Hach Lange ApS

AnpartsselskabCVR 20253207BrønshøjAktiv

Hach Lange ApS er et anpartsselskab i Brønshøj inden for engroshandel med andre maskiner og andet udstyr, stiftet i 1997. Årets resultat steg 17 % fra 2024 til 2025 og endte på 5,8 mio. kr. Resultatet er vokset tre år i træk. Driften er fordelt på 3 produktionsenheder i 3 byer.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Omsætning88,9 mio. kr.+6,2 % vs. 2024
Årets resultat5,8 mio. kr.+17,1 % vs. 2024
Egenkapital34,7 mio. kr.+20,2 % vs. 2024
Ansatte28seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten steg 11 % (2024 → 2025), til 28,3 mio. kr.
  • Omsætningen steg 6 % (2024 → 2025), til 88,9 mio. kr.
  • Årets resultat steg 17 % (2024 → 2025), til 5,8 mio. kr.
  • Egenkapitalen steg 20 % (2024 → 2025), til 34,7 mio. kr.

Ansatte

  • 2 flere ansatte end for et år siden: 28 (08/2026) mod 26 (08/2025).

Ledelse og ejere, seneste 24 måneder

  • Nye i ledelsen: Heidi Wie (bestyrelsesformand, 11.02.2025).
  • Fratrådt: Heidi Wie (bestyrelsesmedlem, 10.02.2025).

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

0 kr.10 mio. kr.20 mio. kr.30 mio. kr.40 mio. kr.50 mio. kr.60 mio. kr.70 mio. kr.80 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Hach Lange ApS
202020212022202320242025Ændring
Omsætningikke oplyst61.49677.27481.36583.69588.884+6,2 %
Bruttofortjeneste21.09221.37520.70622.06825.59428.323+10,7 %
Driftsresultat (EBIT)–5.2514.506––––
Resultat før skat4.9035.0164.5685.1086.4217.601+18,4 %
Årets resultat3.8073.9023.5533.9854.9875.839+17,1 %
Aktiver i alt101.701105.896105.38153.38055.29159.607+7,8 %
Egenkapital69.30873.21076.76323.90428.89134.729+20,2 %
Gæld32.39332.68628.61929.47726.40024.877−5,8 %
Likvide beholdninger–––6.38750−91,6 %
Gns. antal ansatte222120232425+4,2 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2020: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.5 mio. kr.10 mio. kr.15 mio. kr.20 mio. kr.25 mio. kr.30 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (1.000 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2025
  • Overskud i fem år i træk

    Årets resultat har været positivt i 2021–2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Årets resultat er positivt i de fem seneste årsrapporter i træk.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Hach Lange ApS
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202526.06.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202427.06.2025SelskabetPDFXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202308.07.2024SelskabetPDFXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202203.07.2023SelskabetPDFXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202111.07.2022SelskabetPDFXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202015.07.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
05101520253009/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/2608/26
Ansatte

Placering i branchen

1.000 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i engroshandel med andre maskiner og andet udstyr ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste28,3 mio. kr.Nr. 142 af 1.000
Bedre end 86 % af selskaberne i branchen
Egenkapital34,7 mio. kr.Nr. 130 af 1.000
Bedre end 87 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte28Nr. 160 af 1.000
Bedre end 84 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 6 mio. kr., resultat 772 t.kr., egenkapital 4,8 mio. kr., 6 ansatte.

100 t.kr.961 t.kr.9,2 mio.88,8 mio.401,7 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 957 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med 20–49 ansatte9.922 selskaber i sammenligningen
Nr. 1.498af 9.892
Bedre end 85 %
Nr. 1.037af 9.922
Bedre end 90 %
Samme branche og 20–49 ansatte159 selskaber i sammenligningen
Nr. 60af 159
Bedre end 63 %
Nr. 49af 159
Bedre end 70 %
Selskaber, der er mellem 15 og 29 år gamle24.906 selskaber i sammenligningen
Nr. 2.493af 24.787
Bedre end 90 %
Nr. 3.055af 24.905
Bedre end 88 %
Alle selskaber af typen ApS66.508 selskaber i sammenligningen
Nr. 1.546af 66.379
Bedre end 98 %
Nr. 2.826af 66.505
Bedre end 96 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr
Bruttofortjeneste
  1. Hach Lange ApS28,3 mio. kr.
  2. HydraSpecma A/S854,1 mio. kr.
  3. Sanovo Technology A/S779,2 mio. kr.
Årets resultat
  1. Hach Lange ApS5,8 mio. kr.
  2. HydraSpecma A/S142,1 mio. kr.
  3. Sanovo Technology A/S204,2 mio. kr.
Egenkapital
  1. Hach Lange ApS34,7 mio. kr.
  2. HydraSpecma A/S1,2 mia. kr.
  3. Sanovo Technology A/S592,3 mio. kr.
Ansatte
  1. Hach Lange ApS28
  2. HydraSpecma A/S365
  3. Sanovo Technology A/S216

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
  • Hach Lange Finance GmbH100 %
Hach Lange ApS

Ledelse

4 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Hach Lange ApS
NavnRolleTiltrådt
Heidi WieDirektør13.06.2000

Bestyrelse

Bestyrelse i Hach Lange ApS
NavnRolleTiltrådt
Hans Christer JacobssonBestyrelsesmedlem31.03.2021
Olivier Charles Joseph ParisBestyrelsesmedlem29.08.2024
Heidi WieBestyrelsesformand11.02.2025
Stiftere
Anpartsselskabet Stakemann
Tidligere ledelse (23)
Tidligere ledelse i Hach Lange ApS
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Kim MadsenBestyrelsesformand01.07.199705.01.1998
Per Emil Hasselbalch StakemannBestyrelsesmedlem01.07.199705.01.1998
Per Emil Hasselbalch StakemannDirektør01.07.199705.01.1998
Annemette HellerBestyrelsesmedlem01.07.199705.01.1998
Herman Josef KleinBestyrelsesmedlem01.07.199725.01.2005
Klaus VölknerDirektør05.01.199822.01.1999
Erich JägerBestyrelsesmedlem05.01.199813.06.2000
Herbert SudarsBestyrelsesmedlem05.01.199813.06.2000
Reinhard LangeBestyrelsesformand02.02.199822.01.1999
Peter WochnikBestyrelsesmedlem13.06.200028.01.2005
Peter WochnikDirektør13.06.200013.06.2000
Michael KaczorBestyrelsesmedlem13.06.200022.03.2016
Colin Ernest DavisBestyrelsesmedlem18.12.200028.01.2005
Thomas Helmut KlabundeBestyrelsesformand28.01.200528.06.2007
Martin Eckhardt GeiselBestyrelsesmedlem28.01.200528.06.2007
Heidi WieBestyrelsesmedlem28.06.200710.02.2025
Michael ReersBestyrelsesformand28.06.200731.07.2009
Salvatore Di DioBestyrelsesformand31.07.200901.08.2012
Gert Eberhard SchaumburgBestyrelsesformand01.08.201222.03.2016
Andy HelmersBestyrelsesmedlem22.03.201617.12.2018
Darin Robert StellBestyrelsesmedlem22.03.201631.03.2021
Margaret FuentesBestyrelsesmedlem17.12.201831.03.2021
Juan Pablo BiermayrBestyrelsesmedlem31.03.202129.08.2024

Tegningsregel: Selskabet tegnes af den samlede bestyrelse, af et medlem af bestyrelsen eller af en direktør.

Adresse og P-enheder

3 aktive produktionsenheder

Åkandevej 21
2700 Brønshøj

København Kommune · Postnummer 2700

Andre selskaber på adressen (5)

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
HACH LANGE ApSÅkandevej 21, 2700 Brønshøj281004392175
HACH LANGE ApSEllegårdvej 36, 6400 Sønderborg11015485015
Logchemie A/SProfilvej 16, 6000 Kolding–1024845458

Formål

Selskabets formål er, direkte eller indirekte, at drive virksomhed i ind- og udland ved industri, handel finansiering og investering.

Ændringer år for år

72 registrerede hændelser
20261 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
20253 ændringerregnskab 1 · ledelse 2
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
  • Heidi Wie tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Heidi Wie fratrådt som bestyrelsesmedlem
20243 ændringerledelse 2 · regnskab 1
  • Olivier Charles Joseph Paris tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Juan Pablo Biermayr fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
20233 ændringerregnskab 1 · ejerskab 2
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
  • Hach Lange Finance GmbH registreret som ejer (100 %)
  • Hach Lange Holding GmbH er ikke længere registreret som ejer
20221 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
20215 ændringerregnskab 1 · ledelse 4
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
  • Hans Christer Jacobsson tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Juan Pablo Biermayr tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Margaret Fuentes fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Darin Robert Stell fratrådt som bestyrelsesmedlem
20182 ændringerledelse 2
  • Margaret Fuentes tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Andy Helmers fratrådt som bestyrelsesmedlem
20164 ændringerledelse 4
  • Darin Robert Stell tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Andy Helmers tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Gert Eberhard Schaumburg fratrådt som bestyrelsesformand
  • Michael Kaczor fratrådt som bestyrelsesmedlem
20122 ændringerledelse 2
  • Gert Eberhard Schaumburg tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Salvatore Di Dio fratrådt som bestyrelsesformand
20101 ændringejerskab 1
  • Hach Lange Holding GmbH registreret som ejer (100 %)
20092 ændringerledelse 2
  • Salvatore Di Dio tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Michael Reers fratrådt som bestyrelsesformand
20081 ændringbranche 1
  • Branche ændret til Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr (466900)
20076 ændringerkapital 1 · ledelse 4 · fusion 1
  • Selskabskapital ændret fra 1.232.000 DKK til 19.888.000 DKK
  • Michael Reers tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Heidi Wie tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Thomas Helmut Klabunde fratrådt som bestyrelsesformand
  • Martin Eckhardt Geisel fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Fusion registreret i CVR
20056 ændringernavn 1 · ledelse 5
  • Navn ændret fra HACH LANGE A/S til HACH LANGE ApS
  • Thomas Helmut Klabunde tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Martin Eckhardt Geisel tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Colin Ernest Davis fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Peter Wochnik fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Herman Josef Klein fratrådt som bestyrelsesmedlem
20042 ændringeradresse 1 · navn 1
  • Flyttet til Åkandevej 21, 2700 Brønshøj
  • Navn ændret fra DR. LANGE DANMARK A/S til HACH LANGE A/S
20008 ændringerledelse 8
  • Colin Ernest Davis tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Heidi Wie tiltrådt som direktør
  • Michael Kaczor tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Peter Wochnik tiltrådt som direktør
  • Peter Wochnik fratrådt som direktør
  • Peter Wochnik tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Erich Jäger fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Herbert Sudars fratrådt som bestyrelsesmedlem
19995 ændringerkapital 2 · fusion 1 · ledelse 2
  • Selskabskapital ændret fra 809.000 DKK til 1.232.000 DKK
  • Fusion registreret i CVR
  • Selskabskapital ændret fra 1.000.000 DKK til 809.000 DKK
  • Reinhard Lange fratrådt som bestyrelsesformand
  • Klaus Völkner fratrådt som direktør
199811 ændringerkapital 1 · ledelse 8 · navn 2
  • Selskabskapital ændret fra 500.000 DKK til 1.000.000 DKK
  • Reinhard Lange tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Navn ændret fra DR. LANGE A/S til DR. LANGE DANMARK A/S
  • Navn ændret fra A/S PSE 38 NR. 1872 til DR. LANGE A/S
  • Erich Jäger tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Herbert Sudars tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Klaus Völkner tiltrådt som direktør
  • Kim Madsen fratrådt som bestyrelsesformand
  • Annemette Heller fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Per Emil Hasselbalch Stakemann fratrådt som direktør
  • Per Emil Hasselbalch Stakemann fratrådt som bestyrelsesmedlem
19976 ændringerstiftet 1 · ledelse 5
  • Registreret som A/S PSE 38 NR. 1872
  • Herman Josef Klein tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Kim Madsen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Annemette Heller tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Per Emil Hasselbalch Stakemann tiltrådt som direktør
  • Per Emil Hasselbalch Stakemann tiltrådt som bestyrelsesmedlem

Relaterede selskaber

Samme branche i København

Se alle →

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026. Selskabet er reklamebeskyttet; kontaktoplysninger vises ikke, og data må ikke bruges til markedsføring.

Se i CVRRet oplysninger