Mdsi ApS

AnpartsselskabCVR 38341170Kongens LyngbyAktiv

Mdsi ApS er et anpartsselskab i Kongens Lyngby inden for forskning og eksperimentel udvikling inden for naturvidenskab og teknik, stiftet i 2017. Selskabet havde underskud i både 2024 og 2025, senest 10 mio. kr. Med 33 ansatte er selskabet omkring 7 gange større end medianen i branchen. Egenkapitalen faldt til 16,8 mio. kr. i 2025.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Bruttofortjeneste10,4 mio. kr.+10,8 % vs. 2024
Årets resultat−10 mio. kr.−48,7 % vs. 2024
Egenkapital16,8 mio. kr.−37,3 % vs. 2024
Ansatte33seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten steg 11 % (2024 → 2025), til 10,4 mio. kr.
  • Underskuddet voksede: fra 6,7 mio. kr. til 10 mio. kr. (2024 → 2025).
  • Egenkapitalen faldt 37 % (2024 → 2025), til 16,8 mio. kr.

Ansatte

  • 4 flere ansatte end for et år siden: 33 (07/2026) mod 29 (07/2025).

Ledelse og ejere, seneste 24 måneder

  • Nye i ledelsen: Christian Steinø (bestyrelsesformand, 01.11.2025), Karsten Anderskov Madsen (bestyrelsesmedlem, 01.11.2025) og Morten Stage (adm. direktør, 01.04.2026) (+4).
  • Fratrådt: Karsten Anderskov Madsen (adm. direktør, 31.12.2024), Karsten Anderskov Madsen (bestyrelsesmedlem, 31.12.2024) og Christian Steinø (bestyrelsesformand, 31.12.2024) (+4).

Registreringer, seneste 24 måneder

  • 05.08.2025: Flyttet til Lundtoftevej 160, 1, 2800 Kongens Lyngby
  • 01.01.2025: Branche ændret til Forskning og eksperimentel udvikling inden for naturvidenskab og teknik (721000)

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

−10 mio. kr.−5 mio. kr.0 kr.5 mio. kr.10 mio. kr.15 mio. kr.20 mio. kr.25 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Mdsi ApS
202020212022202320242025Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste4.8534.07710.84416.6749.39210.402+10,8 %
Driftsresultat (EBIT)−808−8115.5934.955−7.137−12.374−73,4 %
Resultat før skat−946−8265.5594.834−8.810−12.890−46,3 %
Årets resultat−6813104.7633.994−6.725−9.997−48,7 %
Aktiver i alt20.83527.84138.93345.81158.24471.935+23,5 %
Egenkapital−8541.4569.21913.21326.82616.828−37,3 %
Gæld21.68926.10228.53129.32027.94453.351+90,9 %
Likvide beholdninger1.4598427.5801.7893.2787.478+128,1 %
Gns. antal ansatte888132024+20 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.2 mio. kr.4 mio. kr.6 mio. kr.8 mio. kr.10 mio. kr.12 mio. kr.14 mio. kr.16 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (431 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2025
  • Underskud i 2 år i træk

    Årets resultat har været negativt i 2024–2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Årets resultat er negativt i de to eller flere seneste årsrapporter i træk.

  • Egenkapitalen faldt markant

    Egenkapitalen faldt 37 % fra 2024 til 2025 (26,8 mio. kr. til 16,8 mio. kr.).

    Hvordan er det beregnet?

    Egenkapitalen er faldet med mindst 30 % fra den forrige årsrapport, og den var positiv året før.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Mdsi ApS
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202519.06.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202423.06.2025SelskabetPDFXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202312.07.2024SelskabetPDFXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202205.07.2023SelskabetPDFXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202104.07.2022SelskabetPDFXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202001.07.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
0510152025303508/2309/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/26
Ansatte

Placering i branchen

431 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i forskning og eksperimentel udvikling inden for naturvidenskab og teknik ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste10,4 mio. kr.Nr. 77 af 421
Bedre end 82 % af selskaberne i branchen
Egenkapital16,8 mio. kr.Nr. 111 af 431
Bedre end 74 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte33Nr. 80 af 431
Bedre end 82 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 616 t.kr., resultat −892 t.kr., egenkapital 2 mio. kr., 5 ansatte.

100 t.kr.2,5 mio.63,4 mio.1,6 mia.13,7 mia.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 250 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med 20–49 ansatte9.922 selskaber i sammenligningen
Nr. 5.625af 9.892
Bedre end 43 %
Nr. 2.035af 9.922
Bedre end 79 %
Samme branche og 20–49 ansatte64 selskaber i sammenligningen
Nr. 26af 62
Bedre end 59 %
Nr. 34af 64
Bedre end 48 %
Selskaber, der er mellem 5 og 14 år gamle33.679 selskaber i sammenligningen
Nr. 4.176af 33.579
Bedre end 88 %
Nr. 2.620af 33.678
Bedre end 92 %
Alle selskaber af typen ApS66.508 selskaber i sammenligningen
Nr. 5.801af 66.379
Bedre end 91 %
Nr. 4.776af 66.505
Bedre end 93 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Forskning og eksperimentel udvikling inden for naturvidenskab og teknik
Bruttofortjeneste
  1. Mdsi ApS10,4 mio. kr.
  2. Carlsberg A/S40,2 mia. kr.
  3. Zealand Pharma A/S9,2 mia. kr.
Årets resultat
  1. Mdsi ApS−10 mio. kr.
  2. Carlsberg A/S7 mia. kr.
  3. Zealand Pharma A/S6,5 mia. kr.
Egenkapital
  1. Mdsi ApS16,8 mio. kr.
  2. Carlsberg A/S30,7 mia. kr.
  3. Zealand Pharma A/S14,8 mia. kr.
Ansatte
  1. Mdsi ApS33
  2. Carlsberg A/S107
  3. Zealand Pharma A/S569

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
  • MDSI Holding ApS100 %
Mdsi ApS

Ledelse

5 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Mdsi ApS
NavnRolleTiltrådt
Morten StageAdm. direktør01.04.2026

Bestyrelse

Bestyrelse i Mdsi ApS
NavnRolleTiltrådt
Kim NødskovBestyrelsesmedlem03.10.2017
Jesper Duevang RasmussenBestyrelsesmedlem04.09.2023
Christian SteinøBestyrelsesformand01.11.2025
Karsten Anderskov MadsenBestyrelsesmedlem01.11.2025
Stiftere
Mydefence Holding ApS
Tidligere ledelse (13)
Tidligere ledelse i Mdsi ApS
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Karsten Anderskov MadsenAdm. direktør17.01.201731.12.2024
Christian SteinøBestyrelsesformand03.10.201729.03.2021
Hakon SteinøBestyrelsesmedlem03.10.201721.01.2022
Karsten Anderskov MadsenBestyrelsesmedlem03.10.201731.12.2024
Ole TorpBestyrelsesmedlem03.10.201729.03.2021
Lars Stenfeldt HansenBestyrelsesformand30.03.202120.09.2021
Christian SteinøBestyrelsesmedlem30.03.202119.09.2021
Christian SteinøBestyrelsesformand20.09.202131.12.2024
Claus Ørts PedersenBestyrelsesmedlem11.11.202126.09.2024
Christian SteinøAdm. direktør01.01.202501.11.2025
Christian SteinøBestyrelsesmedlem01.01.202531.10.2025
Karsten Anderskov MadsenBestyrelsesformand01.01.202531.10.2025
David Wagner ReinhardAdm. direktør01.11.202531.03.2026

Tegningsregel: Virksomheden tegnes af direktionen i forening med bestyrelsens formand eller af direktionen i forening med et bestyrelsesmedlem

Adresse og P-enheder

1 aktive produktionsenheder

Lundtoftevej 160
2800 Kongens Lyngby

Lyngby-Taarbæk Kommune · Postnummer 2800

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
MDSI ApSLundtoftevej 160, 1, 2800 Kongens Lyngby321022103705

Formål

Selskabets formål er at beskæftige sig med forskning indenfor flykommunikation samt udvikling, produktion, og salg af nye systemer til militære fly, udvikling af kommando, kontrol og kommunikations netværk, samt levering og salg af behandlet data.

Ændringer år for år

52 registrerede hændelser
20263 ændringerregnskab 1 · ledelse 2
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
  • Morten Stage tiltrådt som adm. direktør
  • David Wagner Reinhard fratrådt som adm. direktør
202512 ændringerledelse 9 · adresse 1 · regnskab 1 · branche 1
  • David Wagner Reinhard tiltrådt som adm. direktør
  • Karsten Anderskov Madsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Christian Steinø tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Christian Steinø fratrådt som adm. direktør
  • Christian Steinø fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Karsten Anderskov Madsen fratrådt som bestyrelsesformand
  • Flyttet til Lundtoftevej 160, 1, 2800 Kongens Lyngby
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
  • Branche ændret til Forskning og eksperimentel udvikling inden for naturvidenskab og teknik (721000)
  • Christian Steinø tiltrådt som adm. direktør
  • Christian Steinø tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Karsten Anderskov Madsen tiltrådt som bestyrelsesformand
20245 ændringerledelse 4 · regnskab 1
  • Christian Steinø fratrådt som bestyrelsesformand
  • Karsten Anderskov Madsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Karsten Anderskov Madsen fratrådt som adm. direktør
  • Claus Ørts Pedersen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
20234 ændringerledelse 1 · regnskab 1 · adresse 2
  • Jesper Duevang Rasmussen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
  • Flyttet til Strandboulevarden 96, 2100 København Ø
  • Flyttet til Langebrogade 3A, 1, 1411 København K
20223 ændringeradresse 1 · regnskab 1 · ledelse 1
  • Flyttet til Langebrogade 3A, 1411 København K
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
  • Hakon Steinø fratrådt som bestyrelsesmedlem
20219 ændringerledelse 8 · regnskab 1
  • Claus Ørts Pedersen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Christian Steinø tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Lars Stenfeldt Hansen fratrådt som bestyrelsesformand
  • Christian Steinø fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
  • Christian Steinø tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lars Stenfeldt Hansen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Ole Torp fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Christian Steinø fratrådt som bestyrelsesformand
20202 ændringeradresse 1 · navn 1
  • Flyttet til Langebrogade 1, 1, 1411 København K
  • Navn ændret fra MyDefence System Integration ApS til MDSI ApS
20192 ændringernavn 1 · kapital 1
  • Navn ændret fra MyDefence System Integration IVS til MyDefence System Integration ApS
  • Selskabskapital ændret fra 1.000 DKK til 40.000 DKK
20182 ændringeradresse 2
  • Flyttet til Langebrogade 1, 1, 1411 København K
  • Flyttet til Langebrogade 1B, 1411 København K
201710 ændringerledelse 6 · ejerskab 3 · stiftet 1
  • Ole Torp tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Kim Nødskov tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Hakon Steinø tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Karsten Anderskov Madsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Christian Steinø tiltrådt som bestyrelsesformand
  • MYDEFENCE HOLDING ApS er ikke længere registreret som ejer
  • MDSI Holding ApS registreret som ejer (100 %)
  • Registreret som MyDefence System Integration IVS
  • Karsten Anderskov Madsen tiltrådt som adm. direktør
  • MYDEFENCE HOLDING ApS registreret som ejer (100 %)

Relaterede selskaber

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026. Selskabet er reklamebeskyttet; kontaktoplysninger vises ikke, og data må ikke bruges til markedsføring.

Se i CVRRet oplysninger