Mettler-toledo A/S

AktieselskabCVR 16221341GlostrupAktiv

Mettler-toledo A/S er et aktieselskab i Glostrup inden for engroshandel med andre maskiner og andet udstyr, stiftet i 1992. Årets resultat faldt 8 % fra 2024 til 2025 og endte på 11,6 mio. kr. Med 34 ansatte er selskabet omkring 6 gange større end medianen i branchen. Egenkapitalen voksede til 59,3 mio. kr. i 2025.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Omsætning150,8 mio. kr.−14,9 % vs. 2024
Årets resultat11,6 mio. kr.−7,9 % vs. 2024
Egenkapital59,3 mio. kr.+24,4 % vs. 2024
Ansatte34seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten faldt 12 % (2024 → 2025), til 45,7 mio. kr.
  • Omsætningen faldt 15 % (2024 → 2025), til 150,8 mio. kr.
  • Årets resultat faldt 8 % (2024 → 2025), til 11,6 mio. kr.
  • Egenkapitalen steg 24 % (2024 → 2025), til 59,3 mio. kr.

Ansatte

  • 6 færre ansatte end for et år siden: 34 (08/2026) mod 40 (08/2025).

Ledelse og ejere, seneste 24 måneder

  • Nye i ledelsen: Andreas John Rickard Tomeby (bestyrelsesmedlem, 28.05.2026).
  • Fratrådt: Thomas Best (bestyrelsesmedlem, 28.05.2026).

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

0 kr.10 mio. kr.20 mio. kr.30 mio. kr.40 mio. kr.50 mio. kr.60 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Mettler-toledo A/S
202020212022202320242025Ændring
Omsætning121.096133.549150.298141.804177.174150.765−14,9 %
Bruttofortjeneste27.11028.94433.50537.30651.76545.673−11,8 %
Driftsresultat (EBIT)2.5292.1174.7958.51320.64815.696−24 %
Resultat før skat2.8072.3574.9999.44916.30115.357−5,8 %
Årets resultat2.1871.8403.9037.37212.62911.636−7,9 %
Aktiver i alt86.19376.57577.09277.41395.81487.848−8,3 %
Egenkapital39.76041.59927.70235.07447.70359.338+24,4 %
Gæld46.07834.78049.24842.02147.78928.100−41,2 %
Likvide beholdninger–––––10.704–
Gns. antal ansatte363841404038−5 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.10 mio. kr.20 mio. kr.30 mio. kr.40 mio. kr.50 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (1.000 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2025
  • Overskud i fem år i træk

    Årets resultat har været positivt i 2021–2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Årets resultat er positivt i de fem seneste årsrapporter i træk.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Mettler-toledo A/S
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202516.07.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202416.07.2025SelskabetPDFXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202318.07.2024SelskabetPDFXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202207.07.2023SelskabetPDFXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202107.07.2022SelskabetPDFXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202030.06.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
01020304009/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/2608/26
Ansatte

Placering i branchen

1.000 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i engroshandel med andre maskiner og andet udstyr ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste45,7 mio. kr.Nr. 80 af 1.000
Bedre end 92 % af selskaberne i branchen
Egenkapital59,3 mio. kr.Nr. 74 af 1.000
Bedre end 93 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte34Nr. 104 af 1.000
Bedre end 90 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 6 mio. kr., resultat 772 t.kr., egenkapital 4,8 mio. kr., 6 ansatte.

100 t.kr.961 t.kr.9,2 mio.88,8 mio.401,7 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 957 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med 20–49 ansatte9.922 selskaber i sammenligningen
Nr. 527af 9.892
Bedre end 95 %
Nr. 597af 9.922
Bedre end 94 %
Samme branche og 20–49 ansatte159 selskaber i sammenligningen
Nr. 22af 159
Bedre end 87 %
Nr. 24af 159
Bedre end 85 %
Selskaber, der er mindst 30 år gamle10.276 selskaber i sammenligningen
Nr. 1.595af 10.152
Bedre end 84 %
Nr. 1.799af 10.275
Bedre end 82 %
Alle selskaber af typen A/S18.025 selskaber i sammenligningen
Nr. 3.149af 17.786
Bedre end 82 %
Nr. 3.217af 18.024
Bedre end 82 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr
Bruttofortjeneste
  1. Mettler-toledo A/S45,7 mio. kr.
  2. HydraSpecma A/S854,1 mio. kr.
  3. Sanovo Technology A/S779,2 mio. kr.
Årets resultat
  1. Mettler-toledo A/S11,6 mio. kr.
  2. HydraSpecma A/S142,1 mio. kr.
  3. Sanovo Technology A/S204,2 mio. kr.
Egenkapital
  1. Mettler-toledo A/S59,3 mio. kr.
  2. HydraSpecma A/S1,2 mia. kr.
  3. Sanovo Technology A/S592,3 mio. kr.
Ansatte
  1. Mettler-toledo A/S34
  2. HydraSpecma A/S365
  3. Sanovo Technology A/S216

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
  • Mettler-Toledo Holding AG100 %
Mettler-toledo A/S

Ledelse

4 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Mettler-toledo A/S
NavnRolleTiltrådt
Niels Henrik Døssing OlesenDirektør20.12.2011

Bestyrelse

Bestyrelse i Mettler-toledo A/S
NavnRolleTiltrådt
Atle SoløyBestyrelsesformand11.05.2009
Niels Henrik Døssing OlesenBestyrelsesmedlem20.12.2011
Andreas John Rickard TomebyBestyrelsesmedlem28.05.2026
Stiftere
Arne Christian Madsen, Kai Michelsen, Claus Høeg Madsen
Tidligere ledelse (25)
Tidligere ledelse i Mettler-toledo A/S
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Arne Christian MadsenBestyrelsesmedlem24.06.199227.01.1994
Kai MichelsenBestyrelsesmedlem24.06.199227.01.1994
Kai MichelsenDirektør24.06.199227.01.1994
Claus Høeg MadsenBestyrelsesformand24.06.199227.01.1994
Jacob Rasmus IversenBestyrelsesmedlem24.06.199201.10.1996
Axel Maegaard SonneBestyrelsesmedlem24.06.199212.05.1999
Axel Maegaard SonneDirektør24.06.199201.10.1996
Torkel SproveBestyrelsesmedlem24.06.199209.05.1994
Stellan Karl Erik HorwitzBestyrelsesmedlem24.06.199208.05.2002
Stellan Karl Erik HorwitzDirektør01.10.199601.03.2002
Per-Olov SaldingBestyrelsesmedlem01.10.199611.12.2000
Henrik DahlBestyrelsesmedlem12.05.199918.04.2007
Anna Katarine ArnevingBestyrelsesformand11.12.200014.11.2003
Björn Erik AlbinssonDirektør01.03.200201.06.2004
Björn Erik AlbinssonBestyrelsesmedlem08.05.200221.05.2004
Henrik Tind NielsenDirektør07.01.200320.12.2011
Karl Magnus KullerstrandDirektør01.06.200429.05.2007
Henrik Tind NielsenBestyrelsesmedlem18.04.200720.12.2011
William Radcliffe WilsonBestyrelsesmedlem14.04.200820.12.2011
Karl Magnus KullerstrandBestyrelsesformand14.04.200811.05.2009
Kurt Krister IsacssonBestyrelsesmedlem20.12.201119.12.2016
Michael BreerBestyrelsesmedlem19.12.201621.05.2019
Johan Nils Tommy SandströmBestyrelsesmedlem21.05.201915.09.2021
Anders Nils AnderssonBestyrelsesmedlem15.09.202112.09.2023
Thomas BestBestyrelsesmedlem12.09.202328.05.2026

Tegningsregel: Selskabet tegnes af den samlede bestyrelse eller af to bestyrelsesmedlemmer i forening, eller et bestyrelsesmedlem i forening med en direktør.

Adresse og P-enheder

2 aktive produktionsenheder

Naverland 8
2600 Glostrup

Albertslund Kommune · Postnummer 2600

Andre selskaber på adressen (3)

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
METTLER-TOLEDO A/SNaverland 8, 2600 Glostrup171001058603
METTLER-TOLEDO A/STeglbækvej 16, 8361 Hasselager171003429468

Formål

Selskabets formål er at udøve virksomhed indenfor industri, handel, investering og finansiering og al anden virksomhed beslægtet hermed i Danmark og udlandet.

Ændringer år for år

67 registrerede hændelser
20263 ændringerregnskab 1 · ledelse 2
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
  • Andreas John Rickard Tomeby tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Thomas Best fratrådt som bestyrelsesmedlem
20251 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
20241 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
20233 ændringerledelse 2 · regnskab 1
  • Thomas Best tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Anders Nils Andersson fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
20221 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
20213 ændringerledelse 2 · regnskab 1
  • Anders Nils Andersson tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Johan Nils Tommy Sandström fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
20195 ændringerejerskab 2 · ledelse 2 · adresse 1
  • Mettler-Toledo Holding AG registreret som ejer (100 %)
  • Mettler-Toledo Luxembourg S.à r.l. er ikke længere registreret som ejer
  • Johan Nils Tommy Sandström tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Michael Breer fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Flyttet til Naverland 8, 2600 Glostrup
20162 ændringerledelse 2
  • Michael Breer tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Kurt Krister Isacsson fratrådt som bestyrelsesmedlem
20116 ændringerledelse 6
  • Kurt Krister Isacsson tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Niels Henrik Døssing Olesen tiltrådt som direktør
  • Niels Henrik Døssing Olesen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • William Radcliffe Wilson fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Henrik Tind Nielsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Henrik Tind Nielsen fratrådt som direktør
20101 ændringejerskab 1
  • Mettler-Toledo Luxembourg S.à r.l. registreret som ejer (100 %)
20092 ændringerledelse 2
  • Atle Soløy tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Karl Magnus Kullerstrand fratrådt som bestyrelsesformand
20083 ændringerledelse 2 · branche 1
  • William Radcliffe Wilson tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Karl Magnus Kullerstrand tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Branche ændret til Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr (466900)
20073 ændringerledelse 3
  • Karl Magnus Kullerstrand fratrådt som direktør
  • Henrik Tind Nielsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Henrik Dahl fratrådt som bestyrelsesmedlem
20043 ændringerledelse 3
  • Karl Magnus Kullerstrand tiltrådt som direktør
  • Björn Erik Albinsson fratrådt som direktør
  • Björn Erik Albinsson fratrådt som bestyrelsesmedlem
20032 ændringerledelse 2
  • Anna Katarine Arneving fratrådt som bestyrelsesformand
  • Henrik Tind Nielsen tiltrådt som direktør
20024 ændringerledelse 4
  • Björn Erik Albinsson tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Stellan Karl Erik Horwitz fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Björn Erik Albinsson tiltrådt som direktør
  • Stellan Karl Erik Horwitz fratrådt som direktør
20002 ændringerledelse 2
  • Anna Katarine Arneving tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Per-Olov Salding fratrådt som bestyrelsesmedlem
19992 ændringerledelse 2
  • Henrik Dahl tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Axel Maegaard Sonne fratrådt som bestyrelsesmedlem
19964 ændringerledelse 4
  • Per-Olov Salding tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Stellan Karl Erik Horwitz tiltrådt som direktør
  • Jacob Rasmus Iversen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Axel Maegaard Sonne fratrådt som direktør
19946 ændringerledelse 5 · navn 1
  • Torkel Sprove fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Navn ændret fra CTKM 10010 A/S til METTLER-TOLEDO A/S
  • Claus Høeg Madsen fratrådt som bestyrelsesformand
  • Kai Michelsen fratrådt som direktør
  • Arne Christian Madsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Kai Michelsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
199210 ændringerstiftet 1 · ledelse 9
  • Registreret som CTKM 10010 A/S
  • Jacob Rasmus Iversen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Claus Høeg Madsen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Kai Michelsen tiltrådt som direktør
  • Arne Christian Madsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Kai Michelsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Stellan Karl Erik Horwitz tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Torkel Sprove tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Axel Maegaard Sonne tiltrådt som direktør
  • Axel Maegaard Sonne tiltrådt som bestyrelsesmedlem

Relaterede selskaber

Samme branche i Albertslund

Se alle →

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026.

Se i CVRRet oplysninger