Novozymes A/S

AktieselskabCVR 10007127BagsværdAktiv

Novozymes A/S er et aktieselskab i Bagsværd inden for fremstilling af andre organiske basiskemikalier, stiftet i 2000. Årets resultat steg 91 % fra 2024 til 2025 og endte på 583,6 mio. kr. Driften er fordelt på 12 produktionsenheder i 7 byer. Med 3.508 ansatte er selskabet omkring 292 gange større end medianen i branchen.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Omsætning4,2 mia. kr.+8,5 % vs. 2024
Årets resultat583,6 mio. kr.+90,8 % vs. 2024
Egenkapital10,9 mia. kr.−2,9 % vs. 2024
Ansatte3.508seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten steg 24 % (2024 → 2025), til 2,2 mia. kr.
  • Omsætningen steg 8 % (2024 → 2025), til 4,2 mia. kr.
  • Årets resultat steg 91 % (2024 → 2025), til 583,6 mio. kr.
  • Egenkapitalen faldt 3 % (2024 → 2025), til 10,9 mia. kr.

Ansatte

  • 237 flere ansatte end for et år siden: 3.508 (08/2026) mod 3.271 (08/2025).

Ledelse og ejere, seneste 24 måneder

  • Nye i ledelsen: Mikael Barfred (suppleant, 03.04.2025), Lars Bo Køppler (bestyrelsesmedlem, 03.04.2025) og Heine Dalsgaard (næstformand, 03.04.2025) (+6).
  • Fratrådt: Niels Mortensen (suppleant, 03.04.2025), Anders Hentze Knudsen (bestyrelsesmedlem, 03.04.2025) og Heine Dalsgaard (bestyrelsesmedlem, 02.04.2025) (+7).
  • Nye ejere registreret: BlackRock Inc (21.11.2024), BlackRock Inc (16.06.2025) og BlackRock Inc (16.07.2025).
  • Ikke længere registreret som ejer: BlackRock Inc (11.11.2024), BlackRock Inc (25.11.2024) og BlackRock Inc (19.06.2025) (+1).

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2016–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

0 kr.2 mia. kr.4 mia. kr.6 mia. kr.8 mia. kr.10 mia. kr.12 mia. kr.14 mia. kr.2016201720182019202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Novozymes A/S
2016201720182019202020212022202320242025Ændring
Omsætning14.142.00014.531.00014.390.00014.374.00014.012.00014.951.00017.553.00017.899.0003.833.5004.157.600+8,5 %
Bruttofortjeneste8.126.0008.413.0008.255.0007.954.0007.853.0008.623.0009.577.0009.722.0001.809.5002.241.500+23,9 %
Driftsresultat (EBIT)3.946.0004.047.0004.070.0004.039.0003.652.0004.007.0004.561.0003.976.000501.000816.700+63 %
Resultat før skat3.881.0003.876.0003.936.0003.799.0003.521.0003.924.0004.556.0003.909.000417.100743.400+78,2 %
Årets resultat3.050.0003.120.0003.227.0003.155.0002.826.0003.145.0003.686.0003.039.000305.800583.600+90,8 %
Aktiver i alt18.659.00018.373.00019.697.00020.437.00020.510.00024.767.00027.983.00028.391.00015.195.60016.349.100+7,6 %
Egenkapital11.745.00011.267.00011.438.00011.480.00011.244.00012.206.00014.228.00014.351.00011.176.00010.855.200−2,9 %
Gæld6.914.0007.106.0008.259.0008.957.0009.266.00012.561.00013.755.00014.040.0004.019.6005.493.900+36,7 %
Likvide beholdninger805.000363.000723.000711.0001.181.000963.0001.041.0001.116.000280.000275.300−1,7 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.2 mia. kr.4 mia. kr.6 mia. kr.8 mia. kr.10 mia. kr.2016201720182019202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (9 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2025
  • Overskud i fem år i træk

    Årets resultat har været positivt i 2021–2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Årets resultat er positivt i de fem seneste årsrapporter i træk.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

10 regnskabsår
Årsrapporter for Novozymes A/S
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202527.03.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202409.04.2025SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202314.05.2024SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202220.03.2023SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202109.05.2022SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202029.04.2021SelskabetPDF ikke oplystXBRL
201901.01.2019 – 31.12.201908.04.2020SelskabetPDFXBRL
201801.01.2018 – 31.12.201813.03.2019SelskabetPDFXBRL
201701.01.2017 – 31.12.201721.03.2018SelskabetPDFXBRL
201601.01.2016 – 31.12.201601.03.2017SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
05001.0001.5002.0002.5003.0003.50009/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/2608/26
Ansatte

Placering i branchen

9 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i fremstilling af andre organiske basiskemikalier ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste2,2 mia. kr.Nr. 1 af 9
Bedre end 100 % af selskaberne i branchen
Egenkapital10,9 mia. kr.Nr. 1 af 9
Bedre end 100 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte3.508Nr. 1 af 9
Bedre end 100 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 7,9 mio. kr., resultat 1,2 mio. kr., egenkapital 7,3 mio. kr., 12 ansatte.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med 1.000 ansatte eller flere177 selskaber i sammenligningen
Nr. 32af 147
Bedre end 79 %
Nr. 18af 177
Bedre end 90 %
Selskaber, der er mellem 15 og 29 år gamle24.906 selskaber i sammenligningen
Nr. 24af 24.787
Bedre end 100 %
Nr. 22af 24.905
Bedre end 100 %
Alle selskaber af typen A/S18.025 selskaber i sammenligningen
Nr. 54af 17.786
Bedre end 100 %
Nr. 57af 18.024
Bedre end 100 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Fremstilling af andre organiske basiskemikalier
Bruttofortjeneste
  1. Novozymes A/S2,2 mia. kr.
  2. Syntese A/S159 mio. kr.
  3. Vertanical Denmark ApS33,7 mio. kr.
Årets resultat
  1. Novozymes A/S583,6 mio. kr.
  2. Syntese A/S8,7 mio. kr.
  3. Vertanical Denmark ApS1,2 mio. kr.
Egenkapital
  1. Novozymes A/S10,9 mia. kr.
  2. Syntese A/S84,6 mio. kr.
  3. Vertanical Denmark ApS5,2 mio. kr.
Ansatte
  1. Novozymes A/S3.508
  2. Syntese A/S156
  3. Vertanical Denmark ApS23

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister

Datterselskaber vises kun, hvis de findes i databasen.

Ledelse

17 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Novozymes A/S
NavnRolleTiltrådt
Ester Baiget ArnauAdm. direktør01.02.2020
Rainer Chapour LehmannDirektør01.11.2023

Bestyrelse

Bestyrelse i Novozymes A/S
NavnRolleTiltrådt
Kasim KutayBestyrelsesmedlem22.02.2017
Preben NielsenBestyrelsesmedlem11.03.2021
Morten Otto Alexander SommerBestyrelsesmedlem16.03.2022
Cornelis de JongBestyrelsesformand02.03.2023
Lise KaaeBestyrelsesmedlem04.03.2024
Kevin Michael LaneBestyrelsesmedlem04.03.2024
Kim Narelle StrattonBestyrelsesmedlem04.03.2024
Mikael BarfredSuppleant03.04.2025
Lars Bo KøpplerBestyrelsesmedlem03.04.2025
Heine DalsgaardNæstformand03.04.2025
Heidi GeltSuppleant03.04.2025
Robert Nøddeskov JensenBestyrelsesmedlem03.04.2025
Frederikke Rose SpennerBestyrelsesmedlem03.04.2025
Ida Lam VirklundSuppleant03.04.2025
Monila Amar KothariBestyrelsesmedlem03.04.2025
Tidligere ledelse (55)
Tidligere ledelse i Novozymes A/S
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Walther ThygesenBestyrelsesmedlem13.11.200002.03.2011
Kurt Anker NielsenNæstformand13.11.200026.02.2014
Steen RiisgaardAdm. direktør13.11.200001.04.2013
Hans Kristian WerdelinBestyrelsesmedlem13.11.200031.10.2008
Per FalholtDirektør13.11.200008.02.2016
Henrik GürtlerBestyrelsesformand13.11.200022.02.2017
Arne Wintherhalter SchmidtDirektør13.11.200001.10.2007
Per Artur Fredrik MånssonDirektør13.11.200022.11.2006
Paul Petter AasBestyrelsesmedlem13.11.200029.02.2012
Jerker HartwallBestyrelsesmedlem13.11.200002.03.2011
Jens NielsenSuppleant21.03.200116.03.2005
Nomi Elise SkovgaardSuppleant21.03.200131.10.2008
Ulla MorinBestyrelsesmedlem21.03.200128.02.2013
Arne HansenBestyrelsesmedlem21.03.200104.03.2009
Thomas SandalBestyrelsesmedlem21.03.200101.09.2001
Søren Henrik JepsenBestyrelsesmedlem16.03.200528.02.2013
Preben Kurt RasmussenSuppleant16.03.200504.03.2009
Benny Dalgaard LoftDirektør06.12.200610.08.2017
Carl Erik Mathias UhlénBestyrelsesmedlem08.03.200716.03.2022
Thomas Geza Solyom NagyDirektør01.10.200708.02.2016
Thomas VidebækDirektør01.10.200731.03.2021
Marianne Vind PetersenSuppleant04.03.200928.02.2013
Michael MunksøBestyrelsesmedlem04.03.200901.12.2010
Jørgen Buhl RasmussenBestyrelsesmedlem02.03.201123.02.2016
Lena Marie OlvingBestyrelsesmedlem02.03.201124.02.2016
Niels MortensenSuppleant28.02.201303.04.2025
Lars Bo KøpplerBestyrelsesmedlem28.02.201311.03.2021
Niels Axel Stokholm BankeSuppleant28.02.201322.02.2017
Anne Elme BreumSuppleant28.02.201310.03.2021
Anders Hentze KnudsenBestyrelsesmedlem28.02.201303.04.2025
Lena Bech HolskovBestyrelsesmedlem28.02.201310.03.2021
Peder Holk NielsenAdm. direktør01.04.201301.02.2020
Andrew Patrick FordyceDirektør01.04.201308.02.2016
Agnete Raaschou-NielsenNæstformand26.02.201423.02.2016
Lars GreenBestyrelsesmedlem26.02.201409.08.2019
Heinz-Jürgen BertramBestyrelsesmedlem25.02.201508.06.2017
Jørgen Buhl RasmussenNæstformand24.02.201621.02.2017
Agnete Raaschou-NielsenBestyrelsesmedlem24.02.201621.02.2017
Jørgen Buhl RasmussenBestyrelsesformand22.02.201702.03.2023
Agnete Raaschou-NielsenNæstformand22.02.201726.02.2020
Preben NielsenSuppleant22.02.201710.03.2021
Kim Narelle StrattonBestyrelsesmedlem22.02.201701.03.2023
Prisca Havranek-KosicekDirektør01.02.201808.08.2019
Patricia MalarkeyBestyrelsesmedlem13.03.201831.01.2019
Lars GreenDirektør01.09.201901.11.2023
Heine DalsgaardBestyrelsesmedlem26.02.202002.04.2025
Cornelis de JongNæstformand26.02.202001.03.2023
Sharon JamesBestyrelsesmedlem26.02.202031.12.2024
Anne Elme BreumBestyrelsesmedlem11.03.202101.11.2024
Lena Bech HolskovSuppleant11.03.202131.10.2024
Jens ØbroBestyrelsesmedlem11.03.202103.04.2025
Jannik Bo RiisSuppleant11.03.202103.04.2025
Kim Narelle StrattonNæstformand02.03.202303.03.2024
Jesper BrandgaardNæstformand04.03.202403.04.2025
Lena Bech HolskovBestyrelsesmedlem01.11.202403.04.2025

Tegningsregel: Selskabet tegnes af to anmeldte direktører i forening eller af en anmeldt direktør sammen med bestyrelsens formand eller næstformand eller af den samlede bestyrelse.

Adresse og P-enheder

12 aktive produktionsenheder
Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
Novozymes A/SBiologiens Vej 2, 2800 Kongens Lyngby1.1721024379384
NOVOZYMES A/SKrogshøjvej 36, 2880 Bagsværd9241007675646
NOVOZYMES A/SHallas Alle 1, 4400 Kalundborg8301007675670
NOVOZYMES A/SBøge Alle 10, 2970 Hørsholm3421030608492
NOVOZYMES A/SHillerødgade 42, 2200 København N1911007675476
NOVOZYMES A/SJernholmen 1, 2650 Hvidovre121031232534
NOVOZYMES A/SKogle Alle 6, 2970 Hørsholm111031780345
NOVOZYMES A/SLundtoftegårdsvej 95, 2800 Kongens Lyngby81031611969
NOVOZYMES A/SAgern Alle 24, st, 2970 Hørsholm51031780353
NOVOZYMES A/SJuelsmindevej 5, 4400 Kalundborg31031780361
NOVOZYMES A/SSøndre Ringvej 22, 4000 Roskilde11031800397
Novozymes HavnearealØstre Havnevej 12, 4400 Kalundborg01020962662

Formål

Selskabets formål er at drive forskning, udvikling, produktion og handel med biologiske løsninger, herunder enzymer, mikroorganismer og andre bioteknologiske processer og produkter samt drive virksomhed, der efter bestyrelsens nærmere bestemmelse står i forbindelse hermed. Selskabet tilstræber at drive sin virksomhed på bæredygtig og ansvarlig vis, herunder i økonomisk, miljømæssig og social henseende.

Ændringer år for år

147 registrerede hændelser
20261 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
202520 ændringerejerskab 4 · regnskab 1 · ledelse 15
  • BlackRock Inc er ikke længere registreret som ejer
  • BlackRock Inc registreret som ejer (5 %)
  • BlackRock Inc er ikke længere registreret som ejer
  • BlackRock Inc registreret som ejer (5 %)
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
  • Frederikke Rose Spenner tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Robert Nøddeskov Jensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Heidi Gelt tiltrådt som suppleant
  • Heine Dalsgaard tiltrådt som næstformand
  • Lars Bo Køppler tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Mikael Barfred tiltrådt som suppleant
  • Ida Lam Virklund tiltrådt som suppleant
  • Monila Amar Kothari tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lena Bech Holskov fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jesper Brandgaard fratrådt som næstformand
  • Jannik Bo Riis fratrådt som suppleant
  • Jens Øbro fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Niels Mortensen fratrådt som suppleant
  • Anders Hentze Knudsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Heine Dalsgaard fratrådt som bestyrelsesmedlem
202424 ændringerledelse 9 · ejerskab 14 · regnskab 1
  • Sharon James fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • BlackRock Inc er ikke længere registreret som ejer
  • BlackRock Inc registreret som ejer (5 %)
  • BlackRock Inc er ikke længere registreret som ejer
  • Lena Bech Holskov tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Anne Elme Breum fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lena Bech Holskov fratrådt som suppleant
  • BlackRock Inc registreret som ejer (5 %)
  • BlackRock Inc er ikke længere registreret som ejer
  • BlackRock Inc registreret som ejer (5 %)
  • BlackRock Inc er ikke længere registreret som ejer
  • BlackRock Inc registreret som ejer (5 %)
  • BlackRock Inc er ikke længere registreret som ejer
  • BlackRock Inc registreret som ejer (5 %)
  • Novo Holdings A/S registreret som ejer (25 %)
  • Novo Holdings A/S er ikke længere registreret som ejer
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
  • Lise Kaae tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jesper Brandgaard tiltrådt som næstformand
  • Kim Narelle Stratton tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Kevin Michael Lane tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Kim Narelle Stratton fratrådt som næstformand
  • Novo Holdings A/S registreret som ejer (20 %)
  • Novo Holdings A/S er ikke længere registreret som ejer
20239 ændringerledelse 7 · kapital 1 · regnskab 1
  • Rainer Chapour Lehmann tiltrådt som direktør
  • Lars Green fratrådt som direktør
  • Selskabskapital ændret fra 562.000.000 DKK til 936.597.292 DKK
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
  • Cornelis de Jong tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Kim Narelle Stratton tiltrådt som næstformand
  • Jørgen Buhl Rasmussen fratrådt som bestyrelsesformand
  • Cornelis de Jong fratrådt som næstformand
  • Kim Narelle Stratton fratrådt som bestyrelsesmedlem
20224 ændringerregnskab 1 · kapital 1 · ledelse 2
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
  • Selskabskapital ændret fra 564.000.000 DKK til 562.000.000 DKK
  • Morten Otto Alexander Sommer tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Carl Erik Mathias Uhlén fratrådt som bestyrelsesmedlem
202112 ændringerregnskab 1 · ledelse 10 · kapital 1
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
  • Thomas Videbæk fratrådt som direktør
  • Selskabskapital ændret fra 570.000.000 DKK til 564.000.000 DKK
  • Jannik Bo Riis tiltrådt som suppleant
  • Lena Bech Holskov tiltrådt som suppleant
  • Preben Nielsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Anne Elme Breum tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jens Øbro tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lars Bo Køppler fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Preben Nielsen fratrådt som suppleant
  • Lena Bech Holskov fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Anne Elme Breum fratrådt som suppleant
20208 ændringerregnskab 1 · kapital 1 · ledelse 6
  • Årsrapport for 2019 offentliggjort
  • Selskabskapital ændret fra 582.000.000 DKK til 570.000.000 DKK
  • Sharon James tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Heine Dalsgaard tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Cornelis de Jong tiltrådt som næstformand
  • Agnete Raaschou-Nielsen fratrådt som næstformand
  • Ester Baiget Arnau tiltrådt som adm. direktør
  • Peder Holk Nielsen fratrådt som adm. direktør
20196 ændringerledelse 4 · regnskab 1 · kapital 1
  • Lars Green tiltrådt som direktør
  • Lars Green fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Prisca Havranek-Kosicek fratrådt som direktør
  • Årsrapport for 2018 offentliggjort
  • Selskabskapital ændret fra 594.000.000 DKK til 582.000.000 DKK
  • Patricia Malarkey fratrådt som bestyrelsesmedlem
20184 ændringerregnskab 1 · kapital 1 · ledelse 2
  • Årsrapport for 2017 offentliggjort
  • Selskabskapital ændret fra 610.000.000 DKK til 594.000.000 DKK
  • Patricia Malarkey tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Prisca Havranek-Kosicek tiltrådt som direktør
201712 ændringerledelse 10 · regnskab 1 · kapital 1
  • Benny Dalgaard Loft fratrådt som direktør
  • Heinz-Jürgen Bertram fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Årsrapport for 2016 offentliggjort
  • Selskabskapital ændret fra 620.000.000 DKK til 610.000.000 DKK
  • Agnete Raaschou-Nielsen tiltrådt som næstformand
  • Kasim Kutay tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Kim Narelle Stratton tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Preben Nielsen tiltrådt som suppleant
  • Jørgen Buhl Rasmussen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Niels Axel Stokholm Banke fratrådt som suppleant
  • Jørgen Buhl Rasmussen fratrådt som næstformand
  • Agnete Raaschou-Nielsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20168 ændringerkapital 1 · ledelse 7
  • Selskabskapital ændret fra 626.000.000 DKK til 620.000.000 DKK
  • Jørgen Buhl Rasmussen tiltrådt som næstformand
  • Agnete Raaschou-Nielsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lena Marie Olving fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Agnete Raaschou-Nielsen fratrådt som næstformand
  • Jørgen Buhl Rasmussen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Andrew Patrick Fordyce fratrådt som direktør
  • Thomas Geza Solyom Nagy fratrådt som direktør
20153 ændringerejerskab 1 · kapital 1 · ledelse 1
  • Novo Holdings A/S registreret som ejer (25 %)
  • Selskabskapital ændret fra 639.400.000 DKK til 626.000.000 DKK
  • Heinz-Jürgen Bertram tiltrådt som bestyrelsesmedlem
20143 ændringerfusion 1 · ledelse 2
  • Fusion registreret i CVR
  • Lars Green tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Agnete Raaschou-Nielsen tiltrådt som næstformand
201312 ændringerledelse 11 · kapital 1
  • Andrew Patrick Fordyce tiltrådt som direktør
  • Peder Holk Nielsen tiltrådt som adm. direktør
  • Selskabskapital ændret fra 650.000.000 DKK til 639.400.000 DKK
  • Niels Mortensen tiltrådt som suppleant
  • Lars Bo Køppler tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lena Bech Holskov tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Anders Hentze Knudsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Anne Elme Breum tiltrådt som suppleant
  • Niels Axel Stokholm Banke tiltrådt som suppleant
  • Marianne Vind Petersen fratrådt som suppleant
  • Søren Henrik Jepsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ulla Morin fratrådt som bestyrelsesmedlem
20112 ændringerledelse 2
  • Lena Marie Olving tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jørgen Buhl Rasmussen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
20101 ændringledelse 1
  • Michael Munksø fratrådt som bestyrelsesmedlem
20093 ændringerledelse 3
  • Michael Munksø tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Marianne Vind Petersen tiltrådt som suppleant
  • Preben Kurt Rasmussen fratrådt som suppleant
20081 ændringledelse 1
  • Nomi Elise Skovgaard fratrådt som suppleant
20073 ændringerledelse 3
  • Thomas Videbæk tiltrådt som direktør
  • Thomas Geza Solyom Nagy tiltrådt som direktør
  • Carl Erik Mathias Uhlén tiltrådt som bestyrelsesmedlem
20062 ændringerledelse 1 · kapital 1
  • Benny Dalgaard Loft tiltrådt som direktør
  • Selskabskapital ændret fra 696.000.000 DKK til 650.000.000 DKK
20054 ændringerkapital 1 · ledelse 3
  • Selskabskapital ændret fra 726.000.000 DKK til 696.000.000 DKK
  • Preben Kurt Rasmussen tiltrådt som suppleant
  • Søren Henrik Jepsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jens Nielsen fratrådt som suppleant
20041 ændringkapital 1
  • Selskabskapital ændret fra 754.388.320 DKK til 726.000.000 DKK
20013 ændringerledelse 3
  • Ulla Morin tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Nomi Elise Skovgaard tiltrådt som suppleant
  • Jens Nielsen tiltrådt som suppleant
20001 ændringstiftet 1
  • Registreret som NOVOZYMES A/S

Relaterede selskaber

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 23.10.2026.

Se i CVRRet oplysninger