Gustaf Fagerberg A/S

AktieselskabCVR 67186419BrøndbyAktiv

Gustaf Fagerberg A/S er et aktieselskab i Brøndby inden for engroshandel med andre maskiner og andet udstyr, stiftet i 1981. Årets resultat faldt 27 % fra 2024 til 2025 og endte på 21,6 mio. kr. Med 51 ansatte er selskabet omkring 9 gange større end medianen i branchen. Bruttofortjenesten ligger over 95 % af branchens selskaber i databasen.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Bruttofortjeneste69,7 mio. kr.−14 % vs. 2024
Årets resultat21,6 mio. kr.−26,6 % vs. 2024
Egenkapital43,8 mio. kr.−7 % vs. 2024
Ansatte51seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten faldt 14 % (2024 → 2025), til 69,7 mio. kr.
  • Årets resultat faldt 27 % (2024 → 2025), til 21,6 mio. kr.
  • Egenkapitalen faldt 7 % (2024 → 2025), til 43,8 mio. kr.

Ansatte

  • 1 færre ansatte end for et år siden: 51 (07/2026) mod 52 (07/2025).

Ledelse og ejere, seneste 24 måneder

  • Nye i ledelsen: Annette Stadager Andersen (bestyrelsesmedlem, 22.05.2026), Pia Mertz (bestyrelsesmedlem, 22.05.2026) og Per Lidström (bestyrelsesformand, 07.10.2026) (+2).
  • Fratrådt: Jan Richard Denlin (bestyrelsesformand, 07.10.2026), Jacob Nanda-Jensen (bestyrelsesmedlem, 22.05.2026) og Jens Martin Andersen (bestyrelsesmedlem, 01.05.2025) (+1).

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

0 kr.10 mio. kr.20 mio. kr.30 mio. kr.40 mio. kr.50 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Gustaf Fagerberg A/S
202020212022202320242025Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste51.05850.00357.34364.49181.10269.741−14 %
Driftsresultat (EBIT)16.33316.22021.01025.90937.66127.761−26,3 %
Resultat før skat16.34816.23220.98825.84637.79827.802−26,4 %
Årets resultat12.71812.62916.34620.09629.39321.588−26,6 %
Aktiver i alt47.91143.79851.19959.23874.12067.204−9,3 %
Egenkapital25.55526.98429.43035.42647.11943.807−7 %
Gæld22.21916.44120.81823.36926.53123.180−12,6 %
Likvide beholdninger33324.4572.150−51,8 %
Gns. antal ansatte474744474955+12,2 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.20 mio. kr.40 mio. kr.60 mio. kr.80 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (1.000 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2025
  • Overskud i fem år i træk

    Årets resultat har været positivt i 2021–2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Årets resultat er positivt i de fem seneste årsrapporter i træk.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Gustaf Fagerberg A/S
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202523.02.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202411.03.2025SelskabetPDFXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202313.03.2024SelskabetPDFXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202221.03.2023SelskabetPDFXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202104.03.2022SelskabetPDFXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202007.02.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
010203040506008/2309/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/26
Ansatte

Placering i branchen

1.000 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i engroshandel med andre maskiner og andet udstyr ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste69,7 mio. kr.Nr. 53 af 1.000
Bedre end 95 % af selskaberne i branchen
Egenkapital43,8 mio. kr.Nr. 102 af 1.000
Bedre end 90 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte51Nr. 63 af 1.000
Bedre end 94 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 6 mio. kr., resultat 772 t.kr., egenkapital 4,8 mio. kr., 6 ansatte.

100 t.kr.961 t.kr.9,2 mio.88,8 mio.401,7 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 957 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med 50–199 ansatte4.467 selskaber i sammenligningen
Nr. 1.172af 4.412
Bedre end 73 %
Nr. 1.353af 4.466
Bedre end 70 %
Samme branche og 50–199 ansatte62 selskaber i sammenligningen
Nr. 31af 62
Bedre end 51 %
Nr. 34af 62
Bedre end 46 %
Selskaber, der er mindst 30 år gamle10.276 selskaber i sammenligningen
Nr. 1.138af 10.152
Bedre end 89 %
Nr. 2.194af 10.275
Bedre end 79 %
Alle selskaber af typen A/S18.025 selskaber i sammenligningen
Nr. 2.168af 17.786
Bedre end 88 %
Nr. 3.902af 18.024
Bedre end 78 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr
Bruttofortjeneste
  1. Gustaf Fagerberg A/S69,7 mio. kr.
  2. HydraSpecma A/S854,1 mio. kr.
  3. Sanovo Technology A/S779,2 mio. kr.
Årets resultat
  1. Gustaf Fagerberg A/S21,6 mio. kr.
  2. HydraSpecma A/S142,1 mio. kr.
  3. Sanovo Technology A/S204,2 mio. kr.
Egenkapital
  1. Gustaf Fagerberg A/S43,8 mio. kr.
  2. HydraSpecma A/S1,2 mia. kr.
  3. Sanovo Technology A/S592,3 mio. kr.
Ansatte
  1. Gustaf Fagerberg A/S51
  2. HydraSpecma A/S365
  3. Sanovo Technology A/S216

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
  • Indutrade Flödesteknik AB100 %
Gustaf Fagerberg A/S

Ledelse

8 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Gustaf Fagerberg A/S
NavnRolleTiltrådt
Jesper Semmelin FrandsenAdm. direktør01.06.2023
Annette Stadager AndersenDirektør01.06.2023

Bestyrelse

Bestyrelse i Gustaf Fagerberg A/S
NavnRolleTiltrådt
Jesper Semmelin FrandsenBestyrelsesmedlem02.03.2010
Mikael BlakBestyrelsesmedlem02.05.2016
Annette Stadager AndersenBestyrelsesmedlem22.05.2026
Pia MertzBestyrelsesmedlem22.05.2026
Per LidströmBestyrelsesformand07.10.2026
Ari NumminenBestyrelsesmedlem07.10.2026
Revisor
KPMG P/S
Tidligere ledelse (42)
Tidligere ledelse i Gustaf Fagerberg A/S
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Uffe Søren BennedsenBestyrelsesmedlem21.12.198104.03.1993
Knud EgebjergBestyrelsesmedlem21.12.198108.03.1995
Mogens Ebbe GalttBestyrelsesmedlem21.12.198123.04.1998
Erik Flemming VossBestyrelsesmedlem21.12.198119.08.1997
Erik Flemming VossDirektør21.12.198119.08.1997
Bent SchouwBestyrelsesmedlem21.12.198105.12.1988
Torben Steen AndresenBestyrelsesmedlem21.12.198128.04.1994
Lone Bidstrup TikkanenBestyrelsesmedlem21.12.198130.08.1994
Nils Evert OlssonBestyrelsesformand21.12.198129.11.1994
Lars PerssonBestyrelsesmedlem21.12.198108.03.1995
Claes Hugo LarssonBestyrelsesmedlem21.12.198106.10.1995
Heinz Walter Helge BacklundBestyrelsesformand21.12.198106.10.1995
Niels Evert OlssonBestyrelsesformand21.12.198116.08.1996
Staffan EnglundBestyrelsesformand16.08.199611.09.2001
Per Olivarius OlsenBestyrelsesmedlem19.08.199702.03.2010
Per Olivarius OlsenAdm. direktør19.08.199731.03.2006
John LucasBestyrelsesmedlem23.04.199819.06.2001
Mette ToftBestyrelsesmedlem19.06.200126.02.2008
Stig Uno Gunnar TindbergBestyrelsesmedlem04.09.200123.04.2003
Jan Gunnar Lennart SpetzBestyrelsesmedlem24.10.200119.10.2004
Carl-Johan Mikael LinerBestyrelsesmedlem18.03.200319.10.2004
Niels Martin Daniel OtterstedtSuppleant18.03.200330.08.2004
Benny BerthelBestyrelsesmedlem23.04.200322.02.2005
Joacim Marcus SamuelssonBestyrelsesmedlem19.10.200416.10.2024
Claes Harald HjalmersonBestyrelsesmedlem19.10.200426.02.2008
Robert Søgaard HøjerBestyrelsesmedlem22.02.200526.02.2007
Jesper Semmelin FrandsenDirektør01.04.200631.05.2023
Benny BerthelDirektør01.04.200630.06.2007
Michael Stenderup KorchBestyrelsesmedlem28.02.200726.02.2008
Susanne SøvsøBestyrelsesmedlem26.02.200802.05.2016
Helle UlriksfeldtBestyrelsesmedlem26.02.200826.08.2008
Kell Georg GöttscheBestyrelsesmedlem26.08.200801.03.2012
Göte Harald MattssonBestyrelsesformand25.05.201020.01.2012
Jan Olof Peter ErikssonBestyrelsesformand20.01.201201.02.2016
Erik WienkeBestyrelsesmedlem01.03.201202.05.2016
Mette ToftØkonomidirektør01.03.201201.01.2016
Jan-Erik Kenneth LarssonBestyrelsesformand01.02.201631.05.2023
Johnny StrandmoseBestyrelsesmedlem02.05.201629.02.2024
Jan Richard DenlinBestyrelsesformand01.06.202307.10.2026
Jacob Nanda-JensenBestyrelsesmedlem29.02.202422.05.2026
Jens Martin AndersenBestyrelsesmedlem16.10.202401.05.2025
Hans Andreas Ekelund CarrickBestyrelsesmedlem05.03.202522.05.2026

Tegningsregel: Selskabet tegnes af bestyrelsens formand i forening med direktøren eller direktøren i forening med økonomidirektøren eller af den samlede bestyrelse i forening.

Adresse og P-enheder

1 aktive produktionsenheder

Kornmarksvej 10
2605 Brøndby

Brøndby Kommune · Postnummer 2605

Andre selskaber på adressen (1)

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
GUSTAF FAGERBERG A/SKornmarksvej 10, 2605 Brøndby511002246653

Formål

Selskabets formål er handel, fabrikationsvirksomhed og anden efter bestyrelsens skøn dermed beslægtet virksomhed.

Ændringer år for år

103 registrerede hændelser
20268 ændringerledelse 7 · regnskab 1
  • Ari Numminen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Per Lidström tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Jan Richard Denlin fratrådt som bestyrelsesformand
  • Pia Mertz tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Annette Stadager Andersen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Hans Andreas Ekelund Carrick fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jacob Nanda-Jensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
20253 ændringerledelse 2 · regnskab 1
  • Jens Martin Andersen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
  • Hans Andreas Ekelund Carrick tiltrådt som bestyrelsesmedlem
20245 ændringerledelse 4 · regnskab 1
  • Jens Martin Andersen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Joacim Marcus Samuelsson fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
  • Jacob Nanda-Jensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Johnny Strandmose fratrådt som bestyrelsesmedlem
20236 ændringerledelse 5 · regnskab 1
  • Jan Richard Denlin tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Annette Stadager Andersen tiltrådt som direktør
  • Jesper Semmelin Frandsen tiltrådt som adm. direktør
  • Jan-Erik Kenneth Larsson fratrådt som bestyrelsesformand
  • Jesper Semmelin Frandsen fratrådt som direktør
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
20221 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
20211 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
20181 ændringadresse 1
  • Flyttet til Kornmarksvej 10, 2605 Brøndby
20167 ændringerledelse 7
  • Mikael Blak tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Johnny Strandmose tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Erik Wienke fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Susanne Søvsø fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jan-Erik Kenneth Larsson tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Jan Olof Peter Eriksson fratrådt som bestyrelsesformand
  • Mette Toft fratrådt som økonomidirektør
20125 ændringerledelse 5
  • Erik Wienke tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Mette Toft tiltrådt som økonomidirektør
  • Kell Georg Göttsche fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jan Olof Peter Eriksson tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Göte Harald Mattsson fratrådt som bestyrelsesformand
20103 ændringerledelse 3
  • Göte Harald Mattsson tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Jesper Semmelin Frandsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Per Olivarius Olsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20088 ændringerledelse 7 · branche 1
  • Kell Georg Göttsche tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Helle Ulriksfeldt fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Susanne Søvsø tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Helle Ulriksfeldt tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Michael Stenderup Korch fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Claes Harald Hjalmerson fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Mette Toft fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Branche ændret til Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr (466900)
20075 ændringerledelse 3 · ejerskab 2
  • Benny Berthel fratrådt som direktør
  • Michael Stenderup Korch tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Robert Søgaard Højer fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Indutrade Flödesteknik AB registreret som ejer (100 %)
  • Indutrade Flödesteknik AB er ikke længere registreret som ejer
20063 ændringerledelse 3
  • Benny Berthel tiltrådt som direktør
  • Jesper Semmelin Frandsen tiltrådt som direktør
  • Per Olivarius Olsen fratrådt som adm. direktør
20052 ændringerledelse 2
  • Robert Søgaard Højer tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Benny Berthel fratrådt som bestyrelsesmedlem
20045 ændringerledelse 5
  • Claes Harald Hjalmerson tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Joacim Marcus Samuelsson tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Carl-Johan Mikael Liner fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jan Gunnar Lennart Spetz fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Niels Martin Daniel Otterstedt fratrådt som suppleant
20034 ændringerledelse 4
  • Benny Berthel tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Stig Uno Gunnar Tindberg fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Niels Martin Daniel Otterstedt tiltrådt som suppleant
  • Carl-Johan Mikael Liner tiltrådt som bestyrelsesmedlem
20015 ændringerledelse 5
  • Jan Gunnar Lennart Spetz tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Staffan Englund fratrådt som bestyrelsesformand
  • Stig Uno Gunnar Tindberg tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Mette Toft tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • John Lucas fratrådt som bestyrelsesmedlem
19982 ændringerledelse 2
  • John Lucas tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Mogens Ebbe Galtt fratrådt som bestyrelsesmedlem
19974 ændringerledelse 4
  • Per Olivarius Olsen tiltrådt som adm. direktør
  • Per Olivarius Olsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Erik Flemming Voss fratrådt som direktør
  • Erik Flemming Voss fratrådt som bestyrelsesmedlem
19962 ændringerledelse 2
  • Staffan Englund tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Niels Evert Olsson fratrådt som bestyrelsesformand
19954 ændringerledelse 4
  • Heinz Walter Helge Backlund fratrådt som bestyrelsesformand
  • Claes Hugo Larsson fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Knud Egebjerg fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lars Persson fratrådt som bestyrelsesmedlem
19943 ændringerledelse 3
  • Nils Evert Olsson fratrådt som bestyrelsesformand
  • Lone Bidstrup Tikkanen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Torben Steen Andresen fratrådt som bestyrelsesmedlem
19931 ændringledelse 1
  • Uffe Søren Bennedsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
19881 ændringledelse 1
  • Bent Schouw fratrådt som bestyrelsesmedlem
198114 ændringerstiftet 1 · ledelse 13
  • Registreret som GUSTAF FAGERBERG A/S
  • Uffe Søren Bennedsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Knud Egebjerg tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Niels Evert Olsson tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Heinz Walter Helge Backlund tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Claes Hugo Larsson tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lars Persson tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Nils Evert Olsson tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Lone Bidstrup Tikkanen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Torben Steen Andresen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Bent Schouw tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Erik Flemming Voss tiltrådt som direktør
  • Erik Flemming Voss tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Mogens Ebbe Galtt tiltrådt som bestyrelsesmedlem

Relaterede selskaber

Samme branche i Brøndby

Se alle →

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026.

Se i CVRRet oplysninger