Hans Jensen Transport A/S

AktieselskabCVR 73797128HobroAktiv

Hans Jensen Transport A/S er et aktieselskab i Hobro inden for vejgodstransport, stiftet i 1983. Årets resultat faldt 10 % fra 2024 til 2025 og endte på 4,3 mio. kr. Med 74 ansatte er selskabet omkring 12 gange større end medianen i branchen. Egenkapitalen voksede til 29,5 mio. kr. i 2025.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Bruttofortjeneste56 mio. kr.+5 % vs. 2024
Årets resultat4,3 mio. kr.−9,5 % vs. 2024
Egenkapital29,5 mio. kr.+22,6 % vs. 2024
Ansatte74seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten steg 5 % (2024 → 2025), til 56 mio. kr.
  • Årets resultat faldt 10 % (2024 → 2025), til 4,3 mio. kr.
  • Egenkapitalen steg 23 % (2024 → 2025), til 29,5 mio. kr.

Ansatte

  • 10 flere ansatte end for et år siden: 74 (07/2026) mod 64 (07/2025).

Ledelse og ejere, seneste 24 måneder

  • Nye i ledelsen: Niels Brixen Wahlström (bestyrelsesmedlem, 12.03.2026).

Registreringer, seneste 24 måneder

  • 13.01.2026: Fusion registreret i CVR
  • 13.01.2026: Selskabskapital ændret fra 2.750.000 DKK til 2.800.000 DKK

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

0 kr.5 mio. kr.10 mio. kr.15 mio. kr.20 mio. kr.25 mio. kr.30 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Hans Jensen Transport A/S
202020212022202320242025Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste31.45133.36644.65949.33753.33655.978+5 %
Driftsresultat (EBIT)2.1692.6253.7303.2766.6695.620−15,7 %
Resultat før skat2.1452.7023.7163.0875.9505.353−10 %
Årets resultat1.7042.1342.9172.4704.7504.297−9,5 %
Aktiver i alt62.28073.38779.59085.697103.806108.140+4,2 %
Egenkapital15.78817.91922.32221.79424.04529.474+22,6 %
Gæld45.61954.78956.60562.80277.46075.691−2,3 %
Likvide beholdninger996773.1621.10957248+331,9 %
Gns. antal ansatte373751545452−3,7 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.10 mio. kr.20 mio. kr.30 mio. kr.40 mio. kr.50 mio. kr.60 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (1.411 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2025
  • Overskud i fem år i træk

    Årets resultat har været positivt i 2021–2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Årets resultat er positivt i de fem seneste årsrapporter i træk.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Hans Jensen Transport A/S
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202530.04.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202427.03.2025SelskabetPDFXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202324.05.2024SelskabetPDFXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202231.05.2023SelskabetPDFXBRL
202101.05.2020 – 30.04.202118.05.2022SelskabetPDFXBRL
202001.05.2019 – 30.04.202023.06.2020SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
02040608008/2309/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/26
Ansatte

Placering i branchen

1.411 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i vejgodstransport ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste56 mio. kr.Nr. 74 af 1.411
Bedre end 95 % af selskaberne i branchen
Egenkapital29,5 mio. kr.Nr. 65 af 1.411
Bedre end 95 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte74Nr. 101 af 1.411
Bedre end 93 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 4 mio. kr., resultat 253 t.kr., egenkapital 1,7 mio. kr., 6 ansatte.

100 t.kr.909 t.kr.8,3 mio.75,1 mio.327 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 1.369 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med 50–199 ansatte4.467 selskaber i sammenligningen
Nr. 1.569af 4.412
Bedre end 64 %
Nr. 1.753af 4.466
Bedre end 61 %
Samme branche og 50–199 ansatte114 selskaber i sammenligningen
Nr. 54af 114
Bedre end 53 %
Nr. 36af 114
Bedre end 69 %
Selskaber, der er mindst 30 år gamle10.276 selskaber i sammenligningen
Nr. 1.365af 10.152
Bedre end 87 %
Nr. 2.785af 10.275
Bedre end 73 %
Alle selskaber af typen A/S18.025 selskaber i sammenligningen
Nr. 2.636af 17.786
Bedre end 85 %
Nr. 4.964af 18.024
Bedre end 72 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Vejgodstransport
Bruttofortjeneste
  1. Hans Jensen Transport A/S56 mio. kr.
  2. Danske Fragtmænd A/S682,3 mio. kr.
  3. Hcs A/S Transport & Spedition598,2 mio. kr.
Årets resultat
  1. Hans Jensen Transport A/S4,3 mio. kr.
  2. Danske Fragtmænd A/S87,6 mio. kr.
  3. Hcs A/S Transport & Spedition189,4 mio. kr.
Egenkapital
  1. Hans Jensen Transport A/S29,5 mio. kr.
  2. Danske Fragtmænd A/S546,8 mio. kr.
  3. Hcs A/S Transport & Spedition439,4 mio. kr.
Ansatte
  1. Hans Jensen Transport A/S74
  2. Danske Fragtmænd A/S1.272
  3. Hcs A/S Transport & Spedition483

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
  • HJT Hobro A/S100 %
Hans Jensen Transport A/S

Ledelse

6 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Hans Jensen Transport A/S
NavnRolleTiltrådt
Lars Leighton JensenAdm. direktør09.01.2020
Birger Aksel NielsenDirektør09.09.2024

Bestyrelse

Bestyrelse i Hans Jensen Transport A/S
NavnRolleTiltrådt
Siegfred Preben AndersenBestyrelsesmedlem02.09.2002
Lars Leighton JensenBestyrelsesmedlem09.11.2021
Per Asbjørn SønderupBestyrelsesformand03.11.2023
Niels Brixen WahlströmBestyrelsesmedlem12.03.2026
Tidligere ledelse (20)
Tidligere ledelse i Hans Jensen Transport A/S
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Lars Leighton JensenDirektør04.11.198308.01.2020
Hans Vilhelm JensenBestyrelsesmedlem04.11.198304.03.1991
Hans Vilhelm JensenDirektør04.11.198304.03.1991
Ruth Leighton JensenBestyrelsesmedlem04.11.198304.03.1991
Ruth Leighton JensenDirektør04.11.198302.09.2002
Lars Leighton JensenBestyrelsesmedlem02.09.200223.06.2020
Hans Sønderby ChristensenBestyrelsesformand02.09.200230.01.2007
Bernard Willem de Waal MalefijtBestyrelsesmedlem15.11.200430.01.2007
Jesper AggerholmBestyrelsesmedlem30.01.200726.08.2009
Per NørretBestyrelsesformand29.04.200820.06.2016
Peter WestphaelBestyrelsesmedlem26.08.200902.09.2010
Per NørretBestyrelsesmedlem21.06.201628.06.2018
Niels Mølgaard ChristiansenBestyrelsesformand21.06.201630.09.2019
Martin Boe PedersenBestyrelsesmedlem28.06.201823.06.2020
Jesper Kjeldbjerg FrederiksenBestyrelsesmedlem28.06.201817.04.2023
Tom Vestergaard FrandsenBestyrelsesformand01.10.201909.11.2021
Martin Boe PedersenDirektør09.01.202023.06.2020
Birger Aksel NielsenBestyrelsesformand03.02.202202.11.2023
Jesper Kjeldbjerg FrederiksenDirektør17.04.202328.08.2024
Birger Aksel NielsenBestyrelsesmedlem03.11.202309.09.2024

Tegningsregel: Selskabet tegnes af to medlemmer af bestyrelsen eller af Lars Leighton Jensen.

Adresse og P-enheder

1 aktive produktionsenheder

Benshøj Industrivej 2
9500 Hobro

Mariagerfjord Kommune · Postnummer 9500

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
Hans Jensen Transport A/SBenshøj Industrivej 2, 9500 Hobro751023996266

Formål

Selskabets formål er at drive handel, service, transport, vognmands- og speditionsvirksomhed.

Ændringer år for år

67 registrerede hændelser
20264 ændringerregnskab 1 · ledelse 1 · kapital 1 · fusion 1
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
  • Niels Brixen Wahlström tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Selskabskapital ændret fra 2.750.000 DKK til 2.800.000 DKK
  • Fusion registreret i CVR
20251 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
20244 ændringerledelse 3 · regnskab 1
  • Birger Aksel Nielsen tiltrådt som direktør
  • Birger Aksel Nielsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jesper Kjeldbjerg Frederiksen fratrådt som direktør
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
20238 ændringerejerskab 2 · ledelse 5 · regnskab 1
  • HJT Hobro A/S registreret som ejer (100 %)
  • HJT Group ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Per Asbjørn Sønderup tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Birger Aksel Nielsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Birger Aksel Nielsen fratrådt som bestyrelsesformand
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
  • Jesper Kjeldbjerg Frederiksen tiltrådt som direktør
  • Jesper Kjeldbjerg Frederiksen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20222 ændringerregnskab 1 · ledelse 1
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
  • Birger Aksel Nielsen tiltrådt som bestyrelsesformand
20212 ændringerledelse 2
  • Lars Leighton Jensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Tom Vestergaard Frandsen fratrådt som bestyrelsesformand
20207 ændringerledelse 6 · regnskab 1
  • Martin Boe Pedersen fratrådt som direktør
  • Martin Boe Pedersen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lars Leighton Jensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
  • Martin Boe Pedersen tiltrådt som direktør
  • Lars Leighton Jensen tiltrådt som adm. direktør
  • Lars Leighton Jensen fratrådt som direktør
20192 ændringerledelse 2
  • Tom Vestergaard Frandsen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Niels Mølgaard Christiansen fratrådt som bestyrelsesformand
20184 ændringeradresse 1 · ledelse 3
  • Flyttet til Benshøj Industrivej 2, Sdr. Onsild Kirkeby, 9500 Hobro
  • Martin Boe Pedersen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jesper Kjeldbjerg Frederiksen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Per Nørret fratrådt som bestyrelsesmedlem
20163 ændringerledelse 3
  • Niels Mølgaard Christiansen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Per Nørret tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Per Nørret fratrådt som bestyrelsesformand
20151 ændringnavn 1
  • Navn ændret fra HANS JENSEN TRANPORT OG SPEDITION A/S til HANS JENSEN TRANSPORT A/S
20141 ændringejerskab 1
  • HJT Group ApS registreret som ejer (100 %)
20101 ændringledelse 1
  • Peter Westphael fratrådt som bestyrelsesmedlem
20092 ændringerledelse 2
  • Peter Westphael tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jesper Aggerholm fratrådt som bestyrelsesmedlem
20082 ændringerledelse 1 · branche 1
  • Per Nørret tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Branche ændret til Vejgodstransport (494100)
20074 ændringerledelse 3 · adresse 1
  • Jesper Aggerholm tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Bernard Willem de Waal Malefijt fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Hans Sønderby Christensen fratrådt som bestyrelsesformand
  • Flyttet til Klostermarken 1, 9550 Mariager
20061 ændringkapital 1
  • Selskabskapital ændret fra 500.000 DKK til 2.750.000 DKK
20041 ændringledelse 1
  • Bernard Willem de Waal Malefijt tiltrådt som bestyrelsesmedlem
20026 ændringernavn 1 · kapital 1 · ledelse 4
  • Navn ændret fra HANS JENSEN TRANPORT OG SPEDITION ApS til HANS JENSEN TRANPORT OG SPEDITION A/S
  • Selskabskapital ændret fra 299.000 DKK til 500.000 DKK
  • Lars Leighton Jensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Hans Sønderby Christensen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Siegfred Preben Andersen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ruth Leighton Jensen fratrådt som direktør
19915 ændringernavn 1 · kapital 1 · ledelse 3
  • Navn ændret fra ØSTJYSK TRANSPORT, MARIAGER ApS til HANS JENSEN TRANPORT OG SPEDITION ApS
  • Selskabskapital ændret fra 80.000 DKK til 299.000 DKK
  • Ruth Leighton Jensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Hans Vilhelm Jensen fratrådt som direktør
  • Hans Vilhelm Jensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
19836 ændringerstiftet 1 · ledelse 5
  • Registreret som ØSTJYSK TRANSPORT, MARIAGER ApS
  • Lars Leighton Jensen tiltrådt som direktør
  • Ruth Leighton Jensen tiltrådt som direktør
  • Ruth Leighton Jensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Hans Vilhelm Jensen tiltrådt som direktør
  • Hans Vilhelm Jensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem

Relaterede selskaber

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026. Selskabet er reklamebeskyttet; kontaktoplysninger vises ikke, og data må ikke bruges til markedsføring.

Se i CVRRet oplysninger