Hansgrohe A/S

AktieselskabCVR 10440033HasselagerAktiv

Hansgrohe A/S er et aktieselskab i Hasselager inden for engroshandel med isenkram, varmeanlæg og tilbehør, stiftet i 1986. Årets resultat steg 39 % fra 2024 til 2025 og endte på 6,6 mio. kr. Resultatet er vokset tre år i træk. Med 28 ansatte er selskabet omkring 4 gange større end medianen i branchen.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Bruttofortjeneste31,9 mio. kr.+8,1 % vs. 2024
Årets resultat6,6 mio. kr.+38,8 % vs. 2024
Egenkapital25,5 mio. kr.+35,2 % vs. 2024
Ansatte28seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten steg 8 % (2024 → 2025), til 31,9 mio. kr.
  • Årets resultat steg 39 % (2024 → 2025), til 6,6 mio. kr.
  • Egenkapitalen steg 35 % (2024 → 2025), til 25,5 mio. kr.

Ledelse og ejere, seneste 24 måneder

  • Nye i ledelsen: Dan Rosendal (adm. direktør, 01.01.2025) og Thomas Leth (bestyrelsesformand, 01.01.2025).
  • Fratrådt: Thomas Leth (adm. direktør, 01.01.2025) og Philippe Harinck (bestyrelsesformand, 01.01.2025).

Registreringer, seneste 24 måneder

  • 29.10.2024: Flyttet til Jegstrupvej 6, 8361 Hasselager

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

0 kr.5 mio. kr.10 mio. kr.15 mio. kr.20 mio. kr.25 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Hansgrohe A/S
202020212022202320242025Ændring
Omsætning197.857ikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste26.47724.25829.63927.21429.50931.904+8,1 %
Driftsresultat (EBIT)7.7181.4546.3835.7716.2959.050+43,8 %
Resultat før skat7.2181.6096.3314.9176.1798.579+38,8 %
Årets resultat5.5441.2744.9183.6364.7826.635+38,8 %
Aktiver i alt61.77067.34765.55963.03255.37648.395−12,6 %
Egenkapital19.61815.34818.99217.71018.85625.491+35,2 %
Gæld40.73750.62445.24843.28433.96420.847−38,6 %
Likvide beholdninger12.66310.86316.10912.8099.2548.186−11,5 %
Gns. antal ansatte323737373736−2,7 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2021, 2022, 2023, 2024, 2025: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.5 mio. kr.10 mio. kr.15 mio. kr.20 mio. kr.25 mio. kr.30 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (219 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2025
  • Overskud i fem år i træk

    Årets resultat har været positivt i 2021–2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Årets resultat er positivt i de fem seneste årsrapporter i træk.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Hansgrohe A/S
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202508.04.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202403.04.2025SelskabetPDFXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202315.04.2024SelskabetPDFXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202205.05.2023SelskabetPDFXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202125.03.2022SelskabetPDFXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202008.06.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
05101520253009/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/2608/26
Ansatte

Placering i branchen

219 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i engroshandel med isenkram, varmeanlæg og tilbehør ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste31,9 mio. kr.Nr. 26 af 217
Bedre end 88 % af selskaberne i branchen
Egenkapital25,5 mio. kr.Nr. 42 af 219
Bedre end 81 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte28Nr. 30 af 219
Bedre end 87 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 6,9 mio. kr., resultat 840 t.kr., egenkapital 6,4 mio. kr., 8 ansatte.

154 t.kr.1,4 mio.12,4 mio.111,2 mio.480,2 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 208 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med 20–49 ansatte9.922 selskaber i sammenligningen
Nr. 1.194af 9.892
Bedre end 88 %
Nr. 1.402af 9.922
Bedre end 86 %
Samme branche og 20–49 ansatte31 selskaber i sammenligningen
Nr. 7af 31
Bedre end 80 %
Nr. 18af 31
Bedre end 43 %
Selskaber, der er mindst 30 år gamle10.276 selskaber i sammenligningen
Nr. 2.052af 10.152
Bedre end 80 %
Nr. 2.995af 10.275
Bedre end 71 %
Alle selskaber af typen A/S18.025 selskaber i sammenligningen
Nr. 4.195af 17.786
Bedre end 76 %
Nr. 5.415af 18.024
Bedre end 70 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Engroshandel med isenkram, varmeanlæg og tilbehør
Bruttofortjeneste
  1. Hansgrohe A/S31,9 mio. kr.
  2. Saint-gobain Distribution Denmark A/S997,9 mio. kr.
  3. Ahlsell Danmark A/S730,1 mio. kr.
Årets resultat
  1. Hansgrohe A/S6,6 mio. kr.
  2. Saint-gobain Distribution Denmark A/S4,7 mio. kr.
  3. Ahlsell Danmark A/S−26,6 mio. kr.
Egenkapital
  1. Hansgrohe A/S25,5 mio. kr.
  2. Saint-gobain Distribution Denmark A/S399,2 mio. kr.
  3. Ahlsell Danmark A/S611 mio. kr.

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
  • Hansgrohe International GmbH100 %
Hansgrohe A/S

Ledelse

4 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Hansgrohe A/S
NavnRolleTiltrådt
Dan RosendalAdm. direktør01.01.2025

Bestyrelse

Bestyrelse i Hansgrohe A/S
NavnRolleTiltrådt
Juergen DierolfBestyrelsesmedlem02.07.2014
Christophe Germain Paul GourlanBestyrelsesmedlem06.08.2015
Thomas LethBestyrelsesformand01.01.2025
Stiftere
Jørgen Kristen Gram Holst, Steffen Ebdrup, Thorkild Rydahl
Tidligere ledelse (24)
Tidligere ledelse i Hansgrohe A/S
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Maria Elisabeth SpringerBestyrelsesmedlem22.10.198603.09.1996
Sigfried GansslenBestyrelsesmedlem22.10.198629.09.2014
Reinhard AdolphsBestyrelsesmedlem22.10.198601.01.2000
Joachim Michael HuberBestyrelsesmedlem22.10.198603.09.1996
Jens Erik LethDirektør22.10.198601.01.2009
Otto SchinleBestyrelsesmedlem22.10.198617.09.2001
Otto SchinleDirektør22.10.198617.09.2001
Hubertus DenningerBestyrelsesmedlem22.10.198629.01.1992
Klaus GroheBestyrelsesmedlem22.10.198626.11.1993
Franz Johannes MeyerBestyrelsesmedlem22.10.198623.12.1993
Frank SemlingBestyrelsesmedlem28.01.200017.09.2001
Nicholas John MattenBestyrelsesmedlem17.09.200101.05.2008
Mathias KobesBestyrelsesmedlem17.09.200129.01.2003
Jens Erik LethBestyrelsesmedlem29.01.200326.04.2010
Eric A. C. ClémentDirektør01.05.200826.04.2010
Luis Enrique WeilerBestyrelsesmedlem01.05.200826.04.2010
Thomas LethAdm. direktør01.01.200901.01.2025
Johannes Richard GroheBestyrelsesmedlem26.04.201006.08.2015
Martin Alexander DollBestyrelsesmedlem26.04.201002.07.2014
Hans Jürgen KalmbachBestyrelsesformand30.09.201406.08.2015
Hans-Peter WulfBestyrelsesformand06.08.201501.12.2017
Robert KaminskiBestyrelsesformand01.12.201730.06.2021
Gregory CrouzeixBestyrelsesformand01.07.202101.07.2023
Philippe HarinckBestyrelsesformand01.07.202301.01.2025

Tegningsregel: Selskabet tegnes at to bestyrelsesmedlemmer i forening eller en direktør

Adresse og P-enheder

1 aktive produktionsenheder

Jegstrupvej 6
8361 Hasselager

Aarhus Kommune · Postnummer 8361

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
HANSGROHE A/SJegstrupvej 6, 8361 Hasselager281000077584

Formål

Selskabets formål er at drive handel og industri

Ændringer år for år

67 registrerede hændelser
20261 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
20255 ændringerregnskab 1 · ledelse 4
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
  • Dan Rosendal tiltrådt som adm. direktør
  • Thomas Leth tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Philippe Harinck fratrådt som bestyrelsesformand
  • Thomas Leth fratrådt som adm. direktør
20242 ændringeradresse 1 · regnskab 1
  • Flyttet til Jegstrupvej 6, 8361 Hasselager
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
20233 ændringerledelse 2 · regnskab 1
  • Philippe Harinck tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Gregory Crouzeix fratrådt som bestyrelsesformand
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
20221 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
20214 ændringerledelse 2 · regnskab 1 · adresse 1
  • Gregory Crouzeix tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Robert Kaminski fratrådt som bestyrelsesformand
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
  • Flyttet til Jegstrupvej 6, 8361 Hasselager
20172 ændringerledelse 2
  • Robert Kaminski tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Hans-Peter Wulf fratrådt som bestyrelsesformand
20154 ændringerledelse 4
  • Hans-Peter Wulf tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Christophe Germain Paul Gourlan tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Hans Jürgen Kalmbach fratrådt som bestyrelsesformand
  • Johannes Richard Grohe fratrådt som bestyrelsesmedlem
20144 ændringerledelse 4
  • Hans Jürgen Kalmbach tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Sigfried Gansslen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Juergen Dierolf tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Martin Alexander Doll fratrådt som bestyrelsesmedlem
20105 ændringerledelse 5
  • Johannes Richard Grohe tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Martin Alexander Doll tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Eric A. C. Clément fratrådt som direktør
  • Luis Enrique Weiler fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jens Erik Leth fratrådt som bestyrelsesmedlem
20092 ændringerledelse 2
  • Thomas Leth tiltrådt som adm. direktør
  • Jens Erik Leth fratrådt som direktør
20084 ændringerledelse 3 · branche 1
  • Eric A. C. Clément tiltrådt som direktør
  • Luis Enrique Weiler tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Nicholas John Matten fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Branche ændret til Engroshandel med isenkram, varmeanlæg og tilbehør (467400)
20032 ændringerledelse 2
  • Jens Erik Leth tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Mathias Kobes fratrådt som bestyrelsesmedlem
20015 ændringerledelse 5
  • Mathias Kobes tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Nicholas John Matten tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Frank Semling fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Otto Schinle fratrådt som direktør
  • Otto Schinle fratrådt som bestyrelsesmedlem
20002 ændringerledelse 2
  • Frank Semling tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Reinhard Adolphs fratrådt som bestyrelsesmedlem
19962 ændringerledelse 2
  • Maria Elisabeth Springer fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Joachim Michael Huber fratrådt som bestyrelsesmedlem
19934 ændringerledelse 2 · kapital 1 · navn 1
  • Franz Johannes Meyer fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Selskabskapital ændret fra 600.000 DKK til 3.000.000 DKK
  • Klaus Grohe fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Navn ændret fra HANS GROHE A/S til HANSGROHE A/S
19921 ændringledelse 1
  • Hubertus Denninger fratrådt som bestyrelsesmedlem
19872 ændringerkapital 1 · navn 1
  • Selskabskapital ændret fra 300.000 DKK til 600.000 DKK
  • Navn ændret fra JUT NR. 8640 A/S til HANS GROHE A/S
198612 ændringerstiftet 1 · ledelse 10 · ejerskab 1
  • Registreret som JUT NR. 8640 A/S
  • Jens Erik Leth tiltrådt som direktør
  • Maria Elisabeth Springer tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Franz Johannes Meyer tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Klaus Grohe tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Hubertus Denninger tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Otto Schinle tiltrådt som direktør
  • Joachim Michael Huber tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Otto Schinle tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Reinhard Adolphs tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Sigfried Gansslen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Hansgrohe International GmbH registreret som ejer (100 %)

Relaterede selskaber

Samme branche i Aarhus

Se alle →

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026.

Se i CVRRet oplysninger