Knowledge Cube A/S

AktieselskabCVR 28510489København SAktiv

Knowledge Cube A/S er et aktieselskab i København S inden for computerprogrammering, stiftet i 2005. Årets resultat faldt 46 % fra 2024 til 2025 og endte på 242 t.kr. Med 27 ansatte er selskabet omkring 7 gange større end medianen i branchen. Egenkapitalen voksede til 527 t.kr. i 2025.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Bruttofortjeneste19,7 mio. kr.−1,7 % vs. 2024
Årets resultat242 t.kr.−46,3 % vs. 2024
Egenkapital527 t.kr.+85 % vs. 2024
Ansatte27seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten faldt 2 % (2024 → 2025), til 19,7 mio. kr.
  • Årets resultat faldt 46 % (2024 → 2025), til 242 t.kr.
  • Egenkapitalen steg 85 % (2024 → 2025), til 527 t.kr.

Ansatte

  • 7 færre ansatte end for et år siden: 27 (08/2026) mod 34 (08/2025).

Registreringer, seneste 24 måneder

  • 01.07.2025: Flyttet til Rued Langgaards Vej 8, 1, 2300 København S

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

−8 mio. kr.−6 mio. kr.−4 mio. kr.−2 mio. kr.0 kr.2 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Knowledge Cube A/S
202020212022202320242025Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste20.87621.14319.71418.96620.04319.693−1,7 %
Driftsresultat (EBIT)−8.736−3.260−822−8291.2681.034−18,4 %
Resultat før skat−8.817−3.544−1.222−1.561589352−40,2 %
Årets resultat−6.879−2.765−956−1.262451242−46,3 %
Aktiver i alt17.74217.97015.86913.66213.38711.884−11,2 %
Egenkapital2.4162.0511.096−166285527+85 %
Gæld15.32615.91914.77313.82813.10211.358−13,3 %
Likvide beholdninger1772.1946282.5882.1503.246+50,9 %
Gns. antal ansatte503833302827−3,6 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.5 mio. kr.10 mio. kr.15 mio. kr.20 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (1.661 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2025
  • Lav soliditet

    Egenkapitalen udgør 4 % af aktiverne i 2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Egenkapital ÷ aktiver er under 10 % i seneste årsrapport. Banker, forsikring og enkelte brancher har naturligt en lav andel.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Knowledge Cube A/S
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202525.03.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202410.03.2025SelskabetPDFXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202327.06.2024SelskabetPDFXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202223.06.2023SelskabetPDFXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202127.06.2022SelskabetPDFXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202029.06.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
0510152025303509/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/2608/26
Ansatte

Placering i branchen

1.661 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i computerprogrammering ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste19,7 mio. kr.Nr. 242 af 1.656
Bedre end 85 % af selskaberne i branchen
Egenkapital527 t.kr.Nr. 982 af 1.661
Bedre end 41 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte27Nr. 199 af 1.661
Bedre end 88 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 2,6 mio. kr., resultat 93.491 kr., egenkapital 1 mio. kr., 4 ansatte.

100 t.kr.978 t.kr.9,6 mio.93,7 mio.428,6 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 1.474 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med 20–49 ansatte9.922 selskaber i sammenligningen
Nr. 2.915af 9.892
Bedre end 71 %
Nr. 8.182af 9.922
Bedre end 18 %
Samme branche og 20–49 ansatte183 selskaber i sammenligningen
Nr. 104af 182
Bedre end 43 %
Nr. 151af 183
Bedre end 18 %
Selskaber, der er mellem 15 og 29 år gamle24.906 selskaber i sammenligningen
Nr. 3.417af 24.787
Bedre end 86 %
Nr. 20.362af 24.905
Bedre end 18 %
Alle selskaber af typen A/S18.025 selskaber i sammenligningen
Nr. 6.000af 17.786
Bedre end 66 %
Nr. 16.654af 18.024
Bedre end 8 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Computerprogrammering
Bruttofortjeneste
  1. Knowledge Cube A/S19,7 mio. kr.
  2. Stibo Systems A/S916,6 mio. kr.
  3. Trackunit ApS897,1 mio. kr.
Årets resultat
  1. Knowledge Cube A/S242 t.kr.
  2. Stibo Systems A/S155,9 mio. kr.
  3. Trackunit ApS206,3 mio. kr.
Egenkapital
  1. Knowledge Cube A/S527 t.kr.
  2. Stibo Systems A/S309,7 mio. kr.
  3. Trackunit ApS1,7 mia. kr.
Ansatte
  1. Knowledge Cube A/S27
  2. Stibo Systems A/S201
  3. Trackunit ApS249

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
Knowledge Cube A/S

Ledelse

4 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Knowledge Cube A/S
NavnRolleTiltrådt
Michael Danny Dyrman Elsøe ChristensenAdm. direktør25.11.2013

Bestyrelse

Bestyrelse i Knowledge Cube A/S
NavnRolleTiltrådt
Olaf Fritjof LindBestyrelsesmedlem29.07.2015
Ole AndersenBestyrelsesmedlem14.01.2021
Michael Gauguin Houghton-LarsenBestyrelsesformand21.06.2023
Revisor
Grant Thornton, Godkendt Revisionspartnerselskab
Stiftere
Victor Christoffersen ApS
Tidligere ledelse (11)
Tidligere ledelse i Knowledge Cube A/S
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Victor ChristoffersenDirektør01.02.200522.06.2005
Per Ulrik BærholmBestyrelsesmedlem22.06.200531.03.2014
Per Ulrik BærholmDirektør22.06.200525.11.2013
Charles BechmannBestyrelsesmedlem22.06.200521.09.2006
Simon Tune RiemannBestyrelsesmedlem16.04.200715.07.2011
Erik Selvig SvensenBestyrelsesformand25.11.201329.07.2015
Michael Danny Dyrman Elsøe ChristensenBestyrelsesmedlem25.11.201331.01.2019
Søren HougaardBestyrelsesmedlem31.03.201428.07.2015
Søren HougaardBestyrelsesformand29.07.201521.06.2023
Anne Marie HansenBestyrelsesmedlem10.12.201822.12.2020
Michael Danny Dyrman Elsøe ChristensenBestyrelsesmedlem22.12.202014.01.2021

Tegningsregel: Selskabet tegnes af en direktør og et bestyrelsesmedlem i forening eller af den samlede bestyrelse.

Adresse og P-enheder

1 aktive produktionsenheder

Rued Langgaards Vej 8
2300 København S

København Kommune · Postnummer 2300

Andre selskaber på adressen (1)

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
KNOWLEDGE CUBE A/SRued Langgaards Vej 8, 1, 2300 København S271011212545

Formål

Selskabets formål er at drive konsulentvirksomhed og virksomhed med udvikling og salg af IT-løsninger og anden virksomhed relateret hertil.

Ændringer år for år

66 registrerede hændelser
20261 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
20252 ændringeradresse 1 · regnskab 1
  • Flyttet til Rued Langgaards Vej 8, 1, 2300 København S
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
20241 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
20233 ændringerregnskab 1 · ledelse 2
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
  • Michael Gauguin Houghton-Larsen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Søren Hougaard fratrådt som bestyrelsesformand
20221 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
202111 ændringerkapital 1 · ejerskab 6 · adresse 1 · regnskab 1 · ledelse 2
  • Selskabskapital ændret fra 1.435.897 DKK til 2.051.281 DKK
  • ASSOCIATED MANAGEMENT SERVICES A/S registreret som ejer (10 %)
  • KNOWLEDGE CUBE HOLDING ApS registreret som ejer (66,67 %)
  • RYGÅRD CONSULTING ApS registreret som ejer (10 %)
  • ApS FALKENHØJ registreret som ejer (10 %)
  • KNOWLEDGE CUBE HOLDING ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Flyttet til Rued Langgaards Vej 8, 5, 2300 København S
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
  • Ole Andersen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Michael Danny Dyrman Elsøe Christensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Stratégia ApS er ikke længere registreret som ejer
20205 ændringerkapital 1 · ledelse 2 · ejerskab 2
  • Selskabskapital ændret fra 1.076.923 DKK til 1.435.897 DKK
  • Michael Danny Dyrman Elsøe Christensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Anne Marie Hansen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • KNOWLEDGE CUBE HOLDING ApS registreret som ejer (100 %)
  • rstage Holding ApS er ikke længere registreret som ejer
20196 ændringerejerskab 4 · adresse 1 · ledelse 1
  • KNOWLEDGE CUBE HOLDING ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Stratégia ApS registreret som ejer (10 %)
  • KNOWLEDGE CUBE HOLDING ApS registreret som ejer (66,67 %)
  • KNOWLEDGE CUBE HOLDING ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Flyttet til Rued Langgaards Vej 8, 3, 2300 København S
  • Michael Danny Dyrman Elsøe Christensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20181 ændringledelse 1
  • Anne Marie Hansen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
20171 ændringejerskab 1
  • rstage Holding ApS registreret som ejer (10 %)
20155 ændringerledelse 4 · adresse 1
  • Søren Hougaard tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Olaf Fritjof Lind tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Erik Selvig Svensen fratrådt som bestyrelsesformand
  • Søren Hougaard fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Flyttet til Rued Langgaards Vej 8, 5, 2300 København S
20142 ændringerledelse 2
  • Søren Hougaard tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Per Ulrik Bærholm fratrådt som bestyrelsesmedlem
20135 ændringerledelse 4 · adresse 1
  • Michael Danny Dyrman Elsøe Christensen tiltrådt som adm. direktør
  • Michael Danny Dyrman Elsøe Christensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Erik Selvig Svensen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Per Ulrik Bærholm fratrådt som direktør
  • Flyttet til Kalvebod Brygge 24, 5, 1560 København V
20111 ændringledelse 1
  • Simon Tune Riemann fratrådt som bestyrelsesmedlem
20101 ændringadresse 1
  • Flyttet til Bernstorffsgade 50, 7, 1577 København V
20081 ændringbranche 1
  • Branche ændret til Computerprogrammering (620100)
20075 ændringernavn 1 · kapital 1 · ledelse 1 · fusion 1 · ejerskab 1
  • Navn ændret fra KNOWLEDGECUBE A/S til KNOWLEDGE CUBE A/S
  • Selskabskapital ændret fra 576.923 DKK til 1.076.923 DKK
  • Simon Tune Riemann tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Fusion registreret i CVR
  • KNOWLEDGE CUBE HOLDING ApS registreret som ejer (90 %)
20064 ændringerledelse 1 · kapital 2 · navn 1
  • Charles Bechmann fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Selskabskapital ændret fra 500.000 DKK til 576.923 DKK
  • Navn ændret fra KNOWLEDGECUBE ApS til KNOWLEDGECUBE A/S
  • Selskabskapital ændret fra 125.000 DKK til 500.000 DKK
200510 ændringeradresse 2 · branche 1 · navn 1 · ledelse 5 · stiftet 1
  • Flyttet til Islands Brygge 57, 1. th, 2300 København S
  • Branche ændret til Udvikling af kundespecifikt software og konsulentbistand i forbindelse med software (722200)
  • Navn ændret fra VICH 8016 ApS til KNOWLEDGECUBE ApS
  • Flyttet til Kronprinsessegade 42, 1, 1306 København K
  • Per Ulrik Bærholm tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Charles Bechmann tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Per Ulrik Bærholm tiltrådt som direktør
  • Victor Christoffersen fratrådt som direktør
  • Registreret som VICH 8016 ApS
  • Victor Christoffersen tiltrådt som direktør

Relaterede selskaber

Samme branche i København

Se alle →

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026.

Se i CVRRet oplysninger