Floating Power Plant A/S

AktieselskabCVR 28143893BandholmAktiv

Floating Power Plant A/S er et aktieselskab i Bandholm inden for forskning og eksperimentel udvikling inden for naturvidenskab og teknik, stiftet i 2004. Selskabet havde underskud i både 2024 og 2025, senest 16,3 mio. kr. På samme adresse er der registreret 3 andre selskaber i databasen. 8 personer er registreret i selskabets ledelse og ejerkreds.

Følg
PDF-rapportSammenlign

Nøgletal · regnskabsår 2025

Bruttofortjeneste1,5 mio. kr.+57,5 % vs. 2024
Årets resultat−16,3 mio. kr.−33,1 % vs. 2024
Egenkapital37,1 mio. kr.+3,2 % vs. 2024
Ansatte7seneste måned fra CVR

Hvad har ændret sig

beregnet af registrerede tal og datoer

Regnskab: 2025 mod 2024

  • Bruttofortjenesten steg 57 % (2024 → 2025), til 1,5 mio. kr.
  • Underskuddet voksede: fra 12,2 mio. kr. til 16,3 mio. kr. (2024 → 2025).
  • Egenkapitalen steg 3 % (2024 → 2025), til 37,1 mio. kr.

Ansatte

  • 4 færre ansatte end for et år siden: 7 (08/2026) mod 11 (08/2025).

Ledelse og ejere, seneste 24 måneder

  • Nye i ledelsen: Carsten Sonne-Schmidt (bestyrelsesformand, 26.03.2026), David Nickols (næstformand, 26.03.2026) og Traolach Christian Peter McCabe (bestyrelsesmedlem, 26.03.2026).
  • Fratrådt: David Nickols (bestyrelsesformand, 25.03.2026), Kim Pajor (bestyrelsesmedlem, 26.03.2026) og Ulrikke Ekelund (bestyrelsesmedlem, 26.03.2026) (+1).
  • Nye ejere registreret: Ja Holding 4 ApS (25.11.2025), Srk Holding ApS af 2008 (25.11.2025) og Llus ApS (25.11.2025) (+3).
  • Ikke længere registreret som ejer: Ja Holding 4 ApS (24.11.2025) og MAV Invest 3 ApS (14.01.2026).

Registreringer, seneste 24 måneder

  • 14.10.2026: Selskabskapital ændret fra 22.424.055 DKK til 22.519.471 DKK
  • 03.07.2026: Selskabskapital ændret fra 22.323.139 DKK til 22.424.055 DKK
  • 09.06.2026: Selskabskapital ændret fra 22.239.889 DKK til 22.323.139 DKK
  • 13.05.2026: Selskabskapital ændret fra 22.205.889 DKK til 22.239.889 DKK
  • 16.04.2026: Selskabskapital ændret fra 22.079.556 DKK til 22.205.889 DKK
  • 19.01.2026: Selskabskapital ændret fra 22.079.156 DKK til 22.079.556 DKK

Beregnet af de seneste to årsrapporter i rækkefølge og af registreringer i CVR. Et tal, der mangler i et af årene, giver ingen linje, og vi udleder ingen tal.

Regnskab

Regnskabsår 2020–2025 · beløb i t.kr.

Egenkapital og årets resultat

−20 mio. kr.−10 mio. kr.0 kr.10 mio. kr.20 mio. kr.30 mio. kr.40 mio. kr.202020212022202320242025
EgenkapitalÅrets resultat
Regnskabstal for Floating Power Plant A/S
202020212022202320242025Ændring
Omsætningikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplystikke oplyst–
Bruttofortjeneste−1.413−2.836−714069631.516+57,5 %
Driftsresultat (EBIT)−2.903−5.735−6.681−7.517−7.642−7.333+4 %
Resultat før skat−3.671−14.590−9.433−7.056−12.470−16.344−31,1 %
Årets resultat−3.235−13.752−8.448−6.032−12.238−16.289−33,1 %
Aktiver i alt73.57485.85386.45291.831107.964115.159+6,7 %
Egenkapital44.79242.59443.07940.88235.91337.060+3,2 %
Gæld18.28343.25943.37350.95072.05178.099+8,4 %
Likvide beholdninger3.4899.4951.7421.023982975−0,8 %
Gns. antal ansatte5810101211−8,3 %

Kilde: årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen (XBRL). Tal for selskabet (ikke koncern); ændring er seneste år mod året før. “–” betyder, at tallet ikke er oplyst i årsrapporten. Omsætning er ikke oplyst for 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025: mindre selskaber må undlade den, og vi udleder den ikke af andre tal.

Hent regnskabstal som CSV · gratis med en konto, beløb i hele kroner

−3 mio. kr.−2 mio. kr.−1 mio. kr.0 kr.1 mio. kr.2 mio. kr.202020212022202320242025
BruttofortjenesteMedian, branchen (431 selskaber)

Signaler fra regnskabet

beregnet af tallene i 2025
  • Underskud i 6 år i træk

    Årets resultat har været negativt i 2020–2025.

    Hvordan er det beregnet?

    Årets resultat er negativt i de to eller flere seneste årsrapporter i træk.

Signalerne er regler på tallene i årsrapporterne. De er ikke en vurdering eller kreditvurdering af selskabet. Se Data og metode.

Årsrapporter

6 regnskabsår
Årsrapporter for Floating Power Plant A/S
RegnskabsårPeriodeOffentliggjortTal forDokumenter
202501.10.2024 – 30.09.202531.03.2026SelskabetPDF ikke oplystXBRL
202401.10.2023 – 30.09.202427.03.2025SelskabetPDFXBRL
202301.10.2022 – 30.09.202308.04.2024SelskabetPDFXBRL
202201.10.2021 – 30.09.202231.03.2023SelskabetPDFXBRL
202101.10.2020 – 30.09.202101.03.2022SelskabetPDFXBRL
202001.10.2019 – 30.09.202003.03.2021SelskabetPDFXBRL

Tallene fra alle årsrapporterne står på siden her. Selve dokumenterne (PDF og XBRL, den maskinlæsbare udgave) hentes med en Pro-konto: log ind eller opret en gratis konto, og vælg derefter Pro. XBRL er udgaven, som tallene på siden er læst fra.

Ansatte

månedlige tal fra CVR
02468101209/2310/2311/2312/2301/2402/2403/2404/2405/2406/2407/2408/2409/2410/2411/2412/2401/2502/2503/2504/2505/2506/2507/2508/2509/2510/2511/2512/2501/2602/2603/2604/2605/2606/2607/2608/26
Ansatte

Placering i branchen

431 selskaber i databasen

Sammenligning med de øvrige selskaber i forskning og eksperimentel udvikling inden for naturvidenskab og teknik ud fra seneste regnskabsår.

Bruttofortjeneste1,5 mio. kr.Nr. 181 af 421
Bedre end 57 % af selskaberne i branchen
Egenkapital37,1 mio. kr.Nr. 72 af 431
Bedre end 83 % af selskaberne i branchen
Antal ansatte7Nr. 135 af 431
Bedre end 69 % af selskaberne i branchen

Medianen i branchen: bruttofortjeneste 616 t.kr., resultat −892 t.kr., egenkapital 2 mio. kr., 5 ansatte.

100 t.kr.2,5 mio.63,4 mio.1,6 mia.13,7 mia.Her
Fordeling af bruttofortjeneste for 250 selskaber i branchen (seneste regnskabsår, logaritmisk skala). Gul søjle: her ligger selskabet.

Sammenlignet med lignende selskaber

størrelse, alder og selskabsform
Placering blandt lignende selskaber
GruppeBruttofortjenesteEgenkapital
Selskaber med under 20 ansatte69.967 selskaber i sammenligningen
Nr. 36.686af 69.742
Bedre end 47 %
Nr. 3.859af 69.964
Bedre end 94 %
Samme branche og under 20 ansatte329 selskaber i sammenligningen
Nr. 108af 323
Bedre end 67 %
Nr. 20af 329
Bedre end 94 %
Selskaber, der er mellem 15 og 29 år gamle24.910 selskaber i sammenligningen
Nr. 17.039af 24.791
Bedre end 31 %
Nr. 2.929af 24.909
Bedre end 88 %
Alle selskaber af typen A/S18.025 selskaber i sammenligningen
Nr. 15.132af 17.786
Bedre end 15 %
Nr. 4.346af 18.024
Bedre end 76 %

Placeringen er beregnet blandt selskaber i databasen med et tal for seneste regnskabsår, og vises kun for grupper på mindst ti selskaber.

Sammenlign med branchen

Forskning og eksperimentel udvikling inden for naturvidenskab og teknik
Bruttofortjeneste
  1. Floating Power Plant A/S1,5 mio. kr.
  2. Carlsberg A/S40,2 mia. kr.
  3. Zealand Pharma A/S9,2 mia. kr.
Årets resultat
  1. Floating Power Plant A/S−16,3 mio. kr.
  2. Carlsberg A/S7 mia. kr.
  3. Zealand Pharma A/S6,5 mia. kr.
Egenkapital
  1. Floating Power Plant A/S37,1 mio. kr.
  2. Carlsberg A/S30,7 mia. kr.
  3. Zealand Pharma A/S14,8 mia. kr.
Ansatte
  1. Floating Power Plant A/S7
  2. Carlsberg A/S107
  3. Zealand Pharma A/S569

Seneste regnskabsår pr. selskab. Vælg op til tre selskaber fra branchens største.

Ejere og koncern

fra Det Offentlige Ejerregister
Ejere
  • Familien Pedersen Holding ApS5 %
  • Ja Holding 4 ApS5 %
  • Srk Holding ApS af 20085 %
  • Llus ApS5 %
  • FB Administration ApS5 %
  • MAV Invest 3 ApS5 %
Floating Power Plant A/S

Ledelse

8 aktive registreringer

Direktion

Direktion i Floating Power Plant A/S
NavnRolleTiltrådt
Anders Bagge KøhlerAdm. direktør01.05.2011

Bestyrelse

Bestyrelse i Floating Power Plant A/S
NavnRolleTiltrådt
Claus Hartvig SivagerBestyrelsesmedlem01.05.2011
Hans Reinhold VestergaardBestyrelsesmedlem05.11.2018
Nikolaj Holm VangBestyrelsesmedlem01.10.2019
Lars BankeBestyrelsesmedlem15.01.2024
Carsten Sonne-SchmidtBestyrelsesformand26.03.2026
David NickolsNæstformand26.03.2026
Traolach Christian Peter McCabeBestyrelsesmedlem26.03.2026
Stiftere
Hans Marius Pedersen
Tidligere ledelse (35)
Tidligere ledelse i Floating Power Plant A/S
NavnRolleTiltrådtFratrådt
Jørgen Basso LarsenDirektør08.10.200405.04.2006
Claus Hartvig SivagerDirektør08.10.200415.05.2008
Jørgen Basso LarsenBestyrelsesmedlem05.04.200628.02.2007
Niels Jørgen Solmer FrankBestyrelsesmedlem05.04.200628.02.2007
Peter SpøerBestyrelsesformand05.04.200628.02.2007
Kai Victor Rothoff SvendsenBestyrelsesmedlem28.02.200702.10.2008
Troels Kåre GjerrildBestyrelsesmedlem28.02.200726.02.2013
Keld Edvard Balle-MortensenBestyrelsesmedlem26.02.200829.01.2009
Carsten BechDirektør15.05.200825.03.2011
Ahrnt ClausenBestyrelsesmedlem29.01.200928.01.2014
Jesper MailindBestyrelsesformand24.02.200922.04.2009
Hans OlsenBestyrelsesformand28.04.200914.09.2009
Jesper AndreasenBestyrelsesmedlem25.02.201026.02.2013
Erik SchulzAdm. direktør25.03.201101.05.2011
Erik SchulzBestyrelsesformand01.05.201126.02.2013
Holger Brogaard PedersenBestyrelsesmedlem26.02.201325.02.2014
Poul LindBestyrelsesformand26.02.201325.02.2014
Troels Mørch TuxenBestyrelsesmedlem28.10.201325.02.2014
Christian MellentinBestyrelsesformand25.02.201423.03.2017
Ken Martin Askbo NordqvistBestyrelsesmedlem25.02.201424.06.2014
Michael Gustav BrockNæstformand25.02.201422.02.2017
Jens Erik Kehling SvendsenBestyrelsesmedlem19.02.201523.02.2017
Søren Friis KnudsenBestyrelsesmedlem19.02.201522.03.2017
David NickolsBestyrelsesmedlem19.02.201522.02.2017
Christoffer Witt QvistBestyrelsesmedlem29.02.201628.02.2020
Michael Gustav BrockBestyrelsesmedlem23.02.201730.09.2019
David NickolsNæstformand23.02.201722.03.2017
Søren Friis KnudsenNæstformand23.03.201726.02.2018
David NickolsBestyrelsesformand23.03.201725.03.2026
Søren Friis KnudsenBestyrelsesmedlem27.02.201830.10.2018
Carsten Sonne-SchmidtBestyrelsesmedlem01.01.201929.03.2023
Kim PajorBestyrelsesmedlem01.10.201926.03.2026
Ulrikke EkelundBestyrelsesmedlem30.11.202026.03.2026
Jens TommerupBestyrelsesmedlem26.02.202130.09.2023
Carsten Sonne-SchmidtNæstformand30.03.202325.03.2026

Tegningsregel: Selskabet tegnes af den samlede bestyrelse eller af bestyrelsesformanden i forening med en direktør, som ikke er medlem af bestyrelsen.

Adresse og P-enheder

2 aktive produktionsenheder

Birketvej 13
4941 Bandholm

Lolland Kommune · Postnummer 4941

Andre selskaber på adressen (3)

Produktionsenheder
P-enhedAdresseAnsatteP-nummer
FLOATING POWER PLANT A/SBirketvej 13, 4941 Bandholm111010886151
Floating Power Plant VallensbækPark Alle 380, 2625 Vallensbæk51031566858

Formål

Selskabets formål er at drive virksomhed inden for udvikling og produktion af anlæg til udnyttelse af vedvarende energi

Ændringer år for år

181 registrerede hændelser
202618 ændringerkapital 7 · regnskab 1 · ledelse 7 · ejerskab 3
  • Selskabskapital ændret fra 22.424.055 DKK til 22.519.471 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 22.323.139 DKK til 22.424.055 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 22.239.889 DKK til 22.323.139 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 22.205.889 DKK til 22.239.889 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 22.079.556 DKK til 22.205.889 DKK
  • Årsrapport for 2025 offentliggjort
  • Carsten Sonne-Schmidt tiltrådt som bestyrelsesformand
  • David Nickols tiltrådt som næstformand
  • Traolach Christian Peter McCabe tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Ulrikke Ekelund fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Kim Pajor fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Carsten Sonne-Schmidt fratrådt som næstformand
  • David Nickols fratrådt som bestyrelsesformand
  • Selskabskapital ændret fra 22.079.156 DKK til 22.079.556 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 19.420.085 DKK til 22.079.156 DKK
  • FB Administration ApS registreret som ejer (5 %)
  • MAV Invest 3 ApS registreret som ejer (5 %)
  • MAV Invest 3 ApS er ikke længere registreret som ejer
202518 ændringerkapital 11 · ejerskab 5 · regnskab 1 · branche 1
  • Selskabskapital ændret fra 17.664.892 DKK til 19.420.085 DKK
  • MAV Invest 3 ApS registreret som ejer (10 %)
  • Selskabskapital ændret fra 13.001.450 DKK til 17.664.892 DKK
  • SRK HOLDING ApS AF 2008 registreret som ejer (5 %)
  • JA HOLDING 4 ApS registreret som ejer (5 %)
  • LLUS ApS registreret som ejer (5 %)
  • JA HOLDING 4 ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Selskabskapital ændret fra 12.786.581 DKK til 13.001.450 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 12.699.581 DKK til 12.786.581 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 12.464.028 DKK til 12.699.581 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 12.263.028 DKK til 12.464.028 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 11.557.001 DKK til 12.263.028 DKK
  • Årsrapport for 2024 offentliggjort
  • Selskabskapital ændret fra 11.507.001 DKK til 11.557.001 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 11.504.001 DKK til 11.507.001 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 11.481.085 DKK til 11.504.001 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 11.401.085 DKK til 11.481.085 DKK
  • Branche ændret til Forskning og eksperimentel udvikling inden for naturvidenskab og teknik (721000)
20248 ændringerkapital 6 · regnskab 1 · ledelse 1
  • Selskabskapital ændret fra 11.347.085 DKK til 11.401.085 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 11.323.085 DKK til 11.347.085 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 11.307.185 DKK til 11.323.085 DKK
  • Årsrapport for 2023 offentliggjort
  • Selskabskapital ændret fra 11.285.185 DKK til 11.307.185 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 11.202.235 DKK til 11.285.185 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 11.197.235 DKK til 11.202.235 DKK
  • Lars Banke tiltrådt som bestyrelsesmedlem
202310 ændringerkapital 6 · ledelse 3 · regnskab 1
  • Selskabskapital ændret fra 11.187.435 DKK til 11.197.235 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 11.147.115 DKK til 11.187.435 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 11.138.075 DKK til 11.147.115 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 11.097.595 DKK til 11.138.075 DKK
  • Jens Tommerup fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Selskabskapital ændret fra 11.090.095 DKK til 11.097.595 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 10.938.102 DKK til 11.090.095 DKK
  • Årsrapport for 2022 offentliggjort
  • Carsten Sonne-Schmidt tiltrådt som næstformand
  • Carsten Sonne-Schmidt fratrådt som bestyrelsesmedlem
20223 ændringerkapital 2 · regnskab 1
  • Selskabskapital ændret fra 10.914.296 DKK til 10.938.102 DKK
  • Årsrapport for 2021 offentliggjort
  • Selskabskapital ændret fra 10.272.897 DKK til 10.914.296 DKK
20216 ændringerregnskab 1 · ledelse 1 · kapital 2 · ejerskab 2
  • Årsrapport for 2020 offentliggjort
  • Jens Tommerup tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Selskabskapital ændret fra 10.122.897 DKK til 10.272.897 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 9.566.325 DKK til 10.122.897 DKK
  • ANPARTSSELSKABET AF 18. JUNI 2002 er ikke længere registreret som ejer
  • TH. SCHULZ HOLDING A/S er ikke længere registreret som ejer
20205 ændringerledelse 2 · kapital 3
  • Ulrikke Ekelund tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Selskabskapital ændret fra 9.415.495 DKK til 9.566.325 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 9.200.997 DKK til 9.415.495 DKK
  • Christoffer Witt Qvist fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Selskabskapital ændret fra 8.991.061 DKK til 9.200.997 DKK
20198 ændringerledelse 4 · ejerskab 3 · kapital 1
  • Nikolaj Holm Vang tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Kim Pajor tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Michael Gustav Brock fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • JA HOLDING 4 ApS registreret som ejer (10 %)
  • JA-PECUNIA ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Ørsted Wind Power A/S er ikke længere registreret som ejer
  • Selskabskapital ændret fra 8.671.761 DKK til 8.991.061 DKK
  • Carsten Sonne-Schmidt tiltrådt som bestyrelsesmedlem
201810 ændringerledelse 4 · kapital 5 · ejerskab 1
  • Hans Reinhold Vestergaard tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Søren Friis Knudsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Selskabskapital ændret fra 8.619.161 DKK til 8.671.761 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 8.539.161 DKK til 8.619.161 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 8.151.590 DKK til 8.539.161 DKK
  • CTF HOLDING 3 ApS er ikke længere registreret som ejer
  • Selskabskapital ændret fra 7.980.300 DKK til 8.151.590 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 7.783.357 DKK til 7.980.300 DKK
  • Søren Friis Knudsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Søren Friis Knudsen fratrådt som næstformand
201711 ændringerejerskab 1 · ledelse 10
  • Kristianstad Holding AB, Militum er ikke længere registreret som ejer
  • David Nickols tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Søren Friis Knudsen tiltrådt som næstformand
  • Christian Mellentin fratrådt som bestyrelsesformand
  • David Nickols fratrådt som næstformand
  • Søren Friis Knudsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Michael Gustav Brock tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • David Nickols tiltrådt som næstformand
  • Jens Erik Kehling Svendsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • David Nickols fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Michael Gustav Brock fratrådt som næstformand
20163 ændringerkapital 2 · ledelse 1
  • Selskabskapital ændret fra 7.708.672 DKK til 7.783.357 DKK
  • Christoffer Witt Qvist tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Selskabskapital ændret fra 7.575.672 DKK til 7.708.672 DKK
20159 ændringeradresse 1 · kapital 2 · ejerskab 3 · ledelse 3
  • Flyttet til Birketvej 13, 4941 Bandholm
  • Selskabskapital ændret fra 7.396.672 DKK til 7.575.672 DKK
  • JA-PECUNIA ApS registreret som ejer (10 %)
  • Selskabskapital ændret fra 7.111.122 DKK til 7.396.672 DKK
  • ANPARTSSELSKABET AF 18. JUNI 2002 registreret som ejer (5 %)
  • Jens Erik Kehling Svendsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Søren Friis Knudsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • David Nickols tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • FAMILIEN PEDERSEN HOLDING ApS registreret som ejer (5 %)
201410 ændringerkapital 2 · ledelse 8
  • Selskabskapital ændret fra 7.037.122 DKK til 7.111.122 DKK
  • Ken Martin Askbo Nordqvist fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Michael Gustav Brock tiltrådt som næstformand
  • Christian Mellentin tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Ken Martin Askbo Nordqvist tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Troels Mørch Tuxen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Holger Brogaard Pedersen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Poul Lind fratrådt som bestyrelsesformand
  • Ahrnt Clausen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Selskabskapital ændret fra 7.016.372 DKK til 7.037.122 DKK
20138 ændringerkapital 1 · ledelse 6 · ejerskab 1
  • Selskabskapital ændret fra 6.980.122 DKK til 7.016.372 DKK
  • Troels Mørch Tuxen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • CTF HOLDING 3 ApS registreret som ejer (5 %)
  • Holger Brogaard Pedersen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Poul Lind tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Erik Schulz fratrådt som bestyrelsesformand
  • Jesper Andreasen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Troels Kåre Gjerrild fratrådt som bestyrelsesmedlem
20123 ændringerkapital 3
  • Selskabskapital ændret fra 6.827.995 DKK til 6.980.122 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 6.725.386 DKK til 6.827.995 DKK
  • Selskabskapital ændret fra 6.689.642 DKK til 6.725.386 DKK
20117 ændringerkapital 1 · ledelse 6
  • Selskabskapital ændret fra 6.374.985 DKK til 6.689.642 DKK
  • Anders Bagge Køhler tiltrådt som adm. direktør
  • Erik Schulz tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Claus Hartvig Sivager tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Erik Schulz fratrådt som adm. direktør
  • Erik Schulz tiltrådt som adm. direktør
  • Carsten Bech fratrådt som direktør
20108 ændringerejerskab 2 · kapital 3 · adresse 2 · ledelse 1
  • Kristianstad Holding AB, Militum registreret som ejer (5 %)
  • Selskabskapital ændret fra 6.282.136 DKK til 6.374.985 DKK
  • Flyttet til Havnegade 2, 4900 Nakskov
  • Selskabskapital ændret fra 6.266.846 DKK til 6.282.136 DKK
  • Flyttet til Fabriksvej 2, 4960 Holeby
  • Jesper Andreasen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • TH. SCHULZ HOLDING A/S registreret som ejer (5 %)
  • Selskabskapital ændret fra 6.080.346 DKK til 6.266.846 DKK
200910 ændringeradresse 1 · ledelse 6 · kapital 3
  • Flyttet til Vermundsgade 40A, 3, 2100 København Ø
  • Hans Olsen fratrådt som bestyrelsesformand
  • Selskabskapital ændret fra 5.780.146 DKK til 6.080.346 DKK
  • Hans Olsen tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Jesper Mailind fratrådt som bestyrelsesformand
  • Selskabskapital ændret fra 5.694.146 DKK til 5.780.146 DKK
  • Jesper Mailind tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Selskabskapital ændret fra 5.658.397 DKK til 5.694.146 DKK
  • Ahrnt Clausen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Keld Edvard Balle-Mortensen fratrådt som bestyrelsesmedlem
20089 ændringerejerskab 1 · ledelse 4 · adresse 1 · kapital 2 · branche 1
  • Ørsted Wind Power A/S registreret som ejer (5 %)
  • Kai Victor Rothoff Svendsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Flyttet til Stenholtsvej 27, Nødebo, 3480 Fredensborg
  • Selskabskapital ændret fra 5.106.552 DKK til 5.658.397 DKK
  • Carsten Bech tiltrådt som direktør
  • Claus Hartvig Sivager fratrådt som direktør
  • Selskabskapital ændret fra 3.800.000 DKK til 5.106.552 DKK
  • Keld Edvard Balle-Mortensen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Branche ændret til Anden forskning og eksperimentel udvikling inden for naturvidenskab og teknik (721900)
20078 ændringeradresse 1 · navn 1 · kapital 1 · ledelse 5
  • Flyttet til Stokhusgade 4B, st, 1317 København K
  • Navn ændret fra FLOATING POWER PLANT ApS til FLOATING POWER PLANT A/S
  • Selskabskapital ændret fra 250.000 DKK til 3.800.000 DKK
  • Troels Kåre Gjerrild tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Kai Victor Rothoff Svendsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jørgen Basso Larsen fratrådt som bestyrelsesmedlem
  • Peter Spøer fratrådt som bestyrelsesformand
  • Niels Jørgen Solmer Frank fratrådt som bestyrelsesmedlem
20065 ændringerkapital 1 · ledelse 4
  • Selskabskapital ændret fra 200.000 DKK til 250.000 DKK
  • Jørgen Basso Larsen tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Peter Spøer tiltrådt som bestyrelsesformand
  • Niels Jørgen Solmer Frank tiltrådt som bestyrelsesmedlem
  • Jørgen Basso Larsen fratrådt som direktør
20044 ændringerbranche 1 · stiftet 1 · ledelse 2
  • Branche ændret til Forskning og udvikling inden for naturvidenskab og teknik (731000)
  • Registreret som FLOATING POWER PLANT ApS
  • Jørgen Basso Larsen tiltrådt som direktør
  • Claus Hartvig Sivager tiltrådt som direktør

Relaterede selskaber

Samme personer i ledelsen

Største i branchen

Se alle →

Kilde og opdatering

Oplysningerne stammer fra Det Centrale Virksomhedsregister (Erhvervsstyrelsen) og fra årsrapporter indberettet til Erhvervsstyrelsen. Senest synkroniseret 24.10.2026.

Se i CVRRet oplysninger