Grønhøj Strand ApS

AnpartsselskabCVR 35813438LøkkenAktiv

Grønhøj Strand ApS er et anpartsselskab i Løkken inden for formidlingsaktiviteter inden for overnatningsfaciliteter, stiftet i 2014. Årets resultat faldt 37 % fra 2024 til 2025 og endte på 1,3 mio. kr. Målt på bruttofortjeneste er det nr. 9 af 32 selskaber i branchen i databasen. Med 46 ansatte er selskabet omkring 9 gange større end medianen i branchen.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Bruttofortjeneste8,5 mio. kr.−1,3 % vs. 2024
Årets resultat1,3 mio. kr.−36,7 % vs. 2024
Egenkapital1,9 mio. kr.−30,2 % vs. 2024
Ansatte46seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten faldt 1 % (2024 → 2025), til 8,5 mio. kr.
  • Årets resultat faldt 37 % (2024 → 2025), til 1,3 mio. kr.
  • Egenkapitalen faldt 30 % (2024 → 2025), til 1,9 mio. kr.

Ansatte

  • 4 flere ansatte end for et år siden: 46 (07/2026) mod 42 (07/2025).

Registreringer, seneste 24 måneder

  • 01.01.2025: Branche ændret til Formidlingsaktiviteter inden for overnatningsfaciliteter (554000)

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

0 kr.2 mio. kr.4 mio. kr.6 mio. kr.8 mio. kr.10 mio. kr.12 mio. kr.14 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Grønhøj Strand ApS
202020212022202320242025Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste4.8275.6558.5768.5308.6218.505−1,3 %
Driftsresultat (EBIT)2.3103.2315.4242.9622.5711.569−39 %
Resultat før skat2.3673.4525.4933.3162.6181.645−37,2 %
Årets resultat1.8272.6944.2342.5232.0181.277−36,7 %
Aktiver i alt8.0798.56513.68216.5625.7826.487+12,2 %
Egenkapital4.1576.85111.08513.6082.7261.903−30,2 %
Gæld3.9211.7142.5972.9533.0564.584+50 %
Likvide beholdninger222623.0088755+651,1 %
Gns. antal ansatte668161718+5,9 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

0 kr.2 mio. kr.4 mio. kr.6 mio. kr.8 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (32 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2025
  • Egenkapitalen faldt markant

    Egenkapitalen faldt 30 % fra 2024 til 2025 (2,7 mio. kr. til 1,9 mio. kr.).

    Hvordan er det beregnet?

    Egenkapitalen er faldet med mindst 30 % fra den forrige årsrapport, og den var positiv året før.

  • Overskud i fem år i træk

    Årets resultat har været positivt i 2021–2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Årets resultat er positivt i de fem seneste årsrapporter i træk.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Grønhøj Strand ApS
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.01.2025 – 31.12.202504.05.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.01.2024 – 31.12.202411.05.2025SelskabetPDFXBRL
202301.01.2023 – 31.12.202306.05.2024SelskabetPDFXBRL
202201.01.2022 – 31.12.202209.06.2023SelskabetPDFXBRL
202101.01.2021 – 31.12.202116.06.2022SelskabetPDFXBRL
202001.01.2020 – 31.12.202029.06.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
0102030405008/2309/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/26
Ansatte

Placering i branchen

32 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i formidlingsaktiviteter inden for overnatningsfaciliteter ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste8,5 mio. kr.Nr. 9 af 32
Bedre end 74 % af selskaberne i branchen
Egenkapital1,9 mio. kr.Nr. 16 af 32
Bedre end 52 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte46Nr. 2 af 32
Bedre end 97 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 3,4 mio. kr., resultat 393 t.kr., egenkapital 1,6 mio. kr., 5 ansatte.

100 t.kr.422 t.kr.1,8 mio.7,5 mio.19,6 mio.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 30 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med 20–49 ansatte9.922 selskaber i sammenligningen
Nr. 6.318af 9.892
Bedre end 36 %
Nr. 6.612af 9.922
Bedre end 33 %
Selskaber, der er mellem 5 og 14 år gamle33.679 selskaber i sammenligningen
Nr. 5.163af 33.579
Bedre end 85 %
Nr. 11.140af 33.678
Bedre end 67 %
Alle selskaber af typen ApS66.508 selskaber i sammenligningen
Nr. 7.464af 66.379
Bedre end 89 %
Nr. 21.101af 66.505
Bedre end 68 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Formidlingsaktiviteter inden for overnatningsfaciliteter
Bruttofortjeneste
  1. Grønhøj Strand ApS8,5 mio. kr.
  2. VillaVilla A/S31,7 mio. kr.
  3. Landal Formidling ApS29,7 mio. kr.
Årets resultat
  1. Grønhøj Strand ApS1,3 mio. kr.
  2. VillaVilla A/S17,5 mio. kr.
  3. Landal Formidling ApS38,7 mio. kr.
Egenkapital
  1. Grønhøj Strand ApS1,9 mio. kr.
  2. VillaVilla A/S18,2 mio. kr.
  3. Landal Formidling ApS507,1 mio. kr.
Ansatte
  1. Grønhøj Strand ApS46
  2. VillaVilla A/S20
  3. Landal Formidling ApS17

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
  • Grønhøj Strand Drift ApS100 %
Grønhøj Strand ApS

Ledelse

8 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Grønhøj Strand ApS
NavnRolleTiltrådt
Tim Ørtoft HansenDirektør01.05.2018

Bestyrelse

Bestyrelse i Grønhøj Strand ApS
NavnRolleTiltrådt
Henning Ammentorp BentzenBestyrelsesmedlem24.10.2020
Karsten Vingaard LarsenBestyrelsesmedlem24.10.2020
Lotte Loehr-PetersenBestyrelsesmedlem12.06.2021
Morten LindbladBestyrelsesformand23.04.2022
Ole TonsbergBestyrelsesmedlem23.04.2022
Allan BrixBestyrelsesmedlem22.04.2023
Ole Vestergaard JensenBestyrelsesmedlem20.04.2024
Stiftere
Ejerlejlighedsforeningen Feriecenter Grønhøj Strand
Tidligere ledelse (24)
Tidligere ledelse i Grønhøj Strand ApS
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Kaj JensenBestyrelsesmedlem12.02.201401.08.2014
Morten LindbladBestyrelsesmedlem12.02.201410.04.2015
Jens Myrtue LarsenBestyrelsesmedlem12.02.201410.04.2016
Jens Myrtue LarsenDirektør12.02.201401.06.2014
Lars AamandBestyrelsesformand12.02.201402.12.2016
Tenna Hjortshøj JeppesenBestyrelsesmedlem12.02.201410.04.2016
Birte ThorhaugeBestyrelsesmedlem12.04.201410.12.2016
Kaj JensenDirektør01.06.201430.04.2018
Lene HolstNæstformand01.08.201409.04.2016
Steen LysholtBestyrelsesmedlem10.04.201603.01.2019
Birgit Vinkler ThomsenBestyrelsesmedlem10.04.201605.07.2017
Asbjørn AndersenBestyrelsesmedlem10.04.201601.04.2017
Lene HolstBestyrelsesmedlem10.04.201601.04.2017
Knud Erik Bruun LaursenNæstformand10.04.201601.12.2016
Knud Erik Bruun LaursenBestyrelsesformand02.12.201623.04.2022
Birte ThorhaugeNæstformand11.12.201624.10.2020
Morten LindbladBestyrelsesmedlem01.04.201723.10.2020
Jens Myrtue LarsenBestyrelsesmedlem01.04.201714.04.2018
Tue Skovgaard Thoft CarlsenBestyrelsesmedlem01.04.201714.04.2018
Martin Thorup AndreasenBestyrelsesmedlem14.04.201801.03.2023
Birgit Vinkler ThomsenBestyrelsesmedlem14.04.201812.06.2021
Ulrik PerssonBestyrelsesmedlem14.04.201820.04.2024
Kay Møller KlitgaardBestyrelsesmedlem27.04.201924.10.2020
Morten LindbladNæstformand24.10.202022.04.2022

Tegningsregel: Selskabet tegnes af en direktør alene, af 3 bestyrelsesmedlemmmer i forening eller af den samlede bestyrelse.

Adresse og P-enheder

1 aktive produktionsenheder

Ingeborgvej 2
9480 Løkken

Jammerbugt Kommune · Postnummer 9480

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
GRØNHØJ STRAND ApSIngeborgvej 2, 9480 Løkken431019252821

Formål

Selskabets formål er at drive udlejningsvirksomhed, herunder formidling og driftsmæssige opgaver forbundet med udlejningen samt øvrig virksomhed efter bestyrelsens nærmere vurdering.

Ændringer år for år

70 registrerede hændelser
20261 ændringregnskab 1
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
20252 ændringerregnskab 1 · branche 1
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
  • Branche ændret til Formidlingsaktiviteter inden for overnatningsfaciliteter (554000)
20244 ændringerregnskab 1 · ledelse 2 · branche 1
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
  • Ole Vestergaard Jensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ulrik Persson fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Branche ændret til Boliganvisning, ferieboligudlejning mv. (683120)
20235 ændringerregnskab 1 · ejerskab 2 · ledelse 2
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
  • Grønhøj Strand Drift ApS registreret som ejer (100 %)
  • Ejerlejlighedsforeningen Feriecenter Grønhøj Strand er ikke længere registreret som ejer
  • Allan Brix tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Martin Thorup Andreasen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20225 ændringerregnskab 1 · ledelse 4
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
  • Ole Tonsberg tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Morten Lindblad tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Knud Erik Bruun Laursen fratrådt som bestyrelsesformand
  • Morten Lindblad fratrådt som næstformand
20213 ændringerregnskab 1 · ledelse 2
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
  • Lotte Loehr-Petersen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Birgit Vinkler Thomsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20206 ændringerledelse 6
  • Morten Lindblad tiltrådt som næstformand
  • Karsten Vingaard Larsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Henning Ammentorp Bentzen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Kay Møller Klitgaard fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Birte Thorhauge fratrådt som næstformand
  • Morten Lindblad fratrådt som bestyrelsesmedlem
20192 ændringerledelse 2
  • Kay Møller Klitgaard tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Steen Lysholt fratrådt som bestyrelsesmedlem
20187 ændringerledelse 7
  • Tim Ørtoft Hansen tiltrådt som direktør
  • Kaj Jensen fratrådt som direktør
  • Birgit Vinkler Thomsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ulrik Persson tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Martin Thorup Andreasen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jens Myrtue Larsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Tue Skovgaard Thoft Carlsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20176 ændringerledelse 6
  • Birgit Vinkler Thomsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Morten Lindblad tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jens Myrtue Larsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Tue Skovgaard Thoft Carlsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lene Holst fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Asbjørn Andersen fratrådt som bestyrelsesmedlem
201613 ændringerledelse 13
  • Birte Thorhauge tiltrådt som næstformand
  • Birte Thorhauge fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Knud Erik Bruun Laursen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Lars Aamand fratrådt som bestyrelsesformand
  • Knud Erik Bruun Laursen fratrådt som næstformand
  • Lene Holst tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Asbjørn Andersen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Birgit Vinkler Thomsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Knud Erik Bruun Laursen tiltrådt som næstformand
  • Steen Lysholt tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jens Myrtue Larsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Tenna Hjortshøj Jeppesen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Lene Holst fratrådt som næstformand
20152 ændringerledelse 1 · branche 1
  • Morten Lindblad fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Branche ændret til Ferieboliger og andre indlogeringsfaciliteter til kortvarige ophold (552000)
201414 ændringerledelse 11 · ejerskab 1 · branche 1 · stiftet 1
  • Lene Holst tiltrådt som næstformand
  • Kaj Jensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Kaj Jensen tiltrådt som direktør
  • Jens Myrtue Larsen fratrådt som direktør
  • Birte Thorhauge tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ejerlejlighedsforeningen Feriecenter Grønhøj Strand registreret som ejer (100 %)
  • Branche ændret til Hoteller (551010)
  • Registreret som GRØNHØJ STRAND ApS
  • Lars Aamand tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Jens Myrtue Larsen tiltrådt som direktør
  • Morten Lindblad tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Kaj Jensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jens Myrtue Larsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Tenna Hjortshøj Jeppesen tiltrådt som bestyrelsesmedlem

Relaterede selskaber

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026. Selskabet er reklamebeskyttet; kontaktoplysninger vises ikke, og data må ikke bruges til markedsføring.

Se i CVRRet oplysninger