Körber Supply Chain DK A/S

AktieselskabCVR 61628711ArdenAktiv

Körber Supply Chain DK A/S er et aktieselskab i Arden inden for fremstilling af løfte- og håndteringsudstyr, stiftet i 1980. Årets resultat steg 25 % fra 2024 til 2025 og endte på 9,7 mio. kr. Målt på bruttofortjeneste er det nr. 4 af 109 selskaber i branchen i databasen. Driften er fordelt på 4 produktionsenheder i 4 byer.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Omsætning632,5 mio. kr.+21,4 % vs. 2024
Årets resultat9,7 mio. kr.+24,9 % vs. 2024
Egenkapital101,1 mio. kr.+10,6 % vs. 2024
Ansatte238seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten steg 23 % (2024 → 2025), til 180 mio. kr.
  • Omsætningen steg 21 % (2024 → 2025), til 632,5 mio. kr.
  • Årets resultat steg 25 % (2024 → 2025), til 9,7 mio. kr.
  • Egenkapitalen steg 11 % (2024 → 2025), til 101,1 mio. kr.

Ansatte

  • 28 flere ansatte end for et år siden: 238 (07/2026) mod 210 (07/2025).

Ledelse og ejere, seneste 24 måneder

  • Nye i ledelsen: Andreas Christian Gabriel (bestyrelsesmedlem, 16.09.2025), Andreas Christian Gabriel (adm. direktør, 16.09.2025) og Andrea Bozzato (bestyrelsesformand, 16.09.2025).
  • Fratrådt: Hans-Henrik Jensen (direktør, 16.09.2025), Hans-Henrik Jensen (bestyrelsesmedlem, 16.09.2025) og Andreas Ebert (bestyrelsesformand, 16.09.2025).

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

−20 mio. kr.0 kr.20 mio. kr.40 mio. kr.60 mio. kr.80 mio. kr.100 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Körber Supply Chain DK A/S
202020212022202320242025Ændring
Omsætningikke oplystikke oplyst448.364477.477521.166632.542+21,4 %
Bruttofortjeneste89.542129.130153.466173.005145.792180.049+23,5 %
Driftsresultat (EBIT)−9.0923.2194.83243.6127.5879.657+27,3 %
Resultat før skat−9.6172.3033.62645.2087.74310.681+37,9 %
Årets resultat−9.7852.3033.81342.4257.7439.668+24,9 %
Aktiver i alt163.280234.835258.907313.062455.658519.734+14,1 %
Egenkapital8.58110.88414.69783.71991.462101.130+10,6 %
Gæld145.014206.147232.671221.153354.470409.633+15,6 %
Likvide beholdninger18.51818.57517.06143.41424.76817.013−31,3 %
Gns. antal ansatte149195–195182200+9,9 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2020, 2021: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.20 mio. kr.40 mio. kr.60 mio. kr.80 mio. kr.100 mio. kr.120 mio. kr.140 mio. kr.160 mio. kr.180 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (109 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2025
  • Overskud i fem år i træk

    Årets resultat har været positivt i 2021–2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Årets resultat er positivt i de fem seneste årsrapporter i træk.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Körber Supply Chain DK A/S
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202522.06.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202407.07.2025SelskabetPDFXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202321.06.2024SelskabetPDFXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202220.03.2023SelskabetPDFXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202106.04.2022SelskabetPDFXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202028.05.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
05010015020025008/2309/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/26
Ansatte

Placering i branchen

109 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i fremstilling af løfte- og håndteringsudstyr ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste180 mio. kr.Nr. 4 af 109
Bedre end 97 % af selskaberne i branchen
Egenkapital101,1 mio. kr.Nr. 12 af 109
Bedre end 90 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte238Nr. 7 af 109
Bedre end 94 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 13,2 mio. kr., resultat 1,4 mio. kr., egenkapital 9,8 mio. kr., 23 ansatte.

100 t.kr.817 t.kr.6,7 mio.54,6 mio.221,5 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 107 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med 200–499 ansatte796 selskaber i sammenligningen
Nr. 334af 763
Bedre end 56 %
Nr. 394af 796
Bedre end 51 %
Selskaber, der er mindst 30 år gamle10.276 selskaber i sammenligningen
Nr. 491af 10.152
Bedre end 95 %
Nr. 1.236af 10.275
Bedre end 88 %
Alle selskaber af typen A/S18.025 selskaber i sammenligningen
Nr. 885af 17.786
Bedre end 95 %
Nr. 2.250af 18.024
Bedre end 88 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Fremstilling af løfte- og håndteringsudstyr
Bruttofortjeneste
  1. Körber Supply Chain DK A/S180 mio. kr.
  2. V. Guldmann A/S446 mio. kr.
  3. Bila A/S433,3 mio. kr.
Årets resultat
  1. Körber Supply Chain DK A/S9,7 mio. kr.
  2. V. Guldmann A/S4,1 mio. kr.
  3. Bila A/S73,7 mio. kr.
Egenkapital
  1. Körber Supply Chain DK A/S101,1 mio. kr.
  2. V. Guldmann A/S337,2 mio. kr.
  3. Bila A/S213 mio. kr.
Ansatte
  1. Körber Supply Chain DK A/S238
  2. V. Guldmann A/S201
  3. Bila A/S515

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
  • Körber Supply Chain GmbH100 %
Körber Supply Chain DK A/S

Ledelse

4 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Körber Supply Chain DK A/S
NavnRolleTiltrådt
Andreas Christian GabrielAdm. direktør16.09.2025

Bestyrelse

Bestyrelse i Körber Supply Chain DK A/S
NavnRolleTiltrådt
Oliver AberleNæstformand10.02.2022
Andreas Christian GabrielBestyrelsesmedlem16.09.2025
Andrea BozzatoBestyrelsesformand16.09.2025
Tidligere ledelse (38)
Tidligere ledelse i Körber Supply Chain DK A/S
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Kristian DohnBestyrelsesmedlem02.06.198007.01.1998
Lorens Peter IversenBestyrelsesmedlem02.06.198028.05.2004
Lorens Peter IversenDirektør02.06.198017.12.2003
Ib Torkil JensenBestyrelsesmedlem02.06.198007.01.1998
Robert Lipsey Montgomery JrNæstformand02.06.198028.05.2004
Allan Damgaard MortensenBestyrelsesmedlem30.11.199523.10.1998
Thorkild KarlsenBestyrelsesmedlem30.11.199530.08.2001
Herbert Preston Ladds, JrBestyrelsesformand07.01.199823.10.1998
Preben KristensenBestyrelsesmedlem23.10.199830.08.2001
Timothy Thomas TevensBestyrelsesformand23.10.199825.07.2008
Per BjerringDirektør17.12.200331.05.2007
Per BjerringBestyrelsesmedlem28.05.200431.05.2007
Robert Roy FriedlNæstformand28.05.200408.09.2005
Palle Johannes ChristensenDirektør08.09.200501.12.2008
Karen Louise HowardNæstformand08.09.200525.07.2008
Ejnar Siig ChristensenBestyrelsesmedlem31.05.200721.11.2008
Ejnar Siig ChristensenAdm. direktør31.05.200701.12.2008
Henrik FrischBestyrelsesformand25.07.200821.11.2008
Axel Manøe JepsenBestyrelsesmedlem25.07.200821.11.2008
Jacob Østergaard BergenholtzBestyrelsesmedlem21.11.200830.01.2014
Niels Otto AndersenAdm. direktør01.12.200814.06.2011
Niels Otto AndersenBestyrelsesmedlem14.06.201120.04.2012
Jørgen Devantier GadeØkonomidirektør14.06.201104.01.2013
Axel Manøe JepsenAdm. direktør14.06.201112.07.2016
Bo RygaardBestyrelsesmedlem20.04.201204.09.2015
Mogens JensenBestyrelsesformand27.04.201212.07.2016
Bernd PetersenBestyrelsesmedlem27.04.201212.07.2016
Esben Bay JørgensenBestyrelsesmedlem30.01.201412.07.2016
Jacob Libach NielsenDirektør12.07.201601.03.2017
Thomas MetzBestyrelsesformand12.07.201630.01.2020
Roland FuchsBestyrelsesmedlem12.07.201630.01.2020
Hubert KloßBestyrelsesmedlem12.07.201630.01.2020
Joo RungeDirektør01.03.201717.05.2017
Hans-Henrik JensenDirektør17.05.201716.09.2025
Hans-Henrik JensenBestyrelsesmedlem30.01.202016.09.2025
Stephan GöttscheBestyrelsesformand30.01.202010.02.2022
Andreas EbertNæstformand30.01.202009.02.2022
Andreas EbertBestyrelsesformand10.02.202216.09.2025

Tegningsregel: Selskabet tegnes af et bestyrelsesmedlem og en direktør i forening eller af den samlede bestyrelse

Adresse og P-enheder

4 aktive produktionsenheder
Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
Körber Supply Chain DK A/SIndustrivej 8, 9510 Arden1151002138216
Körber Supply Chain DK A/SLangdalsvej 46, 8220 Brabrand41032559898
Körber Supply Chain DK A/SJuelstrupparken 16, 9530 Støvring–1032556929
Körber Supply Chain DK A/SBorupvang 3, 2750 Ballerup–1032708893

Formål

Selskabets formål er at drive fabrikation, ingeniørvirksomhed samt handel.

Ændringer år for år

116 registrerede hændelser
20261 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
20257 ændringerledelse 6 · regnskab 1
  • Andrea Bozzato tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Andreas Christian Gabriel tiltrådt som adm. direktør
  • Andreas Christian Gabriel tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Andreas Ebert fratrådt som bestyrelsesformand
  • Hans-Henrik Jensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Hans-Henrik Jensen fratrådt som direktør
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
20241 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
20231 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
20225 ændringerregnskab 1 · ledelse 4
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
  • Andreas Ebert tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Oliver Aberle tiltrådt som næstformand
  • Stephan Göttsche fratrådt som bestyrelsesformand
  • Andreas Ebert fratrådt som næstformand
20213 ændringerejerskab 2 · regnskab 1
  • Körber Supply Chain GmbH registreret som ejer (100 %)
  • Körber Supply Chain GmbH er ikke længere registreret som ejer
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
20208 ændringernavn 2 · ledelse 6
  • Navn ændret fra Körber Supply Chain Automation DK A/S til Körber Supply Chain DK A/S
  • Navn ændret fra Riantics A/S til Körber Supply Chain Automation DK A/S
  • Stephan Göttsche tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Andreas Ebert tiltrådt som næstformand
  • Hans-Henrik Jensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Hubert Kloß fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Roland Fuchs fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Thomas Metz fratrådt som bestyrelsesformand
20178 ændringerledelse 4 · navn 1 · ejerskab 2 · fusion 1
  • Hans-Henrik Jensen tiltrådt som direktør
  • Joo Runge fratrådt som direktør
  • Navn ændret fra QUBIQA A/S til Riantics A/S
  • Joo Runge tiltrådt som direktør
  • Jacob Libach Nielsen fratrådt som direktør
  • Körber Supply Chain GmbH registreret som ejer (100 %)
  • Qubiqa NewCo ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Fusion registreret i CVR
201610 ændringerledelse 8 · ejerskab 2
  • Jacob Libach Nielsen tiltrådt som direktør
  • Hubert Kloß tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Roland Fuchs tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Thomas Metz tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Esben Bay Jørgensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Mogens Jensen fratrådt som bestyrelsesformand
  • Bernd Petersen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Axel Manøe Jepsen fratrådt som adm. direktør
  • Qubiqa NewCo ApS registreret som ejer (100 %)
  • QUBIQA HOLDING A/S er ikke længere registreret som ejer
20151 ændringledelse 1
  • Bo Rygaard fratrådt som bestyrelsesmedlem
20143 ændringeradresse 1 · ledelse 2
  • Flyttet til Industrivej 8, 9510 Arden
  • Esben Bay Jørgensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jacob Østergaard Bergenholtz fratrådt som bestyrelsesmedlem
20133 ændringerkapital 1 · ejerskab 1 · ledelse 1
  • Selskabskapital ændret fra 75.000.000 DKK til 7.500.000 DKK
  • QUBIQA HOLDING A/S registreret som ejer (100 %)
  • Jørgen Devantier Gade fratrådt som økonomidirektør
20126 ændringerkapital 2 · ledelse 4
  • Selskabskapital ændret fra 60.000.000 DKK til 75.000.000 DKK
  • Mogens Jensen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Bernd Petersen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Bo Rygaard tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Niels Otto Andersen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Selskabskapital ændret fra 50.000.000 DKK til 60.000.000 DKK
20115 ændringeradresse 1 · ledelse 4
  • Flyttet til Morsøgade 10, 6700 Esbjerg
  • Niels Otto Andersen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jørgen Devantier Gade tiltrådt som økonomidirektør
  • Axel Manøe Jepsen tiltrådt som adm. direktør
  • Niels Otto Andersen fratrådt som adm. direktør
20103 ændringerkapital 1 · fusion 1 · navn 1
  • Selskabskapital ændret fra 25.000.000 DKK til 50.000.000 DKK
  • Fusion registreret i CVR
  • Navn ændret fra UNIVEYOR A/S til QUBIQA A/S
20091 ændringfusion 1
  • Fusion registreret i CVR
200813 ændringerledelse 11 · kapital 1 · branche 1
  • Niels Otto Andersen tiltrådt som adm. direktør
  • Ejnar Siig Christensen fratrådt som adm. direktør
  • Palle Johannes Christensen fratrådt som direktør
  • Jacob Østergaard Bergenholtz tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Axel Manøe Jepsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Henrik Frisch fratrådt som bestyrelsesformand
  • Ejnar Siig Christensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Selskabskapital ændret fra 22.000.000 DKK til 25.000.000 DKK
  • Axel Manøe Jepsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Henrik Frisch tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Karen Louise Howard fratrådt som næstformand
  • Timothy Thomas Tevens fratrådt som bestyrelsesformand
  • Branche ændret til Fremstilling af løfte- og håndteringsudstyr (282200)
20077 ændringerfusion 1 · ledelse 4 · kapital 1 · adresse 1
  • Fusion registreret i CVR
  • Ejnar Siig Christensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ejnar Siig Christensen tiltrådt som adm. direktør
  • Per Bjerring fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Per Bjerring fratrådt som direktør
  • Selskabskapital ændret fra 12.000.000 DKK til 22.000.000 DKK
  • Flyttet til Industrivej 8, 9510 Arden
20061 ændringfusion 1
  • Fusion registreret i CVR
20053 ændringerledelse 3
  • Karen Louise Howard tiltrådt som næstformand
  • Palle Johannes Christensen tiltrådt som direktør
  • Robert Roy Friedl fratrådt som næstformand
20044 ændringerledelse 4
  • Per Bjerring tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Robert Roy Friedl tiltrådt som næstformand
  • Robert Lipsey Montgomery Jr fratrådt som næstformand
  • Lorens Peter Iversen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20032 ændringerledelse 2
  • Per Bjerring tiltrådt som direktør
  • Lorens Peter Iversen fratrådt som direktør
20012 ændringerledelse 2
  • Preben Kristensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Thorkild Karlsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
19991 ændringkapital 1
  • Selskabskapital ændret fra 2.000.000 DKK til 12.000.000 DKK
19988 ændringerledelse 7 · fusion 1
  • Timothy Thomas Tevens tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Preben Kristensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Herbert Preston Ladds, Jr fratrådt som bestyrelsesformand
  • Allan Damgaard Mortensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Fusion registreret i CVR
  • Herbert Preston Ladds, Jr tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Ib Torkil Jensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Kristian Dohn fratrådt som bestyrelsesmedlem
19952 ændringerledelse 2
  • Allan Damgaard Mortensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Thorkild Karlsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
19871 ændringkapital 1
  • Selskabskapital ændret fra 501.000 DKK til 2.000.000 DKK
19806 ændringerstiftet 1 · ledelse 5
  • Registreret som UNIVEYOR A/S
  • Lorens Peter Iversen tiltrådt som direktør
  • Robert Lipsey Montgomery Jr tiltrådt som næstformand
  • Ib Torkil Jensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lorens Peter Iversen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Kristian Dohn tiltrådt som bestyrelsesmedlem

Relaterede selskaber

Samme branche i Mariagerfjord

Se alle →

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 23.10.2026.

Se i CVRRet oplysninger