Leadtime ApS

AnpartsselskabCVR 31636477København KAktiv

Leadtime ApS er et anpartsselskab i København K inden for computerprogrammering, stiftet i 2008. Resultatet er vokset tre år i træk. Egenkapitalen faldt til 2,4 mio. kr. i 2025.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Bruttofortjeneste8,2 mio. kr.+11,5 % vs. 2024
Årets resultat2,3 mio. kr.+3,2 % vs. 2024
Egenkapital2,4 mio. kr.−16,1 % vs. 2024
Ansatte11seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten steg 12 % (2024 → 2025), til 8,2 mio. kr.
  • Årets resultat steg 3 % (2024 → 2025), til 2,3 mio. kr.
  • Egenkapitalen faldt 16 % (2024 → 2025), til 2,4 mio. kr.

Ansatte

  • 1 flere ansatte end for et år siden: 11 (08/2026) mod 10 (08/2025).

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

−1 mio. kr.−500 t.kr.0 kr.500 t.kr.1 mio. kr.1,5 mio. kr.2 mio. kr.2,5 mio. kr.3 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Leadtime ApS
202020212022202320242025Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste2.7862.9143.6015.3707.3918.244+11,5 %
Driftsresultat (EBIT)327−1.064–––––
Resultat før skat318−1.0812781.3602.8412.924+2,9 %
Årets resultat345−8592371.0562.2092.280+3,2 %
Aktiver i alt2.6693.3352.5623.2573.8523.761−2,3 %
Egenkapital1.5096498871.6562.8652.405−16,1 %
Gæld1.1042.561––9831.337+36,1 %
Likvide beholdninger4774198191.6662.5802.272−11,9 %
Gns. antal ansatte575789+12,5 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.2 mio. kr.4 mio. kr.6 mio. kr.8 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (1.661 selskaber)

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Leadtime ApS
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202504.05.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202416.04.2025SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202329.04.2024SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202215.06.2023SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202115.06.2022SelskabetPDFXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202004.06.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
02468101209/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/2608/26
Ansatte

Placering i branchen

1.661 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i computerprogrammering ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste8,2 mio. kr.Nr. 460 af 1.656
Bedre end 72 % af selskaberne i branchen
Egenkapital2,4 mio. kr.Nr. 595 af 1.661
Bedre end 64 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte11Nr. 503 af 1.661
Bedre end 70 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 2,6 mio. kr., resultat 93.491 kr., egenkapital 1 mio. kr., 4 ansatte.

100 t.kr.978 t.kr.9,6 mio.93,7 mio.428,6 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 1.474 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med under 20 ansatte69.967 selskaber i sammenligningen
Nr. 6.615af 69.742
Bedre end 91 %
Nr. 21.994af 69.964
Bedre end 69 %
Samme branche og under 20 ansatte1.365 selskaber i sammenligningen
Nr. 200af 1.363
Bedre end 85 %
Nr. 354af 1.365
Bedre end 74 %
Selskaber, der er mellem 15 og 29 år gamle24.906 selskaber i sammenligningen
Nr. 6.911af 24.787
Bedre end 72 %
Nr. 13.545af 24.905
Bedre end 46 %
Alle selskaber af typen ApS66.508 selskaber i sammenligningen
Nr. 7.742af 66.379
Bedre end 88 %
Nr. 18.320af 66.505
Bedre end 72 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Computerprogrammering
Bruttofortjeneste
  1. Leadtime ApS8,2 mio. kr.
  2. Stibo Systems A/S916,6 mio. kr.
  3. Trackunit ApS897,1 mio. kr.
Årets resultat
  1. Leadtime ApS2,3 mio. kr.
  2. Stibo Systems A/S155,9 mio. kr.
  3. Trackunit ApS206,3 mio. kr.
Egenkapital
  1. Leadtime ApS2,4 mio. kr.
  2. Stibo Systems A/S309,7 mio. kr.
  3. Trackunit ApS1,7 mia. kr.
Ansatte
  1. Leadtime ApS11
  2. Stibo Systems A/S201
  3. Trackunit ApS249

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
  • Ceco Holding ApS66,67 %
  • Oredson Holding ApS25 %
Leadtime ApS

Ledelse

1 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Leadtime ApS
NavnRolleTiltrådt
Jacob Nygaard OredsonAdm. direktør01.07.2021
Revisor
Grant Thornton, Godkendt Revisionspartnerselskab
Stiftere
2rs1 Invest ApS
Tidligere ledelse (7)
Tidligere ledelse i Leadtime ApS
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Lars MørchDirektør27.08.200830.10.2014
Mark ThorsenDirektør30.10.201401.09.2020
Christian EngelsenAdm. direktør01.09.202015.11.2020
Christian EngelsenBestyrelsesformand15.11.202011.05.2023
Jacob Lynov MindakAdm. direktør15.11.202001.07.2021
Jacob Nygaard OredsonBestyrelsesmedlem15.11.202001.07.2021
Kent Alexandar Marc HøjlundBestyrelsesmedlem01.07.202111.05.2023

Tegningsregel: Selskabet tegnes af den adm. direktør alene.

Adresse og P-enheder

1 aktive produktionsenheder

Nørre Voldgade 94
1358 København K

København Kommune · Postnummer 1358

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
Leadtime ApSNørre Voldgade 94, 2, 1358 København K111014676275

Formål

Selskabets formål er at drive virksomhed med salg af reklameplads i medier

Ændringer år for år

43 registrerede hændelser
20261 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
20251 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
20241 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
20233 ændringerregnskab 1 · ledelse 2
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
  • Kent Alexandar Marc Højlund fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Christian Engelsen fratrådt som bestyrelsesformand
20227 ændringerejerskab 5 · regnskab 1 · adresse 1
  • CECO HOLDING ApS registreret som ejer (66,67 %)
  • Oredson Holding ApS registreret som ejer (25 %)
  • Lynov Mindak Holding ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Oredson Holding ApS er ikke længere registreret som ejer
  • CECO HOLDING ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
  • Flyttet til Nørre Voldgade 94, 2, 1358 København K
20215 ændringerledelse 4 · regnskab 1
  • Kent Alexandar Marc Højlund tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jacob Nygaard Oredson tiltrådt som adm. direktør
  • Jacob Lynov Mindak fratrådt som adm. direktør
  • Jacob Nygaard Oredson fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
202015 ændringerledelse 6 · ejerskab 6 · navn 1 · fusion 1 · adresse 1
  • Jacob Lynov Mindak tiltrådt som adm. direktør
  • Christian Engelsen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Jacob Nygaard Oredson tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Christian Engelsen fratrådt som adm. direktør
  • Lynov Mindak Holding ApS registreret som ejer (25 %)
  • Oredson Holding ApS registreret som ejer (20 %)
  • CECO HOLDING ApS registreret som ejer (50 %)
  • Navn ændret fra ADWORKS MEDIA ApS til Leadtime ApS
  • Fusion registreret i CVR
  • Fusionsselskabet 20200901 ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Flyttet til Dronning Olgas Vej 26B, 2000 Frederiksberg
  • Christian Engelsen tiltrådt som adm. direktør
  • Mark Thorsen fratrådt som direktør
  • Fusionsselskabet 20200901 ApS registreret som ejer (100 %)
  • 2RS1 INVEST ApS er ikke længere registreret som ejer
20191 ændringadresse 1
  • Flyttet til Høffdingsvej 34, 2500 Valby
20142 ændringerledelse 2
  • Mark Thorsen tiltrådt som direktør
  • Lars Mørch fratrådt som direktør
20131 ændringadresse 1
  • Flyttet til Høffdingsvej 34, 2500 Valby
20111 ændringbranche 1
  • Branche ændret til Computerprogrammering (620100)
20091 ændringadresse 1
  • Flyttet til Lergravsvej 53, 2300 København S
20084 ændringerbranche 1 · stiftet 1 · ledelse 1 · ejerskab 1
  • Branche ændret til Reklameplads i medier (731200)
  • Registreret som ADWORKS MEDIA ApS
  • Lars Mørch tiltrådt som direktør
  • 2RS1 INVEST ApS registreret som ejer (100 %)

Relaterede selskaber

Samme branche i København

Se alle →

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026. Selskabet er reklamebeskyttet; kontaktoplysninger vises ikke, og data må ikke bruges til markedsføring.

Se i CVRRet oplysninger