Kkart Kunstnernes Kooperative ApS

AnpartsselskabCVR 13278989Odense CAktiv

Kkart Kunstnernes Kooperative ApS er et anpartsselskab i Odense C inden for billedkunstnerisk skaben, stiftet i 1989. Årets resultat faldt 49 % fra 2024 til 2025 og endte på 172 t.kr. Målt på bruttofortjeneste er det nr. 2 af 62 selskaber i branchen i databasen. Med 73 ansatte er selskabet omkring 37 gange større end medianen i branchen.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Bruttofortjeneste16,3 mio. kr.+2,7 % vs. 2024
Årets resultat172 t.kr.−48,8 % vs. 2024
Egenkapital471 t.kr.+57,5 % vs. 2024
Ansatte73seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten steg 3 % (2024 → 2025), til 16,3 mio. kr.
  • Årets resultat faldt 49 % (2024 → 2025), til 172 t.kr.
  • Egenkapitalen steg 57 % (2024 → 2025), til 471 t.kr.

Ansatte

  • 18 færre ansatte end for et år siden: 73 (08/2026) mod 91 (08/2025).

Ledelse og ejere, seneste 24 måneder

  • Nye i ledelsen: Danny Munk (direktør, 01.07.2025), Aske Jonatan Kreilgaard (bestyrelsesmedlem, 01.06.2026) og Nicolai Risbjerg Møller-Nielsen (bestyrelsesmedlem, 01.06.2026).
  • Fratrådt: Søren Ryfeldt Rasmussen (direktør, 30.06.2025) og Janne Kjeldahl Malmros (bestyrelsesmedlem, 01.01.2026).

Registreringer, seneste 24 måneder

  • 01.01.2025: Branche ændret til Billedkunstnerisk skaben (901200)

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

−1,6 mio. kr.−1,4 mio. kr.−1,2 mio. kr.−1 mio. kr.−800 t.kr.−600 t.kr.−400 t.kr.−200 t.kr.0 kr.200 t.kr.400 t.kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Kkart Kunstnernes Kooperative ApS
202020212022202320242025Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste9.49811.72414.01415.93715.86016.287+2,7 %
Driftsresultat (EBIT)−917−477−1.06046271121−55,2 %
Resultat før skat−830−611−1.694159430221−48,6 %
Årets resultat−830−611−1.47858335172−48,8 %
Aktiver i alt12.30315.54013.50211.57713.38613.741+2,6 %
Egenkapital464462−394−36299471+57,5 %
Gæld3.9552.95713.54711.26313.08713.270+1,4 %
Likvide beholdninger5.2338.2065.4918.43710.81211.541+6,7 %
Gns. antal ansatte273436393234+6,3 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.2 mio. kr.4 mio. kr.6 mio. kr.8 mio. kr.10 mio. kr.12 mio. kr.14 mio. kr.16 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (62 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2025
  • Lav soliditet

    Egenkapitalen udgør 3 % af aktiverne i 2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Egenkapital ÷ aktiver er under 10 % i seneste årsrapport. Banker, forsikring og enkelte brancher har naturligt en lav andel.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Kkart Kunstnernes Kooperative ApS
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202514.04.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202402.06.2025SelskabetPDFXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202306.05.2024SelskabetPDFXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202230.06.2023SelskabetPDFXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202109.05.2022SelskabetPDFXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202030.06.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
02040608010012009/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/2608/26
Ansatte

Placering i branchen

62 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i billedkunstnerisk skaben ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste16,3 mio. kr.Nr. 2 af 62
Bedre end 98 % af selskaberne i branchen
Egenkapital471 t.kr.Nr. 25 af 62
Bedre end 61 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte73Nr. 1 af 62
Bedre end 100 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 706 t.kr., resultat 30.133 kr., egenkapital 183 t.kr., 2 ansatte.

100 t.kr.408 t.kr.1,7 mio.6,8 mio.17,3 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 54 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med 50–199 ansatte4.467 selskaber i sammenligningen
Nr. 3.431af 4.412
Bedre end 22 %
Nr. 4.096af 4.466
Bedre end 8 %
Selskaber, der er mindst 30 år gamle10.276 selskaber i sammenligningen
Nr. 3.219af 10.152
Bedre end 68 %
Nr. 9.425af 10.275
Bedre end 8 %
Alle selskaber af typen ApS66.508 selskaber i sammenligningen
Nr. 3.262af 66.379
Bedre end 95 %
Nr. 38.662af 66.505
Bedre end 42 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Billedkunstnerisk skaben
Bruttofortjeneste
  1. Kkart Kunstnernes Kooperative ApS16,3 mio. kr.
  2. Thomas Dambo Art ApS27,6 mio. kr.
  3. Smykbar ApS10,3 mio. kr.
Årets resultat
  1. Kkart Kunstnernes Kooperative ApS172 t.kr.
  2. Thomas Dambo Art ApS11,3 mio. kr.
  3. Smykbar ApS1,6 mio. kr.
Egenkapital
  1. Kkart Kunstnernes Kooperative ApS471 t.kr.
  2. Thomas Dambo Art ApS13,5 mio. kr.
  3. Smykbar ApS5,3 mio. kr.
Ansatte
  1. Kkart Kunstnernes Kooperative ApS73
  2. Thomas Dambo Art ApS23
  3. Smykbar ApS74

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
  • KUFA - Kunstneres Fagforening100 %
Kkart Kunstnernes Kooperative ApS

Ledelse

5 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Kkart Kunstnernes Kooperative ApS
NavnRolleTiltrådt
Danny MunkDirektør01.07.2025

Bestyrelse

Bestyrelse i Kkart Kunstnernes Kooperative ApS
NavnRolleTiltrådt
Signe Klejs RønsholdtBestyrelsesformand29.08.2020
Jens Louis Vorona Valeur-JaquesBestyrelsesmedlem30.04.2024
Aske Jonatan KreilgaardBestyrelsesmedlem01.06.2026
Nicolai Risbjerg Møller-NielsenBestyrelsesmedlem01.06.2026
Stiftere
Danske Billedkunstneres Fagforening
Tidligere ledelse (23)
Tidligere ledelse i Kkart Kunstnernes Kooperative ApS
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Jens Walter LinderDirektør01.07.198915.05.1997
Jens Peter NielsenBestyrelsesmedlem15.05.199719.05.2005
Jens Peter NielsenDirektør15.05.199715.05.1997
Erik Gorm LarsenDirektør15.05.199711.02.2013
Karin Meisl-JoensenBestyrelsesmedlem15.05.199728.06.2018
Karin Meisl-JoensenDirektør15.05.199715.05.1997
Jan BallingDirektør15.05.199715.05.1997
Jette Merete RiedlinBestyrelsesmedlem15.05.199704.05.1998
Thomas Plesner Birch KadziolaBestyrelsesmedlem04.05.199809.05.2000
Helle Mejer AntonsenBestyrelsesmedlem04.05.199817.05.2002
Lise Urwald KampmannBestyrelsesmedlem09.05.200004.04.2008
Torben MadsenBestyrelsesmedlem17.05.200222.09.2008
Sten Bülow BredstedBestyrelsesmedlem19.05.200517.05.2011
Hans Erik Håkan MadsenBestyrelsesmedlem08.12.201101.01.2014
Bjarne ArboeDirektør11.02.201325.06.2015
Jan BallingBestyrelsesformand01.01.201429.08.2020
Bent Hedeby SørensenBestyrelsesmedlem01.01.201430.04.2024
Karin Meisl-JoensenDirektør25.06.201501.10.2019
Benny Forsberg JensenBestyrelsesmedlem28.06.201823.04.2022
Line Barbara Stubbe ArboeDirektør01.10.201930.06.2022
Misja Thirslund KrenchelBestyrelsesmedlem23.04.202230.04.2024
Søren Ryfeldt RasmussenDirektør01.07.202230.06.2025
Janne Kjeldahl MalmrosBestyrelsesmedlem30.04.202401.01.2026

Tegningsregel: Selskabet tegnes af en direktør sammen med to medlemmer af bestyrelsen eller af den samlede bestyrelse

Adresse og P-enheder

1 aktive produktionsenheder

Kochsgade 31D
5000 Odense C

Odense Kommune · Postnummer 5000

Andre selskaber på adressen (3)

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
KKART KUNSTNERNES KOOPERATIVE ApSKochsgade 31D, 2, 5000 Odense C731003441806

Formål

Selskabets formål er at drive billedkunstnerisk virksomhed og anden lignende virksomhed efter bestyrelsens skøn.

Ændringer år for år

68 registrerede hændelser
20264 ændringerledelse 3 · regnskab 1
  • Nicolai Risbjerg Møller-Nielsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Aske Jonatan Kreilgaard tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
  • Janne Kjeldahl Malmros fratrådt som bestyrelsesmedlem
20254 ændringerledelse 2 · regnskab 1 · branche 1
  • Danny Munk tiltrådt som direktør
  • Søren Ryfeldt Rasmussen fratrådt som direktør
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
  • Branche ændret til Billedkunstnerisk skaben (901200)
20245 ændringerregnskab 1 · ledelse 4
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
  • Janne Kjeldahl Malmros tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jens Louis Vorona Valeur-Jaques tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Misja Thirslund Krenchel fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Bent Hedeby Sørensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20233 ændringeradresse 2 · regnskab 1
  • Flyttet til Kochsgade 31D, 2, 5000 Odense C
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
  • Flyttet til Kochsgade 31D, 2, 5000 Odense C
20225 ændringerledelse 4 · regnskab 1
  • Søren Ryfeldt Rasmussen tiltrådt som direktør
  • Line Barbara Stubbe Arboe fratrådt som direktør
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
  • Misja Thirslund Krenchel tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Benny Forsberg Jensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20211 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
20202 ændringerledelse 2
  • Signe Klejs Rønsholdt tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Jan Balling fratrådt som bestyrelsesformand
20192 ændringerledelse 2
  • Line Barbara Stubbe Arboe tiltrådt som direktør
  • Karin Meisl-Joensen fratrådt som direktør
20184 ændringeradresse 2 · ledelse 2
  • Flyttet til Kongensgade 60, 2, 5000 Odense C
  • Benny Forsberg Jensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Karin Meisl-Joensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Flyttet til Kongensgade 60, 2, 5000 Odense C
20152 ændringerledelse 2
  • Karin Meisl-Joensen tiltrådt som direktør
  • Bjarne Arboe fratrådt som direktør
20143 ændringerledelse 3
  • Bent Hedeby Sørensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jan Balling tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Hans Erik Håkan Madsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20132 ændringerledelse 2
  • Bjarne Arboe tiltrådt som direktør
  • Erik Gorm Larsen fratrådt som direktør
20112 ændringerledelse 2
  • Hans Erik Håkan Madsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Sten Bülow Bredsted fratrådt som bestyrelsesmedlem
20084 ændringerledelse 2 · adresse 1 · branche 1
  • Torben Madsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Flyttet til Kongensgade 60, 2, 5000 Odense C
  • Lise Urwald Kampmann fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Branche ændret til Kunstnerisk skaben (900300)
20071 ændringnavn 1
  • Navn ændret fra KUNSTNERNES KOOPERATIVE ApS til KKART KUNSTNERNES KOOPERATIVE ApS
20052 ændringerledelse 2
  • Sten Bülow Bredsted tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jens Peter Nielsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20022 ændringerledelse 2
  • Torben Madsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Helle Mejer Antonsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20002 ændringerledelse 2
  • Lise Urwald Kampmann tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Thomas Plesner Birch Kadziola fratrådt som bestyrelsesmedlem
19983 ændringerledelse 3
  • Helle Mejer Antonsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Thomas Plesner Birch Kadziola tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jette Merete Riedlin fratrådt som bestyrelsesmedlem
199712 ændringerkapital 1 · ledelse 11
  • Selskabskapital ændret fra 80.000 DKK til 125.000 DKK
  • Jens Peter Nielsen tiltrådt som direktør
  • Jens Peter Nielsen fratrådt som direktør
  • Jens Peter Nielsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jette Merete Riedlin tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jan Balling tiltrådt som direktør
  • Jan Balling fratrådt som direktør
  • Karin Meisl-Joensen tiltrådt som direktør
  • Karin Meisl-Joensen fratrådt som direktør
  • Karin Meisl-Joensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Erik Gorm Larsen tiltrådt som direktør
  • Jens Walter Linder fratrådt som direktør
19893 ændringerstiftet 1 · ledelse 1 · ejerskab 1
  • Registreret som KUNSTNERNES KOOPERATIVE ApS
  • Jens Walter Linder tiltrådt som direktør
  • KUFA - Kunstneres Fagforening registreret som ejer (100 %)

Relaterede selskaber

Samme branche i Odense

Se alle →

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026.

Se i CVRRet oplysninger