Metalcolour A/S

AktieselskabCVR 12654391Nykøbing FAktiv

Metalcolour A/S er et aktieselskab i Nykøbing F inden for overfladebehandling af metal, stiftet i 1989. Årets resultat steg 71 % fra 2024 til 2025 og endte på 6,2 mio. kr. Resultatet er vokset tre år i træk. Med 32 ansatte er selskabet omkring 5 gange større end medianen i branchen.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Bruttofortjeneste31,3 mio. kr.+15,1 % vs. 2024
Årets resultat6,2 mio. kr.+70,8 % vs. 2024
Egenkapital49,2 mio. kr.+14,4 % vs. 2024
Ansatte32seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten steg 15 % (2024 → 2025), til 31,3 mio. kr.
  • Årets resultat steg 71 % (2024 → 2025), til 6,2 mio. kr.
  • Egenkapitalen steg 14 % (2024 → 2025), til 49,2 mio. kr.

Ansatte

  • 1 færre ansatte end for et år siden: 32 (08/2026) mod 33 (08/2025).

Ledelse og ejere, seneste 24 måneder

  • Nye i ledelsen: Lars Kaa Andersen (bestyrelsesformand, 13.06.2025), Henrik Kaa Andersen (bestyrelsesmedlem, 13.06.2025) og Henrik Kaa Andersen (adm. direktør, 13.06.2025) (+1).
  • Fratrådt: Henrik Kaa Andersen (bestyrelsesformand, 12.06.2025), Ingemar Forsberg (bestyrelsesmedlem, 27.04.2026) og Lars Kaa Andersen (bestyrelsesmedlem, 12.06.2025) (+1).

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

0 kr.20 mio. kr.40 mio. kr.60 mio. kr.80 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Metalcolour A/S
202020212022202320242025Ændring
Omsætning224.227ikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste55.71918.04821.03417.51127.22031.343+15,1 %
Driftsresultat (EBIT)4.7942.4274.1496295.9508.858+48,9 %
Resultat før skat4.5452.0133.5143344.9828.352+67,6 %
Årets resultat3.6991.7062.867513.6346.207+70,8 %
Aktiver i alt131.58577.39490.21691.79577.91776.570−1,7 %
Egenkapital86.28638.14241.00941.06042.96849.175+14,4 %
Gæld41.16537.90247.83449.44232.88725.159−23,5 %
Likvide beholdninger8.7922.7684710.5824.9206.203+26,1 %
Gns. antal ansatte972628253133+6,5 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2021, 2022, 2023, 2024, 2025: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.10 mio. kr.20 mio. kr.30 mio. kr.40 mio. kr.50 mio. kr.60 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (161 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2025
  • Overskud i fem år i træk

    Årets resultat har været positivt i 2021–2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Årets resultat er positivt i de fem seneste årsrapporter i træk.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Metalcolour A/S
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202507.05.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202411.04.2025SelskabetPDFXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202310.04.2024SelskabetPDFXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202208.06.2023SelskabetPDFXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202123.05.2022SelskabetPDFXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202029.06.2021KoncernenPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
0510152025303509/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/2608/26
Ansatte

Placering i branchen

161 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i overfladebehandling af metal ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste31,3 mio. kr.Nr. 15 af 160
Bedre end 91 % af selskaberne i branchen
Egenkapital49,2 mio. kr.Nr. 2 af 161
Bedre end 99 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte32Nr. 22 af 161
Bedre end 87 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 4,9 mio. kr., resultat 660 t.kr., egenkapital 3,4 mio. kr., 7 ansatte.

229 t.kr.1,5 mio.9,8 mio.64,6 mio.226,3 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 152 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med 20–49 ansatte9.922 selskaber i sammenligningen
Nr. 1.240af 9.892
Bedre end 87 %
Nr. 718af 9.922
Bedre end 93 %
Samme branche og 20–49 ansatte27 selskaber i sammenligningen
Nr. 3af 27
Bedre end 92 %
Nr. 1af 27
Bedre end 100 %
Selskaber, der er mindst 30 år gamle10.276 selskaber i sammenligningen
Nr. 2.078af 10.152
Bedre end 80 %
Nr. 2.015af 10.275
Bedre end 80 %
Alle selskaber af typen A/S18.025 selskaber i sammenligningen
Nr. 4.266af 17.786
Bedre end 76 %
Nr. 3.620af 18.024
Bedre end 80 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Overfladebehandling af metal
Bruttofortjeneste
  1. Metalcolour A/S31,3 mio. kr.
  2. Dot A/S423,6 mio. kr.
  3. Skagen SSB ApS266,7 mio. kr.
Årets resultat
  1. Metalcolour A/S6,2 mio. kr.
  2. Dot A/S63,2 mio. kr.
  3. Skagen SSB ApS10,6 mio. kr.
Egenkapital
  1. Metalcolour A/S49,2 mio. kr.
  2. Dot A/S319,7 mio. kr.
  3. Skagen SSB ApS22 mio. kr.
Ansatte
  1. Metalcolour A/S32
  2. Dot A/S332
  3. Skagen SSB ApS400

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
  • Metalcolour Group ApS100 %
Metalcolour A/S

Ledelse

4 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Metalcolour A/S
NavnRolleTiltrådt
Henrik Kaa AndersenAdm. direktør13.06.2025

Bestyrelse

Bestyrelse i Metalcolour A/S
NavnRolleTiltrådt
Lars Kaa AndersenBestyrelsesformand13.06.2025
Henrik Kaa AndersenBestyrelsesmedlem13.06.2025
Markus NordkvistBestyrelsesmedlem27.04.2026
Stiftere
Torben Moltke-Leth, Grethe Jørgensen, Rautaruukki Oy
Tidligere ledelse (31)
Tidligere ledelse i Metalcolour A/S
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Torben Moltke-LethBestyrelsesmedlem05.01.198930.01.1997
Aulis Olavi MantysaariBestyrelsesmedlem05.01.198927.08.1991
Aulis Olavi MantysaariAdm. direktør05.01.198913.03.1989
Jørgen Erik HansenDirektør05.01.198930.11.1994
Juha Matti HeinonenAdm. direktør05.01.198930.06.1992
Peder PoulsenDirektør05.01.198930.01.1997
Esko Ensio KumpulainenDirektør05.01.198907.06.1995
Markku Johannes Jylha-OllilaAdm. direktør05.01.198930.01.1997
Matti Olavi UschanovAdm. direktør05.01.198904.10.1990
Erkki KutilainenBestyrelsesmedlem05.01.198904.07.1994
Markku Juhani KoljonenBestyrelsesmedlem05.01.198904.07.1994
Pekka VaarnoBestyrelsesformand05.01.198930.01.1997
Ville SiekkinenBestyrelsesmedlem05.01.198901.09.2000
Flemming Finn NielsenBestyrelsesmedlem17.01.199622.09.1999
Mikael Ernst HansenBestyrelsesmedlem17.01.199601.04.1997
Kurt Windower StuhrSuppleant17.01.199622.09.1999
Henrik Kaa AndersenDirektør30.01.199729.04.2011
Hans Henrik StollbergBestyrelsesmedlem01.04.199716.05.2007
Lars Kaa AndersenBestyrelsesmedlem01.09.200004.11.2011
Henrik Kaa AndersenBestyrelsesformand29.04.201112.06.2025
Ole TheilvigBestyrelsesmedlem29.04.201126.05.2021
Anders ElfgrenBestyrelsesmedlem29.04.201109.12.2016
Ingemar ForsbergAdm. direktør29.04.201101.04.2022
Lars Rune CederhornBestyrelsesmedlem09.12.201622.05.2019
Claus Hviid PoulsenDirektør01.03.201818.06.2018
Jan WolterDirektør01.07.201815.07.2019
Ingemar ForsbergBestyrelsesmedlem22.05.201927.04.2026
Lars Kaa AndersenBestyrelsesmedlem26.05.202112.06.2025
Jakob Søndergaard NielsenDirektør01.04.202231.03.2024
Ingemar ForsbergAdm. direktør01.04.202201.04.2024
Jakob Søndergaard NielsenAdm. direktør01.04.202413.06.2025

Tegningsregel: Selskabet tegnes af bestyrelsesformanden eller af to bestyrelsesmedlemmer i forening eller af en direktør.

Adresse og P-enheder

1 aktive produktionsenheder

Agrovej 6
4800 Nykøbing F

Guldborgsund Kommune · Postnummer 4800

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
METALCOLOUR A/SAgrovej 6, Ø Toreby, 4800 Nykøbing F321000423445

Formål

Selskabets formål er at drive handel, fabrikation og anden hermed beslægtet virksomhed.

Ændringer år for år

87 registrerede hændelser
20263 ændringerregnskab 1 · ledelse 2
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
  • Markus Nordkvist tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ingemar Forsberg fratrådt som bestyrelsesmedlem
20257 ændringerledelse 6 · regnskab 1
  • Henrik Kaa Andersen tiltrådt som adm. direktør
  • Henrik Kaa Andersen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lars Kaa Andersen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Jakob Søndergaard Nielsen fratrådt som adm. direktør
  • Lars Kaa Andersen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Henrik Kaa Andersen fratrådt som bestyrelsesformand
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
20244 ændringerregnskab 1 · ledelse 3
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
  • Jakob Søndergaard Nielsen tiltrådt som adm. direktør
  • Ingemar Forsberg fratrådt som adm. direktør
  • Jakob Søndergaard Nielsen fratrådt som direktør
20231 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
20224 ændringerregnskab 1 · ledelse 3
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
  • Jakob Søndergaard Nielsen tiltrådt som direktør
  • Ingemar Forsberg tiltrådt som adm. direktør
  • Ingemar Forsberg fratrådt som adm. direktør
20218 ændringerregnskab 1 · ejerskab 5 · ledelse 2
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
  • Metalcolour Group ApS registreret som ejer (100 %)
  • AT HOLDING ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Lars Kaa Andersen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ole Theilvig fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • AT HOLDING ApS registreret som ejer (100 %)
  • Theilvig Holding II ApS er ikke længere registreret som ejer
  • AT HOLDING ApS er ikke længere registreret som ejer
20193 ændringerledelse 3
  • Jan Wolter fratrådt som direktør
  • Ingemar Forsberg tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lars Rune Cederhorn fratrådt som bestyrelsesmedlem
20183 ændringerledelse 3
  • Jan Wolter tiltrådt som direktør
  • Claus Hviid Poulsen fratrådt som direktør
  • Claus Hviid Poulsen tiltrådt som direktør
20162 ændringerledelse 2
  • Lars Rune Cederhorn tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Anders Elfgren fratrådt som bestyrelsesmedlem
20152 ændringerejerskab 2
  • Theilvig Holding II ApS registreret som ejer (33,33 %)
  • THEILVIG HOLDING ApS er ikke længere registreret som ejer
20116 ændringerledelse 6
  • Lars Kaa Andersen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Henrik Kaa Andersen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Ingemar Forsberg tiltrådt som adm. direktør
  • Anders Elfgren tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ole Theilvig tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Henrik Kaa Andersen fratrådt som direktør
20091 ændringkapital 1
  • Selskabskapital ændret fra 20.000.000 DKK til 32.000.000 DKK
20082 ændringerejerskab 2
  • THEILVIG HOLDING ApS registreret som ejer (33,33 %)
  • AT HOLDING ApS registreret som ejer (50 %)
20072 ændringerledelse 1 · adresse 1
  • Hans Henrik Stollberg fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Flyttet til Agrovej 6, Ø Toreby, 4800 Nykøbing F
20021 ændringbranche 1
  • Branche ændret til Overfladebehandling af metal (285100)
20002 ændringerledelse 2
  • Lars Kaa Andersen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ville Siekkinen fratrådt som bestyrelsesmedlem
19992 ændringerledelse 2
  • Kurt Windower Stuhr fratrådt som suppleant
  • Flemming Finn Nielsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
19977 ændringerledelse 7
  • Hans Henrik Stollberg tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Mikael Ernst Hansen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Henrik Kaa Andersen tiltrådt som direktør
  • Markku Johannes Jylha-Ollila fratrådt som adm. direktør
  • Peder Poulsen fratrådt som direktør
  • Torben Moltke-Leth fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Pekka Vaarno fratrådt som bestyrelsesformand
19964 ændringerkapital 1 · ledelse 3
  • Selskabskapital ændret fra 10.000.000 DKK til 20.000.000 DKK
  • Kurt Windower Stuhr tiltrådt som suppleant
  • Mikael Ernst Hansen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Flemming Finn Nielsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
19951 ændringledelse 1
  • Esko Ensio Kumpulainen fratrådt som direktør
19944 ændringerkapital 1 · ledelse 3
  • Selskabskapital ændret fra 20.000.000 DKK til 10.000.000 DKK
  • Jørgen Erik Hansen fratrådt som direktør
  • Erkki Kutilainen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Markku Juhani Koljonen fratrådt som bestyrelsesmedlem
19921 ændringledelse 1
  • Juha Matti Heinonen fratrådt som adm. direktør
19911 ændringledelse 1
  • Aulis Olavi Mantysaari fratrådt som bestyrelsesmedlem
19901 ændringledelse 1
  • Matti Olavi Uschanov fratrådt som adm. direktør
198915 ændringerledelse 14 · stiftet 1
  • Aulis Olavi Mantysaari fratrådt som adm. direktør
  • Registreret som METALCOLOUR A/S
  • Erkki Kutilainen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Matti Olavi Uschanov tiltrådt som adm. direktør
  • Markku Johannes Jylha-Ollila tiltrådt som adm. direktør
  • Esko Ensio Kumpulainen tiltrådt som direktør
  • Peder Poulsen tiltrådt som direktør
  • Juha Matti Heinonen tiltrådt som adm. direktør
  • Jørgen Erik Hansen tiltrådt som direktør
  • Aulis Olavi Mantysaari tiltrådt som adm. direktør
  • Torben Moltke-Leth tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Aulis Olavi Mantysaari tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ville Siekkinen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Pekka Vaarno tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Markku Juhani Koljonen tiltrådt som bestyrelsesmedlem

Relaterede selskaber

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026.

Se i CVRRet oplysninger