Lowenco A/S

AktieselskabCVR 34582424VamdrupAktiv

Lowenco A/S er et aktieselskab i Vamdrup inden for fremstilling af klimaanlæg, ikke til husholdningsbrug, stiftet i 2012. Årets resultat faldt 58 % fra 2024 til 2025 og endte på 2,4 mio. kr. Med 66 ansatte er selskabet omkring 9 gange større end medianen i branchen. Egenkapitalen voksede til 11,9 mio. kr. i 2025.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Omsætning35,2 mio. kr.+7,3 % vs. 2024
Årets resultat2,4 mio. kr.−57,9 % vs. 2024
Egenkapital11,9 mio. kr.+25,5 % vs. 2024
Ansatte66seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten faldt 28 % (2024 → 2025), til 10,7 mio. kr.
  • Omsætningen steg 7 % (2024 → 2025), til 35,2 mio. kr.
  • Årets resultat faldt 58 % (2024 → 2025), til 2,4 mio. kr.
  • Egenkapitalen steg 25 % (2024 → 2025), til 11,9 mio. kr.

Ansatte

  • 44 færre ansatte end for et år siden: 66 (08/2026) mod 110 (08/2025).

Ledelse og ejere, seneste 24 måneder

  • Nye i ledelsen: Jan Ellegaard (bestyrelsesmedlem, 01.04.2026) og Jan Ellegaard (adm. direktør, 01.04.2026).
  • Fratrådt: Mikael Hoier (adm. direktør, 01.04.2026) og Mikael Hoier (bestyrelsesmedlem, 01.04.2026).

Registreringer, seneste 24 måneder

  • 01.01.2025: Branche ændret til Fremstilling af klimaanlæg, ikke til husholdningsbrug (282500)

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

0 kr.10 mio. kr.20 mio. kr.30 mio. kr.40 mio. kr.50 mio. kr.60 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Lowenco A/S
202020212022202320242025Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst32.78035.176+7,3 %
Bruttofortjeneste85.981113.56846.68145.96914.84410.676−28,1 %
Driftsresultat (EBIT)63.03180.4055.8237.8258.0683.296−59,1 %
Resultat før skat62.70879.7124.5003.3977.4183.176−57,2 %
Årets resultat48.91062.1703.3992.4355.7852.435−57,9 %
Aktiver i alt130.091105.81392.214133.60622.20333.672+51,7 %
Egenkapital58.91953.95627.79730.2329.51311.935+25,5 %
Gæld58.04839.67049.93097.47312.69021.737+71,3 %
Likvide beholdninger58.45932.5765391571.840101−94,5 %
Gns. antal ansatte2234434760––

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2020, 2021, 2022, 2023: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.20 mio. kr.40 mio. kr.60 mio. kr.80 mio. kr.100 mio. kr.120 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (145 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2025
  • Overskud i fem år i træk

    Årets resultat har været positivt i 2021–2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Årets resultat er positivt i de fem seneste årsrapporter i træk.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Lowenco A/S
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202506.05.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202430.04.2025SelskabetPDFXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202317.05.2024SelskabetPDFXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202206.07.2023SelskabetPDFXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202116.06.2022SelskabetPDFXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202004.04.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
02040608010012009/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/2608/26
Ansatte

Placering i branchen

145 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i fremstilling af klimaanlæg, ikke til husholdningsbrug ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste10,7 mio. kr.Nr. 51 af 145
Bedre end 65 % af selskaberne i branchen
Egenkapital11,9 mio. kr.Nr. 38 af 145
Bedre end 74 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte66Nr. 22 af 145
Bedre end 85 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 6,1 mio. kr., resultat 659 t.kr., egenkapital 3,6 mio. kr., 7 ansatte.

100 t.kr.912 t.kr.8,3 mio.75,9 mio.331,4 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 137 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med 50–199 ansatte4.467 selskaber i sammenligningen
Nr. 3.781af 4.412
Bedre end 14 %
Nr. 2.713af 4.466
Bedre end 39 %
Samme branche og 50–199 ansatte16 selskaber i sammenligningen
Nr. 15af 16
Bedre end 7 %
Nr. 14af 16
Bedre end 13 %
Selskaber, der er mellem 5 og 14 år gamle33.679 selskaber i sammenligningen
Nr. 4.072af 33.579
Bedre end 88 %
Nr. 3.307af 33.678
Bedre end 90 %
Alle selskaber af typen A/S18.025 selskaber i sammenligningen
Nr. 8.687af 17.786
Bedre end 51 %
Nr. 8.039af 18.024
Bedre end 55 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Fremstilling af klimaanlæg, ikke til husholdningsbrug
Bruttofortjeneste
  1. Lowenco A/S10,7 mio. kr.
  2. Johnson Controls Denmark ApS692,3 mio. kr.
  3. Skov A/s. Glyngøre593,2 mio. kr.
Årets resultat
  1. Lowenco A/S2,4 mio. kr.
  2. Johnson Controls Denmark ApS−1,2 mio. kr.
  3. Skov A/s. Glyngøre194,3 mio. kr.
Egenkapital
  1. Lowenco A/S11,9 mio. kr.
  2. Johnson Controls Denmark ApS1,3 mia. kr.
  3. Skov A/s. Glyngøre507,5 mio. kr.

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Lowenco A/S

Ledelse

4 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Lowenco A/S
NavnRolleTiltrådt
Jan EllegaardAdm. direktør01.04.2026

Bestyrelse

Bestyrelse i Lowenco A/S
NavnRolleTiltrådt
Carl John Michael BergBestyrelsesformand02.02.2022
Jesper Vestergaard HenriksenBestyrelsesmedlem16.05.2023
Jan EllegaardBestyrelsesmedlem01.04.2026
Stiftere
Lrt Invest ApS
Tidligere ledelse (15)
Tidligere ledelse i Lowenco A/S
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Lars Rold ThorsenDirektør23.05.201201.09.2015
Lars Rold ThorsenBestyrelsesmedlem31.07.201431.08.2015
Henrik Rold ThorsenBestyrelsesmedlem31.07.201401.12.2019
Ida ThorsenBestyrelsesformand31.07.201431.08.2015
Lars Rold ThorsenBestyrelsesformand01.09.201529.04.2018
Ida ThorsenBestyrelsesmedlem01.09.201529.04.2018
Jesper Meiling AndersenDirektør01.09.201530.04.2018
Lars Rold ThorsenBestyrelsesmedlem30.04.201802.02.2022
Lars Rold ThorsenDirektør30.04.201801.12.2020
Ida ThorsenBestyrelsesformand30.04.201801.12.2019
Søren MaarssøBestyrelsesformand01.12.201902.02.2022
Kim Brian LangaasBestyrelsesmedlem01.12.201901.02.2022
Mikael HoierAdm. direktør01.11.202001.04.2026
Kim Brian LangaasBestyrelsesmedlem02.02.202216.05.2023
Mikael HoierBestyrelsesmedlem02.02.202201.04.2026

Tegningsregel: Selskabet tegnes af bestyrelsesformanden og direktøren i forening, to bestyrelsesmedlemmer i forening, direktøren alene eller af den samlede bestyrelse.

Adresse og P-enheder

1 aktive produktionsenheder

Bavnevej 10
6580 Vamdrup

Kolding Kommune · Postnummer 6580

Andre selskaber på adressen (1)

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
LOWENCO A/SBavnevej 10, 6580 Vamdrup661017693731

Formål

Selskabets formål er produktion og salg af mobile og semi-mobil køle/frost opbevaringsenheder til opbevaring af produkter ved specielle temperaturer, samt reservedele for køle/frost anlæg. Herudover salg af værktøj, reservedele og udstyr.

Ændringer år for år

62 registrerede hændelser
20265 ændringerregnskab 1 · ledelse 4
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
  • Jan Ellegaard tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jan Ellegaard tiltrådt som adm. direktør
  • Mikael Hoier fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Mikael Hoier fratrådt som adm. direktør
20252 ændringerregnskab 1 · branche 1
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
  • Branche ændret til Fremstilling af klimaanlæg, ikke til husholdningsbrug (282500)
20241 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
20233 ændringerregnskab 1 · ledelse 2
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
  • Jesper Vestergaard Henriksen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Kim Brian Langaas fratrådt som bestyrelsesmedlem
20229 ændringerregnskab 1 · ledelse 6 · ejerskab 2
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
  • Carl John Michael Berg tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Mikael Hoier tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Kim Brian Langaas tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Søren Maarssø fratrådt som bestyrelsesformand
  • Lars Rold Thorsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • ULT Denmark ApS registreret som ejer (100 %)
  • 2RS1 Holding ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Kim Brian Langaas fratrådt som bestyrelsesmedlem
20211 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
20204 ændringerledelse 2 · ejerskab 2
  • Lars Rold Thorsen fratrådt som direktør
  • Mikael Hoier tiltrådt som adm. direktør
  • 2RS1 Holding ApS registreret som ejer (90 %)
  • 2RS1 Holding ApS er ikke længere registreret som ejer
20194 ændringerledelse 4
  • Søren Maarssø tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Kim Brian Langaas tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ida Thorsen fratrådt som bestyrelsesformand
  • Henrik Rold Thorsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20186 ændringerledelse 6
  • Ida Thorsen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Lars Rold Thorsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lars Rold Thorsen tiltrådt som direktør
  • Jesper Meiling Andersen fratrådt som direktør
  • Lars Rold Thorsen fratrådt som bestyrelsesformand
  • Ida Thorsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20161 ændringadresse 1
  • Flyttet til Bavnevej 10, 6580 Vamdrup
201511 ændringerejerskab 5 · ledelse 6
  • 2RS1 Holding ApS registreret som ejer (100 %)
  • LRT INVEST ApS er ikke længere registreret som ejer
  • IST INVEST ApS er ikke længere registreret som ejer
  • AST INVEST ApS er ikke længere registreret som ejer
  • KST INVEST ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Lars Rold Thorsen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Jesper Meiling Andersen tiltrådt som direktør
  • Ida Thorsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lars Rold Thorsen fratrådt som direktør
  • Ida Thorsen fratrådt som bestyrelsesformand
  • Lars Rold Thorsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
201410 ændringernavn 1 · kapital 1 · ledelse 3 · ejerskab 4 · branche 1
  • Navn ændret fra LOWENCO ApS til LOWENCO A/S
  • Selskabskapital ændret fra 80.000 DKK til 500.000 DKK
  • Ida Thorsen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Henrik Rold Thorsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lars Rold Thorsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • LRT INVEST ApS registreret som ejer (50 %)
  • IST INVEST ApS registreret som ejer (10 %)
  • AST INVEST ApS registreret som ejer (15 %)
  • KST INVEST ApS registreret som ejer (15 %)
  • Branche ændret til Fremstilling af køle- og ventilationsanlæg (til industriel brug) (282500)
20133 ændringernavn 1 · adresse 1 · branche 1
  • Navn ændret fra KART-TOOLS ApS til LOWENCO ApS
  • Flyttet til Bavnevej 10, 6580 Vamdrup
  • Branche ændret til Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr (466900)
20122 ændringerstiftet 1 · ledelse 1
  • Registreret som KART-TOOLS ApS
  • Lars Rold Thorsen tiltrådt som direktør

Relaterede selskaber

Samme branche i Kolding

Se alle →

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026.

Se i CVRRet oplysninger