selskabskapital ændret fra 2.000.000 DKK til 5.000.000 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 1.000.000 DKK til 2.000.000 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 500.000 DKK til 1.000.000 DKK
  • Morten Egeriis-Maj tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Uffe Bruhn Hansen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Morten Egeriis-Maj tiltrådt som direktør
200811 ændringerledelse 10 · branche 1
  • Uffe Bruhn Hansen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jørgen Lillelund Olsen tiltrådt som næstformand
  • Jørn Friis Pedersen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Svend Aage Hollesen Basse tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Torben Hollesen Basse tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Harald Ingemann Nielsen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Lars Geister fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Steen Gude fratrådt som bestyrelsesformand
  • Lars Geister tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Steen Gude tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Branche ændret til Fremstilling af bygningstømmer og snedkeriartikler i øvrigt (162300)
20075 ændringerledelse 3 · adresse 1 · branche 1
  • Villy Karsten Sørensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Michael Riber Pedersen fratrådt som direktør
  • Flyttet til Ørstedsvej 57-59, 6760 Ribe
  • Branche ændret til Fremstilling af præfabrikerede bygninger eller bygningselementer af træ (203030)
  • Torben Hollesen Basse tiltrådt som adm. direktør
20063 ændringerledelse 3
  • Michael Riber Pedersen tiltrådt som direktør
  • Mogens Nielsen fratrådt som direktør
  • Mogens Nielsen tiltrådt som direktør
20051 ændringledelse 1
  • Jan Tingleff Bruun fratrådt som direktør
20031 ændringledelse 1
  • Jan Tingleff Bruun tiltrådt som direktør
20022 ændringerledelse 2
  • Villy Karsten Sørensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Niels Erik Nielsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
19981 ændringledelse 1
  • Ali Richter Nielsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
19961 ændringkapital 1
  • Selskabskapital ændret fra 300.000 DKK til 500.000 DKK
19951 ændringnavn 1
  • Navn ændret fra PLANET-PROJEKT A/S til PLANET-HUSE A/S
19931 ændringnavn 1
  • Navn ændret fra PLANET-EXPORT A/S til PLANET-PROJEKT A/S
19915 ændringernavn 1 · ledelse 4
  • Navn ændret fra DRAS NR. 1284 A/S til PLANET-EXPORT A/S
  • Lise-Lotte Lyng Andersen fratrådt som bestyrelsesformand
  • Annalise Stege fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Dan Rybak fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Dan Rybak fratrådt som direktør
19907 ændringerstiftet 1 · ledelse 6
  • Registreret som DRAS NR. 1284 A/S
  • Niels Erik Nielsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lise-Lotte Lyng Andersen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Ali Richter Nielsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Annalise Stege tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Dan Rybak tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Dan Rybak tiltrådt som direktør

Relaterede selskaber

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026.

Se i CVRRet oplysninger