L.M. Sign ApS

AnpartsselskabCVR 14374094SønderborgAktiv

L.M. Sign ApS er et anpartsselskab i Sønderborg inden for anden trykning, stiftet i 1990. Årets resultat faldt 98 % fra 2019 til 2025 og endte på 6.164 kr.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Bruttofortjeneste3,4 mio. kr.+18,5 % vs. 2019
Årets resultat6.164 kr.−98 % vs. 2019
Egenkapital1,2 mio. kr.+182,4 % vs. 2019
Ansatte11seneste måned fra CVR

Regnskab

Regnskabsår 2018–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

−2 mio. kr.−1,5 mio. kr.−1 mio. kr.−500 t.kr.0 kr.500 t.kr.1 mio. kr.201820192025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for L.M. Sign ApS
201820192025Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste2.5662.9053.443+18,5 %
Driftsresultat (EBIT)30048483−82,9 %
Resultat før skat10730716−94,9 %
Årets resultat1073076−98 %
Aktiver i alt1.9282.1903.192+45,7 %
Egenkapital−1.758−1.4501.195+182,4 %
Gæld3.6853.6411.963−46,1 %
Likvide beholdninger021−51,2 %
Gns. antal ansatte––8–

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2018, 2019, 2025: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal. Regnskab for 2020, 2021, 2022, 2023, 2024 findes ikke i registret (ændret regnskabsår eller ikke indberettet).

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.500 t.kr.1 mio. kr.1,5 mio. kr.2 mio. kr.2,5 mio. kr.3 mio. kr.3,5 mio. kr.201820192025
BruttofortjenesteMedian, branchen (150 selskaber)

Årsrapporter

3 regnskabsår
Årsrapporter for L.M. Sign ApS
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.06.2024 – 31.05.202502.12.2025SelskabetPDF ikke oplystXBRL
201901.06.2018 – 31.05.201931.10.2019SelskabetPDFXBRL
201801.06.2017 – 31.05.201805.11.2018SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
024681012141609/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/2608/26
Ansatte

Placering i branchen

150 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i anden trykning ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste3,4 mio. kr.Nr. 74 af 150
Bedre end 51 % af selskaberne i branchen
Egenkapital1,2 mio. kr.Nr. 72 af 150
Bedre end 52 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte11Nr. 52 af 150
Bedre end 66 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 3,2 mio. kr., resultat 134 t.kr., egenkapital 1,1 mio. kr., 5 ansatte.

100 t.kr.810 t.kr.6,6 mio.53,2 mio.214,6 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 142 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med under 20 ansatte69.967 selskaber i sammenligningen
Nr. 19.920af 69.742
Bedre end 71 %
Nr. 31.310af 69.964
Bedre end 55 %
Samme branche og under 20 ansatte122 selskaber i sammenligningen
Nr. 47af 122
Bedre end 62 %
Nr. 44af 122
Bedre end 64 %
Selskaber, der er mindst 30 år gamle10.276 selskaber i sammenligningen
Nr. 6.357af 10.152
Bedre end 37 %
Nr. 8.613af 10.275
Bedre end 16 %
Alle selskaber af typen ApS66.508 selskaber i sammenligningen
Nr. 19.802af 66.379
Bedre end 70 %
Nr. 27.244af 66.505
Bedre end 59 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Anden trykning
Bruttofortjeneste
  1. L.M. Sign ApS3,4 mio. kr.
  2. Scandinavian Print Group A/S431 mio. kr.
  3. Stibo Complete A/S173,5 mio. kr.
Årets resultat
  1. L.M. Sign ApS6.164 kr.
  2. Scandinavian Print Group A/S55,1 mio. kr.
  3. Stibo Complete A/S−33,5 mio. kr.
Egenkapital
  1. L.M. Sign ApS1,2 mio. kr.
  2. Scandinavian Print Group A/S168,5 mio. kr.
  3. Stibo Complete A/S279 mio. kr.

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
  • Jacob Føste Behrens Møller100 %
L.M. Sign ApS

Ledelse

1 aktive registreringer

Direktion

Direktion i L.M. Sign ApS
NavnRolleTiltrådt
Jacob Føste Behrens MøllerDirektør05.09.2022
Stiftere
John Lohff
Tidligere ledelse (7)
Tidligere ledelse i L.M. Sign ApS
NavnRolleTiltrådtFratrådt
John LohffDirektør29.06.199010.10.1991
Frede HansenDirektør29.06.199003.11.1996
Peter Erik HansenDirektør03.11.199615.05.2015
Signe Lea Hansen PeriBestyrelsesmedlem01.04.200815.05.2015
Leon Holm MøllerDirektør15.05.201523.06.2015
Peter Erik HansenDirektør23.06.201531.10.2016
Leon Holm MøllerDirektør31.10.201605.09.2022

Tegningsregel: Selskabet tegnes af en direktør alene.

Adresse og P-enheder

1 aktive produktionsenheder

Grundtvigs Alle 159
6400 Sønderborg

Sønderborg Kommune · Postnummer 6400

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
L.M. Sign ApSGrundtvigs Alle 159, 6400 Sønderborg111000731796

Formål

Selskabets formål er at drive forretningsservice indenfor handels- og kontorbranchen, samt ejendomsinvesteringer.

Ændringer år for år

34 registrerede hændelser
20251 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
20223 ændringerledelse 2 · ejerskab 1
  • Jacob Føste Behrens Møller tiltrådt som direktør
  • Leon Holm Møller fratrådt som direktør
  • Leon Holm Møller er ikke længere registreret som ejer
20191 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2019 offentliggjort
20184 ændringerregnskab 1 · ejerskab 3
  • Årsrapport for 2018 offentliggjort
  • Leon Holm Møller registreret som ejer (50 %)
  • Jacob Føste Behrens Møller registreret som ejer (100 %)
  • Leon Holm Møller er ikke længere registreret som ejer
20164 ændringerledelse 2 · adresse 2
  • Leon Holm Møller tiltrådt som direktør
  • Peter Erik Hansen fratrådt som direktør
  • Flyttet til Grundtvigs Alle 159, 6400 Sønderborg
  • Flyttet til Grundtvigs Alle 159, 6400 Sønderborg
201510 ændringerledelse 5 · adresse 1 · navn 1 · ejerskab 2 · branche 1
  • Peter Erik Hansen tiltrådt som direktør
  • Leon Holm Møller fratrådt som direktør
  • Flyttet til Grundtvigs Alle 159, 6400 Sønderborg
  • Navn ændret fra P.H. EJENDOMSSELSKAB ApS til L.M. Sign ApS
  • Leon Holm Møller tiltrådt som direktør
  • Signe Lea Hansen Peri fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Peter Erik Hansen fratrådt som direktør
  • Leon Holm Møller registreret som ejer (100 %)
  • CORMALL AGRO HOLDING A/S er ikke længere registreret som ejer
  • Branche ændret til Anden trykning (181200)
20081 ændringledelse 1
  • Signe Lea Hansen Peri tiltrådt som bestyrelsesmedlem
20071 ændringadresse 1
  • Flyttet til Tornholm 3, Ragebøl, 6400 Sønderborg
19964 ændringernavn 1 · kapital 1 · ledelse 2
  • Navn ændret fra VIKAR CENTER SYD ApS til P.H. EJENDOMSSELSKAB ApS
  • Selskabskapital ændret fra 80.000 DKK til 125.000 DKK
  • Peter Erik Hansen tiltrådt som direktør
  • Frede Hansen fratrådt som direktør
19911 ændringledelse 1
  • John Lohff fratrådt som direktør
19904 ændringerstiftet 1 · ledelse 2 · ejerskab 1
  • Registreret som VIKAR CENTER SYD ApS
  • John Lohff tiltrådt som direktør
  • Frede Hansen tiltrådt som direktør
  • CORMALL AGRO HOLDING A/S registreret som ejer (100 %)

Relaterede selskaber

Samme branche i Sønderborg

Se alle →

Samme personer i ledelsen

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026. Selskabet er reklamebeskyttet; kontaktoplysninger vises ikke, og data må ikke bruges til markedsføring.

Se i CVRRet oplysninger