Kronochem ApS

AnpartsselskabCVR 32242715Aarhus CAktiv

Kronochem ApS er et anpartsselskab i Aarhus C inden for fremstilling af plast i ubearbejdet form, stiftet i 1971. Selskabet havde underskud i både 2024 og 2025, senest 6,5 mio. kr. Egenkapitalen faldt til 18,2 mio. kr. i 2025. Selskabet har eksisteret i over 50 år.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Bruttofortjeneste−3,7 mio. kr.−1.317,6 % vs. 2024
Årets resultat−6,5 mio. kr.−59,3 % vs. 2024
Egenkapital18,2 mio. kr.−26,4 % vs. 2024
Ansatte14seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten faldt 1.318 % (2024 → 2025), til −3,7 mio. kr.
  • Underskuddet voksede: fra 4,1 mio. kr. til 6,5 mio. kr. (2024 → 2025).
  • Egenkapitalen faldt 26 % (2024 → 2025), til 18,2 mio. kr.

Ansatte

  • 2 flere ansatte end for et år siden: 14 (08/2026) mod 12 (08/2025).

Ledelse og ejere, seneste 24 måneder

  • Nye i ledelsen: Eske Skjødt Simonsen (direktør, 02.07.2025).
  • Fratrådt: Sven Mats Uno Johansson (adm. direktør, 30.06.2025), Tarje Braaten (bestyrelsesmedlem, 30.06.2025) og Sven Mats Uno Johansson (bestyrelsesmedlem, 30.06.2025).
  • Nye ejere registreret: Kronospan ApS (30.06.2025).
  • Ikke længere registreret som ejer: Kronospan ApS (29.06.2025) og Dynea AS (30.06.2025).

Registreringer, seneste 24 måneder

  • 12.05.2026: Navn ændret fra NORDALIM ApS til Kronochem ApS
  • 02.07.2025: Navn ændret fra NORDALIM A/S til NORDALIM ApS

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

−10 mio. kr.−5 mio. kr.0 kr.5 mio. kr.10 mio. kr.15 mio. kr.20 mio. kr.25 mio. kr.30 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Kronochem ApS
202020212022202320242025Ændring
Omsætningikke oplystikke oplyst250.039166.210116.927ikke oplyst–
Bruttofortjeneste5.12413.72611.28412.885301−3.665−1.317,6 %
Driftsresultat (EBIT)1.381–5.4167.028−4.044−6.445−59,4 %
Resultat før skat1.1978.4684.8936.734−4.082−6.457−58,2 %
Årets resultat9316.6023.8145.253−4.091−6.519−59,3 %
Aktiver i alt36.89347.45851.84750.14646.06140.289−12,5 %
Egenkapital22.02627.72825.54228.79524.70418.185−26,4 %
Gæld–19.73025.75521.35121.35621.840+2,3 %
Likvide beholdninger8.77115.27011.79419.68516.0150−100 %
Gns. antal ansatte1212121212120 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2020, 2021, 2025: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

−4 mio. kr.−2 mio. kr.0 kr.2 mio. kr.4 mio. kr.6 mio. kr.8 mio. kr.10 mio. kr.12 mio. kr.14 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (17 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2025
  • Underskud i 2 år i træk

    Årets resultat har været negativt i 2024–2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Årets resultat er negativt i de to eller flere seneste årsrapporter i træk.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Kronochem ApS
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.10.2024 – 30.09.202524.03.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.10.2023 – 30.09.202427.03.2025SelskabetPDFXBRL
202301.10.2022 – 30.09.202322.03.2024SelskabetPDFXBRL
202201.10.2021 – 30.09.202231.03.2023SelskabetPDFXBRL
202101.10.2020 – 30.09.202102.03.2022SelskabetPDFXBRL
202001.10.2019 – 30.09.202026.02.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
0246810121409/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/2608/26
Ansatte

Placering i branchen

17 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i fremstilling af plast i ubearbejdet form ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste−3,7 mio. kr.Nr. 16 af 17
Bedre end 6 % af selskaberne i branchen
Egenkapital18,2 mio. kr.Nr. 7 af 17
Bedre end 63 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte14Nr. 9 af 17
Bedre end 50 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 1,7 mio. kr., resultat 176 t.kr., egenkapital 12,5 mio. kr., 12 ansatte.

818 t.kr.2,3 mio.6,7 mio.19 mio.38,2 mio.
Fordeling af bruttofortjeneste for 14 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med under 20 ansatte69.967 selskaber i sammenligningen
Nr. 69.441af 69.742
Bedre end 0 %
Nr. 6.166af 69.964
Bedre end 91 %
Samme branche og under 20 ansatte12 selskaber i sammenligningen
Nr. 12af 12
Bedre end 0 %
Nr. 3af 12
Bedre end 82 %
Selskaber, der er mindst 30 år gamle10.276 selskaber i sammenligningen
Nr. 10.102af 10.152
Bedre end 0 %
Nr. 3.577af 10.275
Bedre end 65 %
Alle selskaber af typen ApS66.508 selskaber i sammenligningen
Nr. 66.129af 66.379
Bedre end 0 %
Nr. 4.527af 66.505
Bedre end 93 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Fremstilling af plast i ubearbejdet form
Bruttofortjeneste
  1. Kronochem ApS−3,7 mio. kr.
  2. Americhem Europe A/S54,2 mio. kr.
  3. Aage Vestergaard Larsen A/S38,9 mio. kr.
Årets resultat
  1. Kronochem ApS−6,5 mio. kr.
  2. Americhem Europe A/S348 t.kr.
  3. Aage Vestergaard Larsen A/S4,3 mio. kr.
Egenkapital
  1. Kronochem ApS18,2 mio. kr.
  2. Americhem Europe A/S179,2 mio. kr.
  3. Aage Vestergaard Larsen A/S40,5 mio. kr.

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Kronochem ApS

Ledelse

3 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Kronochem ApS
NavnRolleTiltrådt
Eske Skjødt SimonsenDirektør02.07.2025

Bestyrelse

Bestyrelse i Kronochem ApS
NavnRolleTiltrådt
Henrik Christopher SkovboBestyrelsesmedlem15.02.2022
Vivita Vavere OzolaBestyrelsesformand23.01.2024
Tidligere ledelse (39)
Tidligere ledelse i Kronochem ApS
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Tage Bojsen-MøllerBestyrelsesmedlem18.03.197107.01.2002
Ejvind SandalBestyrelsesformand18.03.197116.07.2001
Jakob EstrupBestyrelsesmedlem18.03.197123.01.1991
Ove Helge ØstergaardDirektør18.03.197103.12.1999
Hans Jørgen Aagaard PedersenBestyrelsesmedlem18.03.197123.01.1991
Hans Jørgen Aagaard PedersenDirektør18.03.197120.11.1989
Arnulf Gerhard SeljestadDirektør18.03.197116.05.1995
Kristen Tage Eyving HansenBestyrelsesmedlem18.03.197123.01.1991
Axel greve Ahlefeldt-Laurvig-LehnBestyrelsesmedlem18.03.197124.04.1989
Bjørn Johannes HolmerudBestyrelsesmedlem18.03.197116.05.1995
Ragner HalvorsenBestyrelsesmedlem18.03.197116.05.1995
Fredrik Klem LøchstøerBestyrelsesmedlem18.03.197108.04.1988
Dag SchjervenBestyrelsesmedlem18.03.197103.12.1999
Bente Holm AkselsenDirektør16.05.199501.09.1997
Bjørn GylsethBestyrelsesmedlem16.05.199501.09.1997
Øvind IsaksenBestyrelsesmedlem16.05.199513.08.2001
Tom Ole VestliBestyrelsesmedlem01.09.199702.03.2004
Marius Peter IvanDirektør01.09.199712.09.2000
Joni Kaapo Akseli LukkaroinenBestyrelsesmedlem12.09.200012.09.2006
Knud Waldof Kalsgaard JakobsenBestyrelsesformand13.08.200107.01.2002
Lars Erling Steen HansenBestyrelsesmedlem13.08.200126.09.2001
Tarje BraatenBestyrelsesmedlem13.08.200107.01.2002
Thorkild SimonsenBestyrelsesmedlem26.09.200107.01.2002
Kim Andreas Benedict CarstensenBestyrelsesmedlem07.01.200226.09.2018
Henning JensenBestyrelsesformand02.05.200215.02.2022
Vesa Matti Uolevi ItkonenBestyrelsesmedlem02.03.200409.08.2005
Tom Ole VestliBestyrelsesmedlem12.09.200613.09.2007
Sigve Per SporstølBestyrelsesmedlem13.09.200707.09.2011
Kåre TømterudDirektør11.12.200820.03.2013
Nina Marietta KopolaBestyrelsesmedlem11.12.200821.11.2011
Sven Mats Uno JohanssonBestyrelsesmedlem07.09.201120.03.2013
Henrik VildenfeldtBestyrelsesmedlem21.11.201109.03.2012
Frank Edwin EdwinssonBestyrelsesmedlem09.03.201220.03.2013
Kåre TømterudBestyrelsesmedlem20.03.201301.11.2015
Sven Mats Uno JohanssonAdm. direktør20.03.201330.06.2025
Tarje BraatenBestyrelsesmedlem20.03.201330.06.2025
Sven Mats Uno JohanssonBestyrelsesmedlem01.11.201530.06.2025
Rico Juul AmstrupBestyrelsesmedlem26.09.201819.08.2019
Sten LassenBestyrelsesformand15.02.202201.01.2024

Tegningsregel: Selskabet tegnes af en direktør i forening med bestyrelsesformanden eller af den samlede bestyrelse

Adresse og P-enheder

1 aktive produktionsenheder

Samoavej 1
8000 Aarhus C

Aarhus Kommune · Postnummer 8000

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
Kronochem ApSSamoavej 1, 8000 Aarhus C141001687318

Formål

Selskabets formål er at drive virksomhed inden for fabrikation af og handel med formalin og resin samt andre beslægtede forretnings-aktiviteter

Ændringer år for år

99 registrerede hændelser
20262 ændringernavn 1 · regnskab 1
  • Navn ændret fra NORDALIM ApS til Kronochem ApS
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
20259 ændringernavn 1 · ledelse 4 · ejerskab 3 · regnskab 1
  • Navn ændret fra NORDALIM A/S til NORDALIM ApS
  • Eske Skjødt Simonsen tiltrådt som direktør
  • Sven Mats Uno Johansson fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Tarje Braaten fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Sven Mats Uno Johansson fratrådt som adm. direktør
  • Kronospan ApS registreret som ejer (100 %)
  • Dynea AS er ikke længere registreret som ejer
  • Kronospan ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
20243 ændringerregnskab 1 · ledelse 2
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
  • Vivita Vavere Ozola tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Sten Lassen fratrådt som bestyrelsesformand
20231 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
20224 ændringerregnskab 1 · ledelse 3
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
  • Henrik Christopher Skovbo tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Sten Lassen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Henning Jensen fratrådt som bestyrelsesformand
20211 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
20191 ændringledelse 1
  • Rico Juul Amstrup fratrådt som bestyrelsesmedlem
20182 ændringerledelse 2
  • Rico Juul Amstrup tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Kim Andreas Benedict Carstensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20171 ændringbranche 1
  • Branche ændret til Fremstilling af plast i ubearbejdet form (201600)
20152 ændringerledelse 2
  • Sven Mats Uno Johansson tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Kåre Tømterud fratrådt som bestyrelsesmedlem
20138 ændringerejerskab 1 · ledelse 6 · branche 1
  • Dynea AS registreret som ejer (50 %)
  • Kåre Tømterud tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Tarje Braaten tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Sven Mats Uno Johansson tiltrådt som adm. direktør
  • Frank Edwin Edwinsson fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Sven Mats Uno Johansson fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Kåre Tømterud fratrådt som direktør
  • Branche ændret til Fremstilling af lim (205200)
20122 ændringerledelse 2
  • Frank Edwin Edwinsson tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Henrik Vildenfeldt fratrådt som bestyrelsesmedlem
20114 ændringerledelse 4
  • Henrik Vildenfeldt tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Nina Marietta Kopola fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Sven Mats Uno Johansson tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Sigve Per Sporstøl fratrådt som bestyrelsesmedlem
20083 ændringerledelse 2 · branche 1
  • Nina Marietta Kopola tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Kåre Tømterud tiltrådt som direktør
  • Branche ændret til Fremstilling af plast i ubearbejdet form (201600)
20072 ændringerledelse 2
  • Sigve Per Sporstøl tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Tom Ole Vestli fratrådt som bestyrelsesmedlem
20062 ændringerledelse 2
  • Tom Ole Vestli tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Joni Kaapo Akseli Lukkaroinen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20052 ændringerledelse 1 · adresse 1
  • Vesa Matti Uolevi Itkonen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Flyttet til Samoavej 1, 8000 Aarhus C
20042 ændringerledelse 2
  • Vesa Matti Uolevi Itkonen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Tom Ole Vestli fratrådt som bestyrelsesmedlem
20026 ændringerledelse 6
  • Henning Jensen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Kim Andreas Benedict Carstensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Thorkild Simonsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Tarje Braaten fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Knud Waldof Kalsgaard Jakobsen fratrådt som bestyrelsesformand
  • Tage Bojsen-Møller fratrådt som bestyrelsesmedlem
20017 ændringerledelse 7
  • Thorkild Simonsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lars Erling Steen Hansen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Tarje Braaten tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Knud Waldof Kalsgaard Jakobsen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Lars Erling Steen Hansen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Øvind Isaksen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ejvind Sandal fratrådt som bestyrelsesformand
20002 ændringerledelse 2
  • Joni Kaapo Akseli Lukkaroinen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Marius Peter Ivan fratrådt som direktør
19992 ændringerledelse 2
  • Ove Helge Østergaard fratrådt som direktør
  • Dag Schjerven fratrådt som bestyrelsesmedlem
19974 ændringerledelse 4
  • Marius Peter Ivan tiltrådt som direktør
  • Tom Ole Vestli tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Bjørn Gylseth fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Bente Holm Akselsen fratrådt som direktør
19956 ændringerledelse 6
  • Øvind Isaksen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Bjørn Gylseth tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Bente Holm Akselsen tiltrådt som direktør
  • Arnulf Gerhard Seljestad fratrådt som direktør
  • Ragner Halvorsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Bjørn Johannes Holmerud fratrådt som bestyrelsesmedlem
19913 ændringerledelse 3
  • Kristen Tage Eyving Hansen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Hans Jørgen Aagaard Pedersen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jakob Estrup fratrådt som bestyrelsesmedlem
19892 ændringerledelse 2
  • Hans Jørgen Aagaard Pedersen fratrådt som direktør
  • Axel greve Ahlefeldt-Laurvig-Lehn fratrådt som bestyrelsesmedlem
19881 ændringledelse 1
  • Fredrik Klem Løchstøer fratrådt som bestyrelsesmedlem
19721 ændringejerskab 1
  • Kronospan ApS registreret som ejer (50 %)
197114 ændringerstiftet 1 · ledelse 13
  • Registreret som NORDALIM A/S
  • Kristen Tage Eyving Hansen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Arnulf Gerhard Seljestad tiltrådt som direktør
  • Hans Jørgen Aagaard Pedersen tiltrådt som direktør
  • Hans Jørgen Aagaard Pedersen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ove Helge Østergaard tiltrådt som direktør
  • Jakob Estrup tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Tage Bojsen-Møller tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ejvind Sandal tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Dag Schjerven tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Fredrik Klem Løchstøer tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ragner Halvorsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Bjørn Johannes Holmerud tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Axel greve Ahlefeldt-Laurvig-Lehn tiltrådt som bestyrelsesmedlem

Relaterede selskaber

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026.

Se i CVRRet oplysninger