Metro Therm A/S

AktieselskabCVR 20567112HelsingeAktiv

Metro Therm A/S er et aktieselskab i Helsinge inden for fremstilling af elektriske husholdningsapparater, stiftet i 1963. Årets resultat steg 651 % fra 2024 til 2025 og endte på 26,1 mio. kr. Målt på bruttofortjeneste er det nr. 2 af 11 selskaber i branchen i databasen. Med 225 ansatte er selskabet omkring 16 gange større end medianen i branchen.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Omsætning398,3 mio. kr.+82,2 % vs. 2024
Årets resultat26,1 mio. kr.+650,9 % vs. 2024
Egenkapital277,3 mio. kr.+21,4 % vs. 2024
Ansatte225seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten steg 144 % (2024 → 2025), til 98 mio. kr.
  • Omsætningen steg 82 % (2024 → 2025), til 398,3 mio. kr.
  • Årets resultat steg 651 % (2024 → 2025), til 26,1 mio. kr.
  • Egenkapitalen steg 21 % (2024 → 2025), til 277,3 mio. kr.

Ansatte

  • 22 flere ansatte end for et år siden: 225 (07/2026) mod 203 (07/2025).

Ledelse og ejere, seneste 24 måneder

  • Nye i ledelsen: Richard Håkan Håkansson (bestyrelsesmedlem, 26.11.2024) og Simon Andrej Karlin (bestyrelsesformand, 26.11.2024).
  • Fratrådt: Richard Håkan Håkansson (bestyrelsesformand, 25.11.2024).

Registreringer, seneste 24 måneder

  • 01.04.2025: Fusion registreret i CVR

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

0 kr.50 mio. kr.100 mio. kr.150 mio. kr.200 mio. kr.250 mio. kr.300 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Metro Therm A/S
202020212022202320242025Ændring
Omsætning271.367331.717402.741353.827218.627398.316+82,2 %
Bruttofortjeneste75.22477.66490.28892.78640.16798.035+144,1 %
Driftsresultat (EBIT)33.75033.99438.35337.629−1.92931.435+1.729,6 %
Resultat før skat40.37942.72649.24940.8873.16833.429+955,2 %
Årets resultat32.95835.24941.08032.5593.47526.095+650,9 %
Aktiver i alt205.500216.849237.250270.092259.063328.265+26,7 %
Egenkapital169.086181.335192.414224.973228.447277.301+21,4 %
Gæld36.41335.51444.83645.11930.61550.964+66,5 %
Likvide beholdninger2311840−100 %
Gns. antal ansatte118156174171113180+59,3 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.20 mio. kr.40 mio. kr.60 mio. kr.80 mio. kr.100 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (11 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2025
  • Overskud i fem år i træk

    Årets resultat har været positivt i 2021–2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Årets resultat er positivt i de fem seneste årsrapporter i træk.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Metro Therm A/S
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202526.05.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202419.05.2025SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202324.05.2024SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202215.06.2023SelskabetPDFXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202114.06.2022SelskabetPDFXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202001.06.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
05010015020025008/2309/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/26
Ansatte

Placering i branchen

11 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i fremstilling af elektriske husholdningsapparater ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste98 mio. kr.Nr. 2 af 11
Bedre end 90 % af selskaberne i branchen
Egenkapital277,3 mio. kr.Nr. 2 af 11
Bedre end 90 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte225Nr. 2 af 11
Bedre end 90 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 11,9 mio. kr., resultat 1,3 mio. kr., egenkapital 14,5 mio. kr., 14 ansatte.

100 t.kr.593 t.kr.3,5 mio.20,9 mio.68,5 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 10 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med 200–499 ansatte796 selskaber i sammenligningen
Nr. 538af 763
Bedre end 30 %
Nr. 208af 796
Bedre end 74 %
Selskaber, der er mindst 30 år gamle10.276 selskaber i sammenligningen
Nr. 862af 10.152
Bedre end 92 %
Nr. 599af 10.275
Bedre end 94 %
Alle selskaber af typen A/S18.025 selskaber i sammenligningen
Nr. 1.616af 17.786
Bedre end 91 %
Nr. 1.116af 18.024
Bedre end 94 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Fremstilling af elektriske husholdningsapparater
Bruttofortjeneste
  1. Metro Therm A/S98 mio. kr.
  2. Nilfisk A/S124 mio. kr.
  3. Elcold Frysere. Hobro ApS38,9 mio. kr.
Årets resultat
  1. Metro Therm A/S26,1 mio. kr.
  2. Nilfisk A/S35,2 mio. kr.
  3. Elcold Frysere. Hobro ApS801 t.kr.
Egenkapital
  1. Metro Therm A/S277,3 mio. kr.
  2. Nilfisk A/S341 mio. kr.
  3. Elcold Frysere. Hobro ApS36,7 mio. kr.
Ansatte
  1. Metro Therm A/S225
  2. Nilfisk A/S323
  3. Elcold Frysere. Hobro ApS68

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
  • NIBE Industrier AB100 %
Metro Therm A/S

Ledelse

6 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Metro Therm A/S
NavnRolleTiltrådt
Michael Kanstrup JensenAdm. direktør19.11.2012

Bestyrelse

Bestyrelse i Metro Therm A/S
NavnRolleTiltrådt
Henrik Jørgen SchrøderBestyrelsesmedlem28.06.1963
Michael Kanstrup JensenBestyrelsesmedlem19.11.2012
Signe Maria Karolina MarceliusBestyrelsesmedlem26.06.2024
Richard Håkan HåkanssonBestyrelsesmedlem26.11.2024
Simon Andrej KarlinBestyrelsesformand26.11.2024
Revisor
KPMG P/S
Tidligere ledelse (21)
Tidligere ledelse i Metro Therm A/S
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Finn Georg RüsanderBestyrelsesmedlem28.06.196301.10.2001
Saga Antonia SchrøderBestyrelsesmedlem28.06.196302.01.1989
Jørgen Peter SchrøderBestyrelsesmedlem28.06.196321.12.1995
Mikael Jan SchrøderDirektør28.06.196319.11.2012
Per HarderBestyrelsesmedlem28.06.196302.01.1989
Jørn FinnichBestyrelsesmedlem28.06.196321.12.1995
Jørgen SillesenBestyrelsesformand28.06.196324.10.2003
Flemming Ammentorp ØstergaardBestyrelsesmedlem28.06.196309.01.1992
Lars Nørby JohansenBestyrelsesmedlem28.06.196323.10.1995
Mikael Jan SchrøderBestyrelsesmedlem21.12.199519.11.2012
Willy Emil BankeBestyrelsesmedlem21.12.199515.04.1996
Erik NielsenBestyrelsesmedlem02.07.199624.10.2003
Gert Eric LindquistBestyrelsesmedlem24.10.200319.11.2012
Leif Bertil Ingemar GustafssonBestyrelsesmedlem24.10.200319.11.2012
Kjell Olof EkermoBestyrelsesformand24.10.200323.06.2015
Peter JocicBestyrelsesmedlem19.11.201222.06.2015
Richard Håkan HåkanssonBestyrelsesmedlem19.11.201225.06.2024
Peter JocicBestyrelsesformand23.06.201524.03.2021
Thomas BuskovenBestyrelsesmedlem21.06.201617.05.2024
Klas Thomas DahlbergBestyrelsesformand24.03.202126.06.2024
Richard Håkan HåkanssonBestyrelsesformand26.06.202425.11.2024

Tegningsregel: Selskabet tegnes af bestyrelsesformanden i forening med en direktør eller af den samlede bestyrelse

Adresse og P-enheder

2 aktive produktionsenheder
Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
METRO THERM A/SRundinsvej 55, 3200 Helsinge1791001525528
Metro Therm A/SSverigesvej 6, 6100 Haderslev511030741826

Formål

Selskabets formål er fabrikation af og handel med produkter til opvarmning af vand i boliger o.a., samt dermed beslægtede produkter - herunder også produktion og salg af beholdere o.a. som underleverandør - samt besiddelse af aktier i datterselskaber

Ændringer år for år

62 registrerede hændelser
20261 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
20252 ændringerregnskab 1 · fusion 1
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
  • Fusion registreret i CVR
20249 ændringerledelse 8 · regnskab 1
  • Simon Andrej Karlin tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Richard Håkan Håkansson tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Richard Håkan Håkansson fratrådt som bestyrelsesformand
  • Signe Maria Karolina Marcelius tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Richard Håkan Håkansson tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Klas Thomas Dahlberg fratrådt som bestyrelsesformand
  • Richard Håkan Håkansson fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
  • Thomas Buskoven fratrådt som bestyrelsesmedlem
20231 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
20221 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
20213 ændringerregnskab 1 · ledelse 2
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
  • Klas Thomas Dahlberg tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Peter Jocic fratrådt som bestyrelsesformand
20161 ændringledelse 1
  • Thomas Buskoven tiltrådt som bestyrelsesmedlem
20153 ændringerledelse 3
  • Peter Jocic tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Kjell Olof Ekermo fratrådt som bestyrelsesformand
  • Peter Jocic fratrådt som bestyrelsesmedlem
20128 ændringerledelse 8
  • Richard Håkan Håkansson tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Michael Kanstrup Jensen tiltrådt som adm. direktør
  • Michael Kanstrup Jensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Peter Jocic tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Leif Bertil Ingemar Gustafsson fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Gert Eric Lindquist fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Mikael Jan Schrøder fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Mikael Jan Schrøder fratrådt som direktør
20081 ændringbranche 1
  • Branche ændret til Fremstilling af elektriske husholdningsapparater (275100)
20071 ændringadresse 1
  • Flyttet til Rundinsvej 55, 3200 Helsinge
20036 ændringerledelse 5 · ejerskab 1
  • Leif Bertil Ingemar Gustafsson tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Gert Eric Lindquist tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Kjell Olof Ekermo tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Erik Nielsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jørgen Sillesen fratrådt som bestyrelsesformand
  • NIBE Industrier AB registreret som ejer (100 %)
20011 ændringledelse 1
  • Finn Georg Rüsander fratrådt som bestyrelsesmedlem
19962 ændringerledelse 2
  • Erik Nielsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Willy Emil Banke fratrådt som bestyrelsesmedlem
19955 ændringerledelse 5
  • Willy Emil Banke tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Mikael Jan Schrøder tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jørn Finnich fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jørgen Peter Schrøder fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lars Nørby Johansen fratrådt som bestyrelsesmedlem
19921 ændringledelse 1
  • Flemming Ammentorp Østergaard fratrådt som bestyrelsesmedlem
19901 ændringkapital 1
  • Selskabskapital ændret fra 2.400.000 DKK til 3.400.000 DKK
19894 ændringerfusion 1 · navn 1 · ledelse 2
  • Fusion registreret i CVR
  • Navn ændret fra METRO, THERMISK SALG A/S til METRO THERM A/S
  • Per Harder fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Saga Antonia Schrøder fratrådt som bestyrelsesmedlem
196311 ændringerstiftet 1 · ledelse 10
  • Registreret som METRO, THERMISK SALG A/S
  • Jørgen Sillesen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Henrik Jørgen Schrøder tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jørn Finnich tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Per Harder tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Mikael Jan Schrøder tiltrådt som direktør
  • Jørgen Peter Schrøder tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Saga Antonia Schrøder tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Finn Georg Rüsander tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lars Nørby Johansen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Flemming Ammentorp Østergaard tiltrådt som bestyrelsesmedlem

Relaterede selskaber

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 23.10.2026.

Se i CVRRet oplysninger