LM Wind Power A/S

AktieselskabCVR 76490511KoldingAktiv

LM Wind Power A/S er et aktieselskab i Kolding inden for forskning og eksperimentel udvikling inden for naturvidenskab og teknik, stiftet i 1985. Egenkapitalen var negativ ved udgangen af 2025 (−4,4 mia. kr.). Efter et underskud i 2024 leverede selskabet et overskud på 7 mio. kr. i 2025. Driften er fordelt på 4 produktionsenheder.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Omsætning94 mio. kr.−95,6 % vs. 2024
Årets resultat7 mio. kr.+100,3 % vs. 2024
Egenkapital−4,4 mia. kr.−4,7 % vs. 2024
Ansatte45seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Omsætningen faldt 96 % (2024 → 2025), til 94 mio. kr.
  • Årets resultat gik fra et underskud på 2,6 mia. kr. til et overskud på 7 mio. kr. (2024 → 2025).

Ansatte

  • 64 færre ansatte end for et år siden: 45 (07/2026) mod 109 (07/2025).

Ledelse og ejere, seneste 24 måneder

  • Nye i ledelsen: Simon Sand Nielsen (bestyrelsesformand, 24.10.2025), Nikolaj Toft (adm. direktør, 24.10.2025) og Guilherme Andrade de Rangel Moreira (bestyrelsesmedlem, 24.10.2025) (+2).
  • Fratrådt: Jeppe Bjørn Jørgensen (bestyrelsesmedlem, 31.10.2025), Hanif Mashal (bestyrelsesmedlem, 24.10.2025) og Hanif Mashal (adm. direktør, 24.10.2025) (+6).

Registreringer, seneste 24 måneder

  • 01.07.2025: Branche ændret til Forskning og eksperimentel udvikling inden for naturvidenskab og teknik (721000)
  • 01.01.2025: Branche ændret til Fremstilling af motorer og turbiner, undtagen motorer til flyvemaskiner, motorkøretøjer og knallerter (281100)

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

−5 mia. kr.−4 mia. kr.−3 mia. kr.−2 mia. kr.−1 mia. kr.0 kr.1 mia. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for LM Wind Power A/S
202020212022202320242025Ændring
Omsætning5.025.2365.579.6714.768.9013.553.1382.144.46193.966−95,6 %
Bruttofortjeneste−48.987−410.003−1.054.555−1.352.401−2.175.613−469.925+78,4 %
Driftsresultat (EBIT)−517.018−774.080−1.388.946−1.957.257−2.737.431−597.849+78,2 %
Resultat før skat−623.039−893.315−1.383.768−2.024.544−2.627.643−4.558+99,8 %
Årets resultat−533.250−1.249.832−1.356.954−1.990.055−2.636.4967.013+100,3 %
Aktiver i alt4.653.6934.938.4374.631.0903.538.7513.334.3832.398.911−28,1 %
Egenkapital884.274−167.697−1.495.523−1.546.804−4.183.301−4.380.180−4,7 %
Gæld3.154.9164.189.8215.350.9894.360.2096.633.0376.187.596−6,7 %
Likvide beholdninger4.93215382.7156.168624228−63,5 %
Gns. antal ansatte414279269266190101−46,8 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

−2,5 mia. kr.−2 mia. kr.−1,5 mia. kr.−1 mia. kr.−500 mio. kr.0 kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (431 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2025
  • Negativ egenkapital

    Egenkapitalen var −4,4 mia. kr. ved udgangen af 2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Egenkapitalen i seneste årsrapport er under nul.

  • Færre ansatte

    Antal ansatte faldt 47 % fra 190 i 2024 til 101 i 2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Antal ansatte ifølge årsrapporten er faldet med mindst 25 %, og var mindst 10 året før.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for LM Wind Power A/S
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202530.06.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202405.08.2025SelskabetPDFXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202317.07.2024SelskabetPDFXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202201.08.2023SelskabetPDFXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202102.08.2022SelskabetPDFXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202012.07.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
05010015020025008/2309/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/26
Ansatte

Placering i branchen

431 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i forskning og eksperimentel udvikling inden for naturvidenskab og teknik ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste−469,9 mio. kr.Nr. 421 af 421
Bedre end 0 % af selskaberne i branchen
Egenkapital−4,4 mia. kr.Nr. 431 af 431
Bedre end 0 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte45Nr. 20 af 431
Bedre end 96 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 616 t.kr., resultat −892 t.kr., egenkapital 2 mio. kr., 5 ansatte.

100 t.kr.2,5 mio.63,4 mio.1,6 mia.13,7 mia.
Fordeling af bruttofortjeneste for 250 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med 20–49 ansatte9.922 selskaber i sammenligningen
Nr. 9.892af 9.892
Bedre end 0 %
Nr. 9.922af 9.922
Bedre end 0 %
Samme branche og 20–49 ansatte64 selskaber i sammenligningen
Nr. 62af 62
Bedre end 0 %
Nr. 64af 64
Bedre end 0 %
Selskaber, der er mindst 30 år gamle10.276 selskaber i sammenligningen
Nr. 10.152af 10.152
Bedre end 0 %
Nr. 10.275af 10.275
Bedre end 0 %
Alle selskaber af typen A/S18.025 selskaber i sammenligningen
Nr. 17.784af 17.786
Bedre end 0 %
Nr. 18.024af 18.024
Bedre end 0 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Forskning og eksperimentel udvikling inden for naturvidenskab og teknik
Bruttofortjeneste
  1. LM Wind Power A/S−469,9 mio. kr.
  2. Carlsberg A/S40,2 mia. kr.
  3. Zealand Pharma A/S9,2 mia. kr.
Årets resultat
  1. LM Wind Power A/S7 mio. kr.
  2. Carlsberg A/S7 mia. kr.
  3. Zealand Pharma A/S6,5 mia. kr.
Egenkapital
  1. LM Wind Power A/S−4,4 mia. kr.
  2. Carlsberg A/S30,7 mia. kr.
  3. Zealand Pharma A/S14,8 mia. kr.
Ansatte
  1. LM Wind Power A/S45
  2. Carlsberg A/S107
  3. Zealand Pharma A/S569

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
  • LM Group Holding A/S100 %
LM Wind Power A/S

Ledelse

4 aktive registreringer

Direktion

Direktion i LM Wind Power A/S
NavnRolleTiltrådt
Nikolaj ToftAdm. direktør24.10.2025

Bestyrelse

Bestyrelse i LM Wind Power A/S
NavnRolleTiltrådt
Nikolaj ToftBestyrelsesmedlem11.06.2024
Simon Sand NielsenBestyrelsesformand24.10.2025
Guilherme Andrade de Rangel MoreiraBestyrelsesmedlem24.10.2025
Tidligere ledelse (88)
Tidligere ledelse i LM Wind Power A/S
NavnRolleTiltrådtFratrådt
John KorsgaardSuppleant30.10.198514.05.1999
Knud-Erik HansenBestyrelsesmedlem30.10.198511.10.1999
Nis Benny IversenBestyrelsesmedlem30.10.198511.01.1995
Niels Bo AndersenBestyrelsesformand30.10.198529.04.1997
Jørgen Børsen BentzenSuppleant30.10.198511.01.1995
Peter Krog-JørgensenBestyrelsesmedlem30.10.198531.05.1995
Flemming SkouboeBestyrelsesmedlem30.10.198508.05.2001
Flemming SkouboeDirektør30.10.198510.02.1995
Anders Damsgaard ChristensenAdm. direktør30.10.198508.07.2005
Aage Hilmar SkouboeBestyrelsesmedlem30.10.198517.07.1990
Johannes ViuffBestyrelsesmedlem30.10.198522.11.1990
Lars Kousgaard MikkelsenDirektør30.10.198524.08.2001
Poul Erik ThomsenBestyrelsesmedlem30.10.198514.05.1999
Leif Sebelius MoosSuppleant30.10.198511.01.1995
Per LaursenBestyrelsesmedlem30.10.198516.04.2007
Holger Marius Uhd HansenBestyrelsesmedlem30.10.198522.11.1990
Jens Vase MadsenBestyrelsesmedlem30.10.198506.06.1989
Aksel Bruun SkovgaardDirektør30.10.198525.01.1999
Niels-Ove MadsenBestyrelsesmedlem30.10.198522.11.1990
Flemming Bjerregaard RasmussenBestyrelsesmedlem31.05.199529.04.1997
Jørgen Riis ChristensenBestyrelsesmedlem29.04.199708.05.2001
Aksel Bruun SkovgaardBestyrelsesformand29.04.199708.05.2001
Flemming Bjerregaard RasmussenAdm. direktør01.08.199704.10.1999
Svend Børge HansenSuppleant14.05.199924.04.2003
Iver Vejlgaard VedstesenSuppleant14.05.199924.04.2003
Henrik Christian PetersenBestyrelsesmedlem14.05.199916.04.2007
Anders Mikael KoldBestyrelsesmedlem31.05.200008.05.2001
Anders Damsgaard ChristensenBestyrelsesmedlem08.05.200110.06.2002
Jørgen Devantier GadeØkonomidirektør24.08.200101.01.2010
Anders Jørn KnutsenBestyrelsesformand10.06.200228.04.2005
Jesper Vallentin AagaardSuppleant24.04.200331.07.2006
Steen Oluf Elgaard PedersenSuppleant24.04.200316.04.2007
Kenneth John TerryNæstformand24.04.200303.03.2004
Åke Rikard BrattbergerNæstformand03.03.200423.10.2006
Carl Alan Mark FlormanBestyrelsesformand28.04.200523.10.2006
Robert David MackenzieAdm. direktør08.07.200503.10.2005
Paul AnthonyAdm. direktør03.10.200508.05.2006
Roland Mikael SundénAdm. direktør08.05.200631.05.2012
Jørgen Devantier GadeBestyrelsesmedlem23.10.200601.01.2010
Søren Friis KnudsenBestyrelsesformand23.10.200603.07.2009
Agustin Antonio Lopo GonzalezBestyrelsesmedlem08.02.200730.03.2007
Sergio Lopez GarciaBestyrelsesmedlem30.03.200728.08.2008
Kasmir Klaus PomykalaBestyrelsesmedlem16.04.200719.11.2007
Leif Bøhnke GuldbrandtSuppleant16.04.200722.06.2011
Preben HansenBestyrelsesmedlem19.11.200716.04.2010
Miguel Angel Balbuena GomezBestyrelsesmedlem29.05.200929.03.2016
Søren HøfferBestyrelsesformand01.01.201028.02.2018
Dominique Robert de Lisle YatesBestyrelsesmedlem01.01.201012.11.2010
Dominique Robert de Lisle YatesØkonomidirektør01.01.201012.11.2010
Ole BertelsenBestyrelsesmedlem11.11.201011.04.2013
Damien HarteBestyrelsesmedlem01.01.201129.08.2014
Damien HarteDirektør01.01.201129.08.2014
Morten Gade ChristensenSuppleant22.06.201101.02.2013
Thomas Engelstoft LindharthSuppleant22.06.201103.05.2015
Morten Kjul LarsenBestyrelsesmedlem22.06.201127.04.2015
Birgit Østergård PedersenBestyrelsesmedlem22.06.201126.02.2014
Timothy Dougal RobsonAdm. direktør31.05.201229.04.2013
Frank Virenfeldt NielsenBestyrelsesmedlem11.04.201323.05.2014
Leendert Matheus SchotAdm. direktør29.04.201305.06.2015
Richard Andrew BevanBestyrelsesmedlem23.05.201429.03.2016
Nicholas Alexander SmithBestyrelsesmedlem29.08.201406.07.2017
Nicholas Alexander SmithØkonomidirektør29.08.201406.07.2017
Thomas Engelstoft LindharthBestyrelsesmedlem04.05.201509.07.2020
Niels Bjarne HansenBestyrelsesmedlem04.05.201502.07.2019
Christian Munk-ChristensenSuppleant04.05.201502.07.2019
Michael Lyager AndersenSuppleant04.05.201502.07.2019
Marcus Johannes Cornelis de JongAdm. direktør05.06.201530.04.2018
Marcus Johannes Cornelis de JongBestyrelsesmedlem29.03.201630.04.2018
Rodrigo Carneiro da Cunha TorresBestyrelsesmedlem06.07.201701.10.2019
Bjarne Sandager NielsenBestyrelsesformand28.02.201813.03.2024
Duncan Gee BerryBestyrelsesmedlem30.04.201803.02.2020
Duncan Gee BerryAdm. direktør30.04.201803.02.2020
Jens Rosenkjær FrederiksenSuppleant02.07.201909.07.2020
Jeppe Bjørn JørgensenBestyrelsesmedlem02.07.201931.10.2025
Rene Kampen SchrøderSuppleant02.07.201908.07.2020
Ksenia ValtychevaBestyrelsesmedlem01.10.201913.03.2023
Olivier Gaston René FontanBestyrelsesmedlem03.02.202019.02.2024
Olivier Gaston René FontanAdm. direktør03.02.202019.02.2024
Rene Kampen SchrøderBestyrelsesmedlem09.07.202031.12.2020
Ignazio Alessandro ImburgiaBestyrelsesmedlem13.03.202320.09.2024
Hanif MashalBestyrelsesmedlem19.02.202424.10.2025
Hanif MashalAdm. direktør19.02.202424.10.2025
Vibeke DittrichBestyrelsesformand13.03.202424.10.2025
Gurli Rask NielsenBestyrelsesmedlem16.07.202410.06.2026
Rasmus Duegaard JensenBestyrelsesmedlem19.07.202405.05.2026
Hoang Thi Thu HaBestyrelsesmedlem20.09.202425.02.2026
Bibi TeislevSuppleant01.11.202505.05.2026
Sieglinde JabsBestyrelsesmedlem01.11.202505.05.2026

Tegningsregel: Selskabet tegnes af to medlemmer af bestyrelsen i forening, af to direktører i forening eller af et medlem af bestyrelsen i forening med en direktør.

Adresse og P-enheder

4 aktive produktionsenheder

Jupitervej 6
6000 Kolding

Kolding Kommune · Postnummer 6000

Andre selskaber på adressen (2)

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
LM WIND POWER A/SJupitervej 6, 6000 Kolding411001474394
LM WIND POWER A/SAage Skouboes Vej 2, 6640 Lunderskov341009807043
LM WIND POWER A/SVingen 1, 6640 Lunderskov211005272494
LM WIND POWER A/SRolles Møllevej 1, 6640 Lunderskov11015394427

Formål

Selskabets formål er at drive virksomhed inden for handel og industri og anden i forbindelse hermed stående virksomhed.

Ændringer år for år

139 registrerede hændelser
20266 ændringerregnskab 1 · ledelse 5
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
  • Gurli Rask Nielsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Bibi Teislev fratrådt som suppleant
  • Sieglinde Jabs fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Rasmus Duegaard Jensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Hoang Thi Thu Ha fratrådt som bestyrelsesmedlem
202512 ændringerledelse 9 · regnskab 1 · branche 2
  • Bibi Teislev tiltrådt som suppleant
  • Sieglinde Jabs tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jeppe Bjørn Jørgensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Nikolaj Toft tiltrådt som adm. direktør
  • Simon Sand Nielsen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Guilherme Andrade de Rangel Moreira tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Vibeke Dittrich fratrådt som bestyrelsesformand
  • Hanif Mashal fratrådt som adm. direktør
  • Hanif Mashal fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
  • Branche ændret til Forskning og eksperimentel udvikling inden for naturvidenskab og teknik (721000)
  • Branche ændret til Fremstilling af motorer og turbiner, undtagen motorer til flyvemaskiner, motorkøretøjer og knallerter (281100)
202412 ændringerledelse 11 · regnskab 1
  • Hoang Thi Thu Ha tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ignazio Alessandro Imburgia fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Rasmus Duegaard Jensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
  • Gurli Rask Nielsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Nikolaj Toft tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Vibeke Dittrich tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Bjarne Sandager Nielsen fratrådt som bestyrelsesformand
  • Hanif Mashal tiltrådt som adm. direktør
  • Hanif Mashal tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Olivier Gaston René Fontan fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Olivier Gaston René Fontan fratrådt som adm. direktør
20233 ændringerregnskab 1 · ledelse 2
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
  • Ignazio Alessandro Imburgia tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ksenia Valtycheva fratrådt som bestyrelsesmedlem
20221 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
20213 ændringerfusion 1 · regnskab 1 · branche 1
  • Fusion registreret i CVR
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
  • Branche ændret til Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr (466900)
202011 ændringerledelse 9 · ejerskab 2
  • Rene Kampen Schrøder fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • LM GROUP HOLDING A/S registreret som ejer (100 %)
  • LM Wind Power Blades (Spain) S.A. er ikke længere registreret som ejer
  • Rene Kampen Schrøder tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jens Rosenkjær Frederiksen fratrådt som suppleant
  • Thomas Engelstoft Lindharth fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Rene Kampen Schrøder fratrådt som suppleant
  • Olivier Gaston René Fontan tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Olivier Gaston René Fontan tiltrådt som adm. direktør
  • Duncan Gee Berry fratrådt som adm. direktør
  • Duncan Gee Berry fratrådt som bestyrelsesmedlem
20198 ændringerledelse 8
  • Ksenia Valtycheva tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Rodrigo Carneiro da Cunha Torres fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jeppe Bjørn Jørgensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Rene Kampen Schrøder tiltrådt som suppleant
  • Jens Rosenkjær Frederiksen tiltrådt som suppleant
  • Niels Bjarne Hansen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Michael Lyager Andersen fratrådt som suppleant
  • Christian Munk-Christensen fratrådt som suppleant
20187 ændringerfusion 1 · ledelse 6
  • Fusion registreret i CVR
  • Duncan Gee Berry tiltrådt som adm. direktør
  • Duncan Gee Berry tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Marcus Johannes Cornelis de Jong fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Marcus Johannes Cornelis de Jong fratrådt som adm. direktør
  • Bjarne Sandager Nielsen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Søren Høffer fratrådt som bestyrelsesformand
20173 ændringerledelse 3
  • Rodrigo Carneiro da Cunha Torres tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Nicholas Alexander Smith fratrådt som økonomidirektør
  • Nicholas Alexander Smith fratrådt som bestyrelsesmedlem
20163 ændringerledelse 3
  • Marcus Johannes Cornelis de Jong tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Richard Andrew Bevan fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Miguel Angel Balbuena Gomez fratrådt som bestyrelsesmedlem
20158 ændringerledelse 8
  • Marcus Johannes Cornelis de Jong tiltrådt som adm. direktør
  • Leendert Matheus Schot fratrådt som adm. direktør
  • Niels Bjarne Hansen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Michael Lyager Andersen tiltrådt som suppleant
  • Christian Munk-Christensen tiltrådt som suppleant
  • Thomas Engelstoft Lindharth tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Thomas Engelstoft Lindharth fratrådt som suppleant
  • Morten Kjul Larsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20148 ændringerledelse 7 · ejerskab 1
  • Nicholas Alexander Smith tiltrådt som økonomidirektør
  • Nicholas Alexander Smith tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Damien Harte fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Damien Harte fratrådt som direktør
  • Richard Andrew Bevan tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Frank Virenfeldt Nielsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • LM Wind Power Blades (Spain) S.A. registreret som ejer (100 %)
  • Birgit Østergård Pedersen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20135 ændringerledelse 5
  • Leendert Matheus Schot tiltrådt som adm. direktør
  • Timothy Dougal Robson fratrådt som adm. direktør
  • Frank Virenfeldt Nielsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ole Bertelsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Morten Gade Christensen fratrådt som suppleant
20122 ændringerledelse 2
  • Timothy Dougal Robson tiltrådt som adm. direktør
  • Roland Mikael Sundén fratrådt som adm. direktør
20117 ændringerledelse 7
  • Thomas Engelstoft Lindharth tiltrådt som suppleant
  • Birgit Østergård Pedersen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Morten Kjul Larsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Morten Gade Christensen tiltrådt som suppleant
  • Leif Bøhnke Guldbrandt fratrådt som suppleant
  • Damien Harte tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Damien Harte tiltrådt som direktør
20109 ændringerledelse 8 · navn 1
  • Dominique Robert de Lisle Yates fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Dominique Robert de Lisle Yates fratrådt som økonomidirektør
  • Ole Bertelsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Navn ændret fra LM GLASFIBER A/S til LM WIND POWER A/S
  • Preben Hansen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Søren Høffer tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Dominique Robert de Lisle Yates tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Dominique Robert de Lisle Yates tiltrådt som økonomidirektør
  • Jørgen Devantier Gade fratrådt som bestyrelsesmedlem
20092 ændringerledelse 2
  • Søren Friis Knudsen fratrådt som bestyrelsesformand
  • Miguel Angel Balbuena Gomez tiltrådt som bestyrelsesmedlem
20082 ændringeradresse 1 · ledelse 1
  • Flyttet til Jupitervej 6, 6000 Kolding
  • Sergio Lopez Garcia fratrådt som bestyrelsesmedlem
20079 ændringerledelse 8 · adresse 1
  • Preben Hansen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Kasmir Klaus Pomykala fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Leif Bøhnke Guldbrandt tiltrådt som suppleant
  • Kasmir Klaus Pomykala tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Steen Oluf Elgaard Pedersen fratrådt som suppleant
  • Sergio Lopez Garcia tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Agustin Antonio Lopo Gonzalez fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Agustin Antonio Lopo Gonzalez tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Flyttet til Rolles Møllevej 1, 6640 Lunderskov
20066 ændringerledelse 6
  • Jørgen Devantier Gade tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Søren Friis Knudsen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Carl Alan Mark Florman fratrådt som bestyrelsesformand
  • Åke Rikard Brattberger fratrådt som næstformand
  • Roland Mikael Sundén tiltrådt som adm. direktør
  • Paul Anthony fratrådt som adm. direktør
20054 ændringerledelse 4
  • Paul Anthony tiltrådt som adm. direktør
  • Robert David Mackenzie fratrådt som adm. direktør
  • Robert David Mackenzie tiltrådt som adm. direktør
  • Carl Alan Mark Florman tiltrådt som bestyrelsesformand
20041 ændringledelse 1
  • Åke Rikard Brattberger tiltrådt som næstformand
20032 ændringerfusion 1 · ledelse 1
  • Fusion registreret i CVR
  • Steen Oluf Elgaard Pedersen tiltrådt som suppleant
20012 ændringerfusion 1 · branche 1
  • Fusion registreret i CVR
  • Branche ændret til Fremstilling af vindmøller og dele hertil (311040)
19951 ændringkapital 1
  • Selskabskapital ændret fra 5.000.000 DKK til 10.000.000 DKK
19911 ændringfusion 1
  • Fusion registreret i CVR
19851 ændringstiftet 1
  • Registreret som LM GLASFIBER A/S

Relaterede selskaber

Samme branche i Kolding

Se alle →

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026.

Se i CVRRet oplysninger