Pigen og Trompeten. Skive ApS

AnpartsselskabCVR 21414573SkiveAktiv

Pigen og Trompeten. Skive ApS er et anpartsselskab i Skive inden for udskænkning af alkoholiske drikkevarer, stiftet i 1999. Årets resultat faldt 27 % fra 2025 til 2026 og endte på 993 t.kr. Med 26 ansatte er selskabet omkring 9 gange større end medianen i branchen. Bruttofortjenesten ligger over 85 % af branchens selskaber i databasen.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2026

Bruttofortjeneste2,8 mio. kr.−21,3 % vs. 2025
Årets resultat993 t.kr.−27,3 % vs. 2025
Egenkapital5,9 mio. kr.+7,2 % vs. 2025
Ansatte26seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2026 mod 2025

  • Bruttofortjenesten faldt 21 % (2025 → 2026), til 2,8 mio. kr.
  • Årets resultat faldt 27 % (2025 → 2026), til 993 t.kr.
  • Egenkapitalen steg 7 % (2025 → 2026), til 5,9 mio. kr.

Ansatte

  • 3 færre ansatte end for et år siden: 26 (08/2026) mod 29 (08/2025).

Registreringer, seneste 24 måneder

  • 12.12.2025: Flyttet til Sdr Boulevard 5A, st. 1, 7800 Skive
  • 01.01.2025: Branche ændret til Udskænkning af alkoholiske drikkevarer (563020)

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2021–2026 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

0 kr.1 mio. kr.2 mio. kr.3 mio. kr.4 mio. kr.5 mio. kr.6 mio. kr.202120222023202420252026
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Pigen og Trompeten. Skive ApS
202120222023202420252026Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste−1.0091.3101.6232.0153.5942.827−21,3 %
Driftsresultat (EBIT)–406−9−1351.096544−50,4 %
Resultat før skat−2458225423581.5901.099−30,9 %
Årets resultat347495664071.366993−27,3 %
Aktiver i alt6.7116.4676.7505.3646.3707.130+11,9 %
Egenkapital3.0213.1443.7104.1175.4835.876+7,2 %
Gæld–3.3233.0401.2478701.255+44,2 %
Likvide beholdninger6842875322355232−34,5 %
Gns. antal ansatte19102220 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2021, 2022, 2023, 2024, 2025, 2026: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

−2 mio. kr.−1 mio. kr.0 kr.1 mio. kr.2 mio. kr.3 mio. kr.4 mio. kr.202120222023202420252026
BruttofortjenesteMedian, branchen (871 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2026
  • Overskud i fem år i træk

    Årets resultat har været positivt i 2022–2026.

    Hvordan er det beregnet?

    Årets resultat er positivt i de fem seneste årsrapporter i træk.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Pigen og Trompeten. Skive ApS
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202601.07.2025 – 30.06.202613.10.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202501.07.2024 – 30.06.202514.11.2025SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.07.2023 – 30.06.202402.10.2024SelskabetPDFXBRL
202301.07.2022 – 30.06.202317.11.2023SelskabetPDFXBRL
202201.07.2021 – 30.06.202230.12.2022SelskabetPDFXBRL
202101.07.2020 – 30.06.202106.12.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
01020304008/2309/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2402/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/2608/26
Ansatte

Placering i branchen

871 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i udskænkning af alkoholiske drikkevarer ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste2,8 mio. kr.Nr. 129 af 870
Bedre end 85 % af selskaberne i branchen
Egenkapital5,9 mio. kr.Nr. 25 af 871
Bedre end 97 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte26Nr. 489 af 871
Bedre end 44 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 994 t.kr., resultat 21.523 kr., egenkapital 148 t.kr., 3 ansatte.

100 t.kr.513 t.kr.2,6 mio.13,5 mio.40,1 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 810 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med 20–49 ansatte9.922 selskaber i sammenligningen
Nr. 8.820af 9.892
Bedre end 11 %
Nr. 4.333af 9.922
Bedre end 56 %
Samme branche og 20–49 ansatte134 selskaber i sammenligningen
Nr. 65af 134
Bedre end 52 %
Nr. 7af 134
Bedre end 95 %
Selskaber, der er mellem 15 og 29 år gamle24.910 selskaber i sammenligningen
Nr. 13.397af 24.791
Bedre end 46 %
Nr. 8.941af 24.909
Bedre end 64 %
Alle selskaber af typen ApS66.508 selskaber i sammenligningen
Nr. 23.464af 66.379
Bedre end 65 %
Nr. 10.015af 66.505
Bedre end 85 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Udskænkning af alkoholiske drikkevarer
Bruttofortjeneste
  1. Pigen og Trompeten. Skive ApS2,8 mio. kr.
  2. Old Irish Pub Denmark A/S69,1 mio. kr.
  3. Gl24 ApS42,3 mio. kr.
Årets resultat
  1. Pigen og Trompeten. Skive ApS993 t.kr.
  2. Old Irish Pub Denmark A/S9,4 mio. kr.
  3. Gl24 ApS5,5 mio. kr.
Egenkapital
  1. Pigen og Trompeten. Skive ApS5,9 mio. kr.
  2. Old Irish Pub Denmark A/S53,1 mio. kr.
  3. Gl24 ApS19,9 mio. kr.
Ansatte
  1. Pigen og Trompeten. Skive ApS26
  2. Old Irish Pub Denmark A/S258
  3. Gl24 ApS156

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
Pigen og Trompeten. Skive ApS

Ledelse

4 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Pigen og Trompeten. Skive ApS
NavnRolleTiltrådt
Knud MogensenDirektør23.11.2004

Bestyrelse

Bestyrelse i Pigen og Trompeten. Skive ApS
NavnRolleTiltrådt
Knud MogensenBestyrelsesmedlem14.11.2001
Knud BjerreBestyrelsesformand22.03.2022
Niels Brandt ChristensenBestyrelsesmedlem22.03.2022
Stiftere
Preben Bang Henriksen. Aalborg ApS
Tidligere ledelse (11)
Tidligere ledelse i Pigen og Trompeten. Skive ApS
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Preben Bang HenriksenDirektør01.01.199923.02.1999
Knud BjerreBestyrelsesformand23.02.199902.01.2015
Jan ChristensenBestyrelsesmedlem23.02.199914.11.2001
John MikkelsenBestyrelsesmedlem23.02.199901.11.2002
Peter AndersenBestyrelsesmedlem23.02.199901.06.2003
Peter AndersenDirektør23.02.199923.11.2004
Lone Fly BjerreBestyrelsesformand02.01.201530.11.2017
Janni Riis MogensenBestyrelsesmedlem02.01.201530.11.2017
Knud BjerreBestyrelsesformand30.11.201723.03.2018
Hans Peter Kirkegaard SkovBestyrelsesmedlem30.11.201722.03.2022
Lone Fly BjerreBestyrelsesformand23.03.201822.03.2022

Tegningsregel: Selskabet tegnes af en direktør og et medlem af bestyrelsen, eller af to medlemmer af bestyrelsen i forening.

Adresse og P-enheder

1 aktive produktionsenheder

Sdr Boulevard 5A
7800 Skive

Skive Kommune · Postnummer 7800

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
PIGEN OG TROMPETEN, SKIVE APSSdr Boulevard 5A, st. 1, 7800 Skive261004984244

Formål

Selskabets formål er af forpagte og drive restaurationsvirksomhed med tilhørende aktiviteter.

Ændringer år for år

69 registrerede hændelser
20261 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2026 offentliggjort
20253 ændringeradresse 1 · regnskab 1 · branche 1
  • Flyttet til Sdr Boulevard 5A, st. 1, 7800 Skive
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
  • Branche ændret til Udskænkning af alkoholiske drikkevarer (563020)
20241 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
20231 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
202214 ændringerregnskab 1 · adresse 1 · kapital 1 · ledelse 4 · ejerskab 7
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
  • Flyttet til Ahornvænget 67B, 7800 Skive
  • Selskabskapital ændret fra 125.000 DKK til 93.750 DKK
  • Niels Brandt Christensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Knud Bjerre tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Lone Fly Bjerre fratrådt som bestyrelsesformand
  • Hans Peter Kirkegaard Skov fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • LKB INVEST ApS registreret som ejer (33,33 %)
  • Pigen & Trompeten Skive Holding Aps registreret som ejer (33,33 %)
  • Midtjysk Kontrollør & Vagt ApS registreret som ejer (33,33 %)
  • HP HOLDING, GLYNGØRE ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Midtjysk Kontrollør & Vagt ApS er ikke længere registreret som ejer
  • LKB INVEST ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Pigen & Trompeten Skive Holding Aps er ikke længere registreret som ejer
20218 ændringerregnskab 1 · ejerskab 7
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
  • HP HOLDING, GLYNGØRE ApS registreret som ejer (25 %)
  • Midtjysk Kontrollør & Vagt ApS registreret som ejer (25 %)
  • LKB INVEST ApS registreret som ejer (25 %)
  • Pigen & Trompeten Skive Holding Aps registreret som ejer (25 %)
  • HP HOLDING, GLYNGØRE ApS er ikke længere registreret som ejer
  • LKB INVEST ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Pigen & Trompeten Skive Holding Aps er ikke længere registreret som ejer
20192 ændringerejerskab 2
  • HP HOLDING, GLYNGØRE ApS registreret som ejer (33,33 %)
  • LKB INVEST ApS registreret som ejer (33,33 %)
20183 ændringerledelse 2 · adresse 1
  • Lone Fly Bjerre tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Knud Bjerre fratrådt som bestyrelsesformand
  • Flyttet til Ahornvænget 67A, 7800 Skive
20174 ændringerledelse 4
  • Knud Bjerre tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Hans Peter Kirkegaard Skov tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Janni Riis Mogensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lone Fly Bjerre fratrådt som bestyrelsesformand
20169 ændringerejerskab 9
  • Pigen & Trompeten Skive Holding Aps registreret som ejer (33,33 %)
  • HP HOLDING, GLYNGØRE ApS er ikke længere registreret som ejer
  • LKB INVEST ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Knud Mogensen er ikke længere registreret som ejer
  • HP HOLDING, GLYNGØRE ApS registreret som ejer (25 %)
  • LKB INVEST ApS registreret som ejer (33,33 %)
  • Knud Mogensen registreret som ejer (33,33 %)
  • Knud Mogensen er ikke længere registreret som ejer
  • LKB INVEST ApS er ikke længere registreret som ejer
20153 ændringerledelse 3
  • Janni Riis Mogensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lone Fly Bjerre tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Knud Bjerre fratrådt som bestyrelsesformand
20081 ændringbranche 1
  • Branche ændret til Cafeér, værtshuse, diskoteker mv. (563000)
20045 ændringerledelse 2 · ejerskab 2 · adresse 1
  • Knud Mogensen tiltrådt som direktør
  • Peter Andersen fratrådt som direktør
  • Knud Mogensen registreret som ejer (50 %)
  • LKB INVEST ApS registreret som ejer (50 %)
  • Flyttet til Ahornvænget 67, 7800 Skive
20032 ændringerledelse 1 · branche 1
  • Peter Andersen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Branche ændret til Værtshuse, bodegaer mv. (554010)
20021 ændringledelse 1
  • John Mikkelsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20012 ændringerledelse 2
  • Knud Mogensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jan Christensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
19999 ændringernavn 1 · ledelse 7 · stiftet 1
  • Navn ændret fra PBH 26.758 ApS til PIGEN OG TROMPETEN. SKIVE ApS
  • Peter Andersen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • John Mikkelsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jan Christensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Knud Bjerre tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Peter Andersen tiltrådt som direktør
  • Preben Bang Henriksen fratrådt som direktør
  • Registreret som PBH 26.758 ApS
  • Preben Bang Henriksen tiltrådt som direktør

Relaterede selskaber

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026. Selskabet er reklamebeskyttet; kontaktoplysninger vises ikke, og data må ikke bruges til markedsføring.

Se i CVRRet oplysninger