Kjæhr & Trillingsgaard A/S

AktieselskabCVR 39602679KoldingAktiv

Kjæhr & Trillingsgaard A/S er et aktieselskab i Kolding inden for opførelse af bygninger, stiftet i 2018. Årets resultat faldt 85 % fra 2024 til 2025 og endte på 1,8 mio. kr. Med 18 ansatte er selskabet omkring 4 gange større end medianen i branchen.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Bruttofortjeneste9,8 mio. kr.−56,4 % vs. 2024
Årets resultat1,8 mio. kr.−84,9 % vs. 2024
Egenkapital16,5 mio. kr.+7,4 % vs. 2024
Ansatte18seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten faldt 56 % (2024 → 2025), til 9,8 mio. kr.
  • Årets resultat faldt 85 % (2024 → 2025), til 1,8 mio. kr.
  • Egenkapitalen steg 7 % (2024 → 2025), til 16,5 mio. kr.

Ansatte

  • 5 flere ansatte end for et år siden: 18 (07/2026) mod 13 (07/2025).

Ledelse og ejere, seneste 24 måneder

  • Fratrådt: Christian Trillingsgaard (bestyrelsesmedlem, 26.11.2024) og Kaj Aage Nielsen (bestyrelsesmedlem, 26.11.2024).

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

0 kr.2 mio. kr.4 mio. kr.6 mio. kr.8 mio. kr.10 mio. kr.12 mio. kr.14 mio. kr.16 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Kjæhr & Trillingsgaard A/S
202020212022202320242025Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste5.2313.66714.82418.52122.4579.798−56,4 %
Driftsresultat (EBIT)3.7831748.70712.00714.5101.702−88,3 %
Resultat før skat3.7551338.58512.67715.6572.371−84,9 %
Årets resultat2.927986.6919.88612.2131.844−84,9 %
Aktiver i alt17.89812.81039.24653.33123.85830.740+28,8 %
Egenkapital5.5734.09810.79014.67615.38916.533+7,4 %
Gæld10.7417.82125.50834.8557.50113.135+75,1 %
Likvide beholdninger3.7244.57411.40910.6749.8506.426−34,8 %
Gns. antal ansatte6813171514−6,7 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.5 mio. kr.10 mio. kr.15 mio. kr.20 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (914 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2025
  • Overskud i fem år i træk

    Årets resultat har været positivt i 2021–2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Årets resultat er positivt i de fem seneste årsrapporter i træk.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Kjæhr & Trillingsgaard A/S
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202527.02.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202428.03.2025SelskabetPDFXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202322.02.2024SelskabetPDFXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202208.02.2023SelskabetPDFXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202118.05.2022SelskabetPDFXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202002.03.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
02468101214161808/2309/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/26
Ansatte

Placering i branchen

914 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i opførelse af bygninger ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste9,8 mio. kr.Nr. 239 af 910
Bedre end 74 % af selskaberne i branchen
Egenkapital16,5 mio. kr.Nr. 147 af 914
Bedre end 84 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte18Nr. 252 af 914
Bedre end 73 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 3,1 mio. kr., resultat 305 t.kr., egenkapital 1,8 mio. kr., 5 ansatte.

100 t.kr.927 t.kr.8,6 mio.79,7 mio.351,9 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 851 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med under 20 ansatte69.967 selskaber i sammenligningen
Nr. 4.985af 69.742
Bedre end 93 %
Nr. 6.568af 69.964
Bedre end 91 %
Samme branche og under 20 ansatte692 selskaber i sammenligningen
Nr. 53af 689
Bedre end 92 %
Nr. 41af 692
Bedre end 94 %
Selskaber, der er mellem 5 og 14 år gamle33.688 selskaber i sammenligningen
Nr. 4.483af 33.588
Bedre end 87 %
Nr. 2.661af 33.687
Bedre end 92 %
Alle selskaber af typen A/S18.025 selskaber i sammenligningen
Nr. 9.072af 17.786
Bedre end 49 %
Nr. 6.868af 18.024
Bedre end 62 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Opførelse af bygninger
Bruttofortjeneste
  1. Kjæhr & Trillingsgaard A/S9,8 mio. kr.
  2. Per Aarsleff A/S739,2 mio. kr.
  3. NCC Danmark A/S720,4 mio. kr.
Årets resultat
  1. Kjæhr & Trillingsgaard A/S1,8 mio. kr.
  2. Per Aarsleff A/S279,8 mio. kr.
  3. NCC Danmark A/S316,9 mio. kr.
Egenkapital
  1. Kjæhr & Trillingsgaard A/S16,5 mio. kr.
  2. Per Aarsleff A/S1,5 mia. kr.
  3. NCC Danmark A/S538,1 mio. kr.
Ansatte
  1. Kjæhr & Trillingsgaard A/S18
  2. Per Aarsleff A/S2.957
  3. NCC Danmark A/S1.748

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
  • Afleverer kl. 11 A/S100 %
Kjæhr & Trillingsgaard A/S

Ledelse

4 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Kjæhr & Trillingsgaard A/S
NavnRolleTiltrådt
Morten HøilundAdm. direktør28.02.2022

Bestyrelse

Bestyrelse i Kjæhr & Trillingsgaard A/S
NavnRolleTiltrådt
Lars Vendelbo MøllgaardBestyrelsesmedlem25.02.2021
Morten HøilundBestyrelsesmedlem28.02.2022
Frank EvaldBestyrelsesformand14.09.2023
Stiftere
SAMT Enterprise A/S
Tidligere ledelse (12)
Tidligere ledelse i Kjæhr & Trillingsgaard A/S
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Jette Anegen Trillingsgaard HøybyeBestyrelsesmedlem29.05.201815.08.2018
Christian TrillingsgaardDirektør29.05.201828.02.2022
Christian TrillingsgaardBestyrelsesmedlem29.05.201827.02.2022
Charlotte Birk TrillingsgaardBestyrelsesformand29.05.201814.08.2018
Charlotte Birk TrillingsgaardBestyrelsesmedlem15.08.201825.02.2021
Kaj Aage NielsenBestyrelsesformand15.08.201813.09.2023
Bente NielsenBestyrelsesmedlem15.08.201825.02.2021
Morten HarboeBestyrelsesmedlem25.02.202129.11.2021
Christian TrillingsgaardNæstformand28.02.202213.09.2023
Frank EvaldBestyrelsesmedlem01.07.202213.09.2023
Christian TrillingsgaardBestyrelsesmedlem14.09.202326.11.2024
Kaj Aage NielsenBestyrelsesmedlem14.09.202326.11.2024

Tegningsregel: Selskabet tegnes af en direktør i forening med bestyrelsens formand, af en direktør i forening med bestyrelsens næstformand, eller af den samlede bestyrelse.

Adresse og P-enheder

1 aktive produktionsenheder

Nordager 17
6000 Kolding

Kolding Kommune · Postnummer 6000

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
Kjæhr & Trillingsgaard A/SNordager 17, 1, 6000 Kolding191023654098

Formål

Selskabets formål er udførelse af entrepriser og dermed beslægtet virksomhed.

Ændringer år for år

54 registrerede hændelser
20261 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
20251 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
20243 ændringerledelse 2 · regnskab 1
  • Kaj Aage Nielsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Christian Trillingsgaard fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
202314 ændringerledelse 6 · ejerskab 6 · branche 1 · regnskab 1
  • Frank Evald tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Kaj Aage Nielsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Christian Trillingsgaard tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Frank Evald fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Christian Trillingsgaard fratrådt som næstformand
  • Kaj Aage Nielsen fratrådt som bestyrelsesformand
  • KAAN Holding ApS er ikke længere registreret som ejer
  • SAMT Enterprise A/S er ikke længere registreret som ejer
  • Afleverer kl. 11 A/S registreret som ejer (100 %)
  • F. EVALD HOLDING ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Alpaka ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Møllgaard Kapital ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Branche ændret til Opførelse af bygninger (412000)
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
20229 ændringerledelse 6 · ejerskab 2 · regnskab 1
  • Frank Evald tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • F. EVALD HOLDING ApS registreret som ejer (10 %)
  • Alpaka ApS registreret som ejer (10 %)
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
  • Christian Trillingsgaard tiltrådt som næstformand
  • Morten Høilund tiltrådt som adm. direktør
  • Morten Høilund tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Christian Trillingsgaard fratrådt som direktør
  • Christian Trillingsgaard fratrådt som bestyrelsesmedlem
202110 ændringerledelse 5 · ejerskab 3 · adresse 1 · regnskab 1
  • Morten Harboe fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Dania Leasing & Auto ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Flyttet til Nordager 17, 1, 6000 Kolding
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
  • Morten Harboe tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lars Vendelbo Møllgaard tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Bente Nielsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Charlotte Birk Trillingsgaard fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Dania Leasing & Auto ApS registreret som ejer (10 %)
  • Møllgaard Kapital ApS registreret som ejer (10 %)
201816 ændringeradresse 1 · navn 1 · ledelse 9 · ejerskab 4 · stiftet 1
  • Flyttet til Kokholm 1A, 1, 6000 Kolding
  • Navn ændret fra Selskabet af 1. juni 2018 A/S til Kjæhr & Trillingsgaard A/S
  • Bente Nielsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Charlotte Birk Trillingsgaard tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Kaj Aage Nielsen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Jette Anegen Trillingsgaard Høybye fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • KAAN Holding ApS registreret som ejer (33,33 %)
  • SAMT Enterprise A/S registreret som ejer (33,33 %)
  • Charlotte Birk Trillingsgaard fratrådt som bestyrelsesformand
  • SAMT Enterprise A/S er ikke længere registreret som ejer
  • Registreret som Selskabet af 1. juni 2018 A/S
  • Charlotte Birk Trillingsgaard tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Christian Trillingsgaard tiltrådt som direktør
  • Jette Anegen Trillingsgaard Høybye tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Christian Trillingsgaard tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • SAMT Enterprise A/S registreret som ejer (50 %)

Relaterede selskaber

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026. Selskabet er reklamebeskyttet; kontaktoplysninger vises ikke, og data må ikke bruges til markedsføring.

Se i CVRRet oplysninger