HiFlux Filtration A/S

AktieselskabCVR 13457476HedenstedAktiv

HiFlux Filtration A/S er et aktieselskab i Hedensted inden for fremstilling af andre maskiner til generelle formål i.a.n., stiftet i 1989. Årets resultat steg 83 % fra 2025 til 2026 og endte på 10,8 mio. kr. Bruttofortjenesten ligger over 76 % af branchens selskaber i databasen. 9 personer er registreret i selskabets ledelse og ejerkreds.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2026

Bruttofortjeneste32,6 mio. kr.+20,7 % vs. 2025
Årets resultat10,8 mio. kr.+83 % vs. 2025
Egenkapital33 mio. kr.+2,6 % vs. 2025
Ansatte40seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2026 mod 2025

  • Bruttofortjenesten steg 21 % (2025 → 2026), til 32,6 mio. kr.
  • Årets resultat steg 83 % (2025 → 2026), til 10,8 mio. kr.
  • Egenkapitalen steg 3 % (2025 → 2026), til 33 mio. kr.

Ansatte

  • 3 flere ansatte end for et år siden: 40 (08/2026) mod 37 (08/2025).

Ledelse og ejere, seneste 24 måneder

  • Nye i ledelsen: Vagn Clausen (bestyrelsesmedlem, 31.03.2025), Martin Slot Holgaard (adm. direktør, 01.04.2025) og Svend Konstad Andersen (bestyrelsesformand, 01.04.2025).
  • Fratrådt: Svend Konstad Andersen (adm. direktør, 31.03.2025), Svend Konstad Andersen (bestyrelsesmedlem, 31.03.2025) og Vagn Clausen (bestyrelsesformand, 30.03.2025).

Registreringer, seneste 24 måneder

  • 26.11.2024: Flyttet til Lundagervej 25A, 8722 Hedensted

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2021–2026 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

0 kr.5 mio. kr.10 mio. kr.15 mio. kr.20 mio. kr.25 mio. kr.30 mio. kr.35 mio. kr.202120222023202420252026
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for HiFlux Filtration A/S
202120222023202420252026Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste21.80225.88628.28728.42226.99132.575+20,7 %
Driftsresultat (EBIT)8.44310.32710.80210.0717.61014.149+85,9 %
Resultat før skat7.64110.17310.82310.1087.60313.916+83 %
Årets resultat5.9547.9138.3627.8675.92010.833+83 %
Aktiver i alt31.73735.75737.20539.91041.11142.947+4,5 %
Egenkapital25.08928.00130.36332.23132.15132.984+2,6 %
Gæld6.6487.7526.8417.6808.5229.663+13,4 %
Likvide beholdninger6.7101.6755.3248.1844.4884.796+6,9 %
Gns. antal ansatte3235–363332−3 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2021, 2022, 2023, 2024, 2025, 2026: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.5 mio. kr.10 mio. kr.15 mio. kr.20 mio. kr.25 mio. kr.30 mio. kr.35 mio. kr.202120222023202420252026
BruttofortjenesteMedian, branchen (123 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2026
  • Overskud i fem år i træk

    Årets resultat har været positivt i 2022–2026.

    Hvordan er det beregnet?

    Årets resultat er positivt i de fem seneste årsrapporter i træk.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for HiFlux Filtration A/S
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202601.04.2025 – 31.03.202621.05.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202501.04.2024 – 31.03.202504.06.2025SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.04.2023 – 31.03.202428.05.2024SelskabetPDFXBRL
202301.04.2022 – 31.03.202311.05.2023SelskabetPDFXBRL
202201.04.2021 – 31.03.202231.05.2022SelskabetPDFXBRL
202101.04.2020 – 31.03.202131.05.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
0102030405009/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/2608/26
Ansatte

Placering i branchen

123 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i fremstilling af andre maskiner til generelle formål i.a.n. ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste32,6 mio. kr.Nr. 30 af 122
Bedre end 76 % af selskaberne i branchen
Egenkapital33 mio. kr.Nr. 23 af 123
Bedre end 82 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte40Nr. 37 af 123
Bedre end 70 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 11,5 mio. kr., resultat 678 t.kr., egenkapital 7,2 mio. kr., 17 ansatte.

100 t.kr.804 t.kr.6,5 mio.52,1 mio.209 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 114 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med 20–49 ansatte9.922 selskaber i sammenligningen
Nr. 1.144af 9.892
Bedre end 88 %
Nr. 1.094af 9.922
Bedre end 89 %
Samme branche og 20–49 ansatte29 selskaber i sammenligningen
Nr. 5af 29
Bedre end 86 %
Nr. 4af 29
Bedre end 89 %
Selskaber, der er mindst 30 år gamle10.276 selskaber i sammenligningen
Nr. 2.022af 10.152
Bedre end 80 %
Nr. 2.607af 10.275
Bedre end 75 %
Alle selskaber af typen A/S18.025 selskaber i sammenligningen
Nr. 4.126af 17.786
Bedre end 77 %
Nr. 4.658af 18.024
Bedre end 74 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Fremstilling af andre maskiner til generelle formål i.a.n.
Bruttofortjeneste
  1. HiFlux Filtration A/S32,6 mio. kr.
  2. Nilfisk Holding A/S418,7 mio. kr.
  3. BWT Danmark A/S237,5 mio. kr.
Årets resultat
  1. HiFlux Filtration A/S10,8 mio. kr.
  2. Nilfisk Holding A/S−36,7 mio. kr.
  3. BWT Danmark A/S75,1 mio. kr.
Egenkapital
  1. HiFlux Filtration A/S33 mio. kr.
  2. Nilfisk Holding A/S264,6 mio. kr.
  3. BWT Danmark A/S137,8 mio. kr.
Ansatte
  1. HiFlux Filtration A/S40
  2. Nilfisk Holding A/S2
  3. BWT Danmark A/S229

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
  • S.k. Andersen Holding ApS25 %
  • VAC Family ApS66,67 %
HiFlux Filtration A/S

Ledelse

5 aktive registreringer

Direktion

Direktion i HiFlux Filtration A/S
NavnRolleTiltrådt
Martin Slot HolgaardAdm. direktør01.04.2025

Bestyrelse

Bestyrelse i HiFlux Filtration A/S
NavnRolleTiltrådt
Søren Aldal JensenBestyrelsesmedlem01.04.2017
Rasmus Winther ClausenBestyrelsesmedlem27.05.2021
Vagn ClausenBestyrelsesmedlem31.03.2025
Svend Konstad AndersenBestyrelsesformand01.04.2025
Stiftere
Torben Cornelius, Jan Cornelius, Allan Cornelius, Heco Holding A/S, Heco International A/S
Tidligere ledelse (13)
Tidligere ledelse i HiFlux Filtration A/S
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Ole HoppeBestyrelsesmedlem27.09.198903.04.2001
Ib SkovboBestyrelsesformand27.09.198931.05.2013
Torben CorneliusAdm. direktør27.09.198930.04.2001
Ole GrünfeldBestyrelsesmedlem27.09.198903.04.2001
Emilie Christine Brøndum CorneliusBestyrelsesmedlem27.09.198920.12.1990
Hans-Joachim Theo Friedrich KlossDirektør27.09.198926.11.1990
Torben CorneliusBestyrelsesmedlem03.04.200131.05.2002
John Ingolf PedersenBestyrelsesmedlem03.04.200131.05.2013
Svend Konstad AndersenAdm. direktør30.04.200131.03.2025
Vagn ClausenBestyrelsesmedlem31.05.201321.04.2024
Søren Tommy SørensenBestyrelsesformand31.05.201322.04.2024
Svend Konstad AndersenBestyrelsesmedlem31.05.201331.03.2025
Vagn ClausenBestyrelsesformand22.04.202430.03.2025

Tegningsregel: Selskabet tegnes af 2 medlemmer af bestyrelsen i forening eller af bestyrelsens formand i forening med den administrerende direktør.

Adresse og P-enheder

1 aktive produktionsenheder

Lundagervej 25A
8722 Hedensted

Hedensted Kommune · Postnummer 8722

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
HiFlux Filtration A/SLundagervej 25A, 8722 Hedensted401000567379

Formål

Selskabets formål er produktion og dermed beslægtet virksomhed

Ændringer år for år

58 registrerede hændelser
20261 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2026 offentliggjort
20257 ændringerregnskab 1 · ledelse 6
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
  • Svend Konstad Andersen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Martin Slot Holgaard tiltrådt som adm. direktør
  • Vagn Clausen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Svend Konstad Andersen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Svend Konstad Andersen fratrådt som adm. direktør
  • Vagn Clausen fratrådt som bestyrelsesformand
20246 ændringeradresse 2 · regnskab 1 · ledelse 3
  • Flyttet til Lundagervej 25A, 8722 Hedensted
  • Flyttet til Lundagervej 25A, 8722 Hedensted
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
  • Vagn Clausen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Søren Tommy Sørensen fratrådt som bestyrelsesformand
  • Vagn Clausen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20232 ændringeradresse 1 · regnskab 1
  • Flyttet til Lundagervej 25A, 8722 Hedensted
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
20221 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
20212 ændringerregnskab 1 · ledelse 1
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
  • Rasmus Winther Clausen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
20191 ændringadresse 1
  • Flyttet til Lundagervej 25A, 8722 Hedensted
20186 ændringerejerskab 6
  • VAC Family ApS registreret som ejer (66,67 %)
  • VAC HOLDING ApS er ikke længere registreret som ejer
  • VAC HOLDING ApS registreret som ejer (50 %)
  • VAC NewCo ApS registreret som ejer (25 %)
  • VAC NewCo ApS er ikke længere registreret som ejer
  • VAC HOLDING ApS er ikke længere registreret som ejer
20171 ændringledelse 1
  • Søren Aldal Jensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
20162 ændringeradresse 1 · navn 1
  • Flyttet til Lundagervej 25A, 8722 Hedensted
  • Navn ændret fra HECO FILTRATION A/S til HiFlux Filtration A/S
20137 ændringerledelse 5 · ejerskab 2
  • Vagn Clausen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Søren Tommy Sørensen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Svend Konstad Andersen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • John Ingolf Pedersen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ib Skovbo fratrådt som bestyrelsesformand
  • VAC HOLDING ApS registreret som ejer (66,67 %)
  • S.K. ANDERSEN HOLDING ApS registreret som ejer (25 %)
20081 ændringbranche 1
  • Branche ændret til Fremstilling af andre maskiner til generelle formål i.a.n. (282900)
20071 ændringadresse 1
  • Flyttet til Hecovej 1, 8722 Hedensted
20021 ændringledelse 1
  • Torben Cornelius fratrådt som bestyrelsesmedlem
20019 ændringerledelse 6 · kapital 1 · navn 1 · branche 1
  • Svend Konstad Andersen tiltrådt som adm. direktør
  • Torben Cornelius fratrådt som adm. direktør
  • Torben Cornelius tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • John Ingolf Pedersen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ole Hoppe fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ole Grünfeld fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Selskabskapital ændret fra 500.000 DKK til 4.000.000 DKK
  • Navn ændret fra AURO INTERNATIONAL A/S til HECO FILTRATION A/S
  • Branche ændret til Fremstilling af salgsautomater, varmevekslere, centrifuger mv. (292490)
19931 ændringkapital 1
  • Selskabskapital ændret fra 300.000 DKK til 500.000 DKK
19902 ændringerledelse 2
  • Emilie Christine Brøndum Cornelius fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Hans-Joachim Theo Friedrich Kloss fratrådt som direktør
19897 ændringerstiftet 1 · ledelse 6
  • Registreret som AURO INTERNATIONAL A/S
  • Ole Hoppe tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Emilie Christine Brøndum Cornelius tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ole Grünfeld tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Hans-Joachim Theo Friedrich Kloss tiltrådt som direktør
  • Torben Cornelius tiltrådt som adm. direktør
  • Ib Skovbo tiltrådt som bestyrelsesformand

Relaterede selskaber

Samme branche i Hedensted

Se alle →

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026.

Se i CVRRet oplysninger