Legrand Danmark A/S

AktieselskabCVR 29185808HvidovreAktiv

Legrand Danmark A/S er et aktieselskab i Hvidovre inden for engroshandel med andre maskiner og andet udstyr, stiftet i 2005. Egenkapitalen var negativ ved udgangen af 2025 (−16 mio. kr.). Selskabet havde underskud i både 2024 og 2025, senest 1,4 mio. kr. Med 28 ansatte er selskabet omkring 5 gange større end medianen i branchen.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Bruttofortjeneste17,4 mio. kr.+129,6 % vs. 2024
Årets resultat−1,4 mio. kr.+90,8 % vs. 2024
Egenkapital−16 mio. kr.−9,9 % vs. 2024
Ansatte28seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten steg 130 % (2024 → 2025), til 17,4 mio. kr.
  • Underskuddet blev mindre: fra 15,6 mio. kr. til 1,4 mio. kr. (2024 → 2025).

Ansatte

  • 1 flere ansatte end for et år siden: 28 (08/2026) mod 27 (08/2025).

Ledelse og ejere, seneste 24 måneder

  • Nye i ledelsen: Philippine Declercq-Penet (bestyrelsesmedlem, 07.07.2026) og Philippine Declercq-Penet (direktør, 01.09.2026).
  • Fratrådt: Jukka Tiitu (bestyrelsesmedlem, 07.07.2026) og Jukka Tiitu (direktør, 31.08.2026).

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

−20 mio. kr.−15 mio. kr.−10 mio. kr.−5 mio. kr.0 kr.5 mio. kr.10 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Legrand Danmark A/S
202020212022202320242025Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste19.24924.45327.90433.6607.58117.404+129,6 %
Driftsresultat (EBIT)−3784.0847.01411.058−12.7511.054+108,3 %
Resultat før skat−7483.7816.1009.562−14.216−1.222+91,4 %
Årets resultat−7483.7819.6197.452−15.626−1.442+90,8 %
Aktiver i alt38.21445.20953.77455.55162.00558.777−5,2 %
Egenkapital−19.761−15.980−6.3611.091−14.534−15.977−9,9 %
Gæld57.97561.18960.13554.46076.54074.753−2,3 %
Likvide beholdninger10.4527.4779.3067.2147.3927.981+8 %
Gns. antal ansatte242324252924−17,2 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.5 mio. kr.10 mio. kr.15 mio. kr.20 mio. kr.25 mio. kr.30 mio. kr.35 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (1.000 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2025
  • Negativ egenkapital

    Egenkapitalen var −16 mio. kr. ved udgangen af 2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Egenkapitalen i seneste årsrapport er under nul.

  • Underskud i 2 år i træk

    Årets resultat har været negativt i 2024–2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Årets resultat er negativt i de to eller flere seneste årsrapporter i træk.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Legrand Danmark A/S
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202528.07.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202421.07.2025SelskabetPDFXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202327.06.2024SelskabetPDFXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202227.06.2023SelskabetPDFXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202114.07.2022SelskabetPDFXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202016.07.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
05101520253009/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/2608/26
Ansatte

Placering i branchen

1.000 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i engroshandel med andre maskiner og andet udstyr ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste17,4 mio. kr.Nr. 239 af 1.000
Bedre end 76 % af selskaberne i branchen
Egenkapital−16 mio. kr.Nr. 994 af 1.000
Bedre end 1 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte28Nr. 170 af 1.000
Bedre end 83 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 6 mio. kr., resultat 772 t.kr., egenkapital 4,8 mio. kr., 6 ansatte.

100 t.kr.961 t.kr.9,2 mio.88,8 mio.401,7 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 957 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med 20–49 ansatte9.922 selskaber i sammenligningen
Nr. 3.509af 9.892
Bedre end 65 %
Nr. 9.834af 9.922
Bedre end 1 %
Samme branche og 20–49 ansatte159 selskaber i sammenligningen
Nr. 125af 159
Bedre end 22 %
Nr. 158af 159
Bedre end 1 %
Selskaber, der er mellem 15 og 29 år gamle24.910 selskaber i sammenligningen
Nr. 3.860af 24.791
Bedre end 84 %
Nr. 24.802af 24.909
Bedre end 0 %
Alle selskaber af typen A/S18.025 selskaber i sammenligningen
Nr. 6.576af 17.786
Bedre end 63 %
Nr. 17.851af 18.024
Bedre end 1 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr
Bruttofortjeneste
  1. Legrand Danmark A/S17,4 mio. kr.
  2. HydraSpecma A/S854,1 mio. kr.
  3. Sanovo Technology A/S779,2 mio. kr.
Årets resultat
  1. Legrand Danmark A/S−1,4 mio. kr.
  2. HydraSpecma A/S142,1 mio. kr.
  3. Sanovo Technology A/S204,2 mio. kr.
Egenkapital
  1. Legrand Danmark A/S−16 mio. kr.
  2. HydraSpecma A/S1,2 mia. kr.
  3. Sanovo Technology A/S592,3 mio. kr.
Ansatte
  1. Legrand Danmark A/S28
  2. HydraSpecma A/S365
  3. Sanovo Technology A/S216

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
  • Legrand France100 %
Legrand Danmark A/S

Ledelse

4 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Legrand Danmark A/S
NavnRolleTiltrådt
Philippine Declercq-PenetDirektør01.09.2026

Bestyrelse

Bestyrelse i Legrand Danmark A/S
NavnRolleTiltrådt
Frank, Roger,Michel LemeryBestyrelsesformand01.01.2019
Yriex Dominique RoullacBestyrelsesmedlem01.01.2022
Philippine Declercq-PenetBestyrelsesmedlem07.07.2026
Stiftere
ICM Group SA
Tidligere ledelse (15)
Tidligere ledelse i Legrand Danmark A/S
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Xavier, Marie, Laurent de FromentBestyrelsesformand28.11.200528.11.2007
Brigitte Louise Georgette CarnoyBestyrelsesmedlem28.11.200528.11.2007
Claude BadeyBestyrelsesmedlem28.11.200528.11.2007
Gerard James WilkinsonBestyrelsesmedlem28.11.200528.11.2007
Renaud Francois Philippe Chevalier-CadellAdm. direktør15.12.200601.07.2012
Renaud Francois Philippe Chevalier-CadellBestyrelsesmedlem28.11.200701.07.2012
Antoine Didier Marie BurelBestyrelsesformand28.11.200731.12.2018
Jean Paul Gérard LeducBestyrelsesmedlem28.11.200729.05.2012
Franck LemeryBestyrelsesmedlem29.05.201205.05.2014
Ralf Karl-Heinz SchweickardtBestyrelsesmedlem01.07.201230.09.2024
Ralf Karl-Heinz SchweickardtDirektør01.07.201230.09.2024
David BeuginBestyrelsesmedlem05.05.201412.09.2019
David BeuginBestyrelsesmedlem01.09.201901.01.2022
Jukka TiituBestyrelsesmedlem01.10.202407.07.2026
Jukka TiituDirektør01.10.202431.08.2026

Tegningsregel: Selskabet tegnes af direktøren eller to medlemmer af bestyrelsen i forening.

Adresse og P-enheder

1 aktive produktionsenheder

Stamholmen 155
2650 Hvidovre

Hvidovre Kommune · Postnummer 2650

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
LEGRAND DANMARK A/SStamholmen 155, 3, 2650 Hvidovre281011852285

Formål

Selskabets formål er distribution og salg af kabelbakker og anden hermed forbunden virksomhed.

Ændringer år for år

55 registrerede hændelser
20265 ændringerledelse 4 · regnskab 1
  • Philippine Declercq-Penet tiltrådt som direktør
  • Jukka Tiitu fratrådt som direktør
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
  • Philippine Declercq-Penet tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jukka Tiitu fratrådt som bestyrelsesmedlem
20251 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
20247 ændringerledelse 4 · regnskab 1 · adresse 1 · navn 1
  • Jukka Tiitu tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jukka Tiitu tiltrådt som direktør
  • Ralf Karl-Heinz Schweickardt fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ralf Karl-Heinz Schweickardt fratrådt som direktør
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
  • Flyttet til Stamholmen 155, 3, 2650 Hvidovre
  • Navn ændret fra LEGRAND SCANDINAVIA A/S til LEGRAND DANMARK A/S
20231 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
20223 ændringerregnskab 1 · ledelse 2
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
  • Yriex Dominique Roullac tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • David Beugin fratrådt som bestyrelsesmedlem
20212 ændringerregnskab 1 · adresse 1
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
  • Flyttet til Avedøreholmen 48, 2650 Hvidovre
20193 ændringerledelse 3
  • David Beugin fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • David Beugin tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Frank, Roger,Michel Lemery tiltrådt som bestyrelsesformand
20185 ændringerledelse 1 · adresse 1 · ejerskab 3
  • Antoine Didier Marie Burel fratrådt som bestyrelsesformand
  • Flyttet til Avedøreholmen 48, 2650 Hvidovre
  • Legrand France registreret som ejer (100 %)
  • ICM Group er ikke længere registreret som ejer
  • ICM Group France er ikke længere registreret som ejer
20142 ændringerledelse 2
  • David Beugin tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Franck Lemery fratrådt som bestyrelsesmedlem
20128 ændringernavn 1 · ledelse 6 · kapital 1
  • Navn ændret fra LEGRAND SCANDINAVIA ApS til LEGRAND SCANDINAVIA A/S
  • Ralf Karl-Heinz Schweickardt tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ralf Karl-Heinz Schweickardt tiltrådt som direktør
  • Renaud Francois Philippe Chevalier-Cadell fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Renaud Francois Philippe Chevalier-Cadell fratrådt som adm. direktør
  • Selskabskapital ændret fra 125.000 DKK til 500.000 DKK
  • Franck Lemery tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jean Paul Gérard Leduc fratrådt som bestyrelsesmedlem
20091 ændringnavn 1
  • Navn ændret fra CABLOFIL SCANDINAVIA ApS til LEGRAND SCANDINAVIA ApS
20081 ændringbranche 1
  • Branche ændret til Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr (466900)
20077 ændringerledelse 7
  • Jean Paul Gérard Leduc tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Antoine Didier Marie Burel tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Renaud Francois Philippe Chevalier-Cadell tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Xavier, Marie, Laurent de Froment fratrådt som bestyrelsesformand
  • Gerard James Wilkinson fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Claude Badey fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Brigitte Louise Georgette Carnoy fratrådt som bestyrelsesmedlem
20064 ændringeradresse 1 · ledelse 1 · ejerskab 2
  • Flyttet til Avedøreholmen 48, 2650 Hvidovre
  • Renaud Francois Philippe Chevalier-Cadell tiltrådt som adm. direktør
  • ICM Group France registreret som ejer (100 %)
  • ICM Group registreret som ejer (100 %)
20055 ændringerstiftet 1 · ledelse 4
  • Registreret som CABLOFIL SCANDINAVIA ApS
  • Xavier, Marie, Laurent de Froment tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Gerard James Wilkinson tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Claude Badey tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Brigitte Louise Georgette Carnoy tiltrådt som bestyrelsesmedlem

Relaterede selskaber

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026. Selskabet er reklamebeskyttet; kontaktoplysninger vises ikke, og data må ikke bruges til markedsføring.

Se i CVRRet oplysninger